Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Ποιά είναι η γνώμη σας για τα MLM δίκτυα;
Quote12.09.2010 12:130 people like thisLike

Η δική μου γνώμη είναι αρνητική και την καταγράφω στο νέο άρθρο του Getpaid.gr. Φαντάζομαι, όμως, πως θα υπάρχουν και πολλοί υπέρμαχοι. Πολλοί από εσάς θα ασχολειστε με αυτά ή θα έχετε ασχοληθεί σε κάποια περίοδο της ζωής σας. Ωραία θα ήταν να γίνει μια κούβέντα πάνω στο θέμα, ώστε να ακουστεί και η αντίθετη άποψη.

Αλλά βρε αδερφέ επίσης, άτομα που έχουν χάσει λεφτά ή σύμφωνούν με την κατάντια αυτών των δικτύων να τα χώσουν

Quote12.09.2010 15:380 people like thisLike

Η δική μου γνώμη είναι αρνητική και την καταγράφω στο νέο άρθρο του Getpaid.gr. Φαντάζομαι, όμως, πως θα υπάρχουν και πολλοί υπέρμαχοι. Πολλοί από εσάς θα ασχολειστε με αυτά ή θα έχετε ασχοληθεί σε κάποια περίοδο της ζωής σας. Ωραία θα ήταν να γίνει μια κούβέντα πάνω στο θέμα, ώστε να ακουστεί και η αντίθετη άποψη.

Αλλά βρε αδερφέ επίσης, άτομα που έχουν χάσει λεφτά ή σύμφωνούν με την κατάντια αυτών των δικτύων να τα χώσουν

Πρίν αρκετα χρόνια ημουν μέλος του δικτύου της Telepassport. Η εταιρία καποια στιγμη σταματησε να πληρωνει προμήθειες και φυσικά αφησε ξεκρέμαστους πολλούς συνεργάτες!

Από τότε είμαι πολύ επιφυλακτικός απέναντι στα MLM δικτυα.

Quote12.09.2010 15:510 people like thisLike

κοίτα η telepassport ήταν μια ειδική περίπτωση. Άσχετα αν τελικά χρεοκόπησε, όπως και οι περισσότεροι ενναλακτικοί, σαν δίκτυο ήταν το πιο υγιές MLM που υπήρξε ποτε στην Ελλάδα.

Αυτό γιατί;  Δεν απαιτούσε χρήματα για όποιον γραφόταν. Έπρεπε να γίνεις μέλος του δικτύου, αλλά μπορούσες να συνεχίζεις να τηλεφωνείς από ΟΤΕ. Σαν καταναλωτής κέρδιζες γιατί είχες χρεώσεις τηλεφωνικές χαμηλότερες από την υπόλοιπη αγορά. έτσι και σαν απλός καταναλωτής κέρδιζες, οπότε υπήρχαν πολλοί υποψήφιοι πελάτες.

Θα μου πεις τελικά, το αποτέλεσμα μια τρύπα στο νερό ήταν.....

απλά για την ιστορία, ίσως να ήταν το μονο MLM που δεν είδα αντιπαθητικά. Δεν είχε καμία σχέση με τις αιρέσεις της Amway. Για παράδειγμα, εγώ υπήρξα απλός καταναλωτής της υπηρεσίας και δεν έχασα.

Εσύ είχες γράψει πολύ κοσμο; έλπιζες σε σημαντικές προμήθειες που τελικά δεν τις πήρες;

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote12.09.2010 18:070 people like thisLike

Ξεκινησατε ενα πολυ ενδιαφερον θεμα! Ειναι επικαιρο γιατι την παρουσα περιοδο με την ανεργια πολλοι επιτηδειοι εμφανιζονται σαν απο μηχανης θεοι ετοιμοι να σου προσφερουν το Αγιο Δισκοπτηρο.

Ημουν μελος της Amway αλλα και της Herbalife, αργοτερα. Η ιδεα ειναι πολυ καλη κ εξυπνη αλλα οπως ολα τα παντα στην θεωρια ειναι τελεια, αλλα στηνπραξη κολλανε λογω του ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ.

Δυδτυχως παντου μπαινουν ατομα ακαταλληλα που χαλανε τα παντα. Σε βαζουν στο τριπακι να αγοραζεις συνεχεια προιοντα κ εκπαιδευτικο υλικο αλλα κ να συμμετεχει στα συνεδρια γιατι ερχεται ο μεγαλος γκουρου.

Δυστυχως πολυς κοσμος εχει καει κ καιγεται συνεχως. Δυστυχως οι εταιρειες δεν κανουν κατι γιαυτο γιατι της ενδιαφερουν οι τζιροι μονο!!!!

Επισης συγχεουν το internet marketing με το network marketing που ειναι διαφορετικες ερμηνειες και εχουν αλλες μεθοδους δρασης! Δυστυχως αυτα τα ατομα εχουν μολυνει και το internet και εξαπατα πολυ κοσμο

Quote13.09.2010 22:581 people like thisLike

Εχουν μολύνει τόσο το ιντερνετ, που όλοι έχουν γίνει πολύ καχύποπτοι. Μπορεί να μιλάς για υγιείς τρόπους, και πάλι ο κόσμος σε αντιμετωπίζει με δυσπιστία. Πραγματικά πρόκειται για γαγγραινα...

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote19.09.2010 22:520 people like thisLike

παιδιά πριν από λίγο έγινε το εξής

Κάποιο μελος, δεν αναφέρω το όνομά του, παραπονέθηκε για τους λόγους που τα βάζω με το MLM. Η απάντηση μου ήταν πως εγώ έχω την άποψή μου, αλλά όποιος διαφωνεί για αύτο υπάρχει το forum.

Το μέλος προφανώς εκνευρισμένο έφυγε από το chat.

Θέλω να δηλώσω προς όλους πως δεχόμαστε όλες τις απόψεις, αλλά έχουμε το δικαίωμα και την υποχρέωση να γράφουμε και τη δική μας.

Λοιπόν, γιατί υπάρχουν παράπονα, ενώ ούτε ένας δεν έχει βγει να υποστηρίξει ανοιχτά εδώ στο forum τα mlm?

ξέρουμε πως πολλοί από εσας μπορεί να ασχολείστε με τέτοια σχήματα. Και αν διαφωνείτε εδώ είμαστε, θα προτιμούσατε να σας γλύφουμε???

Σας σεβόμαστε και όποτε θελετε μπορείτε να γράψετε την άποψή σας ανοιχτά. Γράψτε την πρώτα και μετα΄κάντε όσα παράπονα θέλετε

Quote23.09.2010 18:330 people like thisLike

Δες που η avon έκανε και affiliate προγραμμα. Τουλάχιστον οι affiliates δεν κινδυνεύουν. διαβάστε περισσότερα εδώ.

Quote23.03.2011 10:130 people like thisLike

kalimeraaaa!!!! sorry pou kathiterisa toso na apantiso, alla eixa diafora na kano... imoun k kapoies meres ektos Kritis teleios .... :DDD oraia perasame!!! loipon..... ego auto pou tha ithela arxika na rotiso einai pos mporeis na xaseis lefta apo to mlm???
Quote24.03.2011 11:560 people like thisLike

καλώς την την όμορφη της παρέας...

Λοιπόν, Κατερίνα. Μέσα από ένα MLM γίνεται να χάσεις χρήματα και κατά την άποψη μου είναι ο κανόνας για τους περισσότερους που τελικά μπλέκονται.

1. Σε αντίθεση με το υγιές affiliate marketing, στα MLM πληρώνεις για να εγγραφείς ως μεταπωλητής ή έχεις την υποχρέωση να αγοράσει κάποια προϊόντα στην αρχή ή στη διάρκεια σύμφωνα με τους όρους.

2. Για να ανέβεις επίπεδο σε επηρεάζουν να αγοράσεις προϊόντα που δεν χρειάζεσαι για να ανεβάσεις τζίρους. Τα προϊόντα πωλούνται με τιμές ανώτερες από αυτές που παίζουν έξω. Αυτό ισοδυναμεί με χάσιμο χρήματος.

3. Θα "αναγκαστεις" αν θες να είσαι μεσα στα πράγματα να πάς σε συνέδρια συναντήσεις, όπου πληρώνεις για την είσοδο ή για να προσκαλέσει τον κόσμο που θες να ψαρέψεις.

4. Γενικά για να προσελκύσεις, θα αναγκαστείς να κεράσεις καφέδες και γενικά να γίνεις πιο κοινωνική. Αυτό είναι κάτι που κοστίζει.

5. Σπατάλη χρόνου

6. Φίλοι και συγγενικό περιβάλλον που μπορεί να μπουν και αυτοί μέσα, δεν αποκλείεται να σου κρατάνε μούτρα που τους έμπλεξες και να ντρέπεσαι να τους αντικρίσεις..

Αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό...

υ.γ. Κατερίνα για να γίνονται πιο εύκολα αναγνώσιμα αυτα που γράφεις θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις σε greeklish, στο νετ υπάρχουν σελίδες που κάνουν αυτόματα τη μετατροπή.

Quote30.03.2011 00:110 people like thisLike

Καλησπερα!!! :)

καταρχήν sorry για τα gkreeklish μου...

να ξεκινησω λεγοντας οτι σε ενα υγειες mlm εισαι χαζος να χασεις λεφτα γιατι ΟΛΑ τα προιοντα ακομα και η εγγραφη εχει εγγυηση ικανοποίησης!!!

δλδ αν κατι δεν σου αρεσει μπορεις να επιστρεψεις τα προιοντα η ακομα και τα εγγραφα η οτιδηποτε αλλο σου ερχεται μαζι με την εγγραφή σου κ να παρεις το 100% των χρημάτων σου πισω!!!!

μια υγειης εταιρεια το κανει αυτο!

απο εκει κ περα ομως υπαρχουν πααααααααααρα πολλοι ανθρωποι οι οποιοι για συμφερον δικο τους δεν ενημερωνουν πληρως και σωστα τα καινουρια ατομα! και ισως υποχρεωνουν καποιους μαζι με την εγγραφη να στοκαρουν κ προιοντα που τους επιβάλλουν να πουλησουν..... ολα αυτα τα ξερω... τα εχω δει... ομως δεν μπορουμε να βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβάλι και να κρεινουμε χωρις να ξερουμε!!!!

αυτο λοιπόν δεν εινα "πρεπει" της εταιρεια!!! (εχω ακοθσει για εταιρειες με εγγραφη στα 4.500 μαζι με προιοντα απαραδεκτο)

ωραια..αφου λοιπον ξεκαθαρισαμε αυτο....να συνεχισω στα υπολοιπα...

η εγγραφη που πληρωνεις : γιατι σου ερχονται μαζι κ καποια πραγματα... στην ουσια αυτα πληρωνεις...δηλαδη οδηγοι προιοντων cd k dvd καποια εγγραφα κλπ κλπ που ολα αυτα σε βοηθανε, ειναι εργαλεια δλδ της δουλειας σου...

αντε πες ειναι 50ευρω?? Τι κεφαλαιο θα χρειαζοσουν να ανοιξεις μια δικη σου συμβατικη επιχειρηση??

το να γινεις πιο κοινωνικος... δεν νομιζω να ειναι κακο.... ο καφες που θα κερασεις ειναι στα λειτουργικα εξοδα... (αντι για νοικι νερο ρευμα τηελεφωνο τεβε κ δν ξερω κ εγω τι αλλο εχει εχει μια συμβατικη επιχειρηση) αν και  εγω παντα προτεινω στον υποψηφιο να ερθει στο σπιτι μου.. ετσι ωστε να του δειξω και καποια προιοντα!!!!

οσον αφορα το τι αγοραζεις ειναι τελειως χαζο κατα την γνωμη να παιρνεις πραγματα απλα κ μονο για να γινει καποιος τζιρος κ να τα εχεις εκει να τα κοιτας μετα... αν τα πουλησεις οκ.. καντο αλλιως με τιποτα... ουτε το προτεινω ουτε μου το προτειναν ποτε!!!

οσον αφορα τις τιμες των προιοντων...... μπορει η αρχικη τιμη να ειναι υψηλοτερη απο ενα προιον του εμποριου ΑΛΛΑ.... (εχει σημασια το αλλα αυτο) οταν το χρησιμοποιεις των τριπλασιο χρονο απο οτι το αλλο του σουπερ μαρκετ σε συμφερει γιατι θα εδινες επι 3 τα  χρηματα αυτα... αρα εισαι κερδισμενος!

τωρα... το κομματι της εκπαιδευσης... σεμηναρια συνεδρια κλπ... ναι εχουν εισοδο!!!

ηθελα να παω σενα σεμηναριο για φωτοβολταικα (που ειναι στο αντικειμενο μου) κ ειχε εισοδο 400 ευρουλακια...

συγνωμη αλλα στα σεμηναρια που παω εγω δεν εχει καμια σχεση η τιμη αυτη!!! το τετραπλασιο τουλαχιστον.... κ στο κατω κατω κανεις δεν σε υποχρεωνει.... οπως επισης αν πηγαινεις (που δεν ειναι κακο να ανοιγει λιγο το ματι μας ) τα εξοδα σου τα βγαζεις απο την επιχειρηση σου.... οποτε δεν βαζεις απο την τσεπη σου...αρα δεν εισαι ουτε κ εκει χρεωμενος!!!

κανεις δεν γεννηθηκε δικτυωτης! κ εγω οταν σπουδαζα στην πατρα μου κοστισε κ μαλιστα μια περιουσια!!! γιατι λοιπον να μην εκπαιδευτω γιαυτη τη δουλεια?? την ξερω? οχι! αρα...??

απο εκει κ περα...αυτο που λες με το συγγενικο περιβαλλον τους φιλους κλπ κλπ.... ειναι στο χερι σου πως θα τους αντιμετωπισεις!

εχω στα χερια μου μια προταση καθαρα εμπορικη χωρις λακους και φαβες... την δειχνω λοιπον σε οσα πιο πολλα ατομα μπορω μεχρι να βρω αυτους που θελουν πραγματικα να δουλεψουν

χωρις να πιεσω κ χωρις να υποχρεωσω καποιον να παρει κατι η γενικοτερα να κανει κατι που δεν θελει!!! και μιλαω για προιοντα  καθημερινα ανελαστικης ζητησης...δλδ που τα χρησιμοποιουμε ετσι κ αλλιως.... που ειναι το κακο λοιπον να εχεις εσοδα απο τα ετσι κ αλλιως εξοδα που κανεις???

ρευμα δεν πληρωνουμε ολοι??? παρα πολυ ωραια, πληρωνουμε ολοι...γιατι λοιπον απο το ρευμα που καιμε να μην εχουμε κ καποια εσοδα?? ε?...

τα πραγματα ειναι απλα!!!

Δημητρη εσυ εχεις ασχοληθει ποτε με το δικτυακο μαρκετινγκ???

Quote31.03.2011 11:460 people like thisLike

Θα ξεκινήσω από το τελευταίο σου ερώτημα. Όχι δεν έχω ποτέ ασχοληθεί με το MLM . Αλλά γνωρίζω φίλους που το έχουν κάνει. Κάποια φορά πήγα σε μια συγκέντρωση της Amway μετά από πρόσκληση ενός φίλου. Από πριν είχα σχηματισμένη άποψη για αυτά τα δίκτυα από αυτά που είχα μάθει και κρίνει. Μετά από αυτή τη συγκέντρωση, όχι μόνο δεν άλλαξα την άποψη μου, αλλά την ενίσχυσα. Η όλη φάση θύμιζε αίρεση....

Εγώ θα σου θέσω κάποια ερωτήματα-θέματα, τα οποία θα ήθελα να τα πάρουμε ένα-ένα, για να μη χάνεται η κουβέντα.

Θεωρείς φυσιολογικό σε ένα τέτοιο δίκτυο οι πωλητές και αυτοί που προωθούν την αλυσίδα, να είναι περισσότεροι από τους καταναλωτές; Ζήτημα είναι αν υπάρχουν κάποιοι που αγοράζουν προϊόντα από Amway χωρίς να είναι μέλη της ή να τη προωθούν. Και παράλληλα, είναι δυνατόν να δίνεται τόσο μεγάλο βάρος στη προώθηση της αλυσίδας και όχι των προϊόντων, που τελικά αυτά ενδιαφέρουν τους καταναλωτές;

Ας ξεκινήσουμε από αυτό και σιγά σιγά, επεκτεινόμαστε και στα άλλα...

Quote05.04.2011 12:360 people like thisLike

Καλημερα!!!!

καταρχην να πω οτι δεν προσπαθω να  σε πεισω...ουτε να σ αλλαξω την γνωμη.. οκ??

ειναι μια απλη συζητηση οπως εχουμε πει... και μου αρεσει που μπορω να μιλησω ανοιχτα γι'αυτο που πιστευω και να "ακουσω" και την ακριβως αντιθετη αποψη!!

οπως ειπα κ στο προηγουμενο ποστ μου ο καθενας ή η καθε ομαδα λειτουργει διαφορετικα.... δεν ξερω τι εχεις δει κλπ.... νομίζω οτι για να μπορεις να εχεις μια σωστη κ εμπεριστατομενη αποψη, καλο ειναι να ερευνησεις το χωρο απο μεσα.  ετσι γινετε η σωστη ερευνα.  ισως ολα αυτα σου φανουν λογικα μετα.....

οσον αφορα την λεξη αιρεση..... τι να πω.... ξερενομαι στα γελια καθε φορα που την διαβαζω!!!!

Quote06.04.2011 13:060 people like thisLike

Θα συμφωνήσω, πως εδώ δεν γράφουμε ότι γράφουμε για να αλλάξουμε κάποιου τη γνώμη. Απόψεις ανταλλάσσουμε. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Απλά για να μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα και να γίνει μια κουβέντα πιο οργανωμένη, είπα να αρχίσω να αναφέρω 1-1 τα στοιχεία που θεωρώ πως καθιστούν τα MLM κεκαλυμμένες πυραμίδες. Περιμένω, λοιπόν, συγκεκριμένες απαντήσεις από εσένα, που έχεις θετική άποψη για αυτά.

Επαναλαμβάνω, λοιπόν την ερώτησή μου:

Θεωρείς φυσιολογικό σε ένα τέτοιο δίκτυο οι πωλητές και αυτοί που προωθούν την αλυσίδα, να είναι περισσότεροι από τους καταναλωτές; Ζήτημα είναι αν υπάρχουν κάποιοι που αγοράζουν προϊόντα από Amway χωρίς να είναι μέλη της ή να τη προωθούν. Και παράλληλα, είναι δυνατόν να δίνεται τόσο μεγάλο βάρος στη προώθηση της αλυσίδας και όχι των προϊόντων, που τελικά αυτά ενδιαφέρουν τους καταναλωτές;

φιλικά

Quote07.04.2011 15:330 people like thisLike

hi!!!!

1) βεβαιως, λοιπον, κ υπαρχουν πελάτες...... εννοειτε αυτο!!!!

2) δινεται μεγαλυτερη βαρυτητα στο δικτυο γιατι θέλω ο καθένας απο εμας να εχει την ευκαιρια καποια στιγμη κ οταν θα θελει να αναπτυξη το κομματι της επιχειρησης.

3) επισης δν ειμαι πωλητρια.....γτ η πωληση ειναι αλλη μια δουλεια, που αν σταματησεις να πουλας θα σταματησουν και τα έσοδα σου.... σε αντιθεση λοιπον οταν κανεις ενα σωστα δομημενο  - υγιες δικτυο επιχειρηματιων - καταναλωτων ο καθενας εξυπηρετειτε μονος του. κ αναλογα τωρα κ με τους 10 (περιπου) γειτονες -  συγγενεις ή φιλους που εξυπηρετεις... βγαινει ο τζιρος σου....

αν μιλησεις με καποιον που εχει επιχειρηση και δουλευουν γιαυτον πανω απο 100 ατομα θα καταλαβει απολυτα τι εννοω.

εδω ομως το συστημα ειναι πιο εξυπνο γιατι δεν εκμεταλλευεται κανενα....αντιθετα ολοι εχουν την ιδια ευκαιρια απλα ειναι πως θα την αξιοποιησει ο καθενας.....

Quote10.04.2011 12:330 people like thisLike

Νομίζω πως οι περισσότεροι ξέρουμε πως αν υπάρχουν απλοί καταναλωτές αυτοί είναι ελάχιστοι. Αυτό οφείλεται στο ότι η κατεύθυνση που δίνεται είναι να εγγράφονται μέλη και όχι απλοί καταναλωτές. Οι τελευταίοι δεν ενδιαφέρονται κιόλας να αγοράσουν, προτιμούν το κλασσικό εμπόριο. Όσοι αγοράζουν, το κάνουν γιατί θέλουν και οι ίδιοι να πουλήσουν στους επόμενους.

Μια αλυσίδα που έχει περισσότερους πωλητές από ότι αγοραστές, δεν προσφέρεται για κέρδη για τους συμμετέχοντες. Νομίζω ότι κοινό νου χρειάζεται κανείς για να το αντιληφθεί...

Quote10.04.2011 21:430 people like thisLike

καλησπερα σας!!!!! WinkLaughing

τι να σ πω Δημήτρη μου.... πραγματικα δεν ξερω κ να σ πω κ την αληθεια δεν με νοιαζει πως δουλευουν οι υπόλοιποι....

εγω εχω στανταρ πελατες (και νοικοκυρια και μαγαζια κλπ...)

οι οποιοι δεν ειναι γραμμενοι κ μια χαρα ψωνιζουν λιανικη γτ βλεπουν την διαφορα καταρχην στην ποιοτητα κ κατα δευτερον στην τιμη, οτι ειναι δλδ πολυ πιο οικονομικα απο αυτα  του εμποριου.....

τι να σ πω.... εγω πραγματικα δεν υποχρεωνω κανεναν να αγορασει... τα προιοντα μιλανε απο μονα τους!!!κ μετα με παιρνουν απο μονοι τους τηλ. να τους ξαναπαω....

ασε κ που και κωδικο να έχουν παλι σε συμφερει.....

εγω ομως ενα δεν μπορω να καταλαβω.... γιατι εισαι τοσο εναντιων του δικτυακου μαρκετινγκ..... κ πως μιλας με τοση σιγουρια απο τη στιγμη που δεν ξερεις καποια πραγματα...

Quote12.04.2011 14:220 people like thisLike

Κατερίνα ξέρω αρκετά για το πως λειτουργούν όλα αυτά τα σχήματα. Έχω κολλητό φίλο που είχε ασχοληθεί ενεργά. Μια μινι έρευνα αν κάνει κανείς νομίζω γρήγορα θα αντιληφθεί το κατά πόσο υπάρχουν απλοί καταναλωτές και φθηνά προϊόντα για αυτούς. Οπότε γρήγορα θα συμπεράνει αν ισχύει αυτό που λες εσύ ή εγώ.

Ας περάσουμε, λοιπόν, σε ένα άλλο θέμα που αφορά το θέμα των προμηθειών. Ποιός είναι ο λόγος να υπάρχουν τόσα πολλά επίπεδα; Στο affiliate marketing έχουμε το πολύ 2 επίπεδα. Ένα για την προώθηση του προϊόντος και άλλο ένα για την γνωστοποίηση του μηχανισμού της προώθησης; Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι παράλογα.

Τι προσέφερε αυτός που βρίσκεται 3-4 επίπεδα πάνω από εμένα για να παίρνει προμήθεια. Με αυτό τον τρόπο αδικούνται τα κατώτερα επίπεδα εις βάρος των ανωτέρων. Όλο αυτό είναι στοιχείο πυραμιδοποίησης και συμβαίνει για να μπορεί να πουλιέται η ελπίδα ότι κάποιος αν φτάσει ψηλά θα βγάλει. Αυτό είνα και το κίνητρο αυτών που τρέχουν στα MLM.

Εσένα ποια είναι η γνώμη σου πάνω σε αυτό;

Quote12.04.2011 15:310 people like thisLike

Δημήτρη μου, θεωρω οτι οποια κ να ειναι η γνωμη μου ... δεν νομιζω οτι θα την δεχτεις....

εχω πραγματικα ολη την καλη διαθεση να συζητησω. αλλα μου αρχιζεις μια αντιπαραθεση στο εσυ ή εγω κ αυτο δεν μου αρεσει.... ειπαμε να κανουμε κουβεντα, οχι να δουμε ποιος εχει δικιο κ ποιος εχει αδικο...

ο καθενας βλεπει την δικη του αληθεια κ την δικη του πραγματικοτητα οκ???

Quote13.04.2011 16:400 people like thisLike

Βρε Κατερίνα, όπως είπαμε από την αρχή, δεν συζητάμε για να αλλάξει ο ένας τα μυαλά του άλλου. Εμείς γράφουμε τις απόψεις μας με επιχειρήματα. Αν τώρα εγώ μάθω κάτι από εσένα και αναθεωρήσω σε ένα βαθμό ή εσύ κάτι από εμένα, αυτό θα είναι ευχής έργον, αλλά δεν είναι το ζητούμενο.

Όταν, λοιπόν, λέω ότι κάποιος μπορεί να κρίνει και διαπιστώσει από μόνος τους αν αυτό που υποστηρίζεις εσύ ή εγώ ισχύει, δεν το κάνω με καμία ανταγωνιστική διάθεση. Εσύ υποστηρίζεις πως στα MLM υπάρχουν πολλοί απλοί καταναλωτές χωρίς να είναι μέλη, ενώ εγώ λέω πως είναι ελάχιστοι. Για να μη γράφω όλο αυτό το μακρινάρι έγραψα κατά λέξη “γρήγορα θα συμπεράνει αν ισχύει αυτό που λες εσύ ή εγώ”.

Εγώ θέλω να κρίνω απόψεις και γνώμες και όχι ανθρώπους, το ίδιο πιστεύω πως θέλεις να κάνεις και εσύ. Μάλλον παρεξήγησες τον τρόπο που το έγραψα...

Quote01.06.2011 21:400 people like thisLike

Γειά σας. Να μπώ κι εγώ στη συζήτηση σχετικά με το mlm και να σας πω τι δική μου εμπειρία?

Πριν από κάποια χρόνια βρέθηκα σε μια συγκέντρωση της AMWAY. Αυτά που άκουσα δεν με ενθουσίασαν αλλά η ιδέα του Δικτυακού Marketing κάτι μου έκανε και το έψαξα. Ρώτησα, διάβασα και κατάλαβα ότι το MLM είναι ένα σύστημα που από μόνο του δεν κάνει τίποτα. Πρέπει κάποια εταιρεία καταναλωτικών προϊόντων να το εντάξει στις απαιτήσεις της και να το προσαρμόσει ανάλογα για να λειτουργήσει γι'αυτήν.

Φυσικά δεν ήθελα να δώσω ούτε ένα ευρώ για να γίνω μέλος. Ήθελα τα προϊόντα να είναι σε προσιτές τιμές αλλά και άριστης ποιότητας. Με ενδιέφερε η χώρα προέλευσης. Δεν ήθελα να έχω minimum παραγγελίας. Ήθελα να αγοράσω τα προϊόντα που με ενδιέφεραν για προσωπική μου χρήση και όχι το συγκεκριμένο πακέτο της κάθε εταιρείας. Το σπουδαιότερο, ήθελα να με εκπαιδεύσουν δωρεάν. Με άλλα λόγια ήθελα να στήσω μια επιχείρηση χωρίς να δώσω μία και χωρίς υποχρεώσεις. Μα είναι δυνατόν?

