Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Η προσπάθεια ενός χημικού να φτιάξει μια σελίδα
Quote06.03.2013 10:070 people like thisLike

Καλημέρα!! Καταρχάς να πω συγχαρητήρια για την σελίδα σας γιατί έχει βοηθηθεί τρομερά στην προσπάθειά μου να φτιάξω την δική μου προσωπική σελίδα.

Λοιπόν η σελίδα μου είναι η εξής : http://chem-teacher.webnode.gr/

Το έφτιξα χθες και ακόμα δεν έχω προλάβει να ανεβάσω πολύ υλικό. Ωστόσο θα ήθελα να μου πείτε άφοβα την γνώμη σας.

Είναι ένα σαιτ στο οποίο θα ανεβάσω το υλικό που έχω δημιουργήσει εδώ και κάποια χρόνια στην δουλεια μου, που είναι η εκπαίδευση αλλά μέσω του blog θα μοιράζομαι περιέργες αλλά και μη ειδήσεις που αφορούν την χημεία τόσο σε επίπεδο σχολείου , όσο και σε λίγο πιο ανεβασμένο επίπεδο (φυσικά πάντα προσιτή σε όλους)

Έχω όμως ορισμένες απορίες (μιας και ειμαι σχετικά πρωτάρα σε αυτό το είδος).

Απορία Νο 1 : Ενώ έχει δημιουργηθεί η σελίδα μου όταν την ψάχνω στο google δεν μου την εμφανίζει. Τι μπορώ να κάνω γι αυτό; Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος;;;

Απορία Νο 2 : Στην αρχική σελίδα μου λέει κάπου "ετικέτες". Προσπάθησα να το επεξεργαστώ και δεν μπορώ. Λέει ότι η λίστα των ετικετών είναι κλειστεί και δεν μπορώ να την ανοίξω και να κάνω επεξεργασία. Τι είναι αυτή η λίστα;;; Και γιατί δεν μπορώ να επέμβω σε αυτη;

Απορία Νο 3 : Θέλω να κατοχυρώσω όνομα domain που να είναι gr  . Από την webnode δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Από ποιο site είναι πιο εύκολο να αγοράσω ένα ελληνικό domain? (Κάπου το είχα διαβάσει χθες στην σελιδα σας αλλά σημερα που το ψαχνω δεν μπορω να το βρω. Ηταν κάπως top....)

Από εκεί και πέρα όμως ακόμα και να αγοράσω το domain πως μπορω να το μεταφέρω στην σελίδα μου στο webnode??? Είναι μεγάλη η διαδικασία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις σας! περιμένω με αγωνία...Smile

Quote07.03.2013 16:020 people like thisLike

Γεια σου και καλη επιτυχια στο εγχείρημά σου.

1. Για να εμφανιζεται στο google πρεπει να το δηλωσεις (το domain) στη google ή σε οποιαδηποτε αλλη μηχανη αναζητησης.

Το webmaster tools ειναι για σενα η απαντηση στο ερωτηση μιας κι εσυ εγινες μια webmaster.

http://www.google.com/webmasters/

Περιμενε ομως γιατι αυτο σχετιζεται με το τρίτο σου ερωτημα. Θα πρεπει να δηλωσεις το domain που αγορασες και οχι αυτο που προσωρινα σου εχει δωθει απο το webnode.

2. Αυτη η ερωτηση σχετιζεται με τις λειτουργιες του webnode τις οποιες δεν κατεχω επειδη δε χρησιμοπoιω την υπηρεσια. Αν μπορουσε να βοηθησεις οπτικα με ενα snapshot....Απ'οτι θυμαμαι εχω εναν λογαριασμο στο αγγλικο webnode οποτε θα μπορούσα να συνεισφέρω.

3. Δεν ειμαι και ο καταλληλοτερος για να προτεινω ελληνικο registrar αλλά εν τέλει το πιο γνωριμο σε εμένα είναι το papaki.gr.

Τωρα για να συνδεσεις το domain me το site που εχεις κατασκευασει υπαρχουν δυο τροποι. Είτε να μεταφερεις το domain, είτε να κανεις "assignment" μεσα στο λογαριασμο σου στο papaki (εαν επιλεξεις αυτο για να αγορασεις το domain).

Απο το αγγλικο FAQ τα βηματα για να βοηθηθεις:

Transfer

Assignment

Εγω προσωπικα θα εκανα το δευτερο αλλα γι' αυτο μαλλον θα πρεπει να ζητησεις τη βοηθεια του registrar. Το λινκ που παρεθεσα ειναι για το godaddy και το menu θα ειναι εντελώς διαφορετικο στο papaki π.χ.

