Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Quote18.07.2013 11:440 people like thisLike

Καλώς σας βρήκα και εγώ. Φυσικά η συστάσεις που έχω για το site και τον διαχειριστή  είναι οι καλύτερες αλλά και προσωπικές καθώς σε γνωρίζει ένας καλός μου φίλος.

Το θέμα λοιπόν...

Τελευταία έχω σκεφτεί πολλούς τρόπους για κάποιο μικρό εισόδημα περισσότερο για να βοηθήσω την αδερφή μου που δεν εργάζεται και λιγότερο για μένα. Καταλαβαίνει κανείς ότι ως άνεργος δεν έχεις την πολυτέλεια να αναζητάς χρήμα στο χαώδες ιντερνετικο κόσμο. Έχω αναλάβει λοιπόν να αναζητώ οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει. Από χρηματιστήριο έως forex και από ίντερνετ μέχρι ούτε εγώ ξέρω...Ως συνήθως όμως το αποτέλεσμα είναι χαμένος χρόνος και ουσία μηδέν.

Θα ήθελα λοιπόν και τις δικές σας προτάσεις και ειδικότερα του διαχειριστή που εμπιστεύομαι απόλυτα προκειμένου να βαδίσω σε ένα συγκεκριμένο δρόμο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Wink

Quote19.07.2013 10:280 people like thisLike

Γεια σου φίλε Γιώργο.

Καλωσόρισες στην κοινότητά μας και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη απάντηση που να είναι για όλους η ίδια. Ισχύει η λογική που ακολουθεί και τις δουλειές μας έξω. Πρέπει κανείς βέβαια να έχει ένα χάρτη με διαθέσιμες επιλογές, αλλά και να βάλει κάτω τις δυνατότητες και ικανότητές τους.

Υπάρχουν επιλογές που έχουν μεγάλο ρίσκο γιατί απαιτούν πολύ χρόνο και κεφάλαιο, αλλά υπόσχονται μεγάλα κέρδη και άλλες που λειτουργούν πιο χομπίστικα και χαρτζιλικίστικα!

Δεν πιστεύω σε αυτούς που υπόσχονται μαγικούς τρόπους. "θα σε μάθω forex θα σου λεώ τις κινησεις και θα βγάζει, θα κλικάρεις και θα κερδίζεις, θα μου δώσεις λεφτά για να βγάλεις και εσύ από τους επόμενους(πυραμίδες, ptc)." Αν και με πρώτη ματιά φαίνονται ελκυστικά και εύκολα όλα αυτά, συνήθως συνιστούν μια απάτη.

Για να μπορέσω να σου πω κάποιες πιο συγκεκριμένες σκέψεις, θα με βοηθούσες αν μου έδινες κάποιες παραπάνω πληροφορίες.

Π.χ. πόσο ελεύθερο χρόνο έχει η αδερφή σου; Πόσο τη νοιάζει άμεσα να έχει κάτι ή αν είναι διατεθειμένη να το χτίζει σιγά σιγά; Έχει κάποια ενδαφέροντα ή ταλέντα; π.χ. γράψιμο, καλή παρουσίαση βίντεο, ομιλίας;

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote19.07.2013 23:500 people like thisLike

Λοιπόν προτιμάμε το πολυ χρόνο και οχι πολύ μεγάλο κεφάλαιο, ενα νορμάλ. Καλα και τα χομπίστικα αλλα πλέον αναζητάμε μια κύρια απασχόληση με μέλλον. Τώρα απο ταλέντα πιστευω οτι στο γραψιμο ειναι καλή αλλα και στην ομιλία. Φυσικα και δεν πιστεύω σε μαγικές συνταγές. Γι αυτο όμως σε εμπιστεύομαι γιατι διάβαζω αυτά που γράφεις και βλέπω το αυτονόητο. Οτι δεν μοιράζεσαι μυστικα που προσφέρουν χιλιάδες ευρω. Γιατι αν υπάρχουν τετοια ειναι ΜΥΣΤΙΚΑ!Wink δεν θα τα έκθετε κανενας στο ιντερνετ. Άπλα δίνουμε όλοι έναν αγώνα να προσπαθήσουμε , χωρις να χάσουμε πολλα λεφτά για κάτι ελπιδοφορο. Είτε αυτο είναι ιντερνετ, έιτε ενα χρηματιστηριο , είτε site , ειτε ειτε.....

