Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

ΑΥΞΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗΜΟΤΗΤΑΣ ΣΕ BLOG Η SITE
Quote01.03.2011 21:140 people like thisLike

Θα ήθελα να ρωτήσω πέρα από το να γράφει κάποιος καλά άρθρα και ενδιαφέροντα και όσο μπορεί τακτικά, τί άλλες μέθοδοι υπάρχουν για να αυξηθεί η επισκεψήμότητα ενός νέου blog ή site είμαι νέος στον χώρο και θα θελα να μοιραστούμε απόψεις και ιδέες σε αυτό!

Quote02.03.2011 00:550 people like thisLike

Χτίσιμο backlinks (με μέτρο ε???)

Submit σε social networks και bookmark sites

Καταχώρηση στα webmasters του google, bing, yahoo

Article marketing

Links exchange

αυτά είναι τα βασικά! Αναλόγως και από που στοχεύεις να τραβήξεις τους χρήστες...

Το θέμα που ανοίγεις είναι μεγάλο οπότε θέλει κουβεντούλα.

Quote02.03.2011 10:580 people like thisLike

διάβασε αν θες και αυτό το άρθρο που μιλάει πολύ χοντρικά στο τι μπορεί να κάνει κανείς για να αυξήσει την επισκεψιμότητά του

Πέρα από το SEO που πολύ καλά στα λέει ο zapatista, πολλά είναι που περνούν από το χέρι σου. Όπως το να στέλνεις τα κείμενά σου σε blog με μεγάλη κινηση όπως το τρομακτικό, να διαφημιστείς στο adwords κτλ.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote14.12.2011 13:450 people like thisLike

Γειάς.Είμαι καινούργιο μέλος εδώ.Είμαι αντιπρόσωπος της AVON.Ασχολούμε με καλλυντικά και γενικά την ομορφιά και την περιποίηση.Εκανα blog με τα κόπον και βασάνων γιατί δεν είχα ιδέα μέχρι και χθές για το συγκεκριμένο αντικείμενο έκανα και σελίδα στο facebook που ούτε και εκεί είχα ιδέα,απλά με βοήθησαν κάποια δικά μου άτομα που ευτυχώς κάτι ήξεραν για να διαφημίζω το blog μου.Είδα και κάποια άρθρα και απο εσάς.Αυτό που θέλω να μου πείτε άν μπορείτε λοιπόν είναι τί να κάνω μέσα στο facebook για να με μάθουν και να προωθήσω την δουλειά μου,πώς να διαφημιστώ στο διαδίκτυο πώς να βγάζω χρήματα απο τις διαφημίσεις.Σε τί είδους blog πρέπει να εγγραφώ για καλύτερα και πώς αυτά τα blog θα γραφούν και στο δικό μου blog? Όπως έχω γραφτεί εγώ εδώ για παράδειγμα.Ελπίζω να μην σας κούρασα αλλά δεν θέλω να απελπιστώ πάνω στο ξεκίνημα της δουλειάς μου και τα παρατήσω.Σας ευχαριστώ έκ των προτέρων.Το blog μου είναι avon-solution.blogspot.com Αν θέλετε ρίξτε το μια ματιά στην περίπτωση που έχω κάνει κάποιο λάθος να μου το πείτε και αυτό.Να στε καλά.
Quote14.12.2011 19:530 people like thisLike

Smile καλωσόρισες Βούλα.

Το blog σου είναι πανέμορφο και εορταστικό.... μετα τις γιορτές φαντάζομαι θα έχεις ήδη βρει πώς θα το μετατρέψεις.

Θα πρέπει όμως να προσέξεις κάποια πραγματάκια...

1) πλάτυνε λίγο την πλαινή σου μπάρα ώστε να μην σου "τρώει" τα κείμενα ή μίκρυνε την γραμματοσειρά σου. Μπορείς να επέμβεις και στο πλάτος των gadgets, μικραίνοντας στον κώδικα το πεδίο width.

