Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Δωρεάν κατασκευή σελίδων
Quote26.09.2010 14:400 people like thisLike

Εκτός από το webnode και τ joomla που έχουμε αναφερθεί Δημήτρη, υπάρχει αλλού να μπορώ να φτιάξω δωρεάν σελίδα? Στα ελληνικά προτιμώτερο. Ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι εντελώς χαζό που μπορεί και να το ξέρω αλλά δεν πάει το μυαλό μου. Σου κάνω μια ερώτηση για site ας πούμε κι εσύ μου απαντάς δες το webnode.   Κι όταν πατάω πάνω στο webnode με πάει στο άρθρο. Αυτό πως το κάνεις?Frown

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ο λογαριασμός αυξάνει με το zeekler www.ergasianet.com
Quote26.09.2010 15:170 people like thisLike

Μέχρι στιγμής Γιούλη δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι άλλο ελληνικό που να είναι έτοιμο και εύκολο.  Τωρα το να κάνεις ένα link είναι κάτι το πολυ απλο.

Πάνω από το σημείο από όπου γράφεις υπάρχον κάποια εικονίδια. Ένα από αυτά είναι ένα συνδετηράκι. Φωτίζεις πρώτα τι κείμενο που θέλεις, και έπειτα πατάς αυτό. Ως διεύθυνση βάζεις αυτή που θες με copy paste και είναι έτοιμο. Ελπίζω να κατάλαβες, αλλιώς να στο πω ακόμα πιο αναλυτικά.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote27.09.2010 12:500 people like thisLike

Σου απαντώ από δω. Άσχετη, άσχετη έγινα κι από τα πιο ενεργά μέλη. Μπράβο μου. χαχα Λοιπόν αυτό με τα Links εύκολο ακούγεται. Όταν λες εκεί που γράφω εννοείς στο word? ή μέσα στη σελίδα του webnode. Με την ευκαιρία προσπάθησα να μπω στη σελίδα μου από το webnode και δεν την βρίσκω. Ενώ άμα την πατήσω από την αρχή  μου την βγάζει. Δεν ξέρω τι έχει γίνει. Θα τα δω πιο καλά το βράδυ.

Quote27.09.2010 12:500 people like thisLike

Σου απαντώ από δω. Άσχετη, άσχετη έγινα κι από τα πιο ενεργά μέλη. Μπράβο μου. χαχα Λοιπόν αυτό με τα Links εύκολο ακούγεται. Όταν λες εκεί που γράφω εννοείς στο word? ή μέσα στη σελίδα του webnode. Με την ευκαιρία προσπάθησα να μπω στη σελίδα μου από το webnode και δεν την βρίσκω. Ενώ άμα την πατήσω από την αρχή  μου την βγάζει. Δεν ξέρω τι έχει γίνει. Θα τα δω πιο καλά το βράδυ.

Quote27.09.2010 15:410 people like thisLike

Λοιπόν το έκανα αυτό που λες και μου βγάζει ένα ολόκληρο μακρυνάρι. Θα ήθελα να μου βγάζει μια λέξη. Πως εσύ ας πούμε λές κοίτα το άρθρο για blog.  Δεν φαίνεται ολόκληρο πράγμα μόνο μια λέξη. Δεν ξέρω αν στο έδωσα να το καταλάβεις.

Quote27.09.2010 18:120 people like thisLike

είτε στο word, είτε από εδώ φωτίζεις τη λεξη ή τη φράση που θέλεις να γίνει λινκ και στο διεύθύνση βάζεις το μακρυνάρι.

Ετσι η λέξη μένει όπως ήταν. Δεν αλλάζει το κείμενο. Δοκίμασε το.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote21.10.2010 20:060 people like thisLike