Παιδιά, μόλις μου σύστησαν την Oriflame, κατάλαβα ότι ήταν αυτό που ήθελα.

Τελικά, έγινα μέλος δωρεάν, δεν χρειάστηκε στο διάστημα που συνεργάζομαι, να πείσω κανέναν να γραφτεί γιατί μου το ζητάνε μόνοι τους, δεν έχει χρειαστεί να πουλήσω ούτε ένα κραγιόν, δεν έχω δώσει χρήματα για εκπαίδευση, έχω την εταιρεία στο πλευρό μου όποτε τη χρειαστώ, και ..... εντάξει, το ότι έγινα πιο κοινωνική δεν μου βγήκε σε κακό. Έχω κάνει πολύ καλές φιλίες.

Και κάτι άλλο... νομίζω ότι το σύστημα αυτό κακώς λένε ότι είναι πυραμίδα γιατί στην Oriflame μπορεί κάποιος, αν δουλέψει περισσότερο από τον χορηγό του, να κερδίσει περισσότερα. Έχει ένα δίκαιο σύστημα που μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη και μέχρι σήμερα είμαι πολύ ευχαριστημένη και βέβαια κερδισμένη.

Α...όσο αφορά στο affiliate marketing, δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω ψάξει.

Quote06.06.2011 09:260 people like thisLike

Καλώς ήρθες στο Getpaid.

Βλέπω ότι έχεις ξεκινήσει και blog εδώ και αυτό είναι κάτι το πολύ θετικό. Για να μπορέσω και να μιλήσω συγκεκριμένα για την Oriflame, μάλλον θα πρέπει να μας δώσεις κάποια στοιχεία.....

Πόσα επίπεδα λαμβάνουν προμήθειες και τι προμήθειες το καθένα;

Λαμβάνουν όλοι τα προϊόντα στην ίδια τιμή;

Είναι σίγουρο πως δεν πρέπει να αγοράζεις και εσύ προϊόντα για να είσαι πωλητής;

Αν έχεις την καλή διάθεση δώσε μας κάποια τέτοια στοιχεία για να μπορούμε να μιλήσουμε συγκεκριμένα...

Quote07.06.2011 10:500 people like thisLike

Καλημέρα σε όλους.

Αγαπητέ Δημήτρη, κάθε φορά που έψαχνα μέσα στο internet για το δικτυακό marketing, έβλεπα μόνο αρνητικά σχόλια γιατί όλοι αναφερόντουσαν σε κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες. Δεν έτυχε να διαβάσω κάτι αρνητικό για την Oriflame, ίσως γιατί το σύστημά της διαφέρει από των άλλων. Θέλησα λοιπόν, να δημιουργήσω ένα blog στο οποίο με κάθε ειλικρίνεια αναφέρομαι στις προσωπικές μου εμπειρίες. Τονίζω τη λέξη "ειλικρίνεια" γιατί το δικτυακό marketing είναι "άνθρωποι-σχέσεις-εμπιστοσύνη" και αν αυτά δεν δέσουν μεταξύ τους.....δεν γίνεται προκοπή, από καμία πλευρά.

(Με την ευκαιρία, αν προσέξεις κάτι ανάρμοστο ή κάποιο λάθος στο blog μου, θα εκτιμήσω πολύ να μου το πεις γιατί είμαι εντελώς, μα εντελώς νέα στο χώρο. Πάω ψάχνοντας).

Για να μη σε κουράζω... θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποια στοιχεία για την Oriflame όμως θα είναι καθαρά μόνο μια πρώτη ιδέα.

1. Στην Oriflame υπάρχουν (όπως στις περισσότερες νομίζω εταιρείες), 21 επίπεδα προμηθειών. Τις προμήθειες θα τις ανεβάσω εντός της ημέρας στο blog μου (είπαμε, διαφάνεια). Αυτό που διαφέρει είναι η σχέση τζίρου-πόντου-ευρώ).

2. Όλα τα μέλη αγοράζουν τα προϊόντα στις ίδιες τιμές.

3. Όταν κάποιος γίνεται μέλος στην Oriflame, μπορεί να αγοράζει όσα προϊόντα θέλει στην τιμή μέλους. Από κει και πέρα, η εταιρεία δεν ρωτάει αν τα  θέλουμε για προσωπική χρήση, για δώρα ή πώληση, αρκεί να κινηθούμε μέσα στα πλαίσια δεοντολογίας της και να μη μειώσουμε την εικόνα της.

Δεν δεσμευόμαστε πουθενά για το αν θέλουμε να είμαστε απλοί καταναλωτές, πωλητές ή δικτυωτές. Μπορεί σήμερα να θέλω να πουλήσω, να ξεκινήσω κάποιο δίκτυο, να αλλάξω γνώμη και να αγοράζω μόνο τα δικά μου, να ξαναρχίσω μετά από ένα...χρόνο.

Θα σου μιλήσω για μένα που από τη πρώτη στιγμή ήθελα να δημιουργήσω δίκτυο.

Δεν έχω πουλήσει σε τρίτους ούτε ένα κραγιόν. Αγοράζω μόνο τα δικά μου και της οικογένειάς μου (αυτό έλειπε, να προτείνω την Oriflame σε άλλους και εγώ να πηγαίνω στο supermarket). Η μόνη δέσμευση που έχω προς την εταιρεία (για να μου καταθέσει το bonus που μου αναλωγεί), είναι να έχω κάνει ένα minimum παραγγελίας στον κωδικό μου, ύψους 77€. Μέχρι σήμερα αυτό για μένα δεν είναι πρόβλημα γιατί  ακόμα και αν δεν το συμπληρώνω αυτό το ποσό με προσωπικές μου αγορές, ρωτάω τί θέλουν τα παιδιά μου, η μητέρα μου ή κάποιο πολύ δικό μου άτομο και τα συγκεντρώνω όλα σε μια παραγγελία.

Δημήτρη, κάποια από τα παραπάνω τα αναφέρω στο blog μου το οποίο είναι ανοιχτό σε όλο τον κόσμο για απορίες όμως ...αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι, κάτι που είναι καλό για μένα δεν είναι απαραίτητα καλό για σένα και τούμπαλιν. Στο δικτυακό marketing κατάλαβα ότι έχει ιδιαίτερη σημασία ο "χορηγός" που πρέπει να ενημερώσει σωστά και να βρει τί θέλει το "μέλος" και αν μπορεί να το έχει μέσα από την εταιρεία. Να μη πέσει επάνω του σαν κοράκι για να τον κατασπαράξει. Εγώ στάθηκα τυχερή και ενημερώθηκα από ένα πετυχημένο χορηγό που μου έδειξε τον τρόπο να στείσω ένα δίκτυο με γερές βάσεις. Δυστυχώς δεν είναι όλοι τυχεροί και, ακόμα χειρότερα, δεν είναι όλοι οι χορηγοί ενημερωμένοι σωστά.

Δεν ξέρω αν πήρες κάποια εικόνα, όμως θα είμαι πάντα στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία.

Quote07.06.2011 13:050 people like thisLike

Ξέχασα να αναφέρω ότι στην Oriflame, o κατάλογος αλλάζει κάθε τριες εβδομάδες. Έχουμε λοιπόν 17 καταλόγους το χρόνο άρα 17 ...μισθούς.  Άρα η εταιρεία στο κλείσημο κάθε καταλόγου μετράει την κίνηση της ομάδας μας και καταθέτει τα αντίστοιχα bonus. Δέκα μέρες μετά το κλείσημο του καταλόγου μας καταθέτει τα χρήματα σε λογαριασμό που έχουμε δώσει. Ποτέ δεν έχει καθυστρίσει ούτε μια μέρα.

Quote28.11.2011 11:070 people like thisLike

Καλημέρα Δημήτρη και σε όλα τα μέλη. Έχω καιρό να γράψω. Θυμήθκα όμως από τότε που μιλάγαμε ότι ήσουν αρνητικός με τo mlm. Το βγάζεις και στις διαφημίσεις σου αυτόν τον αρνητισμό. Λοιπόν εγώ ασχολούμαι με την dxn. Είναι εταιρία δικτυακού και το προιόν της καφές με γανόδερμα. Το γανόδερμα είναι προσαρμογόνο βότανο. Προσαρμόζεται δηλαδή στις ανάγκες  του κάθε οργανισμού. Ας μην το αναλύσω παραπάνω. Εγώ στην dxn πλήρωσα 20 ευρώ εγγραφή. Τα θεωρείς πολλά για να πάρω το όνομα μιας εταιρίας και να αναπτύξω το δικό μου δίκτυο; Έχω δική μου ιστοσελίδα δωρεάν. Θα μου πεις άμα θες να φτιάξεις ιστοσελίδα δωρεάν υπάρχουν χιλιάδες που μπορείς να το κάνεις. Υπάρχουν χιλιάδες αλλά δεν αρκεί μόνο να τη φτιάξεις πρέπει να τη μάθει κι ο κόσμος. Δεν έχω πάει σε καμία συγκέντρωση γιατί όλες οι εκπαιδεύσεις γίνονται μέσω internet. Άμα διαβάσεις τις σελίδες μας, δεν λέει κανένας ελάτε και χαρίζουμε λεφτά. Ούτε ελάτε σε μας και τον άλλο μήνα με τα λεφτά που θα βγάλετε θα μπορείτε να αγοράσετε όλη την Ελλάδα. Δεν με υποχρεώνει κανείς να αγοράζω προιόντα. Από μόνη μου αγοράζω τον καφέ γιατί μου αρέσει κι έχω δει βελτιώσεις στην υγεία μου. Μόνο που τον αγοράζω σε τιμή χονδρικής έχω κάνει απόσβεση στο τεράστιο ποσό που έδωσα για εγγραφή 20 ευρώ.Έχω να πάρω depon 1 μήνα. Το δικτυακό μάρκετινγκ δεν κάνει για όλους. Δεν μπορούν όλοι να πετύχουν. Γιατί χρειάζεται να δουλέψεις και κάποιοι στην πορεία βαριούνται. Για μένα ο κόσμος του mlm, με την συγκεκριμένη εταιρία και την συγκεκριμένη ομάδα είνα συναρπαστικός. Έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα και συνεχώς γίνομαι καλύτερη στη δουλειά μου. Όλα αυτά για να τα μάθω μόνη μου ή θα έπρεπε να πληρώσω ή να ψάχνω και να ψάχνω  και να μην ξέρω τι μου γίνεται. Συνεχίζω να εκτιμώ την γνώμη σου. Δεν ξεχνώ που εδώ κι ένα χρόνο περίπου που είμαι μέλος μ έχει βοηθήσει. Καλημέρα και πάλι. Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στη σελίδα μου. www.elagiakafe.com

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ο λογαριασμός αυξάνει με το zeekler www.ergasianet.com
Quote28.11.2011 15:170 people like thisLike

Γιούλη, χαιρόμαστε που σε βλέπουμε πάλι στα μέρη μας...Tongue out

Ναι, είναι αλήθεια ότι είμαι κατά των MLM καθώς τα θεωρώ καλυμμένες πυραμίδες. Θα μπορούσαν να γράφω σελίδες ολόκληρες για να τεκμηριώσω την άποψη μου. Αντ' αυτού θα σου αναφέρω ποιος θα ήταν ο υγιής κατ' εμέ τρόπος προώθησης.

Ας υποθέσουμε ότι το κόστος του προϊόντος στη λιανική είναι 100.  Εφόσον το προϊόν είναι τόσο μοναδικό δημιουργείται ένα affiliate πρόγραμμα που προσφέρει προμήθεια σε αυτούς που θα το προωθήσουν. (έχεις υπολογίζει τι προμήθειες συνολικά φεύγουν για όλα τα επίπεδα της αλυσίδας στην περίπτωση του MLM;) Ας πούμε ότι δίνεται προμήθεια στη περίπτωση του affiliate προγράμματος 25%.

Η προμήθεια δίνεται χωρίς χρέωση από τη στιγμή που προσφέρεις στη διαφήμιση του προιόντος. O affiliate ξέρει τι προωθεί(αποκλειστικά το προϊόν, δεν έχει κανένα κόστος και όφελός του είναι μια καθαρή προμήθεια επί των πωλήσεων).

Επίσης υπάρχει ένα ξεχωριστό πρόγραμμα για αυτούς που θα κυνηγούν affiliates και οι οποίοι θα παίρνουν ένα ποσοστό 10% από τις πωλήσεις των πρώτων. Εκεί ισχύουν πάλι τα ίδια. Ξέρεις τι προωθείς. Προωθείς τον μηχανισμό προώθησης του προϊόντος.

Ούτε πυραμιδοποίηση υπάρχει ούτε περισσότεροι πωλητές από αγοραστές. Βρείτε μου ένα MLM που να στηρίζεται σε απλούς πελάτες. Τα προϊόντα αγοράζονται από αυτούς που ονειρεύονται ότι θα βγάλουν λεφτά. Μιλάμε για κανονικότατες πυραμίδες. Ντύνεται το θέμα με ένα προϊόν και ο κόσμος πέφτει στη παγίδα. Διαβάστε αν θέλετε περισσότερα στο Internet για τα σχήματα Ponzi και για το πόσο επικίνδυνα είναι.

Άλλο η πυραμίδα και άλλο η προώθηση του προιόντος με υγιή τρόπο, όπως σας περιέγραψα.

Quote28.11.2011 22:200 people like thisLike

Συμφωνω απολυτα με την αποψη οτι τετοια σχηματα ειναι καλυμενες πυραμιδες,οσο και αν δεν το παραδεχονται η δεν το συνειδητοποιουν οι συμμετεχοντες σε αυτα.

Μονο και μονο η υπαρξη ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 επιπεδων προμηθειων,τα χαρακτηριζει αυτοματα ως πυραμιδοειδη.

Ολα αυτα υπηρχαν και ΠΡΙΝ απο το ιντερνετ με την ιδια η παρομοια μορφη.

Καταρχας βασιζονται στο οτι ο συμμετεχων θα πουλησει στον εαυτο του και θα πιεσει τον κοινωνικο του περιγυρο να αγορασει ενα προιον που μπορει και να μην το χρειαζεται,αλλα να το κανει απο υποχρεωση. (η μαμα,ο μπαμπας,η ξαδερφη κλπ)

Οταν ο περιγυρος του εξαντληθει,αυτος που θα εχει καταβαλλει ηδη χρηματα για την εγγραφη,την εκπαιδευση,τις οδηγιες κλπ,θα κατσει στον αξονα,αλλα θα ειναι ηδη αργα για αυτον.

Η εταιρεια ομως ετσι δουλευει.

Ουσιαστικα αντι να ψαχνει για πελατες, πονταρει στην φιλοδοξια του ανθρωπου να βγαλει γρηγορο χρημα και τον κανει τον ιδιο και τους δικους του πελατες που ,εντελει,συνολικα (αν αθροιστουν ολα τα εξοδα) θα πληρωσουν παραπανω για ενα προιον που μπορει και να μην χρειαζονται..

Σε βαζουν λοιπον στο τρυπακι και εντελει πληρωνεις αντι για να πληρωνεσαι.

Υπρχουν βεβαια και τροποι προωθησης που δεν απαιτουν λεφτα απο τον εισερχομενο,αλλα και αυτα βασιζονται στην ιδια αρχη,απλως ειναι λιγοτερο απατεωνιστικα.

Ως φοιτητης δουλευα ενα φεγγαρι (για χαρτζηλικι )ως πωλητης συναγερμων.

πηγαιναμε σε κλεισμενα ραντεβου απο την εταιρεια με υποψηφιους πελατες κλπ.

Η εταιρεια ηταν καθαρη,δεν ζητησε ποτε λεφτα ουτε για την ολιγοημερη εκπαιδευση,ουτε για τα μηχανηματα επιδειξης ,ουτε για σεμιναρια κλπ.

Ομως το σκεπτικο της ΔΕΝ ηταν οτι θα πουλησουμε στους πελατες των ραντεβου.

Το σκεπτικο της ηταν οτι θα αγορασουμε τελικα  εμεις και πεντε εξι γνωστοι του καθενος μας συναγερμους,οποτε τα "εξοδα" της εκπαιδευσης και των προμηθειων μας,εβγαιναν(και με κερδος απο την εταιρεια) απο αυτα τα πεντε εξι συστηματα που θα πουλουσε τελικα ο καθενας.

Η παραπανω ηταν μια "καθαρη" περιπτωση.

Οταν μιλουμε για σχηματα που απαιτουν ΛΕΦΤΑ απο τον συμμετεχοντα ειναι πυραμιδες,παει και τελειωσε.Οι δικαιολογιες που εφευρισκονται για να δικαιολογουνται τα λεφτα που του τραβανε,ειναι απλως αυτο,δικαιολογιες.

Quote29.11.2011 01:551 people like thisLike

Το θέμα Δημήτρη είναι το ότι ενώ χρειάζεται απλή λογική για να το καταλάβεις, έχουν βρει τρόπους και θολώνουν τον κόσμο και ούτε που καταλαβαίνει πως πέφτει στα δίχτυα τους. Μάλιστα φαίνονται πολύ πιο προσοδοφόρα από το affiliate marketing και τους υγιείς τρόπους κέρδους.

Οι περισσότεροι που τα προωθούν στην αρχή και οι ίδιοι τα πιστεύουν. Στην πορεία συνεχίζουν για να βγάλουν τα σπασμένα. Λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά κερδίζουν χρήματα. Θα μου πεις φτιάχνοντας ένα blog θα βγάλεις σίγουρα;;; Η απάντηση είναι όχι, αλλά οι πιθανότητες σίγουρα είναι περισσότερες. Επίσης, δεν είναι ανάγκη να επενδύσεις χρήματα.

Το θέμα είναι πως και να θες να τους βοηθήσεις τους ανθρώπους γίνεσαι εχθρός τους. Απαξ και μπεις μόνο η καταστροφή μπορεί να σε κάνει να λογικευτείς...

Αν άξιζαν τον κόπο, από εδώ από το Getpaid.gr θα με σύμφερε να τα προωθώ και να βοηθάω και τους αναγνώστες μου. Το ότι μπαίνω στη διαδικασία να τα κατακρίνω και να γίνομαι δυσάρεστος, σημαίνει πως τα θεωρώ πολύ επικίνδυνα.

Εγώ πραγματικά εκπλήσσομαι και στεναχωριέμαι και για την Γιούλη, η οποία καιρό τώρα γράφει και υποστηρίζει το forum του Getpaid. Αναζητούσε τρόπους να εργαστεί από το σπίτι και ενώ είχαμε πει αρκετά πράγματα από εδώ τελικά την κέρδισαν τα MLM. Εγώ πραγματικά της εύχομαι ότι καλύτερο, αν και ξέρω(όσο εγωιστικό και απόλυτο και αν ακούγεται αυτό) πως ο δρόμος που ακολούθησε πιο πιθανό είναι να τη γεμίσει με ζημιές παρά με κέρδη. Τελικά, όμως, ακόμα και η ζημιά ή η καταστροφή, εμπειρία για τη συνέχεια είναι. Ακόμα καλύτερα είναι να μαθαίνουμε από τις εμπειρίες των άλλων και να μην τη παταμε, αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα....

Quote29.11.2011 09:340 people like thisLike

Κοίταξε Δημήτρη. Το ότι ασχολούμαι με το mlm δε σημαίνει ότι μου απαγορεύει να κάνω κι άλλα πράγματα στο internet, τα οποία κάνω. Όλοι συμφωνούμε ότι μέσω ιτνερνετ μπορείς να κάνεις πολλά και τουλάχιστον να βγάλεις ένα χαρτζηλίκι.Το affiliate δεν το έχω ψάξει πολύ, αλλά έχω την εντύπωση ότι πρέπει το site σου ή blog να έχει και κάποια επισκεψιμότητα για να μπορείς να κάνεις κάτι.Επίσης δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ικανότητα να γράφουν άρθρα. Θα μιλήσω μόνο για την δική μου εταιρία την dxn. Έχω πιστέψει στο προιόν γιατί είναι καφές. Παλιά έκανα μια προσπάθεια να ασχοληθώ με άλλες με καλλυντικά και τα σχετικά. Αυτό όμως που έπρεπε να δειγματίζω, να πηγαίνω σε συγκεντρώσεις κλπ  δεν μου άρεσε καθόλου. Με τον καφέ δεν έχω κάνει ούτε ένα δειγματισμό. Όταν λέω σε γνωστούς που με ρωτάνε από μόνοι τους με τι ασχολούμαι μου λένε από μόνοι τους φέρε μου να δοκιμάσω τους αρέσει και κάνουν παραγγελία. Δεν έχω κάνει ποτέ συγκέντρωση για να δείξω το προιόν και ούτε θα κάνω ποτέ. Ούτε βγαίνω έξω και κυνηγάω με το τουφέκι. Υπάρχει ζήτηση επειδή είναι καφές.Εγώ κάνω παραγγελία για μένα επειδή πίνω πολλούς καφέδες και μου άρεσε σαν γεύση κι όπως είπα είδα κάποιες αλλαγές στην υγεία μου. Αν δεν μου άρεσε δεν θα έκανα παραγγελία και το πιο πιθανό να σταματούσα να ασχολούμαι. Όπως είπα έδωσα 20 ευρώ εγγραφή. Δεν μ ενδιαφέρει ποιος τα παίρνει και τι τα κάνει. Οι συνεργάτες πάντως δεν βγάζουμε από την εγγραφή. Αν πάρεις τέτοιο προιόν έξω έχει πολύ πιο ακριβά από 10 ευρώ. Στο είπα και στο προηγούμενο μήνυμα. Στις σελίδες μας δεν γράφουμε πουθενά ότι είναι εύκολο κέρδος. Αλλά μέχρι κάποιο επίπεδο για να έχεις ένα πάρα πολύ καλό εισόδημα μπορείς να το φτάσεις αν δουλέψεις. Δεν το φτάνεις έτσι απλά σε 1 μήνα ή σε 3 πρέπει να εργαστείς. Εγώ δεν κάθομαι σπίτι μου και περιμένω να μου ρθουν λεφτά. Δουλεύω. Θα μπορούσα απλά να έχω την ιδιότητα του πωλητή. Να είχα 50-200 πελάτες κι από κει πάλι θα έβγαζα. Έχω φτιάξει το δικό μου δίκτυο όμως για να μην τρέχω συνέχεια εγώ. Έτσι λειτουργεί και το franchise και χειρότερα. Στο franchise υπάρχει κόσμος που έχει χάσει τρελά λεφτά με δάνεια και ιστορίες. Κοίταγα πέρσι για franchise  ας μην πω ονόματα. Ο καθένας ζήταγε ότι του κατέβαινε. Μια ζωή είσαι σκλάβος τους να ακουλουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες (εντάξει δεν είναι κακό αυτό), εκτός από τεράστιο ποσό που σου ζητάνε στην αρχή, πληρώνεις και κάθε τόσο τα entry fee, νομίζω λέγονται. Αυτό δεν είναι πυραμίδα? Τι βγάζει αυτός που του ανήκει η εταιρία και τι βγάζει αυτός που έχει το μαγαζί. Τι θα πάθει αυτός που έδωσε ΛΕΦΤΑΑΑ σε ένα franchise και τι θα πάθω εγώ που έδωσα 20 ευρώ. Εγώ τουλάχιστον το λιγότερο που έπαθα είναι ότι δεν έχω άγχος, βγάζω κάποια χρήματα, δεν κινδυνεύω να μπω φυλακή από το δάνειο που πήρα κι έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα και κυρίως πως δουλεύει το ιντερνετ που θα χρειάζομουν όπως είπα πάρααααααααααααα πολύ καιρό να τα μάθω μόνη μου αν τα μάθαινα ποτέ ή να πληρώσω. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν καλές και κακές εταιρίες. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν καλοί και κακοί συνεργάτες κλπ, κλπ. Λεφτά εγώ δεν έχω χάσει κι ούτε πρόκειται να χάσω. Οι εκπαιδεύσεις γίνονται μέσω ιντερντετ, οι συνεργάτες μου είναι μέσω ιντερνετ. Δεν κάνουμε αντιπαράθεση. Συζήτηση γίνεται. Άλλά πραγματικά σου έγραψα επειδή είμαι καιρό μέλος. Δεν μπορώ να καταλάβω τόση άρνηση. Εγώ στην εταιρία που είμαι μόνο κέρδος έχω. Δεν εννοώ μόνο το οικονομικό. Αποκτώ κάθε μέρα γνώση που είναι στο χέρι μου πως θα την χρησιμοποιήσω για να γίνω καλύτερη στη δουλειά μου. Δεν είναι όλες οι εταιρίες οι ίδιες.

Quote29.11.2011 12:450 people like thisLike

Γιούλη πως μπορείς να συγκρίνεις μια επιχείρηση που πουλάει το brand name της, με μια πυραμίδα; Λεφτά μπορείς να χάσεις σε οποιαδήποτε επιχείρηση, ακόμα και αν ανοίξεις μόνη σου ένα μαγαζάκι. Πυραμίδα δεν έχουμε όπου κινδυνεύουμε να χάσουμε χρήματα. Είναι συγκεκριμένα τα στοιχεία που ταυτοποιούν μια πυραμίδα κάνοντάς τη τόσο επικίνδυνη.

Και σε ρωτώ. Γιατί κανένας από εσένα και αυτούς που θαυμάζουν αυτό το φανταστικό προϊόν δεν το διαφημίζει στις σελίδες του; Γιατί στόχος σου, όπως και των άλλων συμμετεχόντων, δεν είναι να πουλήσετε προϊόν αλλά να γράψετε κόσμο στην αλυσίδα που θα γράφει κόσμο στην αλυσίδα.

Θα μπορούσε να υπάρχει κάλλιστα ένα eshop της DXN χωρίς να έχει καμία αλυσίδα ανάγκη. Θα έδινε μια προμήθεια σε affiliates και θα μπορούσε να το πουλάει φθηνά. Αντ' αυτού επιλέγουν να πουλούν ακριβά, και καλά δίνοντας τιμές χονδρικής στα μέλη.

Είναι κλασσικά σχήματα Ponzi. Δωσ' μου 20€ για να μπορείς και εσύ να ζητάς από τους άλλους λεφτά. Υπήρξε κόσμος που έχασε περιουσίες(επιχειρηματίες, μορφωμένοι) τυφλωμένοι από το πάθος τους για χρήμα.

Κάτι που αξίζει πραγματικά μπορεί να διατεθεί και διατίθεται μέσα από τα παραδοσιακά κανάλια εμπορίου. Όταν αυτό δεν συμβαίνει, πρέπει να προβληματιζόμαστε.

Το πιο εύκολο πράγμα είναι να υποβληθείς σε μια κατάσταση που να νομίζεις ότι το προϊόν είναι ένα θάυμα για την υγεία σου. Όποιο γιατρό και να ρωτήσεις θα σου πει πως δεν υπάρχει θαυματουργή τροφή. Το κάθε τι χρειάζεται σε ισσοροπημένη ποσότητα.

Με αυτό το σκεπτικό χωρίς να το καταλαβαίνεις, χάνεις τα χρήματα σου για ένα προϊόν που μπορεί να μην αξίζει αυτό που πιστεύεις. Τι ποσά ξοδεύεις το μήνα για τον καφέ αυτό για ίδια χρήση;(αν επιτρέπεται)

Το "λεφτα δεν έχω χάσει ποτέ και δεν πρόκειται να χάσω" με προβληματίζει. Στο χρηματιστήριο, και αυτό μπορεί να στο επιβεβαιώσει  ο Haros, καταστρέφονται αυτοί που είναι σίγουροι για κάτι και πολύ περισσότερο αυτοί που είναι σίγουροι πως δεν θα χάσουν ποτέ.

Είδα ένα βιντεάκι για την dxn, αλλά ήταν σε γλώσσα ανατολικής ασίας και δεν μπορούσα να καταλάβω για να κρίνω. Από την εικόνα έβλεπες ανθρώπους να κλαίνε έχοντας καταστραφεί.....Αυτό δεν είναι επιχείρημα γιατί δεν ξέρω καν τι έλεγαν...Αλλά καλό είναι να το ψάξεις, ίσως βρεις κάποια μετάφραση.

Από φίλους σε Amway κτλ ξέρω ότι έχουν χάσει μεγάλα ποσά. Στην πορεία χωρίς να το καταλάβουν για να πιάσουν στόχους ξόδευαν μεγάλα ποσά για προϊόντα, τα αγόραζαν σε πανάκριβες τιμές με μεγάλη χασούρα.

Σε όποιο MLM και να πας θα σου πουλήσει το "εμείς είμαστε διαφορετικοί"

Μακάρι Γιούλη να βγάλεις πολλά χρήματα και να μη χάσεις ούτε ένα ευρώ...Αλλά ποτέ να μην είσαι σίγουρη!

αυτή είναι η συμβουλή μου...

Quote29.11.2011 18:250 people like thisLike

Kαλησπέρα και απο μένα.

Ο μόνος λόγος που συμμετέχω είναι για να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εμπειρία με τον χώρο του MLM.

Έχω περάσει απο πολλές εταιρείες που σου τάζουν τον ουρανό με τ'άστρα και δεν σου λένε απο την αρχή πώς θα καταφέρεις να τον αποκτήσεις (ταπερ,κολόνιες, καλλυντικά,προϊόντα διατροφής,συμπληρώματα κτλ).Αναφέρω προϊόντα γιατί δεν υπάρχει λόγος να εκθέσω εταιρείες απο την στιγμή που μπορεί να μην έχουν κάτι μεμπτό οι ίδιες αλλά ο τρόπος που εκμεταλλεύονται οι άνθρωποι που συμμετέχουν τα δικαιώματα που τους δίνονται.

Το ένα προϊόν ήταν καλό για την υγεία για παράδειγμα αλλά ήταν πολύ ακριβό,το άλλο δεν ήταν κάτι που είναι απαραίτητο και ας ήταν οικονομικό,το τρίτο ήταν απαραίτητο και οικονομικό αλλά αν το έψαχνες έβλεπες ότι δεν ήταν οφέλιμο για την υγεία σου και πάει λέγοντας.Αυτοί είναι μερικοί απο τους λόγους που σταμάτησα απο τις προηγούμενες εταιρείες.Δεν αναφέρω το οικονομικό θέμα γιατί αυτό είναι επιλογή μου.Δεν με ζόρισε κανείς να κάνω την εγγραφή για παράδειγμα και να πληρώσω 100,200 ή και 300 ευρώ.Το επέλεξα μόνη μου.Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις το διευκρινίζω!

Απο ότι καταλάβατε το θέμα στην όλη υπόθεση ήταν ότι το προϊόν απο μόνο του δεν μπορούσε να σου προσφέρει έτσι κ αλλιώς έσοδα,ανεξάρτητα με το σύστημα πληρωμής (δεν αναφέρομαι στην περίπτωση που προαναφέρθηκε ότι άφηνε η εν λόγω εταιρεία απλήρωτα τα ποσοστά γιατί είναι εξαίρεση,δεν κλείνουν όλες!).Τώρα μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα και εγώ την DXN αλλά όχι τυχαία.Έψαχνα για μια δουλειά απο το σπίτι μου μέσα απο το ίντερνετ γιατί ξέρω ότι είναι ο τομέας του μέλλοντος και λόγω της κορεσμένης αγοράς είναι το μόνο κομμάτι που δεν το επηρεάζει η κρίση.Όλοι μας έχουμε ίντερνετ για αυτό και είμαστε τώρα εδώ να διαβάζουμε και να γράφουμε και γενικά να ασχολούμαστε με κάτι που δεν μας αποφέρει ουσιαστικά ούτε χρήμα ούτε τίποτα.Για αυτό αποφάσισα μιας και αφιερώνω κάποιες ώρες στο ίντερνετ, να συνεχίζω να κάνω αυτό που έκανα (να είμαι στο νετ) και να μου αποφέρει κέρδη χωρίς έξοδα.Και αυτό το λέω με αποδείξεις.Το μόνο που έδωσα για να συμμετέχω ήταν 19 ευρώ και τίποτα άλλο.Κανένας δεν με πίεσε,κανένας δεν μου είπε "έλα και θα βγάζεις τρελά λεφτά,θα γυρίσεις τον κόσμο κτλ" που φαντάζομαι όλοι όσοι γράφετε εδώ τα έχετε ακούσει ανα διαστήματα.Μου είπαν απλά "υπάρχει ένα πολύ ωραίο και ψαγμένο πλάνο μάρκετινγκ που ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ να ασχοληθείς σοβαρά μπορεί να σου προσφέρει ένα μικρό εισόδημα".Ούτε βαριές κουβέντες ούτε τίποτα.Επιπλέον λόγω του ότι ήξερα τον χώρο απο πριν δεν κοίταξα πρώτα το πλάνο μάρκετινγκ...αλλά το προϊόν!!!

Και για τα δικά μου δεδομένα είναι ένα πολύ δυνατό και αθάνατο προϊόν , ο καφές, το οποίο είναι και οικονομικό.Αυτό είναι το όλο θέμα στον κόσμο του δικτυακού.Όσοι απο σας έχετε ασχοληθεί το γνωρίζετε ήδη και όσοι δεν είχατε κάποια εμπειρία μπορείτε να το ψάξετε.

Και για να μην σας κουράζω άλλο το τελευταίο που έχω να πω είναι ότι ήδη έχω αρχίσει να έχω έσοδα πολύ λίγα για αρχή αλλά είμαι σίγουρη ότι θα αυξηθούν.Στο χέρι μου είναι!

Κλίνοντας θέλω να προσθέσω ότι σίγουρα υπάρχουν πολλοί που έχουν κάνει κακό στο πως βλέπει ο κόσμος τον τομέα MLM αλλά ας είμαστε ρεαλιστές!Αυτό γίνεται καθημερινά σε όλες τις δουλειές και σε όλα τα επαγγέλματα.Για παράδειγμα:

"Πωπω!Δουλεύω στο εργοστάσιο 8 ώρες την ημέρα και πληρώνομαι τις ηπερωρίες μου αλλά τί να μου κάνουν!Δεν πληρώνεται η κούραση!"

"Αμάν αυτό το αφεντικό ούτε ένα ρεπό δεν με αφήνει να πάρω!Μην μπλέξεις φίλε μου με υπαλληλίκι!"

"Το δημόσιο καταρέει γιατί η κυβέρνηση είναι άχρηστη!Καλά είσαι εσύ που είσαι ιδιωτικός υπάλληλος!"

Εκφράσεις που όλοι μας έχουμε ακούσει και όλοι μας ξέρουμε.Και όμως σε όλους αυτούς τους χώρους και πολλούς παραπάνω υπάρχουν άνθρωποι που έβαλαν στόχο και έχουν πετύχει.Δεν ζούσαν κάτι διαφορετικό.Την ίδια στιγμή με τους υπόλοιπους στην ίδια αγορά με τους ίδιους μισθούς και ωράρια!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι  ο κόσμος  μπορεί να λέει πολλά για κάτι που δεν μπορεί να κάνει αλλά αυτός που το καταφέρνει δεν λέει τίποτα!Απλά κάνει την δουλειά του για την πάρτη του!

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα!

Quote29.11.2011 18:580 people like thisLike

Γεια σου Θεοδώρα, καλώς ήρθες στο Getpaid. Σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου.

Θα συμφωνήσω πως πλέον ο κόσμος έχει γίνει τόσο επιφυλακτικός που πλέον δεν του τάζουν λαγούς με πετραχήλια πάντα. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει πως επειδή έχουμε να κάνουμε με κάτι που είναι φθηνό δεν έχουμε να κάνουμε με στοιχεία πυραμίδας. Ρωτώ το κλασσικό γιατί. Γιατί θα πρέπει να υπάρχει αλυσίδα και όχι ένα ποσοστό στο οποίο μπορεί να έχει πρόσβαση ο καθένας εφόσον πουλήσει το προϊόν; Γιατί άλλη τιμή για το γραμμένο μέλος; Γιατί χρήματα για αυτόν που έγραψε, αυτόν που έγραψε, αυτόν που έγραψε, αυτόν που έγραψε κάποιον;;;

Γιατί φουσκώνονται στα μάτια σου αυτά που προσδοκάς πως μπορείς να βγάλεις και δεύτερον "υποχρεώνεις" τα μέλη της αλυσίδας να καταναλώνουν. Αυτό μπορεί να γίνεται πάντα μέσω λεκτικής πίεσης αλλά είναι τέτοια η πολιτική των σχημάτων αυτών, που εκεί θα σε φέρουν.

Αν είναι καλό το προϊόν και εγώ θέλω να το προωθήσω. Αλλά δεν θέλω να πληρώνω, μόνο να πληρώνομαι. Δεν θέλω να το καταναλώνω και να το κάνω ελεύθερα με μια προμήθεια, την οποία θα λαμβάνω εξ' ολοκλήρου και όχι θα καρπώνονται οι από πάνω. Όταν αυτά δεν συμβαίνουν, με συγχωρείτε δεν θα πάρω...

Quote29.11.2011 22:390 people like thisLike

Δημήτρη σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!

Καταρχήν πρέπει να κοιτάξεις λιγάκι το θέμα με τον όρο "πυραμίδα" και "δικτυακό μάρκετινγκ".Υπάρχει μια ΒΑΣΙΚΗ διαφορά μεταξύ αυτών των δύο εννοιών.Ποιά είναι αυτή η διαφορά:Στην λεγόμενη πυραμίδα ΠΑΝΤΑ κερδίζει ο απο πάνω απο σένα,εννοώντας τον άνθρωπο που σε έγραψε και τους προηγούμενους,ενώ εσύ δεν παίρνεις και πολλά.Στο δικτυακό μάρκετινγκ είναι δυνατό και γίνεται συχνά να ξεπερνάει η παραγωγή η δική μου για παράδειγμα την παραγωγή του ανάδοχού μου.Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι εγώ παίρνω περισσότερα απο αυτόν.Αν το κοιτάξεις λιγάκι θα διαπιστώσεις και εσύ ότι ισχύει.

Επίσης όταν χρησιμοποιούμε την έκφραση "με έγραψε στην εταιρεία" εννοούμε ότι αυτός ο άνθρωπος με σύστησε εμένα στην εταιρεία και την εταιρεία σε εμένα.Το ότι έχουμε έναν ανάδοχο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα στο θέμα ποσοστά για τον λόγο που σου προανέφερα.Αν εγώ δουλέψω παραπάνω θα πάρω παραπάνω.Αυτό δεν σημαίνει ότι αν και ο ανάδοχός μου δουλέψει δεν θα πάρει ποσοστά και απο την δική μου παραγωγή.Αλλά αυτό είναι λογικό.Ας είμαστε ρεαλιστές,κανένας μας δεν θα αφιέρωνε χρόνο για να στηρίξει τους ανθρώπους που έβαλε στην εταιρεία έτσι ώστε να μάθουν την δουλειά και να την κάνουν και αυτοί για να βγάλουν κάποια έσοδα απλά και μόνο για την ψυχή της μάνας μας που λέει κ  ο λαός.Σαφώς έχουμε ποσοστά αλλά πολύ λιγότερα απο αυτά που έχουν οι ίδιοι.Δηλαδή για να στο πω απλά δουλεύω για μένα και μόνο και βοηθάω και τους άλλους να το καταφέρουν.Αν κάποιος δεν θέλει είναι δικαίωμά του.Όσο για αυτό που είπες για την τιμή,αν κατάλαβα καλά τί εννοούσες,εσύ όταν αγοράζεις σε ένα σούπερ μάρκετ ένα σαπούνι που το παίρνεις 3 ευρώ νομίζεις ότι τόσο το αγόρασε και το σούπερ μάρκετ?Όχι...υπάρχουν και οι παράγοντες μεσάζον,κόστος μεταφοράς,κόστος παραγωγής και κέρδος του παραγωγού.Και πολλά άλλα που δεν χρειάζεται να αναλύσω.Άρα συμπέρασμα είναι ότι οτιδήποτε αγοράζεις έχει άλλη τιμή χονδρικής και άλλη λιανικής.Αυτό γίνεται και εδώ απλά είναι οικονομικό γιατί δεν έχει όλα αυτά που προανέφερα.Πηγαίνει το προϊόν κατευθείαν απο την παραγωγή στην κατανάλωση χωρίς μεσάζοντες.

Για την αλυσίδα σου εξήγησα και νωρίτερα ότι δεν είναι τίποτα άλλο απο μία σύσταση.Εγώ συστήνω την δουλειά και την δείχνω σε σένα,εσύ στον αδερφό σου,αυτός στον κολλητό του και πάει λέγοντας.Και εδώ ισχύει αυτό που είπα ότι αν εγώ δεν δουλέψω τότε δεν θα πάρω τίποτα.Αλλά εσύ θα πάρεις.Υπάρχει δίκαιο σύστημα ανταμοιβής για όλους και κανένας δεν είναι σε ποιο ευνοϊκή θέση απο τον άλλο.Απλά κάποιοι βρήκανε πρώτοι αυτό που οι άλλοι το γνώρισαν μέσα απο εκείνους.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το δικτυακό μάρκετινγκ δεν έχει σχέση σε καμία περίπτωση με την πυραμίδα και ότι δεν είναι κανένας υπάλληλος κανενός,δεν υπάρχει καμία πίεση απο κανέναν ούτε λεκτική ούτε γραπτή για τίποτα.Και πληρωνόμαστε απλά για τις συστάσεις μας.Κάτι το οποίο αν το καλοσκεφτείς και εσύ ο ίδιος καθημερινά συστήνεις ένα προϊόν ή ένα μαγαζί σε άλλους και χωρίς να το καταλάβεις απο τις συστάσεις σου αυτό κερδίζει ενώ εσύ???

Το προϊόν είναι καταπληκτικό και αν θες να μπεις στην διαδικασία να το διαπιστώσεις και εσύ μπορώ να σου το αποδείξω.Ο καφές είναι καταπληκτικός και αυτό σου το λέει ένας άνθρωπος που ΔΕΝ ΕΠΙΝΕ ΚΑΦΕ πριν γιατί με πείραζε στο στομάχι και επειδή είχα και προβλήματα στον ύπνο καταλαβαίνεις.Φραπές-ύπνος 30-0!!!Τώρα πίνω 2-3 καφέδες την ημέρα και όχι μόνο δεν με πειράζουν αλλά έχω βρει τον ύπνο μου και το στομάχι μου .

Αυτά!!!

Καλό βράδυ σε όλους εύχομαι!!!

Quote29.11.2011 22:440 people like thisLike

Ξέχασα να σου πω ότι δεν πληρώνεις τίποτα μόνο πληρώνεσε!!!Αυτό νομίζω ότι το είχα ξεκαθαρίσει απο το προηγούμενο post.Το αρχικό ποσό είναι κάτι σαν εγγραφή όπως κάνεις και στο γυμναστήριο για παράδειγμα.Και εκτώς απο το ότι είναι περισσότερα τα χρήματα για την εγγραφή στο γυμναστήριο εκεί γιατί να πληρώσεις ακριβώς ?Δεν πληρώνεις κάθε μήνα?Ενώ εδώ απλά κατοχυρώνεις τα δικαιώματά σου και τα πνευματικά δικαιώματα στο να χρησιμοποιείς το logo της εταιρείας και όλα σε ότι θες.Σου φαίνεται υπερβολικό αυτό?Γιατί εγώ γνωρίζω ότι για να σε αφήσουν κάποιες εταιρείες ή καταστήματα να χρησιμοποιήσεις τον εμπορικό τους σήμα ή την επωνυμία σκας τα μαλιοκέφαλά σου.

Συγνώμη για το διπλό post απλά ήθελα να συμπληρώσω.

Quote29.11.2011 23:040 people like thisLike

Και σε ρωτώ. Γιατί κανένας από εσένα και αυτούς που θαυμάζουν αυτό το φανταστικό προϊόν δεν το διαφημίζει στις σελίδες του; Γιατί στόχος σου, όπως και των άλλων συμμετεχόντων, δεν είναι να πουλήσετε προϊόν αλλά να γράψετε κόσμο στην αλυσίδα που θα γράφει κόσμο στην αλυσίδα.

Στο πρώτο μου ποστ νομίζω έβαλα την σελίδα μου. Αλλά προφανώς δεν μπήκες στον κόπο να τη διαβάσεις. Δεν την έβαλα για να αποκτήσω "θύματα" απλά για να της ρίξεις μια ματιά. Γιατί αν έμπαινες θα έβλεπες ότι και τα προιόντα έχω και τιμές γράφω. Στην φόρμα επικοινωνίας έχω πεδίο αν κάποιος θέλει μόνο να παραγγείλει. Που σημαίνει δεν μ ενδιαφέρει μόνο να κάνω εγγραφή.

Θα μπορούσε να υπάρχει κάλλιστα ένα eshop της DXN χωρίς να έχει καμία αλυσίδα ανάγκη. Γνωρίζεις τόσο καλά λοιπόν την dxn; Γιατί ήρθε πρόσφατα στην Ελλάδα. Μπράβο για την σοβαρή έρευνα που έχεις κάνει. Που ξέρεις αν υπάρχει eshop της dxn ή αν φτιάχνουμε τώρα; Ο καθένας δουλεύει όπως νομίζει. Όπως σου είπα στη σελίδα μου, όπως και σε όλους μας υπάρχουν και τιμές και φώτο από τα προιόντα. Αν θέλει κάποιος κάνει μόνο παραγγελία. Είναι σαν μίνι eshop κι αυτό.Θα έδινε μια προμήθεια σε affiliates και θα μπορούσε να το πουλάει φθηνά. Αντ' αυτού επιλέγουν να πουλούν ακριβά, και καλά δίνοντας τιμές χονδρικής στα μέλη.

Είναι κλασσικά σχήματα Ponzi. Δωσ' μου 20€ για να μπορείς και εσύ να ζητάς από τους άλλους λεφτά. Υπήρξε κόσμος που έχασε περιουσίες(επιχειρηματίες, μορφωμένοι) τυφλωμένοι από το πάθος τους για χρήμα. Καλέ μου δημήτρη όποιος είναι τυφλωμένος από το χρήμα θα χάσει λεφτά και στο περίπτερο να πάει για τσιγάρα. Σ εμάς μπορεί να δοκιμάσει κάποιος χωρίς να πληρώσει να δει οτί δουλεύει κι έχει αμοιβές. Όταν θα αρχίσει να έχει αμοιβές τότε δίνει την εγγραφή. Οπότε όπως βλέπεις το ζητούμενο δεν είναι να "αρπάξουν" τα 20 ευρώ.

Κάτι που αξίζει πραγματικά μπορεί να διατεθεί και διατίθεται μέσα από τα παραδοσιακά κανάλια εμπορίου. Αν μέναμε στα παραδοσιακά δεν θα υπήρχε ιντερνετ και δεν θα είχες αυτή την κοινότητα τώρα.Θα έκανες κάποιο άλλο παραδοσιακό επάγγελμα για να έχεις κέρδος. Όταν αυτό δεν συμβαίνει, πρέπει να προβληματιζόμαστε.

Το πιο εύκολο πράγμα είναι να υποβληθείς σε μια κατάσταση που να νομίζεις ότι το προϊόν είναι ένα θάυμα για την υγεία σου. Όποιο γιατρό και να ρωτήσεις θα σου πει πως δεν υπάρχει θαυματουργή τροφή. Το κάθε τι χρειάζεται σε ισσοροπημένη ποσότητα. Δεν μίλησα για θαύμα καλέ μου δημήτρη. Αλλά μπορεί και να μιλήσω. Ενημερώσου λίγο καλύτερα για το γανόδερμα. Οι γιατροί επίσης δεν δέχονται και την ομοιοπαθητική που έχουν δει καλό πάρα πολλοί. Θα τα βάλεις και μαζί τους; Να μη σου πω πόσα δεν δέχονται οι γιατροί που μου έκανε η μαμά μου όταν ήμουν άρρωστη και που τα κάνει όλος ο κόσμος ακόμα και οι ίδιοι.

Με αυτό το σκεπτικό χωρίς να το καταλαβαίνεις, χάνεις τα χρήματα σου για ένα προϊόν που μπορεί να μην αξίζει αυτό που πιστεύεις. Τι ποσά ξοδεύεις το μήνα για τον καφέ αυτό για ίδια χρήση;(αν επιτρέπεται) Πρόσεξε τώρα πόσο μεγάλα ποσά ξοδεύω για τον καφέ μου. Χρειάζομαι τουλάχιστον 1,5 κουτί καφέ. Δηλαδή γύρω στα 15-17 ευρώ.

Το "λεφτα δεν έχω χάσει ποτέ και δεν πρόκειται να χάσω" με προβληματίζει. Στο χρηματιστήριο, και αυτό μπορεί να στο επιβεβαιώσει ο Haros, καταστρέφονται αυτοί που είναι σίγουροι για κάτι και πολύ περισσότερο αυτοί που είναι σίγουροι πως δεν θα χάσουν ποτέ. Δημήτρη το να μου συγκρίνεις μια δουλειά με τον τζόγο τι να πω; Κι εγώ έχω παίξει αρκετές φορές καζίνο και πάντα είμαι κερδισμένη, γιατί δεν είμαι τυφλωμένη από το χρήμα, ούτε άπληστη. Δεν ζω στο διάστημα και κάνω προσεκτικές κινήσεις.

Είδα ένα βιντεάκι για την dxn, αλλά ήταν σε γλώσσα ανατολικής ασίας και δεν μπορούσα να καταλάβω για να κρίνω. Από την εικόνα έβλεπες ανθρώπους να κλαίνε έχοντας καταστραφεί.....Αυτό δεν είναι επιχείρημα γιατί δεν ξέρω καν τι έλεγαν...Αλλά καλό είναι να το ψάξεις, ίσως βρεις κάποια μετάφραση. Αφού δεν καταλάβαινες τι έλεγαν πως ξέρεις ότι είχαν καταστραφεί και γιατί ; Πες μου ποιο είναι να το δω.

Από φίλους σε Amway κτλ ξέρω ότι έχουν χάσει μεγάλα ποσά. Στην πορεία χωρίς να το καταλάβουν για να πιάσουν στόχους ξόδευαν μεγάλα ποσά για προϊόντα, τα αγόραζαν σε πανάκριβες τιμές με μεγάλη χασούρα. Οι φίλοι θα έπρεπε να είναι λίγο πιο προσεκτικοί. Λεφτά χάνεις ΜΟΝΟ όταν θες να τα χάσεις και είσαι απρόσεκτος. Ο καθένας φροντίζει για τον εαυτό του.

Σε όποιο MLM και να πας θα σου πουλήσει το "εμείς είμαστε διαφορετικοί".  Δεν ξέρω τι γίνεται με τα άλλα mlm. Αυτό που λες ισχύει για όλους του κλάδους για όλους όμως. Από εσένα πάντως θα περίμενα πιο ολοκληρωμένη έρευνα. Ξέρεις 2 εταιρίες την herballife και την amway κι αυτό ήταν για σένα έχεις ολοκληρωθεί.

Μακάρι Γιούλη να βγάλεις πολλά χρήματα και να μη χάσεις ούτε ένα ευρώ...Αλλά ποτέ να μην είσαι σίγουρη! Δεν έγραψα πουθενά ότι πήγα στην dxn  για να βγάλω τρελά χρήματα. Τα οποία βεβαίως σιγά σιγά έρχονται από μόνα τους, επειδή δουλεύω. Το σίγουρο είναι λεφτά δεν πρόκειται να χάσω καλέ μου δημήτρη. Δεν είμαι δούλος του χρήματος και πατάω γερά.

αυτή είναι η συμβουλή μου...

Γενικά τις άκουγα τις συμβουλές σου κι ακόμα τις προσέχω. Χαίρομαι που τις άκουγα και δεν είχα ασχοληθεί με το mlm, γιατί προφανώς δεν θα είχα γραφτεί στην dxn αν είχα αρνητική εμπειρία. Αλλά εγώ είμαι άνθρωπος που δεν απορρίπτω τίποτα και πάντα κάνω την ερευνά μου πριν καταλήξω σε συμπεράσματα. ΄Συγνώμη αν το ύφος ξέφυγε λίγο. Με λίγα λόγια κανείς από εμάς στην dxn δεν είμαστε πορωμένοι. Ίσα ίσα που λέμε και σε υποψήφιους δεν κάνεις για συνεργάτης. Καλό θα ήταν πάντως να κάνεις κι άλλες έρευνες στο θέμα.

Quote30.11.2011 10:370 people like thisLike

Θεοδώρα απαντάω και σε εσενα

Τη διάβασα τη σελίδα σου Γιούλη. Υπήρχε περίπτωση να μη γράφει για το προϊόν, έστω κάπου δηλαδή; Το αφήνω στην κρίση του κόσμου. Η σελίδα σου κάνει "μπαμ" ότι προωθεί την αλυσίδα και όχι το προϊόν. Τώρα το ότι αναφέρεται κάπου και το προϊόν δεν αλλάζει την πραγματικότητα.

Αν υπάρχουν τιμές και για τα μέλη είναι μισές,....που σημαίνει πως για τους επισκέπτες είναι διπλάσιες, λες του άλλου έλα και γράψου αν θες να πάρεις το προϊόν. Πράγμα που σημαίνει πάλι ότι σε νοιάζει περισσότερο να γράψεις κόσμο παρά να κάνεις μια απλή πώληση.

Τα eshop πουλάνε με περιθώρια κέρδους λογικά και διαφορετικά προϊόντα, όπως σου εξήγησα παραπάνω. Ή διαφορετικα, π.χ. η forthnet, πουλάει το προϊόν της μέσα από το δικό της eshop. Το να φτιάχνει το κάθε μέλος της dxn το δικό του eshopάκι, που φαντάζομαι ότι είναι καρμπόν,  είναι απλά μια ψευδαίσθηση. Ούτε τις οικονομίες κλίμακας βοηθάει ούτε σε τίποτα. Κατά την άποψή μου είναι μέρος του γλυκού παραμυθιού, ότι και καλά θα έχεις το μαγαζί σου δωρεάν και χωρίς λεφτά.

Αυτά τα 20€ δεν θα έπρεπε να υπάρχουν εξ' αρχής. Έχεις δει πολλά φυσιολογικά προϊόντα να σε υποχρεώνουν να δώσεις συνδρομή για να τα αγοράσεις στο μαγαζάκι σου και να τα πουλήσεις;;; Η Nescafe πουλάει παντού και δεν σε υποχρεώνει σε εγγραφή. Μην το συγκρίνεις με το franchise. Ένα προϊόν πουλάτε, το οποίο τα μέλη προωθούν διαφημιστικά. Τα goodies έχουν στήσει ένα brand και στήνουν πραγματικά μαγαζιά-επιχειρήσεις. Μη γελιόμάστε το ίδιο είναι να πληρώσεις για τα everest και τα goodies και το ίδιο να έχεις την άδεια να πουλάς ένα και μόνο προϊόν;

Όταν μιλάω για παραδοσιακούς τρόπους πώλησης εννοώ για αυτούς που χρησιμοποιούνται για όλα τα αγαθά. Ίσως, η έκφραση "παραδοσιακούς" να μην ήταν η κατάλληλη. To MLM υπάρχει εδώ και δεκαετίες και δεν κατάφερε να ανταγωνιστεί ή καθιερωθεί. Αν το προϊόν ήταν της προκοπής θα υπήρχε στα supermarket, τα eshop, τα καταστήματα. Το ότι μπορώ να το αγοράσω μόνο μέσα από την αλυσίδα MLM κάτι μου λέει....

15 ή 20€  το μήνα δεν είναι αμελητέο ποσό. Είναι δυνατόν να πληρώνεις 10€ για ένα κουτί καφέ;;; Και υποθέτω πως αυτή είναι η τιμή χονδρικής. Δηλαδή στους πελάτες σας πουλάτε ένα κουτί καφέ 20€?

Δεν αμφισβητώ κανένα γιατρό. Αλλά, τα άλλαξε η υγεία μου και η ζωή μου από ένα κουτί καφέ δεν το πιστεύω.

Το τι είναι δουλειά και τι παιχνίδι καμιά φορά δεν είναι τόσο εύκολο να το ξεχωρίσεις. Ένας αρρωστημένος παίχτης του πόκερ μπορεί να σου πει ότι είναι επαγγελματίας παίχτης. Άρα, αν το MLM είναι σοβαρή δουλειά ή παιχνίδι απάτης, εξαρτάται από όλα τα υπόλοιπα τα οποία συζητάμε.

dxn scam ψάξε στο youtube

Όταν βλέπω πολλά επίπεδα, κόστος εγγραφής, προώθηση της αλυσίδας περισσότερο από το προϊόν και μπέρδεμα αυτών των 2 και κάποια άλλα συστατικά, πραγματικά δεν χρειάζεται περισσότερο. Μιλάμε για ένα MLM. Το αν πουλάει καφέ ή καλλυντικά, τα στοιχεία πυραμιδοποίησης είναι προφανή.

"λεφτά δεν πρόκειται να χάσω". Επέτρεψε μου να επιμείνω στην άποψή μου. Άνθρωποι που κόπτωνται για αυτό είναι οι πρώτοι στη λίστα με τους χαμένους.

Θεοδώρα,   ένας καφές στο σουπερ μάρκετ δεν κάνει 20€ το κουτί για τους πελάτες λιανικής. Αν πουλιέται στη διπλάσια τιμή, το μεγαλύτερο μέρος πάει στο λιανέμπορα που βγάζει 40-50% ή 20-30% αν μιλάμε για eshop. Στην περίπτωση σας αδικείται αυτός που πουλάει το προϊόν χάριν των από πάνω. Άρα, δεν σε συμφέρει να πουλάς προιόν. Σε συμφέρει να γράφεις άλλους που θα γράφουν άλλους, αλλιώς βγάζεις τρίχες. Έτσι, λειτουργεί η πυραμιδοποίηση και τρέχεις να βρεις μέλη που θα τρέχουν να βρουν μέλη. Όποιος σταματάει να βγάζει κέρδη, σταματάει να καταναλώνει και το προϊόν. ΟΙ απλοί καταναλωτές στα MLM είναι ελάχιστοι συγγενείς που σου κάνουν τη χάρη και αυτό το ξέρουν και οι ρέγγες. Ένα σύστημα με περισσότερους πωλητές από αγοράστές προσφέρει ζημιά και όχι κέρδος στα μέλη...

Quote03.12.2011 16:350 people like thisLike

Δημήτρη βαρέθηκα ήδη από την κουβέντα. Δεν έχω λόγο να αποδείξω και να απολογηθώ σε ΚΑΝΕΝΑΝ γιατί θεωρώ τον χώρο του δικτυακού μάρκετινγκ συναρπαστικό. Είναι στην κρίση του καθενός να καταλάβει κάποια πράγματα. Εσύ βγάζεις μόνος σου συμπεράσματα, πόσο έχει στη λιανική ο καφές, ότι μ ενδιαφέρει να βρω θύματα κλπ. Λυπάμαι γιατί είμαι καιρό εδώ. Να σου πω μόνο ότι για 2 κουτιά υγιεινό καφέ δίνω περίπου 20 ευρώ το μήνα. Για τσιγάρα που μου προκαλούν και καρκίνο δίνω 100+. Τι λες να προτιμήσω. Βαριέμαι όμως να ασχοληθώ παραπάνω. Απλά έγραψα στο πρώτο ποστ πως είναι για μένα το mlm. Συνεχίζω να μην έχω πονοκεφάλουςςςςςςςςςςςςςςς Laughing πειράζειιιιιιιιιιιιιιιιιιιι??????????????? Καλή συνέχεια. Εύχομαι το μαγαζάκι μου να γίνει μεγάλο σαν το δικό σου

Quote03.12.2011 17:140 people like thisLike

Βρε Γιούλη, τι λυπάσαι.... Επειδή είσαι τόσο καιρό εδώ, θα πρέπει να συμφωνούμε σε όλα; ¨Η επειδή διαφωνούμε γίναμε ξαφνικά εχθροί;;

Δεν συμφωνούμε και η διάσταση απόψεων είναι μεγάλη. Εσύ διακρίνεις μια ευκαιρία και θες να τη μοιραστείς(και γιατί όχι να κερδίσεις από αυτό), εγώ διακρίνω μια "απατεωνιά" που θα βλάψει τα μέλη.

Ενθουσιασμένος με το διαδικτυακό marketing είμαι και εγώ. Απλά το MLM θεωρώ πως είναι η άρρωστή του μορφή ενώ το Affiliate Marketing η υγιής. (έως 2 επίπεδα, καμία χρέωση για εγγραφή,αποσύνδεση κατανάλωσης πώλησης)

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σε κάθε περίπτωση θεωρώ τη παρουσία σου σημαντική εδώ.

Εγώ τη χάρηκα τη κουβέντα μας. Ίσως από εδώ και πέρα αυτό που θα κάναμε θα ήταν να επαναλαμβανόμαστε. Οπότε λογικό είναι να κουράστηκες

Quote20.12.2011 04:590 people like thisLike

Καλως σας βρηκα παιδια!!!Μιας και βρηκα πολυ ενδιαφερον το θεμα,εκανα εγγραφη για να μπω και εγω στη συζητηση Laughing..

Αν και δεν εχω ασχοληθει ποτε με mlm επιχειρηση,παρ'ολα αυτα το εχω ψαξει το θεμα και σκεφτομαι να ξεκινησω αμεσα..

Επισης να αναφερω οτι αν δεν εχεις το κεφαλαιο για να ξεκινησεις μια ιδιωτικη επιχειρηση δεν βρησκω διαφορες μεταξυ αυτης και μιας mlm...

Εμενα παντως,μου εκανε εντυπωση που ο Δημητρης ειναι τοσο αντιθετος στα mlm δικτυα,και θα εξηγησω τον λογο:

Απο την στιγμη που καποιος θα αποφασισει να στησει μια επιχειρηση στην πολη του,μονο τα εξοδα εναρξης της επιχειρησης μαζι με τα ενοικια(αέρας) κτλ θα ειναι πολλα περισσοτερα απο 20,50,100,200,500... €.Οποτε γιατι να ειναι αρνητικη η συνδρομη για εγγραφη(ασε που αλλιως θα εμπαινε ο καθενας χαλωντας το ονομα της επιχειρησης)

επειδη έτυχε να εχω διαβασει για αυτο τον καφε,νομιζω οτι εχουν και πιστοποιητικα iso κτλ...

επισης με τα 10€ που θα δωσει ενα μελος για τον καφε θα εχει 30 δοσεις(αν δεν κανω λαθος ),αρα 10€ για εναν μηνα(αν υποθεσουμε οτι θα πεινει εναν καφε την ημερα)...Στις καφετεριες ο καφες οπως ολοι γνωρίζουμε αξιζει το ελαχιστο 2,5€ αρα 75€ το μηνα....

θα επισυναψω παρακατω και  αυτα που εχεις πει Δημητρη ωστε να σου απαντησω και να μου πεις την γνωμη σου...

1. Σε αντίθεση με το υγιές affiliate marketing, στα MLM πληρώνεις για να εγγραφείς ως μεταπωλητής ή έχεις την υποχρέωση να αγοράσει κάποια προϊόντα στην αρχή ή στη διάρκεια σύμφωνα με τους όρους.

Απο οτι διαβασα δεν εισαι υποχρεωμενος να αγορασεις εξτρα προιόντα εκτος απο αυτα που σου δεινουν με την αρχικη σου καταθεση

2. Για να ανέβεις επίπεδο σε επηρεάζουν να αγοράσεις προϊόντα που δεν χρειάζεσαι για να ανεβάσεις τζίρους. Τα προϊόντα πωλούνται με τιμές ανώτερες από αυτές που παίζουν έξω. Αυτό ισοδυναμεί με χάσιμο χρήματος.

Μπορεις να πουλησεις και τον καφε αυτον και με λιανικη,δεν χρειαζεται να αγοραζεις μονο και μονο για να ανεβαζεις του τζιρους

3. Θα "αναγκαστεις" αν θες να είσαι μεσα στα πράγματα να πάς σε συνέδρια συναντήσεις, όπου πληρώνεις για την είσοδο ή για να προσκαλέσει τον κόσμο που θες να ψαρέψεις.

Τα συνεδρια  κοστιζουν 5€ η εισοδος,και για να φερεις καποιον που δεν ειναι μελος,ειναι δωρεαν

4. Γενικά για να προσελκύσεις, θα αναγκαστείς να κεράσεις καφέδες και γενικά να γίνεις πιο κοινωνική. Αυτό είναι κάτι που κοστίζει.

Στην περιπτωση που πουλας τον καφε,τον κερνας και εχει ο απεναντι σου και γνωμη για το τι θα αγορασει...Στα υπολοιπα οκ...(εχεις ενα μικρο κοστος που ετσι κι αλλιως θα ειχες και στην ιδιωτικη σου επιχειρηση)

5. Σπατάλη χρόνου

Αν εισαι φοιτητης ή εχεις λιγο ελευθερο χρονο,απο το να εισαι 4 ωρες μπροστα απο την TV,ασχολεισαι με κατι καλυτερο που μπορει να σου επιφερει και ενα κερδος(μικρο-μεγαλο-μηδαμηνο).Τουλαχιστον θα διευρυνεις τους οριζοντες σου και θα αναπτυξεις καποιες δεξιοτητες..

6. Φίλοι και συγγενικό περιβάλλον που μπορεί να μπουν και αυτοί μέσα, δεν αποκλείεται να σου κρατάνε μούτρα που τους έμπλεξες και να ντρέπεσαι να τους αντικρίσεις..

Μην μπλεκεις φιλους και συγγενεις αν δεν εισαι σιγουρος για το τι προσφερεις...

Οσες πιθανοτητες εχεις να αποτυχεις με μια ιδιωτικη επιχηρειση ειναι ιδια με μια mlm..Η διαφορα ειναι οτι στην μια θα χασεις κατι χιλιαδες € ενω στην αλλη το πολυ 1000€ (ασε που στην πρωτη περιπτωση μπαινεις και στον τυρεσια,if you know what I mean.....)

Oσον αφορα την πληρωμη που δεινεις για προϊόντα,ειναι σαφες οτι και στην ιδιωτικη επιχειρηση θα πληρωσεις την εταιρεια που στα προσφερει...

Για να συνοψησω.....

Οπως δεν ειναι δυνατο να ξεκινησεις μια επιχειρηση(ιδιωτικη με 0€)αλλο τοσο θα ηταν απιθανο να ξεκινησεις μια mlm με 0€

Το να δωσεις δηλαδη 300€ για να αγορασεις 3 παντελονια ειναι τοσο τρομερο ποσό ωστε να μην αξιζει να ξεκινησεις μια επιχειρηση?

Μπορεις να επικεντρωθεις στις λιανικες πωλησεις για το κερδος σου και οχι στις εγγραφες...

Δημητρη Θα ηθελα την γνωμη σου

Φιλικα Δημητρης

Quote20.12.2011 14:120 people like thisLike

μπορώ να απαντήσω εγώ???

επισης με τα 10€ που θα δωσει ενα μελος για τον καφε θα εχει 30 δοσεις(αν δεν κανω λαθος ),αρα 10€ για εναν μηνα(αν υποθεσουμε οτι θα πεινει εναν καφε την ημερα)...Στις καφετεριες ο καφες οπως ολοι γνωρίζουμε αξιζει το ελαχιστο 2,5€ αρα 75€ το μηνα....

δηλαδή συγκρίνεις τώρα έναν καφέ που πίνεις σπίτι σου με έναν καφέ που πίνεις στο μαγαζί....

τότε και ο nescafe, espresso κτλ που πίνεις σπίτι πάνω κάτω θα σου βγουν 5-10 Ευρώ το μήνα

Μπορεις να πουλησεις και τον καφε αυτον και με λιανικη,δεν χρειαζεται να αγοραζεις μονο και μονο για να ανεβαζεις του τζιρους

αν είναι να γίνω πωλητής καφέ θα έχω ΟΛΕΣ τις μάρκες φίλε μου και οχι μόνο τον καφέ θαύμα

Τα συνεδρια  κοστιζουν 5€ η εισοδος,και για να φερεις καποιον που δεν ειναι μελος,ειναι δωρεαν

Να πληρώσω για να ακούσω να μιλάει ποιος?? ο συνεργάτης μου ή ο προμηθευτής μου?? και τα δυο άθλια μου ακούγονται...

άρα ΔΕΝ είμαστε συνεργάτες εφόσον τους πληρώνω την εκπαίδευση...ή μήπως θα το ονομάσουν αντίστοιχο του entry fee στο franchise??

Αν εισαι φοιτητης ή εχεις λιγο ελευθερο χρονο,απο το να εισαι 4 ωρες μπροστα απο την TV,ασχολεισαι με κατι καλυτερο που μπορει να σου επιφερει και ενα κερδος(μικρο-μεγαλο-μηδαμηνο).Τουλαχιστον θα διευρυνεις τους οριζοντες σου και θα αναπτυξεις καποιες δεξιοτητες..

καλύτερα να κάνεις κάτι άλλο είτε παραγωγικό σε διάβασμα δουλειά κτλ...είτε με κοριτσάκια/αγοράκια αν είσαι φοιτητής

Μην μπλεκεις φιλους και συγγενεις αν δεν εισαι σιγουρος για το τι προσφερεις...

Μην τους μπλέκεις ΚΑΘΟΛΟΥ σε mlm καλύτερα...πάθε το μόνος σου!!!

Οσες πιθανοτητες εχεις να αποτυχεις με μια ιδιωτικη επιχηρειση ειναι ιδια με μια mlm..Η διαφορα ειναι οτι στην μια θα χασεις κατι χιλιαδες € ενω στην αλλη το πολυ 1000€ (ασε που στην πρωτη περιπτωση μπαινεις και στον τυρεσια,if you know what I mean.....)

i am a mathematician and i say....ΛΕΣ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!!!!

Το να δωσεις δηλαδη 300€ για να αγορασεις 3 παντελονια ειναι τοσο τρομερο ποσό ωστε να μην αξιζει να ξεκινησεις μια επιχειρηση?

Μπορεις να επικεντρωθεις στις λιανικες πωλησεις για το κερδος σου και οχι στις εγγραφες...

Κατάλαβε ένα πράγμα Δημήτρη μου...συνήθως το προιον μιας mlm εταιρείας είναι από μέτριο εώς υπερκοστολογημένο και συνοδεύεται με κάποιο μύθο...

Άπειρα παραδείγματα...με κορυφαία την amway...

Συγνώμη που απάντησα και εγώ φιλικά...αλλά έχω τα νεύρα μου με διάφορες τέτοιες ιστορίες που εκμεταλλεύονται κοσμάκη...

Προχθές μόλις δικός μου γράφτηκε σε υπερεκτιμημένη εταιρεία που εκδίδει κάρτες καταναλωτή κτλ κτλ κτλ και σχετίζεται με δίκτυα εκπτώσεις κτλ...δεν τον πρόλαβα...2700 για να κάνει εκπτώσεις στο προιον του....αντί αυτά τα 2700 να τα ρίζει στο μαγαζί η να μειώσει περιθώριο κέρδους...έφαγε τον παπά....

δεν είναι όμως του θέματος να μιλήσουμε εδώ για τη lyoness...

mlm lyoness κτλ είναι πολυ καλές ιδέες...αν είναι ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ!!!!

Quote20.12.2011 14:530 people like thisLike

Να καλωσορίσω τον Δημήτρη στο Φόρουμ. Σκόπευα να γράψω πολλά για να σου απαντήσω σε όλα αυτά

Τι να πω, ο Φώτης ήταν εύστοχος, σύντομος  και απάντησε σε όλα.

Το να πας στα MLM γιατί δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις δεν είναι επιχείρημα για μένα. Υπάρχουν άπειρα πράγματα που αναφέρουμε εδώ, που μπορείς να κάνεις στο Internet χωρίς να χρειάζεται να ξοδέψεις μια περιουσία και είναι πολύ πιο δημιουργικά και προσοδοφόρα.

Quote23.01.2012 01:000 people like thisLike

Καλησπέρα σας!!!!

λοιπόν... θέλω να πω κ εγώ κάποια πράγματα...

ο καθένας εχει δικαίωμα να κανει οτι θέλει ή οτι μπορεί τώρα πλέον!!!!...  Δεν μπορούμε άλλωστε να γινουμε ολοι γιατροι ή δικηγόροι...

Ο λόγος λοιπον που τοσο καιρο ειχα αποστασιωποιηθεί απο το φαρουμ ειναι γιατι ήθελα να δω τα αποτελεσματα απο μονη μου....

και είμαι πάλι εδώ .... και συνεχίζω να στηρίζω την άποψή μου!!!!

Πράγματι. Μια επιφανειακή έρευνα στο διαδίκτυο, εύκολα θα ανάδειξε σωρεία αρνητικών αλλά και αρκετών θετικών αναρτήσεων.

Όμως, όπως με κάθε τι που ερευνούμε στο διαδίκτυο, θα πρέπει να αξιολογούμε τις πηγές από τις οποίες αντλούμε τις πληροφορίες, καθώς και την εγκυρότητά τους.

Συνεπώς θέτω την εξής ερώτηση: Βρήκατε πουθενά κάποιο, έστω αρνητικό σχόλιο, το οποίο να έχει αναρτηθεί στη σελίδα κάποιου επίσημου κρατικού, κάποιου επιμελητηρίου, ή έστω κάποιας καταξιωμένης εταιρίας συμβούλων; Αν ναι, πολύ θα ήθελα να το δω. Αν όχι, θα πρέπει να αναρωτηθείτε, ποιοι είναι αυτοί που προβαίνουν στις αρνητικές αυτές παραθέσεις και πια είναι τα κίνητρά τους;

Κυριότερα μάλλον να ερευνήσατε τα πραγματικά στοιχεία και όχι τις απόψεις.

Μετά κρίνετε με τη δική σας λογική.

Αν δε φυτρώνουν ντομάτες στον κήπο του γείτονα, δε σημαίνει ότι δε φυτρώνουν ντομάτες πουθενά, ούτε ότι όλη η περιοχή είναι απαραίτητα άγονη!

Παραθέτω σύντομα μερικά από τα πιο βασικά στοιχεία:

- Η εταιρία Amway λειτουργεί νόμιμα εδώ και 51 χρόνια σε περισσότερες από 80 χώρες και περιοχές του κόσμου και έχει πετύχει παντού!

- Κατά τη διάρκεια της κρίσης, και ενώ άλλες επιφανείς εταιρίες αντιμετωπίζουν σοβαρότατα προβλήματα ή και κλείνουν ακόμα (π.χ. SAAB, ASPIS κα), η Amway αυξάνει τον τζίρο της κατά περίπου 21% (δηλαδή περισσότερο από 1 δις δολάρια)!!!

Είναι προφανές, από το επιχειρηματικό πλάνο, ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει να υπάρξει αύξηση στον τζίρο των ABOs αφού αυτοί αποκλειστικά, δημιουργούν το σύνολο των πωλήσεων της εταιρίας. Αναλογιστείτε τι σημαίνει αυτό...

- Και πάλι, κατά τη διάρκεια της κρίσης, και ενώ οι περισσότερες εταιρίες, αλλά και κυβερνήσεις προχωρούν σε απολύσεις, μειώσεις μισθών και κατάργηση των bonus και επιδομάτων, η Amway εκπονεί το μεγαλύτερο στην ιστορία της πρόγραμμα έκτακτων επιπρόσθετων αμοιβών, προσφέροντας με συνέπεια όραμα σε όσους μπορούν να το αντιληφθούν.

- Η ίδια εταιρία, είναι η μόνη ιδιωτική εταιρία που έχει βραβευτεί δύο φορές από τα Ηνωμένα Έθνη!

- Η πιστοληπτική της ικανότητα αξιολογείτε με 3Α από το γνωστό οργανισμό Moody's, δηλαδή ισχυρότερη από αυτή της χώρας μας.

- Βρίσκετε, στο top 20 των αξιολογούμενων εταιριών από τον οργανισμών Forbes.

Αυτά είναι γεγονότα και όχι απόψεις και είναι επίσης διαθέσιμα στο διαδίκτυο. Αλλά, άσχετα από αυτά, γιατί να μην αξιολογήσετε μόνοι σας; Το οικονομικό ρίσκο που καλείστε να λάβετε είναι μηδαμινό, νόμιμο και το ποιο αστείο απ' όλα είναι ότι, λόγω της οικονομικής κρίσης, φοροαπαλλάσεται κιόλας (Αυτό μάλλον είναι σοβαρό, αλλά δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοια στη χώρα μας, οπότε το κρίνω τουλάχιστον περίεργο)!!! Συνεπώς, τι έχετε να χάσετε. Ξεκινήστε και αποφασίστε κρίνοντας από τις εμπειρίες σας ποια είναι τα αρνητικά και πια όχι! Σκεφτείτε όμως, αν τα θετικά, αυτά που πρέπει να είδατε για να ενδιαφερθείτε να ερευνήσετε το χώρο, μπορούν να συμβούν στη ζωή σας, έχετε την πολυτέλεια να μην ζήσετε αυτήν την εμπειρία; Προσέξτε λοιπόν από που λαμβάνετε τις συμβουλές σας και κάντε την σωστή για εσάς επιλογή.

http://eproject.gr/index.php?option=com_agora&task=topic&id=8&Itemid=9&lang=en#axzz1kCxMSFKJ

ούτε μιλάω γενικότερα, ούτε λέω αοριστίες ... ούτε και με απασχολεί για άλλες εταιρίες!!! σε αυτή την εποχή πρέπει να έχουμε τα ματιά μας όχι απλά 14... αλλά πολλλααα πολλλααα περισσότερα γιατί οι  " νέες ευκαιρίες "

και το πολύ χρήμα που ρεει άφθονο χωρίς να κανείς τίποτα είναι παράνομο!

Quote25.01.2012 18:570 people like thisLike

Και τα Καζίνο Κατερίνα λειτουργούν νομιμότατα. Βγάζουν κέρδη εκατομμυρίων, αλλά δεν παύουν να ζημιώνουν τους επισκέπτες τους, παρότι μπορεί να σου βρώ στατιστικά στοιχεία για τα χρήματα που μοιράζουν κατά τα άλλα. Καλό θα ήταν να μας αναφέρεις ποιό είναι το ποσοστό αυτών που βγάζουν χρήματα σε σχέση με αυτούς που χάνουν στα MLM.

Επίσης, πολύ ωραία η ιστορία που μας αναφέρεις απλά δεν ξέρω αν εκούσια ή ακούσια παρέλειψες δικαστικές κατά καιρούς αποφάσεις που έχουν επιβάλλει βαριά προστιμα σε αυτές τις εταιρείες, αλλά και στην Amway.

Ότι είναι νόμιμο, δεν θα πει πως είναι και ηθικό, πόσο μάλλον συμφέρον...Προσωπικά, θεωρώ σημαντική τη προστασία του κοινού, αλλά θεωρώ επίσης σημαντική και την ελευθερία. Οπότε, δεν θα ήμουν υπερ του κλεισίματος ενός MLM δια νόμου, όπως επίσης θα θεωρούσα υπερβολίκή τη φυλάκιση των μέντιουμ. Το να ποινικοποιείς τα πάντα δεν είναι λυση. Σημασία έχει ο κόσμος να αποκτά μόρφωση και εκπαίδευση ώστε να αναγνωρίζει μόνος του τι είναι συμφέρον για τον ίδιο. Άρα, κατ' εμε, καλά κάνουν οι νόμοι και δεν απαγορεύουν αυτά τα σχήματα, που πραγματικά ισσοροπούν για να μη χαρακτηριστούν ως πυραμίδες(Ponzi scemes).

Το ότι τα μέντιουμ, τα καζίνο, οι τσαρλατάνοι και τα MLM είναι νόμιμα και ζουν και βασιλεύουν, δεν σημαίνει πως είναι οι ευκαιρίες της ζωής μου......

Quote03.02.2012 12:440 people like thisLike

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!! :)

Λοιπον... Δημητρη μου... την κουβεντα αυτη την σταματαω εδω...νομιζω οτι παρεκτρεπεσε οταν χρησιμοποιείς λέξη οπως το "ανηθικο" ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις εμενα??? σεβατο οτι ο καθενας εχει την αποψη του... αλλα ολα εχουν ενα οριο!!!! οποιος ειναι εξω απο το χορο...ξερει να λεει πααααρα πολλα τραγουδια!

Δεν εχω αναγκη να καλυφθω η να καλυψω τιποτα.... για οτι απορίες εχεις μπορείς να μου πεις συγκεκριμενα πραγματα, τις δικαστικες αποφασεις και τα προστιμα... οπως λες... και να σου απαντησω με συγκεκριμενα πράγματα και με επισημα εγγραφα αν χρειαζεται..... (οχι γενικα για τις αλλες εταιριες.... κ εμενα μου εγινε πριν ενα μηνα μια προταση...η οποια ειναι παρανομη 100%... αυτη την εποχη...ο λυκος χαιρεται κ ειμαι η πρωτη που το λεω!)....

Και Να εχεις υποψιν σου οτι τα μυαλα...και τα αλεξίπτωτα... δουλευουν ΜΟΝΟ οταν ειναι ανοιχτα!

φιλια πολλα!

Quote04.02.2012 00:400 people like thisLike

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κρίνει τα πάντα, ειδικά όταν αφορά την ηθική. Για άλλους είναι ηθικό να δέρνεις ένα παιδί για συμμόρφωση, για άλλους όχι(για μένα ανήθικο και απαράδεκτο είναι,αν και να γίνω πρώτα γονιός και μετά να μιλάω). Ο καθένας έχει τον δικό του κώδικα ηθικής. Εσύ Κατερίνα δεν είναι πράγματα που θεωρείς ηθικά και άλλα ανήθικα;

Τα προβλήματα έρχονται όταν νομίζουμε ότι τα δικά μας μέτρα και σταθμά είναι νόμος και πρέπει να αποτελούν κανόνα για όλους. Άρα, θα πρέπει να είμαστε αρκετά ανοιχτόμυαλοι, όπως λες, για να καταλάβουμε πως άλλο είναι τι πιστεύουν οι άλλοι και άλλο τι πιστεύουμε εμείς, και πως η άποψη τους δεν θα πρέπει να μας προσβάλλει γιατί είναι απλά μια άποψη.

Γενικά, προσπαθώ να μην χαρακτηρίζω ανθρώπους αλλά πράξεις. Τίποτα προσωπικό δεν έχω μαζί σου Κατερίνα για να σε κατηγορήσω ως ανήθικη. Αν εσύ αυτό που κάνεις, μέσα σου βαθιά το θεωρείς ηθικό, είσαι απόλυτα ηθική. Αν τώρα εγώ το θεωρώ 100 φορές ανήθικο, αυτό γιατί πρέπει να σε επηρεάζει;

Το νόημα του προηγούμενού μου post ήταν να δείξω ότι σημασία δεν έχει η νομιμότητα για να κρίνουμε κάτι θετικά ή αρνητικά....Ούτε ανήθικη σε είπα, ούτε στάθηκα τόσο στη λέξη ηθική! Ανοιχτό μυαλό να έχουμε και να ακούμε τις άλλες απόψεις, χωρίς να εκνευριζόμαστε....

Quote04.02.2012 22:300 people like thisLike

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ FOREVER LIVING PRODUCTS ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΟΙ ΠΩΛΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΘΣΤΩΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΜΕΝΕΣ ΛΟΓΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΚΟΒΑΝ ΕΝΩ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΟΧΙ. ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΤΖΙΡΩΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΝ ΚΙΝΗΣΕ ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ. ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ BLOG. ME EKANE NA ΔΩΣΩ ΝΕΑ ΩΘΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ Κ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΜΟΥ .
ΣΑΣ ΤΟ ΔΙΝΩ

http://e-dynamicconsulting.blogspot.com/p/buy-now.html

Quote18.05.2012 23:080 people like thisLike

Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει αν τα κέρδη από ενασχόληση με mlm εταιρείες, affiliate marketing, διάφορα κέρδη από το internet κτλ,  μπορούν να δηλωθούν στην εφορία και αν χρειάζεται να κάνει κανείς έναρξη επαγγέλματος για να ασχοληθεί με αυτά.

Quote24.05.2012 07:320 people like thisLike

Γεια σου eltar,

καλωσόρισες, στο forum του getpaid βρήκα θέματα που έχουν ήδη ανοίξει και έχουν να κάνουν με φορολογικά ζητήματα εδώ και εδώ

Quote26.05.2012 22:120 people like thisLike

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Νομίζω ότι πήρα μια ιδέα αν και μάλλον τα πράγματα δεν είναι εντελώς ξεκάθαρα με τη νομοθεσία μας.

Quote07.11.2012 10:210 people like thisLike

Για σας, παιδιά!Μου άρεσε το θέμα.(Πρώτα θέλω να ζητήσω συγνώμη για ελληνικά μου).ΜΛΜ η κάτι άλλο,εάν μελέτησες καλά την εταιρία με την οποια θα συνεργαστείς,δλδ τι προϊόν έχει.Και δεν είσαι τεμπέλης μπορεις να βγάλεις λεφτά. Απλώς περισσότεροι ψάχνουν εύκολα χρήματα,που όντως δεν υπάρχει.

Quote17.11.2012 22:160 people like thisLike

δεν ξερω εδω στην Ελλαδα τι ακριβως ΜΛΜ εταιριες εχυν κινηθει.Το ιντερνετ μαρκετιγκ δεν ειναι ΜΛΜ εταιρειες ,ειναι κατι πολυ ευρύ και με απειρους τροπους μεσω των οποιων μπορεις να κανεις λεφτα.Στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενο και ειναι πολλοι οι ανθρωποι που εχουν αφήσει τις δουλειες τους και ασχολουνται μονο με αυτο γιατι και πολυ καλα λεφτα κανουν και ποιοτητα ζωης εχουν.Προσωπικα εχω ασχοληθει με δυο απο τις οποιες κανω λεφτα.Αν θελετε να ριξετε μια ματια τσεκαρετε τα παρακατω::

(το link αφαιρείται) - Όταν το μόνο και μοναδικό post μέλους αναφέρεται σε τέτοιου είδους link, θεωρείται spam.- (Getpaid.gr)

Πρίν αρκετα χρόνια ημουν μέλος του δικτύου της Telepassport. Η εταιρία καποια στιγμη σταματησε να πληρωνει προμήθειες και φυσικά αφησε ξεκρέμαστους πολλούς συνεργάτες!

Quote18.11.2012 12:140 people like thisLike

Καλημερα σε ολους! ποσοι απο εσας γνωριζετε αυτο ??

--------------------------- (το link αφαιρείται) - Όταν το μόνο και μοναδικό post μέλους αναφέρεται σε τέτοιου είδους link, θεωρείται spam.- (Getpaid.gr)

Πατηστε το 2 για να δειτε περι τινος προκειται! υπαρχουν ηδη εκπροσωποι σε αθηνα κ θεσσαλονικη!

Quote18.11.2012 14:470 people like thisLike

Εγώ το γνωρίζω φίλε μου με το ένα ποστ...και μοναδικό...

Πυραμίδα μεγατόνων...εσύ που το γνωρίζεις καλύτερα από μένα θέλεις να προσπαθήσεις να μου αλλάξεις γνώμη με επιχειρήματα εδώ μέσα?

Quote02.12.2012 16:280 people like thisLike

Υπαρχουν δυο ειδων MLM.

Τα πυραμιδικα (π.χ. ΖΕΕΚ) που κλεινουν μεσα σε μηνες ή λιγα χρονια.... και

Τα βιωσιμα και νομιμα MLM που λειτουργουν εδω και δεκαετιες, π.χ. Amway απο το 1959, Herbal Life απο το 1980 και ουτω καθεξης. Φυσικα εγω δε μετεχω σε αυτα διοτι πολυ απλα ειναι σχεδον αδυνατο να βγαλεις λεφτα... Παρ' οτι καποιες εταιριες ειναι αξιοπιστες και λειτουργουν εδω και δεκαετιες.

Επειδη οι περισσοτεροι αγνοουν την προσφατη οικονομικη ιστορια, θα αναγκαστω να κανω τον καθηγητη.

Η πρωτη εταιρια στον κοσμο που εισηγαγε το μαρκετινγκ των συστασεων ηταν η Amway. Η εταιρια αυτη ομως εκλεισε περιπου 10 χρονια μετα την ιδρυση της, κατηγορουμενη για ποντζι! Μετα απο περιπου 5 χρονια δικαστικων διαμαχων στις ΗΠΑ, και συγκεκκριμενα το 1975, ενα ομοσπονδιακο δικαστηριο αποφασισε πως τελικα η εταιρια δεν ειναι πυραμιδικη και οτι το μαρκετινγκ των συστασεων δεν ειναι παρανομο ουτε πυραμιδικο ουτε θα επρεπε να απαγορευτει.

Το προβλημα λοιπον δεν ειναι το συστημα των συστασεων οπου ο ενας γραφει σαν μελος τον αλλο. το προβλημα ειναι το πλανο αμοιβων (compensation plan). Εαν αυτο ειναι βιωσιμο, πιστοποιημενο και δικαιο τοτε δεν θα υπαρξει προβλημα. Επισης θα πρεπει να υπαρχει προιον ή υπηρεσια που θα πωλειται, και να μην ειναι απλα να βαζει λεφτα ενας για να τα παιρνει ο "απο πανω".

Quote03.12.2012 11:010 people like thisLike

καλημερα και απο μενα

Διαβασα σχεδον ολα τα θετικα και αρνητικα σχολια και ειπα να καταθεσω και εγω το δικο μου

ολα τα mlm δυκτια εχουν να προσφερουν κατι σε αυτους που μπορουν και τους ταιριαζη κατι τετοιο ,

δυστιχως ομως δεν ταιριαζουν ολα σε ολους και εκει ειναι πιστευω το λαθος τον περισσοτερων να κανουν

εγγραφη σε ενα δικτυο που δεν τους ταιριαζει και μετα να κατακρινουν ολα τα δυκτια σαν μεγαλη απατη ,φουσκες ,πυραμιδες κλπ

και τι εννοω?

ενα πετυχημενο mlm δικτυο στην ελλαδα ειναι η taperware ολοι μας εχουμε ταπερακια στο σπιτι μας, λειτουργει πολλα χρονια ειναι πολυεπιπεδο αλλα εμενα προσωπικα δεν μου ταιριαζει, δεν μπορω να κανω επιδηξεις σε σπιτια και να πουλαω ταπερακια,σε αλλους ταιριαζει ,μπορουν να το κανουν.

δυο αλλα επιτυχημενα δικτυα ειναι η amway ,πουλαει δικα της προιοντα αμφιβολου προελευσης και η herbalife ,ειναι πολυεπιπεδες εταιριες αλλα ουτε αυτες μου ταιριαζουν,δεν μπορω να κανω πλανα ,να τρεχω σε συνεδρια και να πουλαω ανωνυμα προιοντα , μηπως τα δικα μας σουπερμαρκετ δεν πουλανε ανωνυμα προιοντα?πχ το carefoure εχει μακαρονια μισκο και διπλα μακαρονια carefoure σε πιο χαμηλη τιμη και αμφιβολου προελευσης που μολις τα βρασης λασπιαζουν αλλα ολοι τα αγοραζουμε .

επισης η avon ,ειναι επιτυχημενη πολυεπιπεδη πουλαει καλλυντικα σε γυναικες αλλα ουτε αυτη μου ταιριαζει,δεν ξερω απο κραγιον πουδρες και lipglos,

και για να μην της αναφερω ολες υπαρχουν και πολλες που δουλευουν μεσω internet και πουλανε διαφορα προιοντα και υπηρεσιες και καποιες απο αυτες μου ταιριαζουν για τι το κανω μεσω internet και μπορω.

Ετσι λοιπον να μην κατακρινουμε κατι που δεν μπορουμε να κανουμε εμεις και καποιος αλλος το κανει,ουτε ολοι μπορουμε να γινουμε γιατροι ουτε ολοι οι γιατροι ειναι χασαπηδες.

καντε λοιπον αυτο που μπορειτε να κανετε και αφηστε το mlm σε αυτους που μπορουν να το κανουν χωρις να κατακρινετε την δουλεια τους.

Quote03.12.2012 13:170 people like thisLike

@gfotis

Τουλάχιστον η δική μου κριτική δεν αναφέρεται στο τι πουλάνε, αλλά στον τρόπο που το πουλάνε.

Άρα  θεωρώ τα MLM πυραμιδοειδή  σχήματα, για διάφορους λόγους που έχω εξηγήσει και όχι επειδή κάποιος απέτυχε.

Βέβαια, τα πυραμιδοειδή σχήματα επιβιώνουν καίγοντας" νεοεισερχόμενους. Οπότε κατά 99% οδηγούν σε αποτυχία. Οπότε δεν συμφωνώ μαζί σου πως η αποτυχία οφείλεται σε αυτό που πουλιέται.

Δυστυχώς αυτό που πουλιέται κατά βάση είναι η ελπίδα....

Αν θες να πάρεις καλές προμήθειες για τα προϊόντα που πουλάς, παίρνεις προμήθειες από Affiliate Marketing και τελείωσε.... και σταματάς να πουλάς αλυσίδες και σχήματα....  Ή πουλάς ταπεράκια ή πουλάς marketing!

Quote03.12.2012 18:290 people like thisLike

Δεν ειναι σωστο οτι πρεπει ο νεοεισερχομενος να "βαλει λεφτα". Δημητριε, με ολο το σεβασμο αλλα εχεις μεινει λιγο πισω. Μπορεις να απολαμβανεις αμοιβες με μηδενικο κοστος εγγραφης σε μια εταιρια. Μπορεις μαλιστα να κερδιζεις χωρις να πουλας εσυ προσωπικα τιποτα. Ολα αυτα ειναι οχι μονο νομιμα και ηθικα αλλα και πιστοποιημενα σε καποιες περιπτωσεις απο τους πιο αυστηρους οικους πιστοποιησης στον κοσμο. Η ιδεα του MLM μπορει να ξεκινησε απο τον απατεωνα Ποντζι αλλα πλεον δεν εχουν καμια σχεση οι συγχρονες -πιστοποιημενες- εταιριες με τον.... αγυρτη Ποντζι.

Το mlm θυμιζει εναν καλλιτεχνη που μια φορα δημιουργησε κατι αρεστο και δημοφιλες και κερδιζει ισοβια παθητικο εισοδημα και μαλιστα μεγαλο! Ειναι ο πιο ομορφος τροπος δουλειας και ο πιο δικαιος.... Δουλευεις; μπορει να γινεις πλουσιος. Δεν δουλεψες; Δεν θα παρεις ουτε καν το μηνιατικο των 600 ευρω το μηνα.

Δηλαδη τι ειναι ηθικο Δημητριε;  Να παιρνει 600 ευρω το μηνα ενας εργατης στην οικοδομη και 600 ευρω το μηνα ενας τεμπελης Δ,Υ. που δεν παταει καν στη δουλεια του; Νιωθω κοροιδο τοσα χρονια που δουλευα με ενεργητικο εισοδημα. Το παθητικο εισοδημα ειναι ο πιο δικαιος τροπος αμοιβης: Στηνεις μια δουλεια και απολαμβανεις τους καρπους....

Δεν χρειαζεται να πουλας κανενα προιον και καμια υπηρεσια. Υπαρχουν πολυ πιο εξυπνοι και παραγωγικοι τροποι απο την πωληση. Και φυσικα δε μιλαω για κατι "περιεργο" αλλα για νομιμοτατο εισοδημα που προκυπτει απο τη δημιουργια τζιρου. Λεπτομερειες σε π.μ. μονο δεν θα κανω διαφημιση εδω μεσα.

Quote05.12.2012 20:490 people like thisLike

@GeorgeN, μπορεί να δηλώνεις πως δε θες να κάνεις διαφήμιση, αλλά από τότε που γράφτηκες στο forum, οι μισές σου δημοσίευσεις κάνουν λόγο για κάτι πολύ καλό, το οποίο όμως ακόμα δεν το έχεις μοιραστεί μαζί μας. Αν έχεις κάτι τόσο καλό, γιατί δεν το μοιράζεσαι μαζί μας δημόσια; Δεν θέλουμε να μάθουμε ούτε την πραγματική σου ταυτότητα, ούτε τα νούμερα που βγάζεις, ούτε την παραμικρή λεπτομέρεια...

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

"Εγω ασχολουμαι με κατι εντελως διαφορετικο, 100% νομιμο και με διεθνη αναγνωριση τυπου affiliate."

"Παλια χρειαζοταν να πουλησει κανεις προιοντα ή υπηρεσιες. Τωρα πλεον ο κοσμος του mlm εχει αλλαξει. Αρκει να προωθησει κανεις μια ιδεα ωστε να κερδισει χρηματα..."

"To προβλημα ειναι οτι σχεδον σε ολα τα mlm πρεπει να πουλας προιον. Ευτυχως υπαρχουν και ορισμενα που μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου οπου δε χρειαζεται να πουλησεις τιποτα. Απλα κερδιζεις νομιμο χρημα μονο και μονο επειδη υπαρχει παγκοσμια καταναλωση ολων των προιοντων.  Αυτα τα προγραμματα ειναι και το μελλον του MLM."

"Κατι εντελως διαφορετικο, που δεν ειχε ξανα γινει ποτε στο χωρο του MLM, 100% νομιμο, πιστοποιημενο και παγκοσμιο. Κατι που προκειται να αλλαξει το δικτυακο μαρκετινγκ για παντα."

"Ευτυχως ομως ολα θα αλλαξουν συντομα. Τα υπολοιπα επι της οθονης σας, και εννοω τοσο την οθονη του υπολογιστη οσο και την οθονη της τηλεορασης!"

"Νιωθω κοροιδο τοσα χρονια που δουλευα με ενεργητικο εισοδημα. Το παθητικο εισοδημα ειναι ο πιο δικαιος τροπος αμοιβης: Στηνεις μια δουλεια και απολαμβανεις τους καρπους.... Δεν χρειαζεται να πουλας κανενα προιον και καμια υπηρεσια. Υπαρχουν πολυ πιο εξυπνοι και παραγωγικοι τροποι απο την πωληση. Και φυσικα δε μιλαω για κατι "περιεργο" αλλα για νομιμοτατο εισοδημα που προκυπτει απο τη δημιουργια τζιρου. Λεπτομερειες σε π.μ. μονο δεν θα κανω διαφημιση εδω μεσα."

Δε σου λέω λοιπόν πως πρέπει οπωσδήπτε να μας αποκαλύψεις το οτιδήποτε - αλλά τουλάχιστον σταμάτα αυτό το επαναλαμβανόμενο ύφος γραφής, του τύπου "ξέρω κάτι πολύ καλό - δε λέω τίποτα", με αποκορύφωμα το παραπάνω που ζητάς να σου στείλουμε προσωπικό μήνυμα. Είτε πες μας τι έχεις να σε παραδεχτούμε, είτε σταμάτα να το παίζεις σε όλα τα νήματα ο ωραίος του χωριού, γιατί αυτό ξεπερνάει τα όρια της διαφήμισης, και αγγίζει τα όρια του troll.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις.

Υ.Γ.: Γιατί κάτι τόσο καλό έχει την ανάγκη πιστοποίησης από "αυστηρούς οίκους πιστοποίησης"; Και ποιοί είναι αυτοί οι οίκοι που πιστοποιούν τη δυνατότητα ή μη παθητικού εισοδήματος;

Quote06.12.2012 13:300 people like thisLike

@GeorgeN, μπορεί να δηλώνεις πως δε θες να κάνεις διαφήμιση, αλλά από τότε που γράφτηκες στο forum, οι μισές σου δημοσίευσεις κάνουν λόγο για κάτι πολύ καλό, το οποίο όμως ακόμα δεν το έχεις μοιραστεί μαζί μας. Αν έχεις κάτι τόσο καλό, γιατί δεν το μοιράζεσαι μαζί μας δημόσια; Δεν θέλουμε να μάθουμε ούτε την πραγματική σου ταυτότητα, ούτε τα νούμερα που βγάζεις, ούτε την παραμικρή λεπτομέρεια...

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

"Εγω ασχολουμαι με κατι εντελως διαφορετικο, 100% νομιμο και με διεθνη αναγνωριση τυπου affiliate."

"Παλια χρειαζοταν να πουλησει κανεις προιοντα ή υπηρεσιες. Τωρα πλεον ο κοσμος του mlm εχει αλλαξει. Αρκει να προωθησει κανεις μια ιδεα ωστε να κερδισει χρηματα..."

"To προβλημα ειναι οτι σχεδον σε ολα τα mlm πρεπει να πουλας προιον. Ευτυχως υπαρχουν και ορισμενα που μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου οπου δε χρειαζεται να πουλησεις τιποτα. Απλα κερδιζεις νομιμο χρημα μονο και μονο επειδη υπαρχει παγκοσμια καταναλωση ολων των προιοντων.  Αυτα τα προγραμματα ειναι και το μελλον του MLM."

"Κατι εντελως διαφορετικο, που δεν ειχε ξανα γινει ποτε στο χωρο του MLM, 100% νομιμο, πιστοποιημενο και παγκοσμιο. Κατι που προκειται να αλλαξει το δικτυακο μαρκετινγκ για παντα."

"Ευτυχως ομως ολα θα αλλαξουν συντομα. Τα υπολοιπα επι της οθονης σας, και εννοω τοσο την οθονη του υπολογιστη οσο και την οθονη της τηλεορασης!"

"Νιωθω κοροιδο τοσα χρονια που δουλευα με ενεργητικο εισοδημα. Το παθητικο εισοδημα ειναι ο πιο δικαιος τροπος αμοιβης: Στηνεις μια δουλεια και απολαμβανεις τους καρπους.... Δεν χρειαζεται να πουλας κανενα προιον και καμια υπηρεσια. Υπαρχουν πολυ πιο εξυπνοι και παραγωγικοι τροποι απο την πωληση. Και φυσικα δε μιλαω για κατι "περιεργο" αλλα για νομιμοτατο εισοδημα που προκυπτει απο τη δημιουργια τζιρου. Λεπτομερειες σε π.μ. μονο δεν θα κανω διαφημιση εδω μεσα."

Δε σου λέω λοιπόν πως πρέπει οπωσδήπτε να μας αποκαλύψεις το οτιδήποτε - αλλά τουλάχιστον σταμάτα αυτό το επαναλαμβανόμενο ύφος γραφής, του τύπου "ξέρω κάτι πολύ καλό - δε λέω τίποτα", με αποκορύφωμα το παραπάνω που ζητάς να σου στείλουμε προσωπικό μήνυμα. Είτε πες μας τι έχεις να σε παραδεχτούμε, είτε σταμάτα να το παίζεις σε όλα τα νήματα ο ωραίος του χωριού, γιατί αυτό ξεπερνάει τα όρια της διαφήμισης, και αγγίζει τα όρια του troll.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις.

Υ.Γ.: Γιατί κάτι τόσο καλό έχει την ανάγκη πιστοποίησης από "αυστηρούς οίκους πιστοποίησης"; Και ποιοί είναι αυτοί οι οίκοι που πιστοποιούν τη δυνατότητα ή μη παθητικού εισοδήματος;

Ξεκιναω απο το τελος... Οποια εταιρια θελει να την παιρνουν στα σοβαρα, ειτε ειναι mlm ειτε οχι, ΠΡΕΠΕΙ να εχει πιστοποιησεις ολων των ειδων, απο ISO μεχρι TUV κτλ. Κατι που ο κοσμος το θεωρει πολυ καλο για να ειναι αληθινο εχει εναν λογο παραπανω να εχει πιστοποιητικα...

Μετα, δεν καταλαβαινω ακριβως τι προσπαθεις να πεις. Εδω υπαρχουν μελη με περισσοτερες δημοσιευσεις απο εμενα και με καραμπινατες διαφημισεις, και το προβλημα ειμαι εγω;

Quote06.12.2012 22:150 people like thisLike

Ας ξεκινήσουμε από τα iso λοιπόν

- Έχω δει επιχειρήσεις να προσφέρουν αξιόλογες υπηρεσίες στο κοινωνικό σύνολο με πολύ αποδοτικό τρόπο, χωρίς να έχουν ζητήσει / λάβει το iso

- Έχω δει επιχειρήσεις να έχουν πάρει το iso για διαδικασίες τις οποίες δεν εφάρμοσαν τελικά ποτέ... Φρόντισαν δηλαδή να πληρούν τα απαραίτητα κριτήρια, χωρίς να τα αξιοποιήσουν μετέπειτα

- Τα iso πιστοποιούν ότι αυτό που κάνεις το κάνεις με κάποια αυστηρά ποιοτικά κριτήρια. Έχεις π.χ. μια επιχείρηση ανάπτυξης software με έδρα offshore και έναν εργασιακό χώρο στην Αθήνα με 10 hacker να κλέβουν τραπεζικούς λογαριασμούς, και παίρνεις iso για τον τρομερό εργασιακό χώρο (και μόνο)... κατευθείαν βγαίνεις και λες "πιστοποιημένος κατά iso"! Που είναι η ηθική και η νομιμότητα σε αυτό που κάνεις;

Ως εκ τούτου, αυτές οι πιστοποιήσεις που επικαλείσαι σαν τρανταχτό επιχείρημα, προσωπικά δε μου λένε τίποτα.

Πάμε τώρα στο θέμα σύγκρισης με τα υπόλοιπα μέλη, εφόσον θες να μιλήσουμε σε τέτοια βάση. Μου λες δηλαδή ότι, επειδή κάποιος είναι χειρότερος από εσένα, σε παίρνει να παρεκτραπείς μέχρι κάποιο επίπεδο; Εγώ βλέπω δύο κατηγορίες μελών: Αυτούς που χωρίς κόπο μπορούμε να τους πάρουμε στα σοβαρά, και τους τυχοδιώκτες. Δες την προηγούμενη δημοσίευσή μου, και αποφάσισε σε ποιά κατηγορία θες να είσαι. Αν και πάλι δε με καταλαβαίνεις, δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο (σε πρώτο βαθμό να καταλάβεις τι λέω, και σε δεύτερο βαθμό να καταφέρεις αυτό που επιθυμείς).

Quote07.12.2012 00:300 people like thisLike

Ας ξεκινήσουμε από τα iso λοιπόν

- Έχω δει επιχειρήσεις να προσφέρουν αξιόλογες υπηρεσίες στο κοινωνικό σύνολο με πολύ αποδοτικό τρόπο, χωρίς να έχουν ζητήσει / λάβει το iso

- Έχω δει επιχειρήσεις να έχουν πάρει το iso για διαδικασίες τις οποίες δεν εφάρμοσαν τελικά ποτέ... Φρόντισαν δηλαδή να πληρούν τα απαραίτητα κριτήρια, χωρίς να τα αξιοποιήσουν μετέπειτα

- Τα iso πιστοποιούν ότι αυτό που κάνεις το κάνεις με κάποια αυστηρά ποιοτικά κριτήρια. Έχεις π.χ. μια επιχείρηση ανάπτυξης software με έδρα offshore και έναν εργασιακό χώρο στην Αθήνα με 10 hacker να κλέβουν τραπεζικούς λογαριασμούς, και παίρνεις iso για τον τρομερό εργασιακό χώρο (και μόνο)... κατευθείαν βγαίνεις και λες "πιστοποιημένος κατά iso"! Που είναι η ηθική και η νομιμότητα σε αυτό που κάνεις;

Ως εκ τούτου, αυτές οι πιστοποιήσεις που επικαλείσαι σαν τρανταχτό επιχείρημα, προσωπικά δε μου λένε τίποτα.

Πάμε τώρα στο θέμα σύγκρισης με τα υπόλοιπα μέλη, εφόσον θες να μιλήσουμε σε τέτοια βάση. Μου λες δηλαδή ότι, επειδή κάποιος είναι χειρότερος από εσένα, σε παίρνει να παρεκτραπείς μέχρι κάποιο επίπεδο; Εγώ βλέπω δύο κατηγορίες μελών: Αυτούς που χωρίς κόπο μπορούμε να τους πάρουμε στα σοβαρά, και τους τυχοδιώκτες. Δες την προηγούμενη δημοσίευσή μου, και αποφάσισε σε ποιά κατηγορία θες να είσαι. Αν και πάλι δε με καταλαβαίνεις, δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο (σε πρώτο βαθμό να καταλάβεις τι λέω, και σε δεύτερο βαθμό να καταφέρεις αυτό που επιθυμείς).

Πρωτον το ISO εχει σημασια και ποιος φορεας στο δινει ετσι;  Δευτερον, ο TUV ειναι ο πιο αυστηρος φορεας πιστοποιησης παγκοσμιως. Στη Γερμανια ειναι και σαν ΚΤΕΟ. Αν δε δωσει εγκριση τυπου π.χ. σε ενα εργοστασιακο οχημα, δεν επιτρεπεται καν να κυκλοφορησει.... Αρα κακως δε σου λενε τιποτα οι πιστοποιησεις.

Απο που κι ως που παρεκτρεπομαι; Αυτη ειναι δικη σου αποψη και μονο. Αν με θεωρεις τυχοδιωκτη, επισης αποτελει αποψη σου και δε με συγκινει καθολου. Εμενα με ενδιαφερει το τι ειμαι στην πραγματικοτητα και οχι πως θα με δει καποιος τριτος. Αλοιμονο εαν θα επρεπε να με εγκρινουν ολοι για να νιωθω καλα με τον εαυτο μου. Νομιζεις οτι θα μου μειωσεις την αυτοπεποιθηση με αυτα που γραφεις; Η νομιζεις οτι θα εκμαιευσεις κατι παραπανω απο οσα λεω και απο οσα ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ;  Αν ειχα σκοπο να μιλησω με ονοματα θα ειχα μιλησει απο την αρχη. Εχω σοβαροτατους λογους να μην κανω ανοιχτη διαφημιση, γιατι ξερω πολυ καλα τις αντιδρασεις του κοσμου και δε με ενδιαφερει καθολου μα καθολου να προσπαθω να βαζω μυαλο σε ατομα που δεν το διαθετουν, ουτε θελω να μπαινω σε αντιδικιες. Εμενα με ενδιαφερουν αποκλειστικα ανθρωποι οι οποιοι ειναι ανοιχτοι σε νεες ιδεες και κυριως σε καινοτομες και ρηξικελευθες εταιριες.

Και να θυμασαι αυτο: Οι ανθρωποι που πετυχαινουν ειναι αυτοι που μπορουν και ΑΓΝΟΟΥΝ αυτους που τους βαζουν εμποδια ή ειναι αρνητικοι, γκρινιαρηδες, μιζεροι, και βλεπουν παντα το ποτηρι μισο αδειο.

Το αντικειμενο μου ειναι και ηθικο, και νομιμοτατο, και δικαιο, και βιωσιμο και δεν αποσκοπει ΜΟΝΟ στο οικονομικο οφελος. Ναι, σκεφτομαι κι αλλα πραγματα περα απο το χρημα, οσο και αν εισαι σιγουρος για το αντιθετο.

Εν πασει περιπτωσει, το φορουμ δεν ενδεικνυται για προσωπικες αντιπαραθεσεις, και ουτε εγω (φανταζομαι ουτε κι εσυ) θελεις να χανεις το χρονο σου με αυτα.

Το αφηνω εδω λοιπον το θεμα.

Quote07.12.2012 00:570 people like thisLike

Whatever. Σου είπα 5 πράγματα για να βελτιώσεις την εικόνα σου, και πως αυτό που κάνεις δε φαίνεται ωραίο, και αμέσως έγινα ειδικός επί των εμποδίων, επί της μείωσης της αυτοπεποίθησης, της εκμαίευσης, αρνητικός, γκρινιάρης, μίζερος, σίγουρος με τι ασχολούνται οι άλλοι, και άτομο που προσπαθεί να εγκρίνει ή να απορρίπτει τους άλλους.

Way to go. Καλό ξημέρωμα.

Quote21.12.2012 11:490 people like thisLike

Θα ήθελα να σας χαιρετίσω όλους σε μια κουβέντα που βλέπω κρατάει χρόνια και αυτό είναι καλό διότι μόνο ο χρόνος είναι αδιάψευστος κριτής....

Άρα βλέποντας ποιοί επαληθεύονται και ποιοί όχι στο πέρασμα του χρόνου έχουμε μια αρκετά αντικειμενική εικόνα για το πολυεπίπεδο μάρκετινγκ.

Ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια με δικτυακό αλλά και διαδικτυακό μάρκετινγκ και έχω αποκομίσει άπειρη εμπειρία στο χώρο.

Έχω συνεργαστεί με εταιρείες όπως Club Lingerie, lifewave, AVON, FLP, LYONESS, LR, FM, NWA, ORIFLAME, VitaMelia, Vivo Verde, Telepassport και ίσως ξεχνάω και κάποιες...

Έχω μελετήσει και άλλες τόσες τις οποίες δε συβνεργάστηκα διότι θεώρησα ότι δεν ήταν καλή ιδέα όπως Amway, zeekler, DXN, και άλλες, και φυσικά ο κατάλογος είναι ατελείωτος (http://mlm.com/directory).

Με μία κουβέντα μπορώ να πω ότι συμβαίνει και εδώ ότι και στη κανονική μας ζωή, απάτες μπορεί να συμβούν όπως και ευκαιρίες μπορεί να υπάρξουν, εισοδηματίες μπορεί να προκύψουν όπως και άνθρωποι που έχουν καταστραφεί.

Οι εταιρείες που σέβονται τον εαυτό τους όμως θα πρέπει να έχουν διαφάνεια και να σέβονται τον άνθρωπο (είτε πελάτη είτε συνεργάτη).

Αν βάλουμε αυτά τα γυαλιά και επιχειρήσουμε να δούμε τι συμβαίνει στο χώρο τότε μόνο μπορούμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει αλλά και να παίξουμε διαμορφωτικό ρόλο με την πίεση μας ως καταναλωτές αλλά και συνεργάτες.

Στόχος μας θα πρέπει να είναι να κάνουμε πράγματα για τα οποία δε θα μετανιώσουμε μετά έστω και αν φαινομενικά δε θα κερδίσουμε τους λαγούς και τα πετραχήλια που μας τάζουν....

Έχω πολλές ιστορίες που μπορώ να διηγηθώ αλλά θα ήταν πολύ κουραστικό όμως μπορώ να αναφέρω κάποιες και γίνει αντιληπτό πως λειτουργούν.

1) ORIFLAME Κάποιο διάστημα είχα δεχτεί πολλές παρενοχλήσεις ακόμη και από τα κεντρικά της ίδιας της εταιρείας, διότι είχαν διαπιστώσει ότι ταυτόχρονα διατηρούσα συνεργασίες και με άλλες εταιρείες MLM. Αφού με εκνεύρισαν αρκετά αναγκάστηκα να τους προειδοποιήσω ότι αυτό το οποίο ζητούν (να σταματήσω να συνεργάζομαι με άνταγωνίστριες (!) εταιρείες ) είναι αθέμιτο και ως επαγγελματίας που είμαι δεν μπορούν να με υποχρεώσουν να συνεργάζομαι με όπους θέλουν αυτοί αλλά εγώ επιλέγω με ποιους θα συνεργαστώ και ότι αν συνεχίσουν να με ενοχλούν θα διεκδικήσω νομικές κυρώσεις εναντίον τους. Γνωρίζω ότι για τον ίδιο λόγο διέγραψαν εκείνη την εποχή πάρα πολλά άτομα, εμένα όμως δε με διέγραψαν;...γιατί ; μήπως ο τσαμπουκάς αυτός είναι καθαρά θέμα ισχύος για αυτούς;... αθέμιτη τακτική επομένως αυτή

2) FM Από την στιγμή που αντιλήφθηκαν ότι είχα φτιάξει ιστοσελίδα που προσέλκυε περισσότερο κόσμο από ότι η επίσημη ιστοσελίδα και στην αναζήτηση του google ήμουν ψηλότερα από ότι η επίσημη ιστοσελίδα (πάντα για την Ελληνική ιστοσελίδα μιλάμε) άρχισαν οι γκρίνιες από το νομικό τμήμα με απειλές νομότυπες αλλά όχι νόμιμες...  Η απάντηση δόθηκε με τον ίδιο τρόπο και απαντήθηκαν κατάλληλα όλα τα θέματα τα οποία είχαν θίξει και θεωρούσαν ότι είχαν δίκιο... Μέσα σε ένα χρόνο η ιστοσελίδα μου δέχθηκε όλως τυχαίως αμέτρητες επιθέσεις από τις οποίες τρείς ήταν πετυχημένες με αποτέλεσμα να μου καταστρέφεται η ιστοσελίδα και η βάση δεδομενων προϊοντων και πελατών... τελικό αποτέλεσμα η επίσημη ιστοσελίδα τους άλλαξε έγω πλέον έχω κάνει τις κατάλληλες αλλαγές στις ιστοσελίδες μου και εξακολουθώ να είμαι εγγεγραμένος χωρίς να έχουν τολμήσει να με διαγράψουν.... πάλι μια από τα ίδια δηλαδή...

3) NWA αποπαίδι της LR η οποία ήρθε και έφυγε σα κομήτης αφού πρώτα εξαπάτησε πολύ κόσμο με προγράμματα που πληρώθηκαν και ποτέ δεν εκπληρώθηκαν.... σημειωτέο ότι ήταν Γερμανική εταιρεία...

4) LR άλλη μια εταιρεία Γερμανική.... Απαγορεύει (;;) να συνεργάζεσαι με άλλες εταιρείες εχει μπλοκάρει ένα λογαριασμό μου, διότι δεν θέλει ούτε ιστοσελίδες διότι είπαμε δεν θέλουν να πουλιώνται προϊόντα αλλά θέλουν να επεκτείνεται η αλυσίδα τους.... φασισμός με δημοκρατικά μέσα (θέση ισχύος, όποιος έχει το μαχαίρι έχει και τη πίτα) ..φυσικά έχουμε και άλλους λογαριασμούς που κάνουμε αγορές οπότε δεν θα μας σταματήσουν με αυτό το τρόπο την ιστοσελίδα μας αλλά θεωρώ ότι είναι η χειρότερη εταιρεία Γερμανικών συμφερόντων.....

Να θυμάστε τα μονοπώλεια έβλαψαν μόνο τον πελάτη και ποτέ το μονοπώλειο....

Και να θυμάστε ότι αν είναι να μπλέξετε με το MLM ειδικά σε αυτή την εποχή με τα όσα γίνονται στη χώρα μας υπάρχουν και ελληνικές εταιρείες που κάνουν μεγάλο αγώνα όπως η Vivo Verde (Ελληνικη οικολογική εταιρεία) ή η VITAMELIA και ίσως και άλλες..

Και όπως όλες οι σχέσεις, αν δε ξέρεις τι οφείλεις και τι σου οφείλουν ποτέ δε ξέρεις αν παίζεις το δικό σου παιχνίδι ή το δικό τους στη σκακιέρα της δική σου ζωής....

Quote23.12.2012 20:430 people like thisLike

Θα ήθελα να σας χαιρετίσω όλους σε μια κουβέντα που βλέπω κρατάει χρόνια και αυτό είναι καλό διότι μόνο ο χρόνος είναι αδιάψευστος κριτής....

Άρα βλέποντας ποιοί επαληθεύονται και ποιοί όχι στο πέρασμα του χρόνου έχουμε μια αρκετά αντικειμενική εικόνα για το πολυεπίπεδο μάρκετινγκ.

Ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια με δικτυακό αλλά και διαδικτυακό μάρκετινγκ και έχω αποκομίσει άπειρη εμπειρία στο χώρο.

Έχω συνεργαστεί με εταιρείες όπως Club Lingerie, lifewave, AVON, FLP, LYONESS, LR, FM, NWA, ORIFLAME, VitaMelia, Vivo Verde, Telepassport και ίσως ξεχνάω και κάποιες...

Έχω μελετήσει και άλλες τόσες τις οποίες δε συβνεργάστηκα διότι θεώρησα ότι δεν ήταν καλή ιδέα όπως Amway, zeekler, DXN, και άλλες, και φυσικά ο κατάλογος είναι ατελείωτος (http://mlm.com/directory).

Με μία κουβέντα μπορώ να πω ότι συμβαίνει και εδώ ότι και στη κανονική μας ζωή, απάτες μπορεί να συμβούν όπως και ευκαιρίες μπορεί να υπάρξουν, εισοδηματίες μπορεί να προκύψουν όπως και άνθρωποι που έχουν καταστραφεί.

Οι εταιρείες που σέβονται τον εαυτό τους όμως θα πρέπει να έχουν διαφάνεια και να σέβονται τον άνθρωπο (είτε πελάτη είτε συνεργάτη).

Αν βάλουμε αυτά τα γυαλιά και επιχειρήσουμε να δούμε τι συμβαίνει στο χώρο τότε μόνο μπορούμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει αλλά και να παίξουμε διαμορφωτικό ρόλο με την πίεση μας ως καταναλωτές αλλά και συνεργάτες.

Στόχος μας θα πρέπει να είναι να κάνουμε πράγματα για τα οποία δε θα μετανιώσουμε μετά έστω και αν φαινομενικά δε θα κερδίσουμε τους λαγούς και τα πετραχήλια που μας τάζουν....

Έχω πολλές ιστορίες που μπορώ να διηγηθώ αλλά θα ήταν πολύ κουραστικό όμως μπορώ να αναφέρω κάποιες και γίνει αντιληπτό πως λειτουργούν.

1) ORIFLAME Κάποιο διάστημα είχα δεχτεί πολλές παρενοχλήσεις ακόμη και από τα κεντρικά της ίδιας της εταιρείας, διότι είχαν διαπιστώσει ότι ταυτόχρονα διατηρούσα συνεργασίες και με άλλες εταιρείες MLM. Αφού με εκνεύρισαν αρκετά αναγκάστηκα να τους προειδοποιήσω ότι αυτό το οποίο ζητούν (να σταματήσω να συνεργάζομαι με άνταγωνίστριες (!) εταιρείες ) είναι αθέμιτο και ως επαγγελματίας που είμαι δεν μπορούν να με υποχρεώσουν να συνεργάζομαι με όπους θέλουν αυτοί αλλά εγώ επιλέγω με ποιους θα συνεργαστώ και ότι αν συνεχίσουν να με ενοχλούν θα διεκδικήσω νομικές κυρώσεις εναντίον τους. Γνωρίζω ότι για τον ίδιο λόγο διέγραψαν εκείνη την εποχή πάρα πολλά άτομα, εμένα όμως δε με διέγραψαν;...γιατί ; μήπως ο τσαμπουκάς αυτός είναι καθαρά θέμα ισχύος για αυτούς;... αθέμιτη τακτική επομένως αυτή

2) FM Από την στιγμή που αντιλήφθηκαν ότι είχα φτιάξει ιστοσελίδα που προσέλκυε περισσότερο κόσμο από ότι η επίσημη ιστοσελίδα και στην αναζήτηση του google ήμουν ψηλότερα από ότι η επίσημη ιστοσελίδα (πάντα για την Ελληνική ιστοσελίδα μιλάμε) άρχισαν οι γκρίνιες από το νομικό τμήμα με απειλές νομότυπες αλλά όχι νόμιμες...  Η απάντηση δόθηκε με τον ίδιο τρόπο και απαντήθηκαν κατάλληλα όλα τα θέματα τα οποία είχαν θίξει και θεωρούσαν ότι είχαν δίκιο... Μέσα σε ένα χρόνο η ιστοσελίδα μου δέχθηκε όλως τυχαίως αμέτρητες επιθέσεις από τις οποίες τρείς ήταν πετυχημένες με αποτέλεσμα να μου καταστρέφεται η ιστοσελίδα και η βάση δεδομενων προϊοντων και πελατών... τελικό αποτέλεσμα η επίσημη ιστοσελίδα τους άλλαξε έγω πλέον έχω κάνει τις κατάλληλες αλλαγές στις ιστοσελίδες μου και εξακολουθώ να είμαι εγγεγραμένος χωρίς να έχουν τολμήσει να με διαγράψουν.... πάλι μια από τα ίδια δηλαδή...

3) NWA αποπαίδι της LR η οποία ήρθε και έφυγε σα κομήτης αφού πρώτα εξαπάτησε πολύ κόσμο με προγράμματα που πληρώθηκαν και ποτέ δεν εκπληρώθηκαν.... σημειωτέο ότι ήταν Γερμανική εταιρεία...

4) LR άλλη μια εταιρεία Γερμανική.... Απαγορεύει (;;) να συνεργάζεσαι με άλλες εταιρείες εχει μπλοκάρει ένα λογαριασμό μου, διότι δεν θέλει ούτε ιστοσελίδες διότι είπαμε δεν θέλουν να πουλιώνται προϊόντα αλλά θέλουν να επεκτείνεται η αλυσίδα τους.... φασισμός με δημοκρατικά μέσα (θέση ισχύος, όποιος έχει το μαχαίρι έχει και τη πίτα) ..φυσικά έχουμε και άλλους λογαριασμούς που κάνουμε αγορές οπότε δεν θα μας σταματήσουν με αυτό το τρόπο την ιστοσελίδα μας αλλά θεωρώ ότι είναι η χειρότερη εταιρεία Γερμανικών συμφερόντων.....

Να θυμάστε τα μονοπώλεια έβλαψαν μόνο τον πελάτη και ποτέ το μονοπώλειο....

Και να θυμάστε ότι αν είναι να μπλέξετε με το MLM ειδικά σε αυτή την εποχή με τα όσα γίνονται στη χώρα μας υπάρχουν και ελληνικές εταιρείες που κάνουν μεγάλο αγώνα όπως η Vivo Verde (Ελληνικη οικολογική εταιρεία) ή η VITAMELIA και ίσως και άλλες..

Και όπως όλες οι σχέσεις, αν δε ξέρεις τι οφείλεις και τι σου οφείλουν ποτέ δε ξέρεις αν παίζεις το δικό σου παιχνίδι ή το δικό τους στη σκακιέρα της δική σου ζωής....

Εδω βεβαια αναφερεσαι σε δυο εντελως διαφορετικες κατηγοριες εταιρειων MLM. "Έχω συνεργαστεί με εταιρείες όπως Club Lingerie, lifewave, AVON, FLP, LYONESS, LR, FM, NWA, ORIFLAME, VitaMelia, Vivo Verde, Telepassport και ίσως ξεχνάω και κάποιες..."

Στη μια κατηγορια ειναι οι εταιρειες που πωλουν προιοντα, και στην αλλη κατηγορια ειναι μια εταιρεια που απλως διαχειριζεται τις εκπτωσεις της αγορας και "πουλαει" ουσιαστικα διαφημιση σε ηδη υπαρχουσες επιχειρησεις, με στοχο την αυξηση του κυκλου εργασιων τους κτλ.

Γνωριζω σχεδον ολες τις εταιριες που ανεφερες και εχω συνεργαστει στο παρελθον με καποια που δεν ανεφερες.

Τα MLM εχουν ενα καλο και ενα κακο, κατα κυριο λογο.

Το καλο ειναι οτι σου δινουν τη δυνατοτητα να δημιουργησεις παθητικο εισοδημα το οποιο ισως να ειναι και ισοβιο.

Το κακο ειναι οτι σε κανουν μισητο διοτι ολοι σε βλεπουν ως πωλητη-πλασιε, και αυτο βλαπτει τις σχεσεις με το φιλικο περιβαλλον.

Βεβαια αυτο εχει αρχιζει να αλλαζει πλεον, ακριβως επειδη το mlm περναει σε νεα φαση, πολυ καλυτερη και πολυ εξυπνοτερη.

Quote10.01.2013 01:240 people like thisLike

Γεια σας παιδιά!

Διάβασα το θέμα και θα ήθελα να συμμετέχω στη συζήτηση.

Λοιπόν...

Ο τίτλος του θέματος είναι: " Ποιά Είναι Η Γνώμη Σας Για Τα MLM Δίκτυα; "

Για γκάλοπ η ερώτηση είναι ότι πρέπει

Το δικτυακό marketing ή mlm(multi level marketing) ή όπως αλλιώς θέλετε, είναι ένα κομμάτι από μια τεράστια βιομηχανία, αυτή των άμεσων πωλήσεων.

Οι άμεσες πωλήσεις σήμερα που μιλάμε(αρχές 2013) έχουν ξεπεράσει τα 120 δις $ παγκοσμίως.
Ενδεικτικά ο τζίρος του κλασικού εμπορίου που όλοι γνωρίζουμε είναι περίπου 117 δις $...

Από τις τελευταίες 2 προτάσεις μπορούμε πολύ εύκολα να συμπεράνουμε το προς τα που κινείται η αγορά...

Είτε μας αρέσει είτε όχι το internet και κατ' επέκταση τα e-shops είναι το μέλλον...

Πως λειτουργούν οι εταιρίες αυτές;

Κλασικό εμπόριο
εταιρία παραγωγός/κατασκευαστής->χονδρέμπορος->λιανέμπορος->διαφήμιση->λοιποί μεσάζοντες->καταναλωτής

Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι...ζούμε σε έναν ξεκάθαρα πυραμιδικό κόσμο...τα πάντα γύρω μας είναι πυραμίδες...

Το σπίτι μας, η ενορία στη περιοχή μας, η δουλειά μας, το κράτος, η χώρα, ο κόσμος όλος, λειτουργεί διαχρονικά σαν πυραμίδα....η μια μέσα στην άλλη...

Aπλά τόσα χρόνια έχουμε συνηθίσει να γεννιόμαστε, να ζούμε και να πεθαίνουμε μέσα σε αυτές με αποτέλεσμα να μη τις βλέπουμε...

Aς δούμε κάτι πάρα πολύ απλό...

Στην Ελλάδα με βάση την απογραφή του 11’’ ήμασταν 10.815.197 κάτοικοι...

Για το παράδειγμα μου θα δανειστώ τα 10.000.000 μόνο και μόνο επειδή είναι στρογγυλός αριθμός.

1. Aναλογιστείτε πόσοι από τα 10.000.000 που ζούμε στη χώρα μας είμαστε καταναλωτές....

Mήπως όλοι; Είτε παθητικά είτε ενεργητικά, είτε άμεσα είτε έμμεσα μήπως όλοι μας καταναλώνουμε; Από το βρέφος μέχρι τον άστεγο όλοι μας είμαστε καταναλωτές.

2.Από τα αρχικά 10.000.000 πόσοι δραστηριοποιούνται στο χώρο των μεσαζόντων; Οι ίδιοι; Μάλλον όχι....είναι σίγουρα λιγότεροι...τα ακριβή νούμερα δεν έχουν σημασία σε αυτό που θέλω να σας εξηγήσω, να πούμε οι 500.000; Το νόημα είναι πως είναι λιγότεροι…

3.Παραγωγοί/κατασκευαστές στην Ελλάδα πόσοι είναι; Είναι όλοι; Είναι όσοι και οι μεσάζοντες; Μάλλον όχι....να πούμε 1.000; Και πάλι πολλοί είναι...

Έχουμε λοιπόν την πυραμίδα του παραδοσιακού εμπορίου, η οποία στη βάση της έχει τους πάντες, και τα 10.000.000 ανθρώπους οι οποίοι καταναλώνουν(καταναλωτές)...500.000 ως μεσάζοντες και 1.000 ως παραγωγοί/κατασκευαστές....δείτε το...

1.000

500.000

10.000.000

Και εδώ γεννιέται το εξής απλό ερώτημα… Σε αυτή τη πυραμίδα ποιοι πληρώνονται;

Ποιοι βγάζουν τα πολλά λεφτά;

Οι κάτω; Οι καταναλωτές; Μα φυσικά και όχι! Όσο πιο ψηλά είσαι στη πυραμίδα τόσο περισσότερα παίρνεις…

Άρα τι κάνουν οι κάτω; Είπαμε ότι οι παραγωγοί/κατασκευαστές και οι μεσάζοντες πληρώνονται και μάλιστα χοντρά… Οι καταναλωτές τι κάνουν;

Μήπως είναι αυτοί που πληρώνουν όλους τους από πάνω;

Τα συμπεράσματα δικά σας, φυσικά μπορεί κάποιος να είναι και καταναλωτής αφού όλοι μας καταναλώνουμε και ταυτόχρονα να είναι μεσάζον ή παραγωγός/κατασκευαστής…

Η φιλοσοφία των άμεσων πωλήσεων
εταιρία παραγωγός/κατασκευαστής->καταναλωτής.

Το δικτυακό μάρκετινγκ ουσιαστικά παρακάμπτει τους μεσάζοντες και δίνει τη δυνατότητα στον καταναλωτή να έχει πρόσβαση απευθείας στον παραγωγό/κατασκευαστή.

Αποτέλεσμα; Τα χρήματα που θα έπαιρναν οι μεσάζοντες επιστρέφονται στους καταναλωτές…

Αρα ποιοι πληρώνονται; Όλοι.-àΆλλοι περισσότερα, άλλοι λιγότερα.

Και αυτός είναι ο λόγος που ήταν, είναι και θα είναι στη μόδα για πολλά πολλά χρόνια ακόμα…

Τώρα γιατί δε το κάνουν όλοι;

Η απάντηση είναι πολύ πιο απλή από ότι φαντάζεστε…

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν είμαστε όλοι ηλεκτρολόγοι, δεν φοράμε τα ίδια ρούχα, δεν έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο, μηχανή, σπίτι, κλπ…

Τι μπορούν να μας προσφέρουν αυτές οι εταιρίες;

Οι επιχειρήσεις αυτές διαθέτουν αγαθά και υπηρεσίες μεταξύ των οποίων οι βασικότερες είναι:

1. Αναλώσιμα προϊόντα καθαρισμού
2. Υπηρεσίες τηλεφωνίας
3. Κτηματομεσίτες
4. Οικονομικές υπηρεσίες
5. Ιστοσελίδες του internet
6. Διανομή μέσο internet, κάθε είδους προϊόντων που πουλάει ένα μεγάλο υπέρ κατάστημα, σε τιμές έκπτωσης
7. Προϊόντα φροντίδας και υγείας
8. Κοσμήματα
9. Φοροτεχνικές υπηρεσίες
10. Εκπαιδευτικά παιχνίδια
και πολλά ακόμα...

Γιατί κάποιος να ψωνίσει από μια εταιρία άμεσων πωλήσεων;

Σκεφτείτε το ως εξής, είναι δυνατόν, μια εταιρία, όποια και αν είναι αυτή...πολύ απλά να υφίσταται...να υπάρχει, για κάποια χρόνια(πολλά αν μιλάμε για σοβαρές), σε κάμποσες χώρες(και πάλι πολλές αν μιλάμε για σοβαρές εταιρίες), να πουλάει χαμηλής ποιότητας προϊόντα ή υπηρεσίες(κοινός μάπα) χωρίς εγγυήσεις και σε ακριβότερες τιμές από αυτές του εμπορίου;

Η απάντηση είναι όχι, αλλιώς θα είχε κλείσει.

Θεωρώ πως ζούμε σε πάρα πολύ δύσκολες εποχές, και σε τέτοιες μέρες όλοι μας ψάχνουμε επιλογές. Επιλογές που ανακουφίζουν την τσέπη μας όταν άλλοι μας ληστεύουν(είτε είναι το κράτος, είτε η merkel, είτε ο εργοδότης μας, είτε ένας πραγματικός ληστής).

Στις μέρες μας λοιπόν όπου όλοι μας κοιτάμε να περικόψουμε τα έξοδα από κάπου(είτε από το καφέ είτε από την έξοδο το Σάββατο το βράδυ, κλπ) για να τη βγάλουμε οικονομικά, οι εταιρίες άμεσων πωλήσεων αποκτούν άλλη αξία(εκτός εξαιρέσεων), καθώς μας προσφέρουν προϊόντα και υπηρεσίες σε πολύ χαμηλότερες τιμές χωρίς όμως να στερούμαστε την ποιότητα όπου λόγο κρίσης έχει μπει σε....2, 3 4 και κάτω μοίρα, αλλά και ευέλικτους τρόπους παραγγελιών/αγορών(fax, internet, τηλέφωνο, πρόσφατα άκουσα και για ταχυδρομικά περιστέρια-αστειεύομαι-) και παράδοση στο σπίτι μέσο courier όπου πολλές φορές είναι δωρεάν! Καλό ε;

Που είναι το πρόβλημα;

Όπως σε όλα τα επαγγέλματα, έτσι και σε αυτό το χώρο υπάρχουν οι επαγγελματίες και οι....λιγότερο επαγγελματίες....ποιοι πιστεύετε ότι βγάζουν χρήματα;...αν σκεφτήκατε οι πρώτοι, μαντέψατε σωστά!

Όμως το αποτέλεσμα αυτής της ποικιλίας είναι οι περισσότεροι άνθρωποι να έχουν τουλάχιστον μια αρνητική εμπειρία από κάποιον άνθρωπο της δεύτερης κατηγορίας με αποτέλεσμα τη νύφη να την πληρώνουν οι εταιρίες(καλές/κακές) αλλά και οι άνθρωποι της πρώτης κατηγορίας οι οποίοι πρέπει να απολογηθούν επειδή κάποιοι άλλοι αποφάσισαν να δουλέψουν με το δικό τους τρόπο γιατί θεωρούν πως είναι πιο άμεσος, πιο έξυπνος, πιο γρήγορος...

Η συνέπεια όλων αυτών είναι να επικρατεί ημιμάθεια όσον αφορά στο χώρο του δικτυακού marketing και όπως είπε και ένας πολύ σοφός άνθρωπος "η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια".

Τι πληροφορίες και τι στοιχεία πρέπει να αναζητάμε;

Εκτός από το προφανές-να μην ασχοληθείτε-συνήθως οι εταιρίες δικτυακού marketing προσφέρουν 2 επιλογές...

i) να γίνετε πελάτης λιανικής(κάποιου επιχειρηματία που εμπορεύεται τα αντίστοιχα προϊόντα/υπηρεσίες) ή χοντρικής(της ίδιας της εταιρίας)
ii) να γίνετε ιδιοκτήτης της δικής σας επιχείρησης έχοντας ως προμηθευτή την εν λόγο εταιρία(ουσιαστικά να είσαι πελάτης χοντρικής) και να κινηθείτε επαγγελματικά είτε part time είτε full time(αυτό είναι δικό σας θέμα).

Αν σας ενδιαφέρει να γίνετε πελάτες, τότε θα πρέπει να μάθετε τι πουλάει η εν λόγο εταιρία, τι πιστοποιήσεις/διαπιστευτήρια έχουν τα προϊόντα ή υπηρεσίες, αν έχουν εγκριθεί από τρίτους ανεξάρτητους φορείς, αν υπάρχουν εγγυήσεις και τους όρους τους, και τέλος αν είναι πράγματι οικονομικά κάνοντας τη δική σας έρευνα αγοράς.

Αν σας ενδιαφέρει να κινηθείτε επαγγελματικά τότε επιπλέον θα πρέπει να μάθετε αν υπάρχουν έξοδα εγγραφής όπως πχ υποχρεωτική αγορά stock, αν υπάρχουν πάγια έξοδα, πως ακριβώς πληρώνεστε(πλάνο αμοιβών) και τέλος αν υπάρχει ένα πιστοποιημένο σύστημα εκπαίδευσης με αποδεδειγμένα αποτελέσματα όχι μόνο στη χώρα αλλά και στη περιοχή διαμονής μας, πάνω στο οποίο μπορείτε να βασιστείτε, αν είναι υποχρεωτικό/προαιρετικό και φυσικά πόσο κοστίζει.

Οι εποχές αλλάζουν και μαζί με αυτές και εμείς θέλοντας και μη...ας έχουμε λοιπόν τα αυτιά μας ανοιχτά και τις κεραίες μας τεντωμένες και ας γίνουμε έξυπνοι και συνειδητοποιημένοι καταναλωτές...

Σας δίνω και ένα απίστευτο βιντεάκι με πολύ σοβαρά μηνύματα και απαντήσεις:

http://www.youtube.com/watch?v=zZiw15VgWoI

Quote12.01.2013 14:541 people like thisLike

Μην ξεχναμε και το σημαντικοτερο.... Σε μια μεγαλη επιχειρηση, ο διευθυνων συμβουλος-ιδρυτης-προεδρος κτλ. βγαζει τα περισσοτερα, οι αμεσως πιο κατω απο αυτον (μεγαλοστελεχη) βγαζουν πολλα αλλα λιγοτερα απο εκεινον, κ.ο.κ. Τελικα ο απλος υπαλληλος που βρισκεται στη βαση της εταιρικης πυραμιδας βγαζει τα λιγοτερα.  Πυραμιδα ειναι και το κρατος, με επικεφαλης τον πρωθυπουργο, απο κατω τους υπουργους, κ.ο.κ.

Για ποιο λογο λοιπον ο Bill Gates να κερδιζει δισεκατομμυρια και ο τελευταιος υπαλληλος της Microsoft να κερδιζει μερικες χιλιαδες μονο; Αυτο δε μας πειραζει ομως... Τα MLM μας φταινε.

Quote24.01.2013 04:311 people like thisLike

Καλησπερα,

Δημητρη φενεται να χεις κανει καλη δουλεια αν και ακομη δεν εχω αφιερωσει χρονο να "ψαξω"τη σελιδα . Εγινα μελος με αφορμη το συγκεκριμενο ποστ.

Αρχικα να διευκρινισω οτι κανω δικτυακο μαρκετινγκ 1,5 χρονο παρτ ταιμ .  Συμφωνω με τα περισσοτερα που γραφονται και ο καθενας απο την πλευρα του εχει δικιο . Ωστοσο υπαρχει μια συγχιση στην κουβεντα για το δικτυακο μαρκετινγκ και τισ εταιριες που δραστηριοπιουντια σαυτο στην Ελλαδα . Επισης γινονται γενικευσεις.

Δημητρη οταν κανεις γινεται μελος σε μια εταιρια ΔΜ για χρηματα ειναι ξεκαθαρο οταν αυτη η εταιρια ειναι υγειης οτι η δουλεια του ειναι "Δικτυωτης". Ως δικτυωτης πληρωνομαι στην τραπεζα και οχι ως πωλητης.  Το ηξερα εξαρχης και εφοσον τα προιοντα της εταιριας που δουλευω βρηκα οτι ειχαν αριστη σχεση τιμης και ποιοτητας αποφασισα να το δοκιμασω .Καθε μηνα μου κατατιθενται στον τραπεζικο μου λογαριασμο τα χρηματα που δικαιουμαι βαση της κινησης του δικτυου μου. Τα χρηματα αυτα ειναι νομιμα για καποιον που αναρωτηθηκε . Μολις ολοκληρωθηκε το ετος 2011 ελαβα βεβαιωση αποδοχων την οποια κατεθεσα στην εφορια και ελαβα και τις παρακρατησεις .

Το θεμα ειναι να ψαξει και να βρει ο καθενας με ποια εταιρια συνεργαζεται τους ορους και τις υποχρεωσεις του για να μη βρεθει μπλεγμενος με εταιριες φαντασματα που εμφανιζονται και εξαφανιζονται . Η δικη μου πχ υπαρχει 45 χρονια . Εχω καταφερει με λιγες ωρες δουλειας καθε μηνα να βγαζω περιπου 250 ευρω . Εχω αλλο κυριο επαγγελμα πλεον και κανω δικτυακο μαρκετινγκ ως μερικη απασχοληση .

Στην εταιρια που βρηκα δεν υπαρχει ποσο εγγραφης και παρεχει ΔΩΡΕΑΝ σεμιναρια που ηταν ενας απο τους βασικους λογους που την επελεξα . Ενημερωνω οποιον με ρωτα για τον τροπο που εβγαλα χρηματα και χαιρομαι να προσθετω ατομα που θελουν να εργαστουν μαζι μου στο δικτυο μου . Τους βοηθαω να βγαλουν χρηματα δειχνοντας τους τον τροπο που δουλευω και ταυτοχρονα κερδιζω και εγω.  Με αφορμη τη δουλεια εχω γνωρισει ατομα σε ολη την Ελλαδα και οποτε ταξιδευω τους συνανταω . Θεωρω μεγαλυτερο κερδος μου ωστοσο τις γνωριμιες και τις γνωσεις απο τα δωρεαν σεμιναρια και ακολουθουν τα χρηματα.

Κωνσταντινος

Quote08.03.2013 02:560 people like thisLike

Συστήματα Πυραμίδας

Μην κάνετε λάθη που κοστίζουν!

Χιλιάδες Αμερικανοί έχουν χάσει εκατομμύρια δολάρια συμμετέχοντας σε συστήματα πυραμίδας. Πολλά από τα θύματα γνώριζαν το ρίσκο που έπαιρναν (αν και δεν γνώριζαν ότι οι πιθανότητες ήταν εναντίον τους). Πολλοί άλλοι, όμως, νόμιζαν ότι πλήρωναν για να βοηθηθούν στο ξεκίνημα μιας μικρής επιχείρησης. Αυτοί οι άνθρωποι εξαπατήθηκαν από συγκαλυμμένες πυραμίδες που έμοιαζαν με νόμιμες επιχειρήσεις. Ο σκοπός του παρόντος άρθρου είναι να σας βοηθήσει να αποφύγετε να πέσετε θύματα των πυραμίδων, είτε πρόκειται για απλά είτε για συγκαλυμμένα συστήματα. Τα απλά συστήματα πυραμίδας είναι σαν τις αλυσιδωτές επιστολές, ενώ οι συγκαλυμμένες πυραμίδες μοιάζουν με λύκους με δορά προβάτου, που κρύβουν την πραγματική τους φύση για να εξαπατήσουν πιθανούς επενδυτές και να ξεφύγουν από το νόμο.

Τι είναι τα συστήματα πυραμίδας;

Τα συστήματα πυραμίδας είναι παράνομα σχήματα στα οποία πολλά άτομα στη βάση της πυραμίδας καταβάλλουν χρήματα σε λίγα άτομα στην κορυφή της πυραμίδας. Κάθε νέος συμμετέχων πληρώνει για την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή και κερδίζει από τις πληρωμές άλλων ατόμων ενδέχεται να εγγραφούν αργότερα. Για την εγγραφή, παραδείγματος χάρη, μπορεί να χρειαστεί να πραγματοποιήσετε μια μικρή επένδυση ή να καταβάλετε χιλιάδες ευρώ. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, με 1.000 ευρώ αγοράζετε μια θέση σε ένα από τα τετραγωνίδια της βάσης της πυραμίδας. Τα 500 ευρώ πηγαίνουν στο άτομο που βρίσκεται στο ακριβώς επάνω τετραγωνίδιο από εσάς και τα υπόλοιπα 500 ευρώ πηγαίνουν στο άτομο που βρίσκεται στην κορυφή της πυραμίδας, το διοργανωτή. Εφόσον συμπληρωθούν όλα τα τετραγωνίδια με συμμετέχοντες, ο διοργανωτής θα εισπράξει 16.000 ευρώ, ενώ εσείς και τα υπόλοιπα άτομα που βρίσκονται στη βάση της πυραμίδας θα είστε κατά 1.000 ευρώ φτωχότεροι. Όταν αποπληρωθεί ο διοργανωτής, απομακρύνεται το τετραγωνίδιό του και το δεύτερο επίπεδο ανεβαίνει στην πρώτη θέση αποπληρωμής. Μόνο τότε αρχίζουν να αποκομίζουν κέρδη τα δύο άτομα που βρίσκονται στο δεύτερο επίπεδο. Για να αποπληρωθούν αυτά τα δύο άτομα, προστίθενται 32 κενά τετραγωνίδια στη βάση της πυραμίδας και συνεχίζεται η αναζήτηση νέων συμμετεχόντων.
Κάθε φορά που ανεβαίνει στην κορυφή κάποιο επίπεδο, πρέπει να προστεθεί ένα νέο επίπεδο στη βάση της πυραμίδας, διπλάσιο σε μέγεθος από το προηγούμενο. Αν εγγραφούν στο σύστημα αρκετοί νέοι συμμετέχοντες, εσείς και οι υπόλοιποι 15 παίκτες του επιπέδου σας ενδέχεται να κατορθώσετε να φτάσετε στην κορυφή. Εντούτοις, για να εισπράξετε τα κέρδη σας, θα πρέπει να έχουν προσχωρήσει 512 συμμετέχοντες, οι μισοί από τους οποίους 8α έχουν χάσει 1.000 ευρώ ο καθένας.
Ασφαλώς, η πυραμίδα μπορεί να καταρρεύσει πολύ πριν φτάσετε εσείς στην κορυφή. Προκειμένου να κερδίσουν όλοι όσοι συμμετέχουν σε ένα σύστημα πυραμίδας, θα πρέπει να μην σταματήσει ποτέ η ροή νέων συμμετεχόντων.
Στην πραγματικότητα, όμως, η ροή των συμμετεχόντων είναι περιορισμένη και κάθε νέο επίπεδο συμμετεχόντων έχει λιγότερες πιθανότητες προσέλκυσης νέων συμμετεχόντων και περισσότερες πιθανότητες απώλειας χρημάτων.

Τι θα πρέπει να γνωρίζετε για τα συστήματα πυραμίδας

1. Είναι για ηττημένους. Τα συστήματα πυραμίδας είναι απλά μαθηματικά: πολλοί ηττημένοι πληρώνουν λίγους νικητές.
  2. Είναι απατηλά.Όσοι συμμετέχουν σε συστήματα πυραμίδας εξαπατούν, συνειδητά ή όχι, αυτούς που προσελκύουν. Λίγοι είναι αυτοί που θα πλήρωναν για να συμμετάσχουν αν τους είχε εξηγήσει κάποιος προηγουμένως τις φθίνουσες πιθανότητες.
  3. Είναι παράνομα.Υπάρχει πραγματικός κίνδυνος να διαλυθεί το σύστημα από τις αρμόδιες αρχές και οι συμμετέχοντες να βρεθούν αντιμέτωποι με πρόστιμα και ενδεχόμενη σύλληψη.

Για ποιο λόγο να πληρώσει κανείς για να συμμετάσχει σε ένα σύστημα πυραμίδας;

Οι διοργανωτές συστημάτων πυραμίδας είναι ειδήμονες στον τομέα της ομαδικής ψυχολογίας. Στις συναντήσεις προσέλκυσης, δημιουργούν ξέφρενη, ενθουσιώδη ατμόσφαιρα, όπου η ομαδική πίεση και οι υποσχέσεις εύκολου κέρδους παίζουν με την απληστία των ανθρώπων και το φόβο της απώλειας μιας καλής ευκαιρίας. Ενθαρρύνεται η προσεκτική εξέταση του θέματος και η υποβολή ερωτήσεων. Είναι δύσκολο να αντισταθεί κανείς σε ένα τέτοιο θέλγητρο αν δεν αντιληφθεί ότι το σύστημα είναι εναντίον του.

Συγκαλυμμένες πυραμίδες – Λύκοι με δορά προβάτου

Ορισμένοι διοργανωτές πυραμίδων προσπαθούν να κάνουν τα συστήματά τους να μοιάζουν με μεθόδους πολυεπίπεδου μάρκετινγκ. Το πολυεπίπεδο μάρκετινγκ συνιστά νόμιμη και θεμιτή επιχειρηματική μέθοδο που χρησιμοποιεί ένα δίκτυο ανεξάρτητων διανομέων για την πώληση καταναλωτικών προϊόντων.
Προκειμένου να μοιάζουν με Εταιρίες πολυεπίπεδου μάρκετινγκ, τα συστήματα πυραμίδας αναλαμβάνουν μια σειρά προϊόντων και ισχυρίζονται ότι δραστηριοποιούνται στον τομέα της πώλησης των εν λόγω προϊόντων στους καταναλωτές. Ωστόσο, στην καλύτερη περίπτωση, ελάχιστη προσπάθεια καταβάλλεται για την πραγματική διάθεση των προϊόντων. Απεναντίας, οι Εταιρίες βγάζουν χρήματα με το συνήθη τρόπο που εφαρμόζουν τα συστήματα πυραμίδας: προσελκύοντας νέα άτομα. Οι νέοι διανομείς πιέζονται να αγοράσουν μεγάλες ποσότητες αποθεμάτων έναντι αξιόλογων χρηματικών ποσών κατά την εγγραφή τους.
Μπορεί να χρειαστεί, παραδείγματος χάρη, να αγοράσετε σχεδόν ευτελή προϊόντα έναντι 1.000 ευρώ για να γίνετε «διανομέας». Το άτομο που σας προσέλκυσε λαμβάνει τα 500 ευρώ (πενήντα τοις εκατό προμήθεια) και τα υπόλοιπα 500 ευρώ πηγαίνουν στην κορυφή της πυραμίδας (στη συγκεκριμένη περίπτωση, στην Εταιρία). Παρατηρήστε την ομοιότητα με το σύστημα της απλής πυραμίδας που περιγράψαμε νωρίτερα.
Οι περισσότερες συγκαλυμμένες πυραμίδες, ωστόσο, δεν αποκαλύπτονται τόσο εύκολα. Τα συστήματα πυραμίδας συχνά επιλέγουν προϊόντα με φθηνό κόστος παραγωγής που δεν έχουν καθιερωμένη αξία στην αγορά, όπως νέα θαυματουργά προϊόντα, εξωτικές θεραπείες, κτλ. Έτσι, είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς κατά πόσον υπάρχει όντως καταναλωτική αγορά για τα προϊόντα. Ο καλύτερος τρόπος να αποφύγετε να εξαπατηθείτε από μια συγκαλυμμένη πυραμίδα είναι να γνωρίζετε τι πρέπει να αναζητήσετε σε μια νόμιμη ευκαιρία εισοδήματος.

Πολυεπίπεδο μάρκετινγκ– Νόμιμες ευκαιρίες εισοδήματος

Το πολυεπίπεδο μάρκετινγκ είναι ένας δημοφιλής τρόπος λιανικών πωλήσεων κατά τις οποίες πωλούνται καταναλωτικά προϊόντα, όχι σε καταστήματα από πωλητές, αλλά από ανεξάρτητους συνεργάτες, άνδρες και γυναίκες (διανομείς), στα σπίτια συνήθως των καταναλωτών. Ως διανομέας, μπορείτε να ορίσετε εσείς τις ώρες εργασίας σας και να κερδίσετε χρήματα πουλώντας καταναλωτικά προϊόντα που προμηθεύεστε από μια επίσημη Εταιρία.
Σε μια πολυεπίπεδη δομή, μπορείτε επίσης να αναπτύξετε και να διαχειρίζεστε το δυναμικό πωλήσεών σας, προσελκύοντας, παρέχοντας κίνητρα, προσλαμβάνοντας και εκπαιδεύοντας τρίτους για την πώληση των εν λόγω προϊόντων. Η αμοιβή σας σε αυτήν την περίπτωση θα περιλαμβάνει ένα ποσοστό των πωλήσεων ολόκληρης της ομάδας σας, καθώς και τα κέρδη από τις δικές σας πωλήσεις σε πελάτες λιανικής. Η ευκαιρία αυτή έχει καταστήσει το πολυεπίπεδο μάρκετινγκ ελκυστικό τρόπο σύστασης μιας επιχείρησης με συγκριτικά μικρό κεφάλαιο.

Πώς μπορείτε να ξεχωρίσετε μια νόμιμη επιχείρηση από ένα συγκαλυμμένο σύστημα πυραμίδας

Τα συστήματα πυραμίδας επιδιώκουν να βγάλουν χρήματα από εσάς (και μάλιστα γρήγορα). Οι Εταιρίες πολυεπίπεδου μάρκετινγκ επιδιώκουν να βγάλουν χρήματα μαζί με εσάς ενόσω χτίζετε την επιχείρησή σας (και τη δική τους) πουλώντας καταναλωτικά προϊόντα. Προτού προσχωρήσετε σε μια Εταιρία, πραγματοποιήστε ενδελεχή έρευνα. Μια καλή αφετηρία είναι να θέσετε στον εαυτό σας τα ακόλουθα τρία ερωτήματα:

1. Πόσα χρήματα πρέπει να καταβάλετε για να γίνετε διανομέας;
  2. Προτίθεται η Εταιρία να επαναγοράσει τυχόν απούλητο απόθεμα προϊόντων;
  3. Πωλούνται τα προϊόντα της Εταιρίας στους καταναλωτές;

1. Κόστος εκκίνησης; ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ! Το κόστος εκκίνησης στις πολυεπίπεδες Εταιρίες είναι κατά κανόνα μικρό (συνήθως ένα κιτ προϊόντων στο κόστος ή κάτω από το κόστος της Εταιρίας). Οι Εταιρίες αυτές θέλουν να διευκολύνουν την έναρξη των πωλήσεων, χωρίς να σας επιβαρύνουν ιδιαίτερα. Τα συστήματα πυραμίδας, από την άλλη, αποκομίζουν σχεδόν το σύνολο των κερδών τους από την εγγραφή νέων συμμετεχόντων. Ως εκ τούτου, το κόστος για να γίνετε διανομέας είναι συνήθως υψηλό.ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΣΥΧΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΠΡΟΣΧΩΡΗΣΗΣ ΩΣ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΠΟΥ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ, ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Η/Υ, ΑΠΟΘΕΜΑΤΟΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, κτλ. Οι εν λόγω αγορές μπορεί να μην είναι καν ακριβές ή «απαιτούμενες». Οι Εταιρίες, όμως, ασκούν μεγάλη πίεση ώστε να «επωφεληθείτε στο έπακρον από την ευκαιρία».
  2. Επαναγορά του αποθέματος προϊόντων; ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΞΕΜΕΙΝΕΤΕ ΜΕ ΑΠΟΥΛΗΤΟ ΑΠΟΘΕΜΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ! Οι νόμιμες Εταιρίες που απαιτούν από εσάς να αγοράσετε απόθεμα προϊόντων συνήθως «επαναγοράζουν» τα απούλητα προϊόντα αν αποφασίσετε να εγκαταλείψετε την επιχείρηση. Οι νομοθεσίες ορισμένων πολιτειών και ο Κώδικας Επιχειρηματικής Δεοντολογίας του Συνδέσμου Εταιριών Απευθείας Πωλήσεων (DSA) των ΗΠΑ απαιτούν επαναγορά των προϊόντων στο 90% τουλάχιστον του αρχικού σας κόστους.
  3. Πωλήσεις στους καταναλωτές; ΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ (Ή ΟΧΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ), ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ! Πρόκειται για σημαντικό στοιχείο. Το πολυεπίπεδο μάρκετινγκ (όπως και άλλες μέθοδοι λιανικών πωλήσεων) εξαρτάται από την πώληση προϊόντων στους καταναλωτές και την εδραίωση ζήτησης. Αυτό απαιτεί ποιοτικά προϊόντα σε ανταγωνιστικές τιμές. Τα συστήματα πυραμίδας, από την άλλη, δεν ενδιαφέρονται για τις πωλήσεις των προϊόντων στους τελικούς χρήστες. Τα κέρδη προέρχονται από μαζικές πωλήσεις προϊόντων σε νέους συμμετέχοντες, οι οποίοι αγοράζουν τα προϊόντα όχι επειδή είναι χρήσιμα ή προσφέρονται σε ελκυστική τιμή, αλλά επειδή πρέπει να τα αγοράσουν για να προσχωρήσουν στην Εταιρία. Οι αγορές αποθεμάτων προϊόντων δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να υπερβαίνουν τις ρεαλιστικές προσδοκίες πωλήσεων.

Πώς μπορείτε να προστατευθείτε από μια κακή επένδυση

1. Πάρτε το χρόνο σας.Μην επιτρέψετε σε κανέναν να σας πιέσει. Μια καλή ευκαιρία για τη δημιουργία μιας επιχείρησης πολυεπίπεδης δομής δεν πρόκειται να εξαφανιστεί σε μια νύχτα. Όσοι λένε ότι «θα επωφεληθείτε εξαρχής» υπονοούν ότι αυτοί που θα προσχωρήσουν αργότερα θα αφεθούν στα κρύα του λουτρού. ΠΡΟΣΟΧΗ!
  2. Θέστε ερωτήσεις:
    • Για την Εταιρία και τα στελέχη της.
    • Για τα προϊόντα – το κόστος τους, την πραγματική αγοραία αξία, την πηγή εφοδιασμού και την πιθανή αγορά στην περιοχή σας.
    • Για το κόστος εκκίνησης (συμπεριλαμβανομένων των απαιτούμενων αγορών).
    • Για την εγγύηση επαναγοράς των απαιτούμενων αγορών από την Εταιρία.
    • Για τα μέσα εισοδήματα των ενεργών διανομέων.
  3. Πάρτε γραπτά αντίγραφα όλου του διαθέσιμου ενημερωτικού υλικού της Εταιρίας.
  4. Συμβουλευτείτε τρίτους οι οποίοι είχαν εμπειρία με την Εταιρία και τα προϊόντα της. Βεβαιωθείτε ότι τα προϊόντα πωλούνται πράγματι στους καταναλωτές.
  5. Πραγματοποιήστε έρευνα και επαληθεύστε όλες τις πληροφορίες. Μην θεωρείτε δεδομένο ότι όσα έγγραφα μοιάζουν επίσημα είναι ακριβή και πλήρη.

Ποιος μπορεί να σας βοηθήσει

Για να λάβετε βοήθεια όσον αφορά την αξιολόγηση μιας Εταιρίας, επικοινωνήστε με το Σύνδεσμο Εταιριών Απευθείας Πωλήσεων ή με το Εμπορικό Σύλλογο / Εμπορικό Επιμελητήριο του νομού σας.

Περισσότερη βοήθεια!

Αν εξετάζετε το ενδεχόμενο καταβολής χρημάτων για τη λήψη βοήθειας όσον αφορά το ξεκίνημα της επιχείρησής σας, τα συγκαλυμμένα συστήματα πυραμίδας δεν αποτελούν τη μοναδική απειλή. Για βοήθεια όσον αφορά τον εντοπισμό και την αποφυγή απατηλών επιχειρηματικών ευκαιριών, στείλτε ένα φάκελο προπληρωμένου τέλους με τη διεύθυνσή σας στον ΕΣΕΑΠ.

www.eseap.org.gr

Quote25.06.2013 03:560 people like thisLike

Η χειριστη :p Πλακα κανω η οποια δεν απεχει και πολυ απτην πραγματικοτητα, δεν εχω γραφτει σε κανενα MLM μεχρι τωρα αλλα λογω εργασιας τα εχω μελετησει αρκετα. Ο λογος ειναι οτι ζητας απο αλλους χρηματα, κανεις τη λαντζα για τους αλλους και οτι αν βγουν οι αποκατω παει χαθηκε η πυραμιδα.

Oποιος ενδιαφερεται για εξτρα εισοδημα χωρις κεφαλαιο www.pwsnavgaleisleftaonline.blogspot.com
Quote13.07.2013 15:080 people like thisLike

Χαιρετώ. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με MLM παρά μόνο εδώ και ένα μήνα περίπου με την MFL και την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα. Μέσα σε ένα μήνα ύπαρξης της δημιουργήθηκε μια πού δυναμική ομάδα κάποιων εκατοντάδων ατόμων με δικιά μας ομάδα στο skype για ενημέρωση και αλληλοβοήθεια. Επίσης και με 2 φορές την εβδομάδα webinar. Το κόστος εγγραφής είναι περίπου 16 ευρώ, 21 δολάρια Αμερικής.  Αξίζει να το δει κάποιος...http://money.evanrizo.com/ Εγώ σαν νέος σε αυτά τα συστήματα είμαι πολύ ενθουσιασμένος. Καλό απόγευμα.

Quote15.02.2014 13:400 people like thisLike

Διαβάζοντας αγαπητοί φίλοι την πιο πάνω συζήτηση

θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψή μου. Θα αρχίσω μεταφέροντας την άποψη του Tom Peter ειδήμονα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και συγγραφέα του Best Seller  "In Search of Excellence". Στο βιβλίο περιγράφει το Δικτυακό Μάρκετινγ ως την επιχείρηση του 21ου αιώνα. Ταυτόχρονα το δικτυακό μάρκετινγ αναφέρεται με τα καλύτερα λόγια σε έντυπα όπως Forbes, Fortune, TIME, USA TODAY, The New York Times.

Όπως αναφέρει ο Robert Kiyiosaki " πριν από πενήντα χρόνια δε θα βρίσκατε σε κανένα έντυπο καλά λόγια γι αυτό τον τομέα!" . Ο ίδιος  αναφέρει ότι υπάρχουν τέσσερις τρόποι για να κερδίσει κάποιος εισόδημα

1) Υπάλληλος

2)Αυτοεργοδοτούμενος

3)Επιχειρηματίας

4)Επενδυτής

Οι περισσότεροι άνθρωποι που καταφέρονται εναντίον στο mlm είναι διότι έμαθαν να ανταλλάζουν το χρόνο τους με χρήμα. Φοβούνται να χάσουν χρήματα και γενικά τους αρέσει η ασφάλεια του μισθού. Τόσο ο επιχειρηματίας όσο και ο επενδυτής ρισκάρουν. Δε θα βρεις ποτέ πλούσιο άνθρωπο ο οποίος δεν έχασε λεφτά. Εδώ εξηγά μερικά πράγματα http://youtu.be/q3a2HgkpuDY

Το δικτυακό μάρκετινγ δεν είναι σε καμιά περίπτωση ένας γρήγορος τρόπος πλουτισμού. Αλλά ένας τρόπο δημιουργίας ενεργητικού. Μάλιστα σύμφωνα με ένα αξίωμα χρειάζονται 10000 ώρες εργασίας για να επιτύχετε εισόδημα από το σπίτι.

Όσοι το κατηγορούν δεν αντιλαμβάνονται ότι πρόκειται για ένα σχολείο επιχειρηματικότητας. Αν ασχοληθείς σοβαρά και αν πραγματικά θέλεις να αποκτήσεις στοιχείο ενεργητικού εισοδήματος θα πρέπει να εργαστείς σκληρά.

Quote15.02.2014 15:500 people like thisLike

Υπάρχουν άπειροι δημιουργικοί τρόποι να ρισκάρεις και να πρποσφέρεις.... Όταν ρισκάρεις με τις πιθανότητες να μην είναι με το μέρος σου και αυτό βλάπτοντας τους υπολοίπους, λυπάμαι δεν θα πάρω....

Και μαφιόζος να γίνεις, ναι έχεις πιθανότητες να γίνεις επιτυχημένος...

Quote16.02.2014 10:430 people like thisLike

Φίλε Δημήτρη μα ακριβώς από αυτά που μου λες με όλο το σεβασμό δεν κατάλαβες περι τίνος πρόκειται.

Ακριβώς βοηθάς του άλλους εδώ να πετυχουν για να πετύχεις και εσύ. Είναι μια κατάσταση win win

Μάλιστα υπάρχουν και εταιρείες που δεν πληρώνεις τίποτα ούτε ένα ευρώ.

Το mlm έχει πολλά κοινά με το συμβατικό εμπόριο και στο συμβατικό εμπόριο χτίζεις πυραμίδα.

Στο συμβατικό εμπόριο για να ανοίξεις μια επιχείρηση χρειάζεσαι χιλιάδες χιλιαδες ευρώ και τα έξοδα σε τρώνε αν αποτύχεις πας φυλακή

Ειδικότερα σε μένα πολλοί άνθρωποι μου είπαν ευχαριστώ και αυτό διότι από την πρώτη εβδομάδα είχαν εισόδημα εκατοντάδων ευρώ.

Ο χρόνος που τους αφιέρωσα η εκπαίδευση στο internet άξιζε κάποια λεφτά και όμως ήταν δωρεάν. Και μάλιστα από το σπίτι τους μέσω webinars

Ο χρόνος έχει καθιερώσει το mlm και στα επόμενα χρόνια τα πάντα θα κινούνται με δίκτυα.

Όποιοι ασχοληθούν ποτέ δε θα μείνουν χωρίς δουλειά!!

Quote20.02.2014 13:100 people like thisLike

Η εξέλιξη του εμπορίου στο Internet για αυτούς που δεν θέλουν αν υποστούν το κόστος, αποθήκης, αποθεμάτων, υποστήριξης είναι το Affiliate Marketing και όχι το MLM, που δίνει αστείες προμήθειες.

Πες μας, λοιπόν, γιατί να προτιμήσει κανείς τα MLM δίκτυα και όχι το Aff. Marketing?

Quote08.05.2014 22:540 people like thisLike

Φίλε Δημήτρη ναι γίνεται να κερδίζεις χρήματα από το internet και ναι χρειάζεται κόπος. Το mlm δεν δίνει αστείες προμήθειες κάνεις λάθος. Δεν γνωρίζει ότι το 25% των σημερινών εκατομμυριούχων είναι δικτυωτές με το παραδοσιακό mlm; Μάλιστα ένας από τους κορυφαίους είναι ο Γιάννης Σακτούρας ο οποίος έχει 8 εκατομμύρια εισόδημα το χρόνο από το mlm. Η ζωή του θα γίνει ταινία του Χόλιγουντ με τίτλο "The millioner".

Όμως δεν είναι το δικτυακό και διαδικτυακό μάρκετινγκ ένας εύκολος τρόπος πλουτισμού σε καμιά περίπτωση! Μάλιστα όπως αναφέρει ο Kygiosaki χρειάζονται 5000 εργατοώρες για να πετύχει και στην αρχή δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα.

Κερδίζεις όμως χρηματοοικονομική επιμόρφωση που δεν σου παρέχει το σχολείο. Η ερώτηση των περισσότερων είναι πόσα κερδίζεις; Αυτή είναι ερώτηση κάποιου ο οποίος σκέφτεται σαν υπάλληλος και όχι σαν επιχειρηματίας ή επενδυτής. Ο υπάλληλος τι ρωτά; Ρωτά πάντα πόσα θα παίρνει και όχι τι θα μπορούσε να κερδίσει σε εμπειρία και τεχνογνωσία ώστε αύριο ίσως να μπορέσει να δημιουργήσει τη δική του επιχείρηση.

Υπάρχει η παροιμία του Αγωγού με τον Μπρούνι που αναπαριστά αυτό που γράφω ποιο πάνω!

Εν κατακλείδι αν πρέπει να ασχοληθεί κάποιος με το mlm θα πρέπει να το κάνει ως μια μορφή επένδυσης που ενδεχομένως στο μέλλον να του αποφέρει ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. Εγώ κατά την ταπεινή μου άποψη συστήνω την πρώτη Ελληνική MLM εταιρεία την Olympic Idea

Quote09.05.2014 10:550 people like thisLike

Στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου, είναι πως ακόμα και μια αποτυχημένη εμπειρία, τελικά λειτουργεί θετικά ως εμπειρία. Το "από τα λάθη σου μαθαίνεις" είναι μια σοφή κουβέντα.

Θυμάμαι στη live συνέντευξη που είχα πάρει από τον Ευτύχη Μπλέτσα. Αφού έδωσε αρκετές συμβουλές, πήρα το λόγο και μίλησα για τη προσοχή που πρέπει να δείχνουν τα νέα παιδιά στους επικίνδυνους τσαρλατάνους που υπόσχονται το εύκολο κέρδος. Ο ίδιος είπες - το μεταφέρω χαλαρά - πως και αυτός ίσως ξεκίνησες με τέτοια, αλλά στη πορεία κατάλαβε ο ίδιος τι ήταν σωστό και τι όχι.

Άρα από την απραξία, η ενέργεια φυσικά είναι προτιμότερη. Όταν, όμως, μπορείς να ακολουθήσεις πολλούς και διαφορετικούς δρόμους γιατί να μη δοκιμάσεις τα λάθη σου σε κάτι που είναι πιο πραγματικό, πιο αληθινό, σου μιλά στη λογική και όχι στο συναίσθημα και δεν σου τάζει λαγούς και πετραχύλια;

Αν και διαφωνώ με MLM και πυραμίδες, θα ήμουν πιο ανεκτικός τουλάχιστον στην αποδοχή τέτοιων θεματων στο getpaid αν έβλεπα ό,τι γίνονται πραγματικές συζητήσεις.

Αυτό που έχω δει σε πλείστες περιπτώσεις είναι μπαχαλοκουβέντες, μόνο διαφημιστικά μυνήματα - το getpaid.gr δεν είναι δωρεάν διαφημιστικός χώρος, αλλά χώρος συζητήσεων -και δεν είναι τυχαίο ό,τι τέτοιου τύπου συμπεριφορές κατά πλειοψηφεία προέρχονται από άτομα του χώρου των πυραμίδων και των MLM.

Το γράφω μια άποψη και αμέσως μετά "τηλεφώνηστε μου, μπείτε εδώ και κάντε τα όνειρά σας πράξη κτλ", δεν γίνονται ανεκτά στη κοινότητα του Getpaid.gr. Θα διαγράφονται άμεσα....

Σοβαρές κουβέντες για το αν το MLM είναι ή όχι κεκαλυμένη πυραμίδα κτλ..... για το τι έχει χάσει ή έχει κερδίσει κανείς....επιτρέπονται....

Αλλά το να πετά ο ένας διαφημίσεις στον άλλον, δεν είναι αποδεκτό.

Quote13.08.2014 00:440 people like thisLike

Συγνώμη για το ξέθαμα. Απλά να πω κι εγώ τις δικές μου φτωχές παρατηρήσεις:

Ο φίλος πιο πάνω ανέφερε τον Γιάννη Σακτούρο, για τον οποίο δεν είχα ιδέα (ούτε για το προϊόν του). Με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα οτι όντως ετοιμάζεται ταινία βασισμένη σε αυτόν, οπότε μάλλον δεν είναι 'hoax' η περίπτωση του.

Απο κει και πέρα, στις συνεντεύξεις του, παρατηρώ διάφορα motivational speaks τα οποία όπως πάντα καταλήγουν στο μοτίβο "μπορείς να γίνεις πλούσιος" η οτιδήποτε άλλο στοχεύει στο συναίσθημα και τις ευαισθησίες ενός άπειρου αναζητούμενου.

Επίσης, μια απορία: Ζάμπλουτος και παγκοσμίως επιφανής ένας τύπος για ένα προϊόν που το ξέρουν μόνο τα ίδια τα μέλη του σχήματος; Κάτι δεν κολλάει...

Το κύριο αντεπιχείρημα όσων υποστηρίζουν τα MLM (κάτι που επίσης παρατηρώ στην παραπάνω περίπτωση) είναι "Μα εμείς δεν υποσχόμαστε εύκολο κέρδος. Θέλει δουλειά για να πετύχεις!! Δεν φταίει το σχήμα, εσύ απέτυχες!"
Ετσι όμως αυτοαναιρείς το όλο "μπορείς να κάνεις τα όνειρα σου πραγματικότητα εδώ!!" που πέρναγες στα μέλη εξ αρχής. Οπότε πάλι γυρνάμε στο ερώτημα: Τι λέει αυτό περισσότερο απο την "κλασική αγορά" όπου κάποιοι ανάλογα με την εξυπνάδα/ταλέντο/εργατικότητα τους μπορούν να βγάλουν απο μεροκάμματο, έως... δισεκατομμύρια.

Εϊναι σχολείο για δεις τα λάθη σου απο πρώτο χέρι. Σωστά ως εδώ.
Μετά; Τι είναι πιο υγιές; Να προσφέρεις μέσω της δικής σου δημιουργικότητας, η να προσφέρεις μια θέση σε ένα σχήμα; Γιατι με σχήμα 2 επιπέδων το πολύ (affiliate marketing) πιο πολύ πλησιάζεις στο πρώτο. Πιο πολύ αναγκάζεσαι να βελτιώσεις αυτό που δημιουργείς, παρά να βελτιώσεις την εικόνα σου στα όνειρα των άλλων, ωστε να επωφεληθείς τον αριθμό επιπέδων.

Quote21.03.2016 21:560 people like thisLike

κοίτα η telepassport ήταν το πιο υγιές MLM που υπήρξε ποτε στην Ελλάδα.

Αυτό γιατί;  Δεν απαιτούσε χρήματα για όποιον γραφόταν. Έπρεπε να γίνεις μέλος του δικτύου, αλλά μπορούσες να συνεχίζεις να τηλεφωνείς από ΟΤΕ. Σαν καταναλωτής κέρδιζες γιατί είχες χρεώσεις τηλεφωνικές χαμηλότερες από την υπόλοιπη αγορά. έτσι και σαν απλός καταναλωτής κέρδιζες, οπότε υπήρχαν πολλοί υποψήφιοι πελάτες.

Τα ίδια χαρακτηριστικά έχει και η DXN:

1. δεν απαιτεί κόστος εγγραφής

2. 30% εκπτώσεις σε όλα τα προϊόντα

3. μπορείς να ασχοληθείς μόνο με το κέρδος λιανικής, δηλαδή καθαρές πωλήσεις

Quote21.03.2016 22:040 people like thisLike

5. Σπατάλη χρόνου

6. Φίλοι και συγγενικό περιβάλλον που μπορεί να μπουν και αυτοί μέσα, δεν αποκλείεται να σου κρατάνε μούτρα που τους έμπλεξες και να ντρέπεσαι να τους αντικρίσεις...

1. στο MLM της DXN δεν πληρώνεις για να γραφτείς και δεν υπάρχει απαίτηση να αγοράζεις προϊόντα (εκτός εάν θες από το κέρδος λιανικής να έχεις επιπρόσθετες προμήθειες)

2. Τα προϊόντα της είναι φτηνότερα από φαρμακείου ή βιολογικού καταστήματος ενώ η ποιότητα τους είναι επιπέδου που προσελκύσει και επαγγελματίες υγείας (ιατρούς, διατροφολόγους, φυσικοθεραπευτές κτλ)

3. τα σεμινάρια είνια δωρεάν

4. αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλον τον κλάδο των πωλήσεων

5. σπατάλη χρόνου είναι το ζάπινγκ στην τηλεόραση, όχι κάτι που θωρακίζει την υγεία σου, των ανθρώπων που σε εμπιστεύονται και παράλληλα σου προσφέρει ένα έντιμο εισόδημα

6. δεν χρειάζεται να τους εμπλέξεις. Αυτό εξαρτάται από εσένα.

Βασικά, δεν χρειάζεται να τους κάνεις συνεργάτες. Μπορούν να προμηθεύονται μόνο τα προϊόντα χωρίς καμία υποχρεώση

Quote21.03.2016 22:140 people like thisLike

Θεωρείς φυσιολογικό σε ένα τέτοιο δίκτυο οι πωλητές και αυτοί που προωθούν την αλυσίδα, να είναι περισσότεροι από τους καταναλωτές; Ζήτημα είναι αν υπάρχουν κάποιοι που αγοράζουν προϊόντα από Amway χωρίς να είναι μέλη της ή να τη προωθούν. Και παράλληλα, είναι δυνατόν να δίνεται τόσο μεγάλο βάρος στη προώθηση της αλυσίδας και όχι των προϊόντων, που τελικά αυτά ενδιαφέρουν τους καταναλωτές;.

Έχεις δίκιο σε αυτό.

Και για αυτό, όσοι (εταιρείες ή συνεργάτες) επιλέγουν αυτήν την προσέγγιση έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης

Quote22.03.2016 07:540 people like thisLike

είμαι κατά των MLM καθώς τα θεωρώ καλυμμένες πυραμίδες.

Ας υποθέσουμε ότι το κόστος του προϊόντος στη λιανική είναι 100.  Εφόσον το προϊόν είναι τόσο μοναδικό δημιουργείται ένα affiliate πρόγραμμα που προσφέρει προμήθεια σε αυτούς που θα το προωθήσουν. (έχεις υπολογίζει τι προμήθειες συνολικά φεύγουν για όλα τα επίπεδα της αλυσίδας στην περίπτωση του MLM;) Ας πούμε ότι δίνεται προμήθεια στη περίπτωση του affiliate προγράμματος 25%.

Η προμήθεια δίνεται χωρίς χρέωση από τη στιγμή που προσφέρεις στη διαφήμιση του προιόντος. O affiliate ξέρει τι προωθεί(αποκλειστικά το προϊόν, δεν έχει κανένα κόστος και όφελός του είναι μια καθαρή προμήθεια επί των πωλήσεων).

Επίσης υπάρχει ένα ξεχωριστό πρόγραμμα για αυτούς που θα κυνηγούν affiliates και οι οποίοι θα παίρνουν ένα ποσοστό 10% από τις πωλήσεις των πρώτων. Εκεί ισχύουν πάλι τα ίδια. Ξέρεις τι προωθείς. Προωθείς τον μηχανισμό προώθησης του προϊόντος.

Kαταρχάς, να συμφωνήσω μαζί σου ότι πολλές MLM εταιρείες είναι καμουφλαρισμένες πυραμίδες.

Και αυτό απέχει παρασάγγας από το να λέμε ότι ΟΛΕΣ οι εταιρείες mlm είναι απατη.

Άλλο να καταδεικνύουμε την πραγματικότητα και άλλο να γενικεύουμε, να ισοπεδώνουμε και να μηδενίζουμε.

Επιπρόσθετα, το καινούριο πλάνο αμοιβών της DXN παρουσιάζει ακριβώς τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις :

- δίνει προμήθεια για την πώληση του προϊόντος (τα προϊόντα είναι σοβαρότατης ποιότητας και έχουν αρκετούς επαγγελματίες υγείας που τα προμηθεύονται)

- χωρίς κανένα κόστος, απλά με μία δωρεάν εγγραφή

- και επιπρόσθετα σου παρέχει, προαιρετικά, τη δυνατότητα να κάνεις τους δικούς σου συνεργάτες για να έχεις έξτρα εισόδημα.

Απλά και ξεκάθαρα

Quote22.03.2016 08:060 people like thisLike

Ας περάσουμε, λοιπόν, σε ένα άλλο θέμα που αφορά το θέμα των προμηθειών. Ποιός είναι ο λόγος να υπάρχουν τόσα πολλά επίπεδα; Στο affiliate marketing έχουμε το πολύ 2 επίπεδα. Ένα για την προώθηση του προϊόντος και άλλο ένα για την γνωστοποίηση του μηχανισμού της προώθησης; Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι παράλογα.

Τι προσέφερε αυτός που βρίσκεται 3-4 επίπεδα πάνω από εμένα για να παίρνει προμήθεια. Με αυτό τον τρόπο αδικούνται τα κατώτερα επίπεδα εις βάρος των ανωτέρων. Όλο αυτό είναι στοιχείο πυραμιδοποίησης και συμβαίνει για να μπορεί να πουλιέται η ελπίδα ότι κάποιος αν φτάσει ψηλά θα βγάλει. Αυτό είνα και το κίνητρο αυτών που τρέχουν στα MLM.

Εσένα ποια είναι η γνώμη σου πάνω σε αυτό;

Τα πολλά επίπεδα είναι πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα.

Κάποια στιγμή χρειάζεται να το καταλάβεις αυτό.

Εάν δεν υπήρχε συνεργάτης 3 επίπεδα πιο πάνω από εμένα, εγώ σήμερα θα είχα σταματήσει το κομμάτι της συνεργασίας και απλά θα προμηθευόμουν μόνο τα προϊόντα.

Όμως, εάν υπήρχαν μόνο 2 επίπεδα, όπως εσύ διατείνεσαι ότι είναι το σωστό, τότε γιατί αυτός ο συνεργάτης, που αναφέρω ξανά ήταν 3 επίπεδα πιο πάνω από εμένα, να ασχοληθεί μαζί μου ;

Γιατί να χάσει το χρόνο του, το χρήμα του και την ενέργεια του ;

Γιατί να μην ασχοληθεί με κάτι άλλο ;

Δεν θα είχε απολύτως κανένα λόγο.

Ως εκ τούτου, τα πολλά επίπεδα είναι πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα, γιατί αυτός κέρδισε έναν συνεργάτη (που με το σύστημα του affiliate των 2 επιπέδων θα τον έχανε) και εγώ κέρδισα μία συνεργασία που πλέον αποτελεί την βασική πηγή εισοδήματος μου.

Το πραγματικά σημαντικό που αναφέρεις είναι το σύνολο του ποσοστό των προμηθείων και εφ'όσον διατηρείται σε υγιή και δίκαια επίπεδα για όλους, τότε το πλάνο αμοιβών (και κατ'επέκτασην η εταιρεία) θα έχει διάρκεια.

Quote22.03.2016 08:100 people like thisLike

Εσύ υποστηρίζεις πως στα MLM υπάρχουν πολλοί απλοί καταναλωτές χωρίς να είναι μέλη, ενώ εγώ λέω πως είναι ελάχιστοι. .

Είμαι αρκετά χρόνια στο mlm της DXN και έγω 2.5 συνεργάτες.

Η βάση μου είναι οι ευχαριστήμενοι πελάτες που έχουν δει σοβαρά αποτελέσματα υγείας στους ίδιους και στις οικογένειες τους

Quote22.03.2016 08:560 people like thisLike

Αν είναι καλό το προϊόν και εγώ θέλω να το προωθήσω. Αλλά δεν θέλω να πληρώνω, μόνο να πληρώνομαι. Δεν θέλω να το καταναλώνω και να το κάνω ελεύθερα με μια προμήθεια, την οποία θα λαμβάνω εξ' ολοκλήρου και όχι θα καρπώνονται οι από πάνω. Όταν αυτά δεν συμβαίνουν, με συγχωρείτε δεν θα πάρω...

Πλέον, στο σύστημα της DXN ισχύουν όλα όσα αναφέρεις:

1. καλό προϊόν (βάσει ερευνών, πιστοποιήσεων, αριθμός πελατών)

2. δεν πληρώνεις γιατί είναι δωρεάν

3. μόνο πληρώνεσαι με ξεκάθαρη και συγκεκριμένη προμήθεια

4. δεν υπάρχει απαίτηση να το καταναλώνεις

5. και η προμήθεια που λαμβάνεις είναι αποκλειστικά δική σου. Δεν την μοιράζεσαι με κανέναν.

Quote22.03.2016 16:220 people like thisLike

dxn scam ψάξε στο youtube

1. για ΟΛΕΣ τις εταιρείες εάν γράψεις το όνομα τους και δίπλα τη λέξη scam  θα βγουν πολλά αποτελέσματα.

2. βίντεο που προκύπτουν όταν γράψεις "dxn scam" τα κοίταξες ;

γιατί εγώ είδα τουλάχιστον την πρώτη 10αδα και σε ΚΑΝΕΝΑ βίντεο δεν αναφέρει ότι η dxn είναι scam ή ότι το το προϊόν της είναι scam ή ότι η DXN είναι ασυνεπής στις πληρωμές.

Συνεπώς, καταλήγω ότι βιάστηκες, δηλαδή έγραψες απλά "dxn scam" στο youtube και επειδή είδες αποτελέσματα σκεφτηκες ότι κάτι τρέχει.

Quote22.03.2016 16:250 people like thisLike

Ενθουσιασμένος με το διαδικτυακό marketing είμαι και εγώ. Απλά το MLM θεωρώ πως είναι η άρρωστή του μορφή ενώ το Affiliate Marketing η υγιής. (έως 2 επίπεδα, καμία χρέωση για εγγραφή,αποσύνδεση κατανάλωσης πώλησης)

Το ξαναλέω :  υπάρχουν εταιρείες MLM που είναι απάτη. Αυτό δε σημαίνει ότι ΟΛΕΣ οι εταιρείες mlm είναι απάτη.

Και μιας και η συζήτηση έγινε πολύ συγκεκριμένη για την DXN, πλέον, ισχύουν όλα αυτά που εσύ θεωρείς υγιή:

1. καμία χρέωση για εγγραφή

2. αποσύνδεση κατανάλωσης - πώλησης

3. το έως 2 επίπεδα, σου τεκμηρίωσα νωρίτερα για ποιο λόγο είναι μειονέκτημα και όχι πλεονέκτημα

Quote22.03.2016 16:310 people like thisLike

Η εξέλιξη του εμπορίου στο Internet για αυτούