Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Σχολιάστε το Blog μου και συμβουλέψτε με.
Quote07.03.2012 20:460 people like thisLike

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια παιδιά. Να είστε επιεικείς όσο μπορείτε καθότι πρωτάρης. Θα γράφω άρθρα σχετικά με αυτό που γνωρίζω καλύτερα. Για εργαλεία είτε χειρός είτε ηλεκτρικά, χημικά προϊόντα και μέσα ατομικής προστασίας. Ημουν εξωτερικός πωλητής στην εταιρεία WURTH HELLAS για περίπου 2 χρόνια (τώρα πια δεν είμαι βέβαια) και τυχαίνει να ξέρω αρκετά καλά τα προϊόντα προκειμένου να τα παρουσιάζω αλλά προτίθεμαι να παρουσιάζω και προϊόντα του ανταγωνισμού που επίσης γνωρίζω αρκετά καλά.

Πολλά απο αυτά τα προϊόντα χρησιμεύουν και στα σπίτια μας οπότε ελπίζω να προσελκίσω οχι μόνο επαγγελματίες στο είδος αλλά και απλό κόσμο που έχει σαν μεράκι τις κατασκεύες και τα μαστορέματα γενικά. Πιστεύω ότι υπάρχει αρκετός κόσμος.

Τέλος προτίθεμαι να ανεβάζω ένα περίπου άρθρο μια φορά την εβδομάδα. Οπότε οι πιο έμπειροι συμβουλέψτε με αν θέλετε για το αν κάνω καλά η αν θα πρέπει να ανεβάζω δυο άρθρα την εβδομάδα η ότι είναι καλύτερο τέλος πάντων.

Η διιεύθυνση είναι http://talkfortools.wordpress.com

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ πολύ

Φιλικά

Παναγιώτης

Quote07.03.2012 21:490 people like thisLike

Καλησπερα Παναγιωτη,καλως ηρθες στον κοσμο του blogging.

Μερικες παρατηρησεις για το μπλογκ σου (καλοριζικο ).

1.Χρησιμοποιησε τον ορθογραφο του word για να γραφεις τα κειμενα σου και μετα μεταφερε τα (ευκολο ειναι) στο μπλογκ.

Οχι οτι οι αναγνωστες θα ειναι περισσοτερο ορθογραφοι απο εσενα,αλλα βελτιωνει πολυ την εικονα.

2.Πρεπει διαχωρισεις τα αρθρα σε  κατηγοριες ,σχετικα με το τι αφορουν.

Π.χ. μια κατηγορια εργαλεια χειρος,μια εργαλεια ηλεκτροκινητα,μια προιοντα αναλωσιμα κλπ,γιατι οταν τα αρθρα πληθυνουν δεν θα μπορει ο αναγνωστης ευκολα να βρει κατι που ψαχνει.

Νομιζω οτι η υπηρεσια που ανοιξες το μπλογκ,σου δινει αυτη την δυνατοτητα.(να εχεις  δηλαδη τα αρθρα χωρισμενα σε κατηγοριες,που θα φαινονται στο πλαι.)

3. Στην επικεφαλιδα του παρουσιαζομενου προιοντος,ειναι καλο να βαζεις διπλα  (στα Ελληνικα) την χρηση του,με δυο λεξεις,ετσι οποιος πεφτει στην σελιδα σου να το βλεπει αμεσως,οτι προκειται π.χ. για "επαγγελματικο καθαριστικο".

4. Εχεις σκεφτει με ποιον τροπο θα αξιοποιησεις μελλοντικα το μπλογκ σου απο οικονομικης αποψης?

Θα βαλεις adsense, affillate απο τις εταιρειες που παρουσιαζεις η κατι αλλο??

5.Αν θες να τραβηξεις κοσμο και κινηση,ΑΦΟΥ γραψεις δεκα εικοσι αρθρα, μπορεις να το διαφημισεις στο adwords η και να το βαζεις link σε φορουμ που εχουν αυτο το αντικειμενο.

Στην αρχη δυο αρθρα την εβδομαδα ειναι το λιγοτερο,οσο πιο συχνα ανανεωνεται το περιεχομενο,τοσο ευκολοτερα σε βρισκουν οι μηχανες.

Παντως να εχεις υποψιν σου οτι στην αρχη θα ειναι δυσκολα,δεν ερχεται ευκολα ο κοσμος.

Καλη επιτυχια.