2) πρόσεξε λιγάκι τα ορθογραφικά σου λαθάκια (δεν είδα πολλά αλλά κάποια υπάρχουν)

3) τα Links στο top menu δεν οδηγούν πουθενά.... ή τα συνδέεις, ή τα διαγράφεις.

4) Δεν βρήκα πουθενα ένα link που να συνδέει το Blog με το facebook. Είναι σημαντικό να υπάρχει... όπως είναι σημαντικό για να αυξήσεις την επισκεψιμότητά σου να έχεις κάτω από κάθε άρθρο "ad this"... υπάρχει σαν προεπιλογή και βγαίνει αυτόματα αν το ρυθμίσεις, από τις κεντρικές ρυθμίσεις του πίνακα... Κάθε φορά που κάτι δημοσιεύεις, μπορείς να το μοιράζεις αυτόματα στο facebook, στο twitter και όπου αλλού... Το ίδιο μπορούν πανεύκολα να κάνουν και οι αναγνώστες σου.

5) Κάτι που θα πρέπει να αποφύγεις είναι να βάζεις τις προσφορές σου με μορφή φωτογραφίας... το Google δεν "διαβαζει" τις λέξεις μέσα από την φωτό και λειτουργεί αποτρεπτικά στα αποτελέσματα της κατάταξης... Μπορείς να βάζεις την φωτό που περιλαμβάνει την προσφορά, αλλά πάντοτε να την γράφεις και σαν κείμενο... αν θες να την βρει η μηχανή αναζήτησης..

Σχετικά με το facebook σύντομα θα δημοσιευτεί κάτι εδώ στο GetPaid οπότε θα διαβάσεις από εκεί κάποια πράγματα... και μετά πιστεύω θα πούμε κι άλλα... Wink

Εννοείται πως πρέπει να ακολουθήσεις και τις συμβουλές του zapatista...

Testudo.... κατάφερα και ανέβασα στην πρώτη σελίδα του google με όλες τις λέξεις-κλειδιά που ζήτησε ο πελάτης μου το bebeautiful-gv.blogspot.com μέσα σε λιγότερο από έξι μήνες, χρησιμοποιώντας μόνο δύο tips. Συνεχόμενη αρθρογραφία και άπειρα μοιράσματα στο facebook.

Σημαντικό tip: Τα άρθρα ΠΡΕΠΕΙ να περιέχουν τις λέξεις κλειδιά που θέλετε να ανεβάσετε με συχνότητα 3 φορές κάθε εκατό λέξεις περίπου...

Quote15.12.2011 01:140 people like thisLike

Καλησπέρα και από εμένα!

@Zoi_S ελπίζω να σε αντιγράψω καλά σε αυτό και εγώ!είναι τρομερά σημαντικό να είσαι ψηλά στο google search.Eυχαριστώ και για τα καλά σου λόγια.

@VOULA Καλώς ήρθες!έκανες ένα καλό ξεκίνημα και γιορτινό..για να ανέβει το blog σου και να αποκτήσει αναγνώστες,θέλει αρκετά πράγματα και προσπάθεια. προσπάθησε να αρθογραφείς συχνά.γράψου στο sync.gr διάβασε,διάβασε διάβασε και διάβασε!Συνεργάσου με blog με παρόμοιο περιεχόμενο ανταλλάζοντας δημοσιεύσεις και να λες την γνώμη σου για τα προιόντα,ας είναι και αρνητική για ορισμένα..αν θες δες και το δικό μου blog www.eeuros.blogspot.com αν και το έχω λιγότερο από μήνα έχω πράγματα που ίσως σε βοηθήσουν,διάβασε και τα άρθρα του getpaid.Καλή δύναμη!

Quote15.12.2011 03:160 people like thisLike

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω ότι μου είπατε απλά δεν ξέρω αν μπορέσω μόνη μουUndecided

Αν προσέξετε τί ώρα είναι τώρα που σας γράφω θα καταλάβετε και τί τρελό ψάξιμο κάνω.Απο αύριο λοιπόν θα

ξεκινήσω ένα ένα αυτά που μου είπατε και βλέπουμε.Σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια....θα σας ξανά επισκεφτώ.