Υ.Γ Σταματαω τα καλά λόγια γιατι θα με παρηξηγησουν αλλα μία συμβουλη στους αναγνώστες σου αν μου επιτρεπεις. ΠΟΤΕ μην εμπιστευεσται ανθρωπους που μοιράζονται ''μυστικα'' για πολλα ευρω με ευκολους και ανώδυνους τροπους μέσω προγραμμάτων , βιβλίων...ΠΟΤΕ κανεις δεν θα μοιραζόταν το μυστικά του και το πως  ανακαλυψε την κότα με τα χρυσα αυγα στο ιντερνετ. Αλλοι κάνουν συνδρομες για προγνωστικα και ζηταν 10ευρα, αλλοι πουλανε βιβλια και ζητανε 10ευρα....αληθεια αυτος που εχει το μυστικο γιατι ασχολειται με 10 ευρα...???Ευχαριστω

Quote20.07.2013 11:430 people like thisLike

Πολύ ωραία,

Το ότι είναι καλή στο γράψιμο και την ομιλία είναι ένα μεγάλο ατού, αφού είναι το μεγάλο όπλο για την παραγωγή περιεχομένου, που είναι ο τυπικός τρόπος να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο και λιγότερο χρήμα. Για να δημιουργήσεις ένα Eshop ή να υλοποιήσεις μια έξυπνη πρωτότυπη ιδέα απαιτείται κεφάλαιο, εδώ ίσως χρειαστεί μια μικρή βοήθεια διαφήμισης για να υπάρξει σπρώξιμο.

Θα προσανατολιζόμουν στη δημιουργία κάποιου blog και παράλληλα ενός καναλιού στο Youtube. Εδώ μπαίνει το μεγάλο ερωτηματικό: Με πιο θέμα να ασχοληθώ;; Αν θες διάβαστε αυτό ελπίζω να σας βοηθήσει (Τι site να φτιάξω;)

Απλά σε όλες αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει η περίοδος ωρίμανσης και το ρίσκο αυτό που θα κάνεις να μη πιάσει. Μπορεί να οφείλεται στην κακή υλοποίηση που δεν είναι απίθανη όταν ξεκινάς κάτι για πρώτη φορά ή στην κακή επιλογή θέματος. Δεν θα χάσεις λεφτά, θα "χάσεις" χρόνο αν αποτύχεις. Το "χάσεις" το βάζω σε εισαγωγικά γιατί θα μάθεις πάρα πολλά.

Καταγράψτε παιδιά κάπου τα χόμπυ σας και τα δυνατά σημεία. Τι είναι αυτό που αγαπάτε; Για τι πράγμα θα γράφατε με πάθος;

Ο στόχος του πλήρους εισοδήματος είναι πολύ δύσκολος. Το συμπληρωματικο εισόδημα είναι πιο πιθανό μετά από κάποιο διάστημα, αν κάνετε καλή δουλειά και προσεκτική επιλογή του θέματος.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote21.07.2013 13:410 people like thisLike

Σε αυτό που είναι πολύ καλή και με μεγάλο μεράκι είναι στην μαγειρική και ιδιαίτερα στα γλυκα. Τις αρέσει , κρατάει αρχείο , εχει ντοσιέ με χειρογραφες σημειώσεις... αλλα έγω καταβάθος πιστευω οτι είναι κορεσμένος ο χώρος...αλλα είναι κάτι που το έχει και αξίζει να το δοκιμάσει.

Αν φτιάξω ένα blog  θα το φτιάχναμε σε ένα  domain κανονικο...δεν μου αρέσουν και τοσο τα blog καθαρά (προσωπικη αποψη).

Ηδη με βοηθησες πολυ ....Σε ευχαριστω... Να σε ρωτήσω κάτι πρακτικό. Θα μου κοστίσει πολύ μία απλη κατασκεύη σελίδας που να περιεχει ένα forum , αρθρα , και μια σελιδα εργαλεια για αναζητηση , αρχειοθετηση κλπ και το βασικότερο αν θέλω να την σελίδα και ξενόγλωσση ανεβαίνει πολύ το κόστος?

Quote21.07.2013 23:220 people like thisLike

θεωρώ ότι δεν πρέπει να απορρίψεις τη λύση blog για τους εξής λόγους.

1)Aπεριόριστα templates 2) Μηδενικό κόστος 3) Δυνατότητα σύνδεσης domain της επιλογής σου 4) Χωρίς ρίσκο επένδυσης χρημάτων 5) Eύκολο ranking

Τώρα αν θέλεις να μπεις στη διαδικασία αγοράς webhosting  υπάρχουν πολλά Δωρεάν php forum scripts.

Quote22.07.2013 09:450 people like thisLike

Από τη στιγμή που είναι να ασχοληθεί σοβαρά   -ας το ονομάσουμε ημιεπαγγελματικά-:

Η αγορά του domain(ονόματος) δεν είναι καθόλου ακριβή, ενώ υπάρχει η επιλογή να το χρησιμοποιήσεις για απλό blog.

Όντως ο κλάδος της μαγειρικής είναι αρκετά κορεσμένος, αλλά και ένα κλάδος με μεγάλο ενδιαφέρον από το κοινό. Είμαι και εγώ αντίθετος στην ιδέα του forum, κοινότητας. Οι τεχνικές δυσκολίες είναι το λιγότερο. Είναι φοβερά δύσκολο ένα forum να "πιάσει" αν από πίσω δεν υπάρχει ομάδα ανθρώπων ή ισχυρή διαφήμιση.

Σκέψου πως για να μπορούμε εδώ να συναντιόμαστε και να μιλάμε στο Getpaid, έχουν περάσει 3,5 χρόνια λειτουργίας και πολλές χιλιάδες επισκέπτες.