Βάζω εδώ το θέμα μου που έχει πιο λίγα Post. Εγώ συνεχίζω το βιολί μου με την ιστοσελίδα, κάποτε θα την κάνω. Άφησα λοιπόν τους γάμους να πάω για πουρνάρια χαχαχα Έχω στο μυαλό μου διάφορα θεματάκια και θέλω να τα κολήσω κάπως μεταξύ τους για να ξεκινήσω. Δεν λέω ακόμα τι γιατί δεν είναι ξεκάθαρο. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω μετά από την ελάχιστη εώς καθόλου εμπειρία που απέκτησα από webnode και google. Ποια είναι τα "σωστά" βήματα για να ξεκινήσω. Ακόμα το υλικό δεν το έχω ολοκληρώσει θα χρειαστώ πιστεύω 2-3 μήνες τουλάχιστον. Εγώ σκέφτομαι να κάνω το εξής και να μου πείτε αν είναι σωστό. Να βρω ένα καλό όνομα και να φτιάξω την σελίδα στο webnode. Μετά να την κατοχωρήσω στο google. Εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια με τις λέξεις κλειδιά. Υπάρχει κάποιος τρόπος που ψάχνει το google? Εκτός από την επισκεψιμότητα κοιτάει κάτι άλλο? Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που γράφεις τις λέξεις κλειδιά? Αφού λοιπόν το google θα κάνει 1-2 μήνες να με βρει στο μεταξύ να δημιουργώ και το υλικό. Και αφού τελειώσω να την αναθέσω σε κάποιο επαγγελματία για το θέμα μελλοντικών διαφημίσεων γιατί δεν έχω ιδέα όπως έχουμε πει. Να φτιάξω ένα email  στο yahoo με το όνομα της σελίδας πχ. giouli@yahoo.gr. Να πάρω ένα καρτοκινητό να βάλω κι ένα τηλέφωνο για να μπορώ να το κλείνω όποτε θέλω μη με ζαλίζουν στο δικό μου.  Η σελίδα δεν θα έχει να κάνει με κέρδος μέσω διαφημίσεων, θα είναι κάτι σαν επιχείρηση από το σπίτι, οπότε ίσως χρειαστεί να κάνω και έναρξη κάποια στιγμή. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο να κοιτάξω για αρχή. Αν είναι και κάτι άλλο πείτε μου.

Quote21.10.2010 20:240 people like thisLike

το webnode για μένα δεν είναι άσχημη επιλογή. Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από τώρα να ανεβάζεις ότι κείμενο και πληροφορία έχεις και αργότερα να την οργανώσεις με τον τρόπο που θες. Έτσι η παρουσία σου στο νετ θα ξεκινήσει από νωρίς και το περιεχόμενο σου θα είναι δυναμικό. Αυτό είναι πολυ σημαντικό. Το όλα με τη μια δεν έιναι η καλύτερη επιλογή κατα΄την άποψή μου. Αυτό αν περισσότερο γράφεις άρθρα κτλ.

Αν είναι απλά παρουσίαση της δουλειάς σου, εκεί ίσως από την αρχή να πρέπει να είναι κάπως ολοκληρωμένο. Γενικότερα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι καλύτερο το δυναμικό περιεχόμενο.

Το google νομίζω κάνει λιγότερο χρόνο να σε βρει. Από εκεί και πέρα γράφεσαι και εσύ σε κάποιους καταλόγους. Οι λέξεις κλειδιά που αφορούν το γενικό περιεχόμενο της σελίδας σου είναι τα meta tags, κάπου θα τα βρεις στο webnode. Από εκεί και πέρα και οι τίτλοι και τα απλά tags, όλα παίζουν ρόλο. Υπάρχει ολόκληρη επιστήμη πάνω στο SEO, που είναι η βελτιστοποίηση μιας σελιδας  για τις μηχανές αναζήτησης. Δεν είμαι ειδικός σε αυτό, διαβάζω και εγώ 2-3 πράγματα που παίζουν ρόλο. Από εκεί και πέρα αυτό πάντα είναι σε συνάρτηση με το περιεχόμενο. Αν έχει το καλυτετο SEO, αλλά δεν έχεις καλό περιεχόμενο, οι μηχανές αναζήτησης δεν θα σε αναδειξουν.

Κοίτα τουλαχιστον τα meta tags, και να βάζεις σωστούς τίτλους και tags στις αναρτήσεις σου.

Quote26.10.2010 22:070 people like thisLike

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω σκεφτεί κάποια ονόματα για σελίδα και αρκετά από αυτά υπάρχουν ήδη. Έχω λοιπόν την εξής απορία. Ας πούμε ότι θέλω να ονομάσω την σελίδα giouli.gr και ασχολούμαι με ζωγραφική. Το όνομα giouli υπάρχει σε blog όμως όχι σελίδα με περιεχόμενο παρόμοιο. Τι να κάνω? Να το φτιάξω μήπως μας μπερδεύψει κάποιος κι ενώ θέλει να μπει στο blog να μπει κατά λάθος σε μένα κι έτσι να κερδίσω επισκέπτη αν του αρέσει? Να μην το κάνω καθόλου γιατί μπορεί να έχει δει το blog και να μην του αρέσει και να μην μπει καθόλου? Άλλο παράδειγμα. Υπάρχει το giouli.gr αλλά είναι εστιατόριο κι εγώ έχω εντελώς άλλο περιεχόμενο. Μπορώ να το κάνω giouli.com Αυτό είναι καλό? Γενικά εγώ πιστεύω καλό είναι να μην υπάρχει σαν όνομα, αλλά κοντεύω να απελπιστώ έχω σκεφτεί πάνω από 15 και υπάρχουν σχεδόν όλα.