Καλό βράδυ.Smile

Quote15.12.2011 11:530 people like thisLike

Ευχαριστούμε τη Ζωή και το testudo για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές....

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote15.12.2011 14:300 people like thisLike

Καλημέρα σε όλους!!Προσπάθησα να επεκτείνω πλατύνω την σελίδα αλλά δεν με αφήνει το πρότυπο που έχω βάλει

γιατί δεν υποστηρίζει μέσα στις ρυθμίσεις του να το διαμορφώσεις.Προσπάθησα να κάνω αλλάγές μέσω του κώδικά wighet

είδα ότι τα πλαίσια τα έχει 147px αλλά δεν ξέρω πώς να τα αλλάξω...Foot in mouthΕχω κάνει πάντως αποθήκευση στο προηγούμενο

πρότυπο οπότε μετά τις γιορτές θα αλλαχτεί.

Χτίσιμο backlinks (με μέτρο ε???)

Submit σε social networks και bookmark sites

Καταχώρηση στα webmasters του google, bing, yahoo

Article marketing

Links exchange

Αυτά πώς θα τα κάνω;;;;

http://avon-solution.blogspot.com/

Quote15.12.2011 14:530 people like thisLike

Τα link δεν ξέρω να τα συνδέσω αλλά προσπάθησα να τα σβήσω απο τον κώδικά

και δεν τα κατάφερα....

Σύνδεσα το blog με το facebook κτλ

Οσο για τις προσφορές είτε τις αναρτήσεις,βάζω τίτλο δεν μετράει αυτό;

Quote15.12.2011 20:091 people like thisLike

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τα πλαίσια Βούλα. Κάθε widget, μπορείς να το αλλάξεις μόνο του ή κατα την δημιουργία του ή και τώρα μέσα στο Blog από την html επεξεργασία του. Το ανοίγεις δηλαδή και επεμβαίνεις στον κώδικα στο πεδίο width... Smile...

και πάλι δεν βρίσκω το Link που συνδέει με την σελίδα σου στο facebook... υπάρχουν και έτοιμα πρόσθετα στο ίδιο το facebook που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Ρίξε μια ματιά στο πολύ καλό blog του "δικού μας"  "demiscy" στα παρακάτω link και "κλέψε" τα κόλπα....

http://greekpcblog.com/?p=154

http://greekpcblog.com/?p=253

http://greekpcblog.com/?p=21

Ξεκίνα με αυτά και τα ξαναλέμε....

Quote15.12.2011 20:520 people like thisLike

Σευχαριστώ για την αποδοχή.Θα το κοιτάξω τώρα και θα σου πω.

Quote15.12.2011 20:580 people like thisLike

Οκ τώρα πώς θα τοποθετήσω τον κωδικό και που μέσα στον κώδικα του προτύπου;

Quote15.12.2011 21:060 people like thisLike

Οχι... θα πας στην σχεδίαση, θα επιλέξεις επεξεργασία στο gadget που θες και θα το επεξεργαστείς αυτόνομα....

Quote15.12.2011 21:200 people like thisLike

Αυτά τα gadget που έχω βάλει τώρα τα χρειάζομαι οπότε αν πάω και κάνω προσθήκη άλλου gadget

μου βγάζει διάφορα gadget εκεί.Πώς να το επεξεργαστώ αυτόνομα.....;Embarassed

Δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να κάνω...

Quote15.12.2011 21:260 people like thisLike

Δεν θα προσθεσεις νεο... θα πατησεις επεξεργασία στα ήδη υπάρχοντα και θα επεξεργαστείς το πλάτος...

Quote15.12.2011 21:290 people like thisLike

αν τα βρεις σκούρα, και δεν εχεις πρόβλημα... θα μπορούσα να σου τα διορθώσω εγώ... θα πρεπει να βγω τωρα όμως... ό,τι θες στειλε μου πμ που όμως θα το δω αυριο πια... Smile

Quote17.12.2011 16:150 people like thisLike

Οταν θέλεις να βάλεις ένα κουμπί share it ή κάποιο άλλο

πώς το τοποθετείς στην σελίδα του facebook όπου θέλω;Γιατι έτσι λέει,όπου θέλω.Και πώς τον  τοποθετείς

τον κώδικα;

Quote17.12.2011 17:440 people like thisLike

Βούλα για εξήγησε καλύτερα... θες κουμπια τύπου share kai like πχ. κάτω από τη επικεφαλίδα κάθε ποστ ή στο τέλος κάθε ποστ γιατί αυτο μπορεί να γίνει με μπάρα addthis!

http://543radio.com ελληνική έντεχνη μουσική. http://linkygr.blogspot.com . http://greekpcblog.com
Quote17.12.2011 17:550 people like thisLike

Ναι, υπάρχει το addthis.com, αλλά μπορείς και μέσα από το facebook εδώ:  http://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/like/

Αντιγράφεις τον κώδικα εκεί που θες να εμφανίζεται. Αν έχεις να κάνεις με κάποιο blog ή site μέσα από cms θα πρέπει να βρεις ένα plugin ή ένα τρόπο για να περαστεί αυτόματα σε όλες τις σελίδες σου.

Quote18.12.2011 12:130 people like thisLike

To blogspot υποστηρίζει αυτόματα μέσα από τις ρυθμίσεις του την ενσωμάτωση σε κάθε άρθρο. Από την "σχεδίαση" επιλέγεις επεξεργασία στις αναρτήσεις όπως στην εικόνα:

3.png

Για να βάλεις τώρα το πρόσθετο του facebook επιλέγεις αντίστοιχα "προσθήκη gadget" και από εκεί HTML/JavaScript

εκεί προσθέτεις τον κώδικα που σου δίνει το facebook

Προσθήκη

Quote18.12.2011 13:310 people like thisLike

Η Ζωή νομίζω σε κάλυψε πλήρως....

Quote18.12.2011 18:490 people like thisLike

Μάλλον σας μπέρδεψα.Στο blog μου το έχω βάλει το share it κάτω απο κάθε ανάρτηση.Απλά επειδή έκανα προφίλ στο facebook μόνο και μόνο

για να διαφημίζω το blog θέλω εκεί να βάλω το share it.Στις ρυθμίσεις λοιπόν του facebook λέει να τοποθετήσω τον κώδικα όπου θέλω.Πως όμως;;

Quote18.12.2011 19:040 people like thisLike

https://www.facebook.com/profile.php?id=100003197334457

Το προφίλ μου στο facebook

Quote19.12.2011 09:050 people like thisLike

Βούλα μου, μάλλον εσύ έχεις μπερδευτεί. Στο fb δεν μπαίνει share. Ο τρόπος για να διαφημίσεις το blog σου στο fb, είναι απλά να κάνεις share κάθε ανάρτηση από το blog σου... εννοείται πως όσο περισσότερους φίλους έχεις τόσο το καλύτερο... πρόσεξε όμως μην αρχίσεις και στέλνεις ανεξέλεγκτα προσκλήσεις φιλίας γιατί το fb θα σε "κόψει"... και επίσης... εκτός από τα μοιράσματα από το blog σου φρόντιζε να ανεβάζεις και άλλα πράγματα στο fb σου... κανείς δεν θα ασχοληθεί με τις αναρτήσεις σου αν είναι καθαρα διαφημιστικές...

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το βιβλίο : http://www.socialmediacoach.gr/ebooks/social_media_marketing.pdf

και σε αυτό το άρθρο: http://www.socialmediacoach.gr/social-media-coach/2011/12/facebook-traps.html#more

Quote20.12.2011 15:520 people like thisLike

Embarassed....Ναι έ;;;;Οκ θα το κοιτάξω.Σευχαριστώ πολύ Zoi.

