Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Quote18.07.2011 22:460 people like thisLike

Καλησπέρα παιδιά,

σκέφτομαι να ξεκινήσω κι εγώ ένα μπλογκ. Η απορία μου είναι η εξής...επιτρέπεται να ανεβάζουμε φωτογραφίες που δεν έχουμε τραβήξει εμείς;

Δηλαδή, αν ένα μπλογκ είναι για π.χ. γόβες. Μπορώ να κάνω copy-paste από κάποιο άλλο μπλογκ μια φώτο μιας συγκεκριμένης Χ μάρκας γόβας και να την ανεβάσω στο μπλογκ μου και να γράψω δίπλα σχετικά γι αυτήν την γόβα;

Ετσι γίνεται παρανομία απέναντι : στο άλλο μπλογκ;    στην εταιρεία αυτή της γόβας;  και στα δύο;  ή δε παίζει και τόσο πρόβλημα(λόγω του ότι βλέπουμε παντού τις ίδιες φώτο);

Λίγη βοήθεια σας παρακαλώ πολύ...

Ευχαριστώ

Quote25.07.2011 12:530 people like thisLike

Γενικά για να χρησιμοποιήσεις μια φωτογραφία θα πρέπει να έχεις τα πνευματικά δικαιώματα. Έχοντας ένα blog που έχει μικρή κίνηση δεν πρόκειται να σε κυνηγήσει κανείς για αυτό, εξάλλου και εκεί που το βρήκες πάλι "κλεμένο μπορέι να είναι". Τώρα αν αρχίσεις να πουλάς φωτογραφίες ή να ανεβάσεις υλικό που είναι "αποκλειστικο" μπορέι να υπάρξει θέμα. Αλλά για τα πολλά καθημερινά blogs ούτε να σε ανησυχεί δεν πρέπει... Αυτή είναι τουλάχιστον η εντύπωση που εγώ εχω αποκομίσει.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...