Εαν επιλεξεις το δευτερο πατας πανω στο username σου και μετα ακολουθεις τα βηματα που αποτυπωνονται από τις φωτογραφίες.

WEBNODEHomenothing_zps3a56659c.png

WEBNODEDomainsnothing2_zpse95b143d.png

WEBNODEDomainsnothing2_zpse95b143d.png.h

WEBNODEDomainTransfernothing3_zpsa218c0d

WEBNODEAssignaDomainnothing4_zps59cf3e83

Quote07.03.2013 16:160 people like thisLike

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!!

Χθες λοιπόν αγόρασα από το tophost το domai μου.

Προσπάθησα να το βάλω στην webnode και μου έστειλαν μειλ ότι πρέπει να αγοράσω πακέτο, όπως και έκανα.

Στην συνέχεια είχα πάλι πρόβλημα. Μου έστειλαν μέιλ από την tophost και μου είπαν ότι πρέπει να αγοράσω ενα πακέτο webhosting.Αντε λέω αφού μπήκα στον χορο θα χορέψω. Αγοράζω και το πακέτο webhosting.

Προσπάθησα να κάνω τα βήματα που έπρεπε για μεταφορά τομέα αλλά ακόμα μου λέει ότι το domain που αγόρασα δεν ειναι ενεργο για την webnode.

Τώρα θα περιμένω 48 ώρες μήπως και ενεργοποιηθεί σε αυτό το διάστημα.

Ερώτηση: Αν βάλω στο google masters την σελίδα μου έτσι όπως έιναι (chem-teacher.webnode.gr) μετά αν αλλάξει σε chem-teacher.gr θα πρέπει να την ξανακαταχωρήσω;

Quote07.03.2013 16:270 people like thisLike

Εαν εκανες μεταφορα ναι πρεπει να περιμένεις τουλαχιστον ενα 24ωρο. Ποιο ειναι το domain?

Τωρα το webhosting δε χρειαζοταν να το αγορασεις απο την tophost. Σου είπαν πρεπει; Αποκλείεται, απλα διαφημιση θα ήταν. Δεν ησουν υποχρεωμένη. Ουτε να αγορασεις premium στο webnode ετσι ωστε να μεταφερεις το domain. Εκτος εαν πραγματικα το ήθελες. Βασικα κακως εκανες και τις δυο αγορες, εκτος εαν δεν καταλαβα κατι ορθά.

Quote07.03.2013 18:570 people like thisLike

Ερώτηση: Αν βάλω στο google masters την σελίδα μου έτσι όπως έιναι (chem-teacher.webnode.gr) μετά αν αλλάξει σε chem-teacher.gr θα πρέπει να την ξανακαταχωρήσω;

Το domain απο την webnode ξεχασε το. Εισαι webmaster τωρα. :p

To chem-teacher.gr πρεπει να καταχωρησεις. :) Πρεπει να επιλεξεις ενα απο τα βηματα που σου δινονται για να κανεις verification, δηλαδη οτι εισαι ο κατοχος του domain. Αν επιλεξεις αυτο που πρεπει να εισαγεiς ενα κωδικο μεσα στην webnode περιμενε για να γινει η συνδεση του domain με το site σου πρωτα.

Quote07.03.2013 22:000 people like thisLike

Τελικά τα κατάφερα!!!

Έκανα και εισαγωγή domain οπότε το σάιτ λέγεται πλέον www.chem-teacher.gr

Είμαι πολύ περήφανη για τον εαυτό μου!! χα χα

Όσον αφορά το πακέτο webhosting δεν γινόταν να μην το αγροάσω. Επρεπε να το αγοράσω για να μπορώ να μπω και να σβήσω κάποια αρχεία αλλά και να προσθέσω κάποια άλλα. Αλλιως ήταν κλειδωμένη η επιλογή.

Έκανα και verification στο google webmasters. Πως θα με βρίσκουν όμως; Πάτησα στο google και δεν με βγάζει! Μάλλον πρέπει να περάσει λίγος καιρος μου φαίνεται!

Θα ενημερώσω τους μαθητές μου για αρχή για να αυξήσω την επισκεψιμότητα της σελίδας ώστε να μου εμφανίζεται στο google.