Quote07.03.2012 22:090 people like thisLike

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Είναι γεγονός πως την κατηγοριοποίηση δεν την είχα σκεφτεί. Τώρα όσο για την ορθογραφία τα  καταφέρνω αρκετά καλά αφού στο σχολείο έσκιζα αλλά ο ορθογράφος είναι μια πολύ καλή ιδέα. Επίσης και η επισύμανση για την επικεφαλίδα ... Εχεις δίκιο. Γι' αυτό ζήτησα την βοήθειά σας διότι αυτές τις λεπτομέρειες που μου επισήμανες εγώ ούτε τις είχα προσέξει. Σε ότι αφορά την κατηγοριοποίηση θα χρειαστεί να γράψω κάποιο κείμενο με 2-3 γραμμές για το τι θα αφορά η κάθε σελίδα η δεν θα χρειαστεί ?

Τώρα σε ότι αφορά την οικονομική άποψη λέω να περιμένω 1-2 μήνες να δώ τι θα γίνει και έπειτα εδώ είμαστε πάλι να ζητήσω την βοήθειά σας εκ νέου.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά

Παναγιώτης

Quote07.03.2012 22:260 people like thisLike

Παναγιώτη καλή αρχή,

Πραγματικά δεν θα περίμενα από κάποιον να γράφει για τα προϊόντα του πρώην εργοδότη του. :)

Όπως είπες και εσύ, μην περιοριστείς σε ένα brand. Αν μπορείς ασχολήσου και με προϊόντα / εργαλεία που τα βρίσκει εύκολα κάποιος, στα γνωστά πολυκαταστήματα. Χωρίς να είναι απαραίτητο να αναφέρεις πάντα το brand, αν υπάρχουν διάφορα brand στην ίδια κατηγορία προϊόντος.

Πιστεύω καλύτερα να απευθυνθείς στον απλό κόσμο, παρά αποκλειστικά στον επαγγελματία... μεγαλύτερο target group.

Ένας ορθογράφος δεν αρκεί... αν γράφεις τα κείμενα σου νύχτα π.χ., προτείνω και διάβασμα μια μέρα μετά, σε διαφορετική ώρα, πχ πρωί, για λάθη που δεν πιάνει ο ορθογράφος. Πχ "Με το INDUSTRIE CLEANER αφαιρείτε" (!)

Τέλος, μην απογοητευτείς με την αρχική χαμηλή επισκεψιμότητα. Για seo θα σε καθοδηγήσει καλύτερα ο Δημήτρης, αλλά μια καταχώρηση σε καταλόγους, όπως αυτόν, δεν θα έκανε κακό... Όχι πως θα σου στείλουν κόσμο, αλλά για να σε δουν πιο γρήγορα οι μηχανές αναζήτησης. Επίσης, γιατί το link που πόσταρες παραπάνω δεν είναι clickable??? Μέγα λάθος!

Quote07.03.2012 23:090 people like thisLike

Ναι φαίνεται περίεργο .... Κοίτα .... Ναι με απολύσανε ... όχι όμως μόνο εμένα ..... Απολύσανε σχεδόν 40 άτομα. Συνεπώς η πικρία είναι μόνο για την απώλεια της εργασίας. Δεν έχω κρατήσει ποτέ κακία για κανένα πρώην εργοδότη και πάντα άφηνα ανοικτές πόρτες. Γενικά θα γράφω για πολλά προϊόντα και όχι μόνο προϊόντα που αφορούν τον πρώην εργοδότη μου. Αυτό γιατί ήμουν όλη μέρα σχεδόν έξω στην αγορά και εκτός απο τα προϊόντα της εταιρείας που εργαζόμουν συναντούσα και άλλα απο τον ανταγωνισμό. Ετσι έχω μια αρκετά καλή και φρέσκια ακόμα εικόνα για του τι συμβαίνει στον χώρο. Σε ότι αφορά την επισκεψιμότητα εντάξει ..... Περιμένω ότι θα είναι χαμηλή .... Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα ......Βήμα βήμα όμως και άρθρο με το άρθρο πιστευω και ελπίζω ότι θα προχωρήσει.

Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τα καλά λόγια.

Φιλικά

Παναγιώτης

Quote08.03.2012 22:560 people like thisLike

Ρε παιδιά καλησπέρα .... Πείτε μου κάτι γιατί έχω πεγαγώσει πραγματικά .....Σην πλατφόρμα επεξεργασίας του BLOG της Wordpress με ποιόν τρόπο μπορώ να επεξεργαστώ την αρχική σελίδα ?

Και ρωτάω διότι βλέπω όλες τις σελίδες προκειμένου να τις επεξεργαστώ αλλά δεν βλέπω απο πουθενά την αρχική ....