Quote21.12.2011 20:100 people like thisLike

Βούλα αν σε ενδιαφέρει το θέμα του Facebook σου έχω μια πολύ καλή πρόταση γιατί έψαχνα κάτι τέτοιο (προϊόντα που να έχουν να κάνουν με γυναίκες!), και τα Social Media είναι ο τομέας μου. Αν θέλεις στείλε να τα πούμε πιο αναλυτικά (ή και όποιος άλλος έχει αντίστοιχα προϊοντα φυσικα που αφορουν γυναικες).

Quote21.12.2011 23:130 people like thisLike

και εμείς;;;; θα μείνουμε με την απορία;;;;Undecided

Quote21.12.2011 23:510 people like thisLike

Χαχαχα τι θέλεις να μάθεις Δημήτρη;

Quote22.12.2011 00:120 people like thisLike

στο λέω γιατί υπάρχει ένα πολύ φιλικό eshopaki με κοσμήματα....οπότε με ενδιαφέρει και εμένα.... Αν δεν μπορείς να γράψεις εδω στείλε μου pm...

Quote22.12.2011 00:470 people like thisLike

@Voula Γιατί έκανες προφίλ στο FB και όχι σελίδα για επιχείρηση; Ξεκινάς με τον λάθος τρόπο άλλαξε το τώρα που είναι νωρίς! :) https://www.facebook.com/business

@Dimitris θα σου ετοιμάσω το πμ αύριο, δεν είναι κάτι συγκεκριμένο απλά έχω ένα αρκετά μεγάλο κοινό στο FB (πάνω από 200.000 "fans" σε διάφορες σελίδες) και με ενδιαφέρει να οργανώσω μια σειρά από διαγωνισμούς για ένα site μου σε αντάλλαγμα με την προώθηση στα fan pages μου. Πουλάω και δημοσιεύσεις στο FB αλλά αυτό τον καιρό έχω πολλά site που θέλουν να τα προωθώ και είμαι καλυμμένος από αυτό το κομμάτι. Το γενικό σκεπτικό είναι πως οργανώνω διαγωνισμό/ους για ένα site μου με γυναικεία θέματα κυρίως και προσφέρω "λαό" στο FB και την διαφήμιση μέσα από το site μου για τους ενδιαφερόμενους. Λεπτομέρειες στο pm ;)

Quote22.12.2011 14:500 people like thisLike

θα συμφωνήσω με τον zapatista!!!

Quote22.12.2011 19:430 people like thisLike

Καλησπέρα σε όλουςSmile

Δεν ήξερα και γράφτηκα στο fb και έκανα προφίλ.Οταν όμως κατάλαβα ότι υπήρχαν και οι σελίδες

είπα να φτιάξω και μια σελίδα αλλά στα μισά την διέγραψα γιατί έκανα αναρτήσεις πάνω στο

αντικείμενο που ασχολούμε και θα έκανα και στην σελίδα;;;Ετσι σκέφτηκα και το έσβησα....Δεν ξέρω

αν μπορώ όμως να το γυρίσω το προφίλ μου σε σελίδα και να έχω μόνο ένα.Γίνεται;Αυτό τον καιρό

επειδή τρέχω όμως και λόγο εορτών δεν μπορώ να ασχοληθώ με τον υπολογιστή δυστυχώς και να ψάξω

αυτά που μου είπατε,αλλά θα το κάνω σύντομα.Οπότε μιλάμε.Σας ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως!Laughing

Quote22.12.2011 20:310 people like thisLike

Δημιούργησε ένα κανονικό προφίλ για τον εαυτό σου και μέσα από αυτό δημιούργησε μια σελίδα Facebook. Αν δε θέλεις για τον α/β λόγο να έχει προσωπικό προφίλ στο FB δεν είναι ανάγκη να το δώσεις σε κανέναν. Πίστεψέ με όμως στο μέλλον θα σου χρειαστεί (ήδη σου χρειάζεται απλά δε το έχεις καταλάβει ακόμη! ;) )