Εγώ αντ' αυτού θα πρότεινα απλό blog όπου θα περιλαμβάνει και βιντεάκια στο Youtube.

Η εξειδίκευση σε κάτι πιο συγκεκριμένο π.χ. στα γλυκά ίσως του έδινε περισσότερες πιθανότητες.

Χρειάζεται σοβαρή έρευνα.

Quote24.07.2013 22:470 people like thisLike

Λοιπον έχω μία ιδεα.... για site που να απευθυνθω? κατι φτηνο φυσικα...webnode?

Quote24.07.2013 22:470 people like thisLike

Λοιπον έχω μία ιδεα.... για site που να απευθυνθω? κατι φτηνο φυσικα...webnode?

Quote27.07.2013 10:390 people like thisLike

Καλημέρα,

Α)Μπορείς να γραφτείς από εδώ στη Webnode

Αυτή είναι η πιο εύκολη επιλογή. Θα σου δώσει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις τη σελίδα σου και θα σε πονοκεφαλιάσει λιγότερο. Θα το συνιστούσα σε πρωτάρηδες που δεν έχουν μεγάλη εξοικείωση και θέλουν να επικεντρωθούν στο περιεχόμενο και όχι στα τεχνικά. Αν η εμπειρία σου αρχίσει και αυξάνει μπορεί να μετανιώσεις που πήγες σε κάτι εύκολο, γιατί θα θες το δυσκολότερο με τις περισσότερες δυνατότητες.

Β)Το wordpress στη φάση των blogs είναι περισσότερο πολύπλοκο, αλλά δίνει πολλές περισσότερες δυνατότητες. Απλά θα έχεις όνομα ...........wordpress.com. Αν θες να το συνδέσεις με δικό σου όνομα και hosting δικό σου για να έχεις ελευθερίες θα μπεις πάλι στη διαδικασία να πληρώσεις.  Απλά να ξέρεις ότι περισσότερες δυνατότητες στην αρχή, σε οδηγούν και σε περισσότερα λάθη, αλλά και περισσότερες εμπειρίες-μάθηση.

Αν αποφασίσεις το B:  (εδώ είπαμε υπάρχει και η εντελώς δωρεάν επιλογή, αλλά δεν θα έχεις δικό σου όνομα π.χ. tositemu.gr

Hosting και όνομα θα μπορούσες να κλείσεις εδώ:

Κάποιο επαγγελματικό όμορφο template θα μπορούσες να αγοράσεις εδώ (υπάρχουν και τα free, αλλά υστερούν)

Quote12.08.2013 11:360 people like thisLike

Γιώργο καλησπέρα και από εμένα.

Σε γενικές γραμμές το κακό είναι ότι οι περισσότεροι βλέπουν το Internet ως έναν εύκολο τρόπο για να βγάλεις χρήματα. Η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική όμως. Για να κερδίσεις χρήματα από το internet, είναι απαραίτητο να επενδύσεις εκτός από χρόνο και κάποια χρήματα, ανάλογα με το ROI που σκέφτεσαι να εισπράξεις. Αν σε γενικές γραμμές η αδερφή σου σκέφτεται να μπει στον τομέα των συνταγών κλπ, τότε ετοιμάσου να μπεις σε έναν πραγματικά δύσκολο κλάδο, μιας και υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός. Αρχικά όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με το internet marketing γενικότερα, τον πρώτο χρόνο έχασα 6 - 7 χιλιάρικα τουλάχιστον. Στο δεύτερο κατάφερα να το ισοσταθμίσω και να κερδίσω ελάχιστα, ενώ στον τρίτο χρόνο άρχισα να βγάζω πραγματικά καλά λεφτά. Μέσα σε όλο αυτό το διάστημα έχε υπόψη σου χρειάστηκε να δαπανήσω (και ακόμη και τώρα δαπανώ) αρκετό χρόνο για να έχω ένα ικανοποιητικό εισόδημα. Αν σκοπός σου από την άλλη είναι να βγάλεις 50 - 150 ευρώ, τότε κάτι τέτοιο θα το πετύχεις εύκολα και χωρίς να δαπανήσεις αρκετό χρόνο, απλά θα πρέπει να κάνεις έξυπνες κινήσεις.

http://www.enterlogic.gr/ - κατασκευή ιστοσελίδων
Quote14.08.2013 09:370 people like thisLike

@alexitsios

Συμφωνώ απόλυτα. Το προσωπικό σου παράδειγμα πρέπει να αποτελέσει δείγμα σκέψης και για τους υπόλοιπους.

Quote13.09.2013 21:420 people like thisLike

Η εξειδίκευση σε κάτι πιο συγκεκριμένο π.χ. στα γλυκά ίσως του έδινε περισσότερες πιθανότητες.

Χρειάζεται σοβαρή έρευνα.

Σου προτείνω να σκεφτείς και τα ωμοφαγικά γλυκά...

Σχεδόν μηδενικός ανταγωνισμός ενώ είναι καινοτόμο σαν ιδέα γιατί έχει πολλά οφέλη

Δες την σελίδα της Φλώρα Παπαδοπούλου

Εάν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες, ενημέρωσε με