Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

ηρθε ο Χαρος,κρυφτειτε ολοι....
Quote27.10.2010 12:380 people like thisLike

γεια σας φιλοι,παλιος στο ιντερνετ και στο bloging,αλλα νεουδι στα θεματα που πραγματευεται το σαιτ αυτο,μερικες ερωτησεις μηπως γνωριζετε τις απαντησεις..

1.το adsense,παρολο που οντως δινει και διαφημισεις με <<στοχευση τοποθετησης>>,αυτες ειναι  πληρωτεες με κλικ και οχι με τις χιλιες εμφανισεις(cpm).δηλαδη σου στελνει και διαφημισεις με τοποθετηση,εσυ περιμενεις οτι αυτες τουλαχιστον θα ειναι CPM,αλλα εντελει και αυτες ειναι με κλικ.ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΥΤΟ?? εσεις εχετε δει ποτε πληρωτεες με την εμφανιση διαφημισεις απο το adsense στο σαιτ σας??

2.ειναι μερικες μορφες σαιτ(εχω υποψιν μου ενα σαιτ που ειμαι φιλος με τον ιδιοκτητη-αντμιν) που εχουν μεγαλουτσικη κινηση,αλλα λογω του περιεχομενου( μπλογκς και φορουμ με τακτικους αναγνωστες,ο κοσμος επικεντρωνεται στα αρθρα και οχι στις διαφημισεις που τεινει να τις αγνοει) δεν προσελκυουν κλικς,παρολο που εχουν μεγαλη αναγνωσιμοτητα.

πιστευω οτι εκει ειναι μονοδρομος οι διαφημισεις CPM.ποιος ειναι ο καλυτερος παροχος για αυτες??(κατα προτιμηση με εδρα στο εξωτερικο)??

αυτα τα ολιγα,καλως σας βρηκα,ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις..

Quote27.10.2010 13:210 people like thisLike

καλώς ήρθες στη κοινότητά μας φίλε χάρε!

1,Το adsense πληρώνει με το κλικ.  Από εκεί και πέρα προκύπτει το cpm από το ctr, δηλαδή από το ποσοστό των κλίκ και από το κέρδος που δίνει το κάθε κλικ.

2. Αυτό που λες είναι ένα θέμα. Σε μια σελίδα με επαναλαμβανόμενες επισκέψεις ο άλλός έχει μάθει τη δομή και κάνει αυτοματοποιημένα τις κινήσεις του σε σημείο που να μη παρατηρέι τις διαφημίσεις. Τα φόρουμ είναι από τις περιπτώσεις που παρουσιάζουν αυτό το χαρακτηριστικό, όμως έχούν το θετικό πως αν έχουν "πιάσει" συνήθως έχουν πάμπολες επισκέψεις και σελιδοπροβολές.Σε αυτές τις περιπτώσεις μια κάλη λύση είναι ο ιδιοκτήτης να ασχοληθεί με το affiliate marketing. Το καλό με τα φορουμ είναι πως συνήθως έχουν μια πολύ συγκεκριμένη θεματολογία. Έτσι πάνω στο αντικείμενό σου, βρίσκεις ένα καλό προϊον για τους αναγνώστες σου και το προωθείς μεσα από το φόρουμ. Με αυτό τον τρόπο είσαι ευθύς και αποτελεσματικός.

Πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στο τι θα προωθήσεις. Θα πρέπει να είναι κάτι για το οποίο να ξέρεις πως θα είναι επωφελές για το κοινό σου. Πρέπει να είσαι έντιμος και ειλικρινής γιατί διαφορετικά αν πουλάς φούμαρα και ρόμπα θα γίνεις και στο τέλος θα χάσεις τους αναγνώστες σου, τις προμηθειές σου και τη σοβαρότητά σου.

Πές λοιπόν στο φίλο σου να βρεί ένα καλό affiliate πρόγραμμα ενός καλού προϊόντος για τον ίδιο και το κοινό του και να το προωθήσει με ειλικρίνεια και τιμιότητα

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote27.10.2010 14:010 people like thisLike

καλως σας βρηκα φιλε Δημητρη και καλη επιτυχια στο ,πολυ χρησιμο,σαιτ σου.

εμπλεξα στα γεραματα με αυτα,γιατι υποσχεθηκα να βοηθησω εναν φιλο που ξεκινησε σαιτ(πηγα εκει το μπλογκ μου) και ειναι εξαιρετικος πληροφορικαριος αλλα παντελως ασχετος απο μαρκετινγκ και εκμεταλλευση,οποτε το εχω ριξει στο διαβασμα.για το πως βγαζει η google το CPM κλπ το εχω καταλαβει,αλλα αλλο ειναι το θεμα.η γκουγκλ ισχυριζεται οτι καποιες διαφημισεις τοποθετησης που στελνει μπορει να ειναι και cpm(δηλαδη οχι πληρωτεες με τα κλικ που γινονται πανω τους,αλλα με τις φορες που εμφανιζονται ).μαλιστα λεει οτι αν στην αναφορα δεις καποιο ποσο χωρις να υπαρχουν κλικ,αυτο ειναι μια ενδειξη οτι παιρνεις καποιες διαφημισεις cpm απο αυτην.πιστευω οτι αυτο ειναι μουφα,δηλαδη κανεις δεν εχει δει τετοιου ειδους διαφημισεις απο την γκουγκλ .απλως θελω να το επιβεβαιωσω με οσους φιλους διαβαζουν και εχουν adsense,εχετε δει ποτε καποιο ποσο στην αναφορα χωρις να αντιστοιχει σε καποια κλικ??

για το affiliate που λες,ναι,ειναι οντως μια καλη περιπτωση,βεβαια σε καποια σαιτ η δομη και ο<<χαρακτηρας>> που εχουν θα ξενιζε τους αναγνωστες η προβολη καποιου προιοντος μεσα απο αρθρα κλπ ,οποτε παλι παμε σε λυση <<πλαισιο διαφημισης>>,οποτε και παλι,ειτε ειναι προιον affiliate η οχι,υπαρχει το θεμα <,αρνησης> του αναγνωστη να κλικαρει .δηλαδη ο χαρακτηρας του σαιτ δεν επιτρεπει σε αμεση παροτρυνση σε αγορα καποιου προιοντος..

ξερω οτι βαζω δυσκολα ερωτηματα,αλλα ιδεες παιρνω και ισως μεσα απο την συζητηση και τις απαντησεις βγει κατι χρησιμο για ολους.

παντως,ετσι οπως το βλεπω,μαλλον σε αναζητηση διαφημισεων πληρωτεων με την εμφανιση πρεπει να στραφει,αλλα ,απο οτι διαβαζω, οι ξενες εταιρειες που τις προσφερουν ειναι μαλλον..δυσκολες..και αναποτελεσματικες..

οποιος εχει να προσφερει καποια εμπειρια με αυτες(διαφημισεις πληρωτεες με την εμφανιση),θα ημουν υποχρεος να την μοιραστει μαζι μας..

Quote27.10.2010 18:390 people like thisLike

αυτό που λες δεν το ήξερα. Αν και γενικότερα με το adsense δεν είναι να κάθεσαι να ψάχνεις τόσο το πως υπολογίζονται τα χρήματα. Ούτως η άλλως δεν ανακοινώνεται καν τη ποσοστό των χρημάτων πάει σε εσάνα. Είναι πραγματικότηα πως τα λεφτα που δίνει το adsense και η απόδοσή του είναι πάρα πολύ καλή, άρα από εκεί και πέρα αφού το βλέπω στη πράξη δε κάθομαι να ψαξω περισσότερα.

Τώρα για το affiliate  marketing, μου φαίνεται δύσκολο να μην υπάρχει κάτι σχετικό να προωθήσεις, αλλά δεν αποκλείεται. Αν δεν θες να αποκαλύψεις το αντικείμενο της σελίδας μπορείς να μου το στείλεις με προσωπικό μύνημα. Μπορεί να έχω κάτι υπόψιν μου. Τα affiliate links δεν είναι ανάγκη να είναι banners και μπορεί να είναι links μέσα σε κείμενο. Μπορεί δηλαδή ένα θέμα να είναι καρφιτσωμένο και να παρουσιάζει μια σχετική υπηρεσία ή γενικότερα αυτή να προωθείται συστηματικά. Δεν περιμένεις ο άλλος να πατήσει σε μπαννερ γύρω γύρω, πατάει μέσα στο κείμενο και η απόδοση σε κλικ θα δεις αν το κάνεις πως δεν έχει καμία σχέση με άσχετες εικόνες που για μένα δεν ταιριάζουν στο affiliate marketing. Αν είναι να βάζω εικόνες βάζω και adsense για να εναλλάσσονται και να μη γίνονται κουραστικές.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...