Quote27.10.2010 13:070 people like thisLike

Γειά σου Γιούλη! Το να περιμένεις κίνηση από αυτούς που θα κάνουν λάθος και μάλιστα όταν προέρχονται από άσχετο site, είναι λάθος σαν λογική. Οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου έτσι. Άποψή μου είναι να μη βάλεις το όνομά σου στη σελίδα. Θα πρέπει να μπει κάτι που να παραπέμπει στο περιεχόμενό σου κατά κάποιο τρόπο.

Μην απελπίζεσαι. Μπορεί όλα τα προφανή να έχουν πιαστεί και λογικό είναι αυτό, αλλά σίγουρα κάτι έξυπνο θα βρεις. Γενικότερα σκέψου πως σε κάτι που είναι ήδη πιασμένο θα μπορούσε να μπει σαν συνθετικό το my το e, net, κτλ. Είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βρεις και να βάλεις ένα συνθετικό. Στο τέλος λύση είναι και το .com, αλλά εμένα δεν μου αρέσει

Κάτι που θα σε συμβουλέψω είναι, αν τελικά βρεις όνομα που να μην είναι πιασμένο, να μην το ανακοινώσεις εδώ ή σε κάποιο άλλο φόρουμ, γιατί αν είναι καλό σαν όνομα δεν αποκλείεται να σε προλάβουν. Οπότε λίγο προσοχή σε αυτό. Αν βρώ κάτι κάποια στιγμή θα σου στείλω pm

Επίσης, καλώ όλα τα μέλη, αν έχουν κάποια ιδέα για το όνομα να της το στείλουν με προσωπικό μύνημα για να την βοηθήσουν.

Πάντως Γιούλη στείλε μου μήνυμα αν έχεις κάποια ιδέα, για να σου πω τη γνώμη μου πριν πληρώσεις τα λεφτά για το όνομα.

Quote27.10.2010 14:020 people like thisLike

Βρε Δημήτρη στην κοσμάρα μου είμαι. Χίλια συγνώμη ξέχασα να σου ευχηθώ. Χρόνιαααααααααααααααα πολλάαααααααααααααααααααααααααααααα. Να απολαμβάνεις την κάθε στιγμή της ζωής σου γιατί δεν ξέρεις πως θα είναι η επόμενη. Δεν σκέφτομαι να βάλω το όνομά στη σελίδα. Απλά το giouli.gr το έβαλα σαν παράδειγμα, επειδή ακριβώς δεν θέλω να το ανακοινώσω πριν το κλείσω. Δεν περιμένω να έρθει κίνηση στη σελίδα από 2-3 που μπορεί να κάνουν λάθος. Απλά δεν ήξερα σαν σκεπτικό πως είναι. Για το συνθετικό το έχω σκεφτεί κι εγώ, απλά δεν ξέρω αν είναι σωστό και καλό και για μένα αλλά και για τον επισκέπτη να υπάρχουν 2 παρόμοιες σελίδες σε υλικό και η μόνη διαφορά τους να είναι ένα my ή ένα e. Κι εγώ το gr προτιμώ. Οπότε άμα το φτιάξω στην αρχή στο webnode να μην πληρώσω για να το κάνω com. Λοιπόν να σας πω περίπου τι σκέφτομαι να βάλω μέσα μήπως σας έρθει ιδέα για όνομα. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι κάτι πρωτότυπο - παρθένο υπάρχουν αρκετές παρόμοιες σελίδες. Μπορεί να δώσω και σε άλλους ιδέα να φτιάξουν κάτι ή αν θέλουν να το κάνουμε μαζί. Δεν το έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου στο περίπου θα σας πω. Σκέφτομαι να βάλω συνταγές μαγειρικής για μπουφέ μόνο, παιδικά πάρτυ, γιορτές και οποιαδήποτε τέτοιου είδους εκδήλωση. Δεν θα βάλω δηλαδή πως φτιάχνονται οι αγγινάρες. Επίσης να αναφέρω ότι αναλαμβάνω την εκδήλωση αν κάποιος δεν θέλει να τα φτιάξει μόνος του. Και κάπου είδα σε μια σελίδα ότι παραδίδουν και μαθήματα για τις συνταγές που γράφουν στο σπίτι δεν το είχα ξαναδεί αυτό και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Γενικά η σελίδα θέλω να έχει οτιδήποτε μπορείς να φτιάξεις με το χέρι. Φαγητό, καλλυντικά, κόσμημα, ζωγραφική, και πολλά ακόμα. Στόχος μου είναι να πετύχω κάποια στιγμή κάτι σε στυλ catering. Να κάνω κάτι σαν μαθήματα πως μπορείς να φτιάξεις ένα δαχτυλίδι, αλλά να τα πουλάω κιόλας. Ή ακόμα και να διοργανώνω σεμινάρια. Κάποιος μπορεί να σκεφτεί θα βάλεις όλα αυτά στην ίδια σελίδα? Μα δεν είναι άσχετα μεταξύ τους. Όλα είναι φτιαγμένα με το χέρι. Από το φαγητό μέχρι τη ζωγραφική. Προσπαθώ λοιπόν να βρω ένα όνομα που να ταιριάζει με αυτά, ή κάτι εντελώς άσχετο απλά να είναι ωραίο και πιασάρικο να το πω. Επίσης προτιμώ στα ελληνικά γιατί έχουμε πολύ ωραίες λέξεις και αν γίνεται μία λέξη κάποια σύνθετη ίσως. Γενικά όσο πιο μικρό γίνεται για να το θυμάται ο κόσμος. Δημήτρη θα σου στείλω μήνυμα με τα ονόματα που έχω σκεφτεί και που μου έχουν προτείνει. Επίσης θα σου γράψω και το όνομα μιας εταιρίας που έχει έτοιμα template με 200 euro μου την πρότεινε ένας γνωστός. Να μπεις να τη δεις αν θες και να μου πεις την γνώμη σου. Το ξέρω ότι εσύ γενικά υποστηρίζεις το webnode. Αλλά εγώ δε νομίζω να έχω χρόνο να ασχοληθώ με όλα αυτά και να έχω συν και τη δημιουργία της σελίδας. Εγώ θα στα στείλω σε μήνυμα κι εσύ αν θες μου απαντάς εδώ. Εκτός από τα ονόματα φυσικά. Ουφ πολλά έγραψα ελπίζω να έγινα κατανοητή κι όχι κουραστική.

Quote27.10.2010 16:140 people like thisLike

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν, αλλού για αλλού και τα σχετικά. Δημήτρη λάθος σελίδα σου έστειλα. χαχαχ Στη γράφω εδώ αφού λες ότι μπορώ. http://www.gvs.gr/  Αν θες μου λες και πάλι τη γνώμη σου. Εγώ που είμαι άσχετη μου φαίνονται καλοί και οικονομικοί. Λοιπόν το υλικό ακόμα δεν το έχω. Το όνομα σήμερα αύριο θα το βρω. Πες μου τη γνώμη σου τι είναι καλύτερο. Να ξεκινήσω με το webnode αντί να τα έχω σε word και να δω πως είναι και περασμένα? και να κατοχυρώσω το gr? Αλλά το όνομα θα είναι test.webnode.com Ή να τη φτιάξω από την αρχή σε αυτούς που είναι και οικονομικοί και το όνομα να είναι από την αρχή gr? Έχουμε πει βέβαια ότι μεταφέρονται τα δεδομένα δεν χάνω κάτι. Από τις συζητήσεις μας κι από τελευταίο σου άρθρο νομίζω ότι γενικά προτείνεις και τα δύο. Από μας εξαρτάται. Δες την σελίδα που σου λέω κι αν είναι να ξεκινήσω μαζί τους. Αν ξέρει κανείς κάτι άλλο σε επαγγελματία και οικονομικά του ίδιου επιπέδου ας μου πει. Νομίζω για την δουλειά που το θέλω είναι αξιοπρόσεκτη η δουλειά τους. Δεν θα φτιάξω και την σελίδα της NASA να θέλω να έχει τον ουρανό με τα άστρα.

Quote27.10.2010 19:080 people like thisLike

Κοίτα γενικότερα για περιπτώσεις σαν τη δική σου θεωρώ πιο οικονομική λύση και εύκολη το webnode για αυτό και την προτείνω. Θεωρώ πως το κόστος αν πας σε επαγγελματία θα είναι πολυ μεγαλύτερο. Οι online website builders είναι έτσι φτιαγμένες ώστε εύκολα να μπορούν να διαμορφωθούν και από κάποιο μη γνώστη, ενώ περιλαμβάνουν εργαλεία που πιο δύσκολα θα μπορείς να ενσωματώσεις σε κάτι που ένας ειδικός θα σου κάνει στο joomla.

Αν είχα γνώσεις θα μπορούσα να βρώ και να διαμορφώσω από μόνος μου ένα έτοιμο template στο joomla, αλλά κάτι τέτοιο θα σε ταλαιπωρήσει. Επαγγελματίας από επαγγελματία διαφέρει και η σελίδα που γίνεται με 200 ευρώ μπορεί να μην έχει τις δυνατότητες που θες. Πάνω στο θέμα του επαγγελματία ψάχνω και εγώ να βρώ κάποιν που να είναι φθηνός και καλός για να τον συστήνω στα μέλη. Πραγματικά Γιούλη δεν ξέρω που θα πέσεις.

Εγώ ψηφίζω webnode που είναι φτιαγμένο για απλούς χρήστες και είναι φθηνό και με δυνατότητες

Αν τώρα θέλεις να φτιάξεις σελιδάρα θα πας σε επαγγελματία, αλλά εκεί θα έχει απαιτήσεις για το πως θες ακριβώς να είναι η σελίδα σου και τι εργαλεία ή εμφανιση να έχει. Και τότε πίστεψέ με δεν θα πληρώσεις 200 ευρώ. Αν θες να κάνεις αξιοπρεπώς μια σελιδούλα και δεν έχεις γνώσεις πολλές αλλά ούτε θες να διαθέσεις πολλά λεφτά, το webnode είναι η λυση.

Πριν πληρώσεις χρήματα σε επαγγελματία κοίτα να κάνεις καλή έρευνα αγοράς. Θα σου έλεγα να ανοίξεις και θέμα εδώ που να ζητάς προσφορές από επαγγελματίες.

Ποιός σου είπε πως δεν μπορείς να κλείσεις διεύθυνση gr με το webnode; Δεν σε περιορίζει σε αυτό.

Ξέχασα να σου απαντήσω τίποτα;

Quote27.10.2010 19:100 people like thisLike

οπ! και εγώ ξέχασα να σου πω ευχαριστώ για τις ευχές σου! Ευχαριστώ!

Quote27.10.2010 22:110 people like thisLike

έχω την εντύπωση ότι όταν είχα φτιάξει τη σελίδα για γάμο στο webnode και κοίταγα να βγάλω το webnode, νομίζω δεν είχα δει gr. Αν το ξέρεις σίγουρα ότι παίρνεις gr να το ξεκινήσω από την αρχή εκεί τότε.

Quote27.10.2010 22:550 people like thisLike

από ότι ξέρω μπορεί να μην δίνει τη δυνατότητα το ίδιο να κλείσεις από εκεί όνομα, αλλά αν πας και το κλείσεις από αλλού υπάρχει δυνατότητα να το χρησιμοποιήσεις στο webnode. Ρώτησε τους, μου φαίνεται απίθανο να μη γίνεται.

Άσχετο: φαντάζομαι  πως θα έχει καταλάβει πως θα χρειαστεί να πληρώσεις αν ξεπεράσεις κάποια mb. Η Δωρεάν έκδοση σε καλύπτει μέχρι ενός σημείου. θα έχει δει το σχετικο πίνακα με τις τιμές και τις παροχές.

δεν κατάλαβα γιατί να το ξεκινήσεις από την αρχή.... στο webnode έτσι κι αλλιώς δεν δούλευες..... με μπέρδεψες λιγάκι...

Quote28.10.2010 13:450 people like thisLike

Στο webnode είχα φτιάξει σελίδα για γάμους. Αλλά την άφησα μάλλον οριστικά. Τώρα κοιτάω για τα θέματα που έχω γράψει. Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα κάτι. Απλά είπα αν το webnode σου δίνει τη δυνατότητα για gr δε το συζητώ θα ξεκινήσω από κει. Μπορεί βέβαια όλα να γίνονται να μεταφέρονται, οι επισκέπτες να ενημερώνονται για αλλαγή διεύθυνσης, παρόχου δεν ξέρω πως τα λέτε. Θα προτιμούσα όμως εκεί που θα το φτιάξω στην αρχή εκεί να μείνει. Δηλαδή δεν θα ήθελα να γίνει γνωστή η σελίδα με όλο το μακρυνάρι test.webnode.com και μετά να το κάνω test.gr. Anyway θα τους ρωτήσω όπως λες.