Quote07.03.2013 22:500 people like thisLike

:))

Μπραβο! Το βλεπω κι απο δω.

Αν θες να ελεγχεις εαν ενα domain ειναι indexed απο καποια μηχανη αναζητησης προσθετεις το ακολουθο: "site:domain"

(π.χ. με τη σελιδα σου εισαγεις: site:chem-teacher.gr). Εχεις δυο σελιδες indexed στο google.

Μπορεις να κανεις το ιδιο και στο bing και yahoo εδω:

http://www.bing.com/toolbox/webmaster

μπαινεις με microsoft λογαριασμο.

Τωρα για να κανεις τη σελιδα να φαινεται ψηλα πρεπει να κανεις back linking. ξεκινα με κοινοτητες σχετιζομενες

με χημεια μιας και ειναι σχετιζομενες με το αντικειμενο σου. Παραδειγμα back link ειναι

το ακολουθο με anchor text τα συστατικα του domain σου... -> chem teacher

προσθεσε το σε υπογραφη οταν ειναι forum ή κανε comment σε blogs. Αποφευγουμε το spam ασφαλως. :)

Quote09.03.2013 22:110 people like thisLike

Πως θα κάνω back linking???

Quote10.03.2013 20:190 people like thisLike

chem-teacher

Quote11.03.2013 16:190 people like thisLike

Συγχαρητήρια Κωνσταντίνα για τη σελίδα σου. Μου αρέσει που ενώ την έφτιαξες μόνη σου δεν έκανες τα βασικά κλασσικά λάθη των αρχαρίων. Είναι πολύ λειτουργική και δεν είναι γεμάτη "μπιχλιμπίδια". Πολύ μου άρεσε.

Να ευχαριστήσω και τον φίλο μας τον notjim για τις συμβουλές που σου παρείχε.

Τώρα για το bank linking. Εγώ νομίζω πως καλός τρόπος είναι να γράφεις σε forum και να βάζεις από κάτω την υπογραφή σου ή κάποια κείμενά σου να τα δημοσιεύεις σε γνωστά sites. Γενικά υπάρχουν και black τεχνικές που εγώ δεν θα σου συνιστούσα. Καλύτερα με τον υγιή και ασφαλή τρόπο.

Θα σου έλεγα να διαβάσεις το εξής:

http://www.ehow.com/how_5322295_whitehat-backlinks.html

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote12.03.2013 13:440 people like thisLike

Καλημέρα κι από έναν νέοπα! Κωνσταντίνα υπέβαλλες το sitemap σου στα webmaster tools? Αυτό σίγουρα θα βοηθούσε :)
Επίσης, ό,τι κι αν κάνεις πάντως, το ελάχιστο διάστημα που θα περιμένεις πριν εμφανιστεί η σελίδα σου στη Google μπορεί να φτάσει και τις..... δύο εβδομάδες.

Καλή συνέχεια και όντως όμορφο κι "ελαφρύ" σάιτ! ;)

Quote23.03.2013 14:330 people like thisLike

Καλησπέρα και από μένα (σας έλειψα; :P )

Άπο ότι βλέπω το Google έκανε index όλο το site σου πλέον (site:chem-teacher.gr βγάζει αρκετά αποτελέσματα όπως θα έπρεπε).

Να είσαι προσεκτική με τα backlinks και μην εμπιστευτείς ποτέ τπτ παπατζίδες που θα σου κάνουν χιλιάδες backlinks με ελάχιστο κόστος. Είναι παντελώς άχρηστα τέτοια backlinks και μπορούν να σε βλάψουν και άσχημα. Αν θέλεις δες 2 άρθρα που έχω γράψει με θέμα τα backlinks στο blog μου:

8 απλοί και εύκολοι τρόποι για να χτίσετε backlinks

Backlinks: 5 Πληροφορίες Που Πιθανόν Δε ξέρατε Για Αυτά

Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε, δεν είναι κακό να έχεις απορίες και όπως είδες δεν είναι κάτι το τόσο δύσκολο, απλά χρειάζεται χρόνο, κόπο και υπομονή.

Quote24.03.2013 13:130 people like thisLike

Καλησπέρα και από εμένα! πολύ όμορφο το site σου!και το ονομα που επέλεξες είναι εύκολο και αναφέρεται ακριβώς στο περιεχόμενο!

Quote27.03.2013 10:390 people like thisLike

Απλά και κατατοπιστικά τα αρθράκια που μας αναφέρεις Zapatista. Σε ευχαριστούμε!

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...