Εκ των προτέρων Ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά

Παναγιώτης

Quote10.03.2012 10:590 people like thisLike

Θα συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις των gpap και haros. Το πως θα φαίνεται η αρχική σελίδα, εξαρτάται από το theme. Μπορείς να βρείς ψάχνοντας στο google δωρεάν ή επί πληρωμή themes.

Τα περισσότερα από αυτά σου δίνουν τη δυνατότητα να παίξεις με τις θέσεις και να προσθέσεις widgets, links κτλ στις θέσεις που προβλέπεται. Πάντως μην μπεις στην παγίδα και βάζεις πάνω ότι βρεις.

Οι πιο προχωρημένοι μπορεί να κάνουν custom δουλειά. Υπάρχουν τέτοια βιντεάκια στο youtube...

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote10.03.2012 11:130 people like thisLike

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω τα εξής. Ο τρόπος γραφής είναι πολύ καλός. Από την άλλη φρόντιζε να κάνεις bold κάποια βασικά στοιχεία για να μη φαίνονται να κείμενα μακροσκελή και χάνει το ενδιαφέρον ο αναγνώστης.

Θα προτιμούσα να ακολουθείται κάποια διαφορετική προσέγγιση όσον αφορά τους τίτλους των άρθρων και το περιεχόμενο. Ο τίτλος λέει: γυαλιστικό τάδε.

Κάποιος που θα ψάξει για αυτή την πληροφορία, προφανώς θα γνωρίζει το προϊόν και δεν θα έχει καμία ουσία ή ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αυτόν να διαβάσει. Δηλαδή, το blog δεν θα πρέπει να θυμίζει κατάλογο προϊόντων ή διαφήμιση αυτών. Στόχος του blog θα πρέπει να είναι να ενημερώσει, οπότε και οι πωλήσεις θα έρθουν έμμεσα. Πρώτα η ενημέρωση και μετά οι πωλήσεις, αλλιώς ούτε η δεύτερες δεν θα έρθουν. Η πώληση στο internet δεν μπορεί να γίνει με την μέθοδο του πωλητή που μπαίνει σε ένα μαγαζί και παρουσιάζει ένα- ένα τα προϊόντα.

Τι θα προτιμούσα; Θεωρώ πως θα έπρεπε να γράφεις άρθρα..... "Πώς να βγάλετε δύσκολους λεκέδες..." " Πως να γυαλίζετε επιφάνειες"", "διώξτε τη σκουριά...."""

Αυτό αναζητά ο κόσμος, αυτό θα πρέπει να τους προσφέρεις. Φρόντισε να βρίσκεις γενικότερες πληροφορίες, που δεν αφορούν μόνο προϊόντα, αλλά και τρόπους χρήσης κτλ., άλλα μυστικά .Στο τέλος ανέφερε διάφορα προϊόντα. Αν η κίνηση ανέβει αυτά τα προϊόντα μπορέι να πωλούνται από eshop που δίνουν affiliate προμήθειες. Οπότε από εκεί θα προκύπτουν τα μελλοντικά έσοδα.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote10.03.2012 17:350 people like thisLike

Κατανοητό απόλυτα Δημήτρη.

Αυτός είναι ο πρωτευον σκοπός μου .... Η ενημέρωση.

Και όπως σου είπα λίγες μέρες πρίν αν είναι να έρθει κάτι παραπάνω ας έρθει. Αλλιώς θα προσπεράσει που λέμε. Απλά λόγω απειρίας καθαρά δεν είχα πιάσει σωστά το νόημα. Η μέθοδος για τους τίτλους που μου είπες ούτε καν είχε περάσει απο το μυαλό μου. Με ευχαριστεί που σαν πιο έμπειρος απο όλους μας λές ότι ο γραπτός λόγος είναι καλός. Δεν έχω πρόθεση να γράψω παραμύθια. Η προθεσή μου είναι να ενημερώσω για προϊόντα τα οποία δεν είναι γνωστά στο ευρύ κοινό και για τον τρόπο χρήσης τους που κατάφερα να μάθω είτε μέσα απο ατελείωτες εκπαιδεύσεις είτε απο αυτά που μου έλεγαν και μου έδειχναν οι καταναλωτές.

Πες μου που μπορώ να δώ οδηγίες για τον τρόπο εγκατάστασης του Google Analytics ? Ετσι ώστε να βλέπω τι γίνεται στην ημερήσια κίνηση. Δίνει κάποιες πληροφορίες η Wordpress όχι όμως τόσο αναλυτικά όπως η Google.

Και πάλι ευχαριστώ.

Φιλικά

Παναγιώτης