Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Quote21.02.2011 23:501 people like thisLike

hi κ απο εμενα!!!

ειμαι νεα εδω.... κ εντελως...ασχετη!!!Embarassed

γι'αυτο λοιπον θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια-γνωμη σας!!

θα ηθελα να μου πειτε ποιος ειναι ο ασφαλέστερος τροπος να κερδίσω κάποια χρηματα απο το διαδίκτυο..

Quote22.02.2011 01:480 people like thisLike

Γεια σου Κατερίνα! Καλώς ήρθες στο Getpaid!

Δεν υπάρχει μια συνταγή. Θα σου έλεγα να διαβάσεις κάποια από τα άρθρα για να δεις ποιοι τρόποι υπάρχουν και τι να προσέξεις.

Κινδυνεύεις από τη στιγμή που μπλεχτείς σε περίεργα σχήματα και πυραμίδες. Αν ασχοληθείς με την υγιή πλευρά του θέματος, το περισσότερο που μπορείς να χάσεις είναι ο χρόνος σου, οπότε θα έλεγα πως δεν κινδυνεύεις αν μπορείς να αναγνωρίσεις κάποια απλά πράγματα.

Για να σε βοηθήσω ή να σου προτείνω κάτι, θα πρέπει να μας πεις 2 λόγια για το τι σου αρέσει ή τι μπορείς να κάνεις. π.χ μπορεί να σου αρέσει να γράφεις και να έχεις ένα συγκεκριμένο hobby και έτσι να δημιουργήσεις ένα blog για αυτό . Μπορεί να είσαι μεταφράστρια ή σχεδιάστρια και να μπορείς να ασχοληθείς με το freelancing.

Μη διστάσεις να γράψεις εδώ για όποια απορία έχεις...Wink

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote22.02.2011 02:010 people like thisLike

καλως σας βρηκα λοιπον.....

αυτο κανω εδω κ... 4 ωρες περιπου διαβαζω!!!! πολλες πληροφοριες μαζεμενες κ μαλλον εχω μπερδευτει!!!

oh well... σχεδιαζω!!! ΑΛΛΑ μονο σπιτια! (εχω τελειωσει τμημα της αρχιτεκτονικης!)

hobby  εχω αρκετα....χορος, χειροτεχνιες γενικα (απο σκουλαρικια μεχρι οτι βαλει ο νους σου...), εθελοντισμο

κ πολλα αλλα....

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου! :)

Quote22.02.2011 14:470 people like thisLike

εθελοντισμός;;; Μπράβο σου!

με μια γρήγορη αναζήτηση είδα πως δεν υπάρχει κάποια ελληνικό φόρουμ κοινότητα πάνω σε αυτό. Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα μαζί με κάποια άλλα άτομα του χώρου να ξεκινήσετε κάτι πάνω σε αυτό. Στην τελική και ένα απλό blog θα μπορούσε να δημιουργηθεί για το θέμα. Στα 10εκ έλληνες είναι χιλιάδες αυτοί που μπορεί να τους ενδιαφέρει το θέμα. Απλά η θεματολογία είναι τέτοια που δεν προσφέρεται για οικονομική εκμεταλευση και όχι μόνο λόγω των ιδανικών του εθελοντισμού. Υποθετικα, ακόμα και αν είχες χιλιάδες επισκέψεις σε ένα τέτοιο blog ή site τα bid που γίνονται σε σχετικές λέξεις κλειδιά είναι μικρά. Για να καταλάβεις ένα site που μιλάει για αυτοκίνητα μπορεί να πουλάει ακριβά τις διαφημίσεις του στους εμπόρους αυτοκινήτων κτλ. γιατί και αυτοί πρόκειται να βγάλουν κάτι τέτοιο.  Αν τέτοιο εγχείρημα πετύχαινε, νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος να προκύψουν χρήματα θα ήταν να υπάρχει κάπου δυνατότητα για "donate". Αν ήταν πολλοί οι επισκέπτες και μάλιστα εθελοντές θα προέκυπταν σημαντικά έσοδα. Απλά νομίζω ότι μετά δύσκολα θα κόλλαγε να τα καρπωθείς μάλλον θα μπορούσες να τα διαθέσεις σε  καλούς σκοπούς.     Εγώ στο σημειώνω όχι απαραίτητα ώς τρόπο για να βγάλεις χρήματα, αλλά σου δίνω μια ιδέα......

Μετά, από τη στιγμή που σου αρέσουν τα χειροτεκτήματα θα μπορούσες να τα πουλάς σε site δημοπρασιών ή να έχες το δικό σου eshop. Απλά εκεί θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, το τι θα κάνεις και από φορολογικής σκοπιάς αν αυτό που κάνεις έχει σοβαρό εκτόπισμα...

στο Getpaid υπάρχει άρθρο για τα freelance sites. Εκέι ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, αλλά μπορεί να προσφέρονται δουλειές για αρχιτέκτονες κτλ. Οπότε μπορείς να το ψάξεις και από αυτή τη σκοπιά.

Σκέψου και για τα άλλα ενδιαφέροντα που έχεις. Ξεκινώντας ένα site ή ένα blog μπορεί κάποια στιγμή να σε βοηθήσει από το να προωθήσεις τη δική σου δουλειά ή τα προϊόντα των άλλων. Απλά πρέπει να βρεις ένα θέμα που να σου αρέσει, να μπορείς να το στηρίξεις, να μπορεί να λάβει δυνητικά πολλούς επισκέπτες, αν γίνεται να μην υπάρχει ήδη δυνατός ανταγωνισμός(πχ τεχνολογία υπολογιστές, γάμοι- ναι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον του κόσμου για αυτά, αλλά είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις, εκτός αν νομίζεις ότι μπορεί να είσαι η καλύτερη) και γενικά να συνδέετεαι με την πώληση κάποιας υπηρεσίας ή προϊόντων έστω άμεσα με κάποιο τρόπο.

Αυτά γενικά πρέπει να βάλεις κάτω. Να δεις πόσο χρόνο σε παίρνει να αφιερώσεις..... Αν θα μπεις στη διαδικασία να επενδύσεις σε αυτό, ξοδεύοντας ποσά για διαφήμιση ή να το ξεκινήσεις σιγά σιγά και δοκιμαστικά σαν hobby.

Για ότι ιδέα έχεις και απορία το συζητάμε

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote22.02.2011 18:280 people like thisLike

Γεια σου catrine!!! καλώς ήρθες!!μιας και ασχολείσαι με χειροτεχνίες.μπορείς να κάνεις ένα blog που να αναφέρεται σε αυτές.σαν οδηγός για διάφορες κατασκευές!ή ένα επαγγελμάτικο blog με συμβουλές σε αρχιτεκτονικά θέματα..διάβασε καλά το site του Δημήτρη.Έχει πολλά πράγματα χρήσιμα.εμένα με βοήθησε και με βοηθάει αρκετά!

Quote22.02.2011 19:540 people like thisLike

Γεια σου Κατερινα, στην αρχη θελει διαβασμα και πολυ δουλεια. Ευκολος τροπος για πολλα χρηματα δεν υπαρχει. Ολα εξαρτωνται απο το ποσο μπορεις να δουλεψεις και τι σκοπους εχεις.

Μιας και ασχολεισαι με την αρχιτεκτονικη, αν εισαι καλη στο να γραφεις μικρα κειμενακια πανω σε στοχευμενα θεματα που αφορουν την διακοσμιση και σε ενδιαφερει να πληρωθεις (καποια λιγα λεφτα απο την αρχη, μιας και το budget ειναι περιορισμενο) στειλε μου ενα μυνημα για λεπτομεριες (συγνωμη αλλα αποφευγω να βγαζω τα niche σε φορουμς). Μια μικρη βασικη γνωση αγγλικων και skype ειναι απαραιτητα και φυσικα η ανεση του να μπορεις να δημιουργεις κειμενα ευκολα και πανω σε στοχευμενες λεξεις.

Quote23.02.2011 00:330 people like thisLike

καλησπέρα!!!

καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!!! Smile

@dimitrios

οσον αφορα το κομμάτι του εθελοντισμου, οντως, δεν θα μπορουσα να εκμεταλλευθω με τιποτα οτι εσοδα υπαρξουν....οπότε το αφήνω για τώρα... αλλωστε θέλω να κανω κατι δοκιμαστικο για αρχη.... κ αργοτερα, που θα εχω κ ενα μπουσουλα.... για να γινουν σωστες κινήσεις κ να μην βγεί προς τα έξω κατι άσχημο!!! είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες!

οσον αφορα το κομματι του γαμου.... το σκεφτομουν πριν δω το μνμ σου....ξερω οτι δεν θα ειμαι προτοτυπη, ομως θελω να προωθήσω ενα ξεκίνημα που εχουμε κανει με μια φίλη μου, αναλαμβανουμε γαμους, γενικα εκδηλωσεις.... κ στο πακετο εχουμε προσκλήσεις, φωτογραφο, μακιγιερ(γενικα μαλλι-νυχι-φατσα:), διακόσμηση, νυφικα (σε απιστευτες τιμες) κλπ κλπ κλπ.... στη μικρη κοινωνία του Ρεθύμνου αλλα  κ γενικοτερα της Κρητης για να μην πω οτι πρεπει να ξεπατωθεις για να τα βρεις ολα αυτα μαζι ειναι κ απλησίαστα σε τιμες!!!! κ έλεγα μήπως να ξεκινουσα απο εκει....παράλληλα λοιπόν με την προώθηση της δουλειάς μας.....να μπουν κ κάποια αρθρα κλπ κλπ... πως σου φαινεται σαν ιδέα???

@test....

δεν ξέρω αν θα μου άρεσε να πουλαώ αυτά που φτιάχνω..... νομίζω οτι χάνεται ο "σκοπός" της δημιουργίας.... σαν οδηγός ομως...σουπερ!!! thanks για την ιδέα!!!! θα μπορούσα να κανω ενα blog χωρις να πουλαω ετσι??? (λεω κ παλι εχω μπερδευτει λιγο...)

@zapatistaDK

ξέρω πως βγαίνουν τα λεφτά κ πιστεύω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να βγάζεις απο το ιντερνετ παρα απο μια παραδοσιακη δουλεια - επιχειρηση!!!!

τα κόστοι κ το ρισκο (που ειναι σημαντικό στις μέρες μας κ δεν υπάρχουν κιολας) ειναι μηδαμινα! θεωρω οτι ειναι μια ευκαιρια ιση για όλους!

κ ο σκοπός μου, πιστεψε με, ειναι πολυ πολυ κακος! τα υπόλοιπα στο inbox...

Quote23.02.2011 00:420 people like thisLike

ξέρω πως βγαίνουν τα λεφτά κ πιστεύω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να βγάζεις απο το ιντερνετ παρα απο μια παραδοσιακη δουλεια - επιχειρηση!!!!

τα κόστοι κ το ρισκο (που ειναι σημαντικό στις μέρες μας κ δεν υπάρχουν κιολας) ειναι μηδαμινα! θεωρω οτι ειναι μια ευκαιρια ιση για όλους!

κ ο σκοπός μου, πιστεψε με, ειναι πολυ πολυ κακος! τα υπόλοιπα στο inbox...

Το αν ειναι πιο ευκολο η οχι εξεταζεται χεχε, ειναι αναλογως τα ενδιαφεροντα του καθενος, σιγουρα αν σου αρεσει και το εχεις μεσα σου που λεμε ναι θα σου ειναι πιο ευκολο καποιες αλλες λυσεις. Τα εξοδα σαν χρηματα ειναι μηδαμινα αλλα εξοδα δεν ειναι μονο τα λεφτα ειναι και χρονος. Το ρισκο εχει να κανει και με το κερδος, δλδ οσο περισσοτερα ρισκαρεις για τοσο περισσοτερα πας. Πχ, το να ανοιξεις ενα site με ενα μεγαλο project που υπαρχει ολοκληρο team απο πισω και πολλα εξοδα στην κατασκευη και συντηρηση του εχει μεγαλο ρισκο αλλα μπορει να σου αποφερει και πολλα. Το να κανεις μικρα adsense η affiliate sites σιγουρα εχει πολυ μικρο ρισκο και εξοδα σε χρηματα και χρονο αλλα δε περιμενεις να βγαζεις και 500 ευρω το μηνα απο ενα site ετσι (τουλαχιστον οχι στην αρχη), εκει θα πας για πολλα μικρα.

Quote23.02.2011 00:540 people like thisLike

τι να κανουμε... παμε για πολλα μικρα....

οπως είπα κ στο πρωτο μου μνμ ειμαι εντελως Ασχετη! αλλα με πολυ ορεξη για να μαθω!!!

.... εχω διαβασμα ακομα!!!! να ξεκαθαρισω καπως  τα πραγματα!

Quote23.02.2011 02:340 people like thisLike

Μια από τις πιο ωραίες και αποδοτικές ιδέες είναι κανείς να χρησιμοποιήσει το Internet για να προωθήσει μια δουλειά που κάνει έξω. Έτσι αφού με τη φίλη σου ήδη δουλεύετε πάνω στο θέμα των γάμων θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε το internet και να γίνετε περισσότερο ανταγωνιστικές από όλους τους άλλους που μέχρι στιγμής κινούνται με τους παραδοσιακούς τρόπους προώθησης των προϊόντων τους και των υπηρεσιών τους.

διάβασε αν θες αυτό Μιλάει για το πως μπορεί κανείς να εκμεταλλευτεί το internet για την επιχείρησή του.

Με λίγα λόγια μπορείς να διαφημιστείς στο internet κερδίζοντας πελατεία, είτε με το adwords ή με το facebook ads.

Αυτό το site θα μπορούσε να είναι eshop ή για πιο απλά κάποια από τα αντικείμενα που κατασκευάζετε να πωλούνται από sites δημοπρασιών.

Μπορείς μέσα από ένα blog ή ένα site που θα είναι ενημερωτικό ή θα μιλάει για τους γάμόυς, να διαφημίζεις επίσης και να προωθείς τη δουλειά σου (εδώ δυστυχως το θέμα γάμος δεν σε βοηθάει γιατί ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος και ο κόσμος ακόμα και μέσω google θα διοχετευτεί προς τα ήδη γνωστά sites)

Μπορείς να ψάξεις για συνεργασία με ένα από τα sites καθημερινών προσφορών με κουπόνια. Έτσι αν δεν έχεις μεγάλη πελατεία ακόμα, να δουλέψεις με σκοτωμένες τιμές, αλλά να διαφημιστείς και να αυξήσεις την πελατεία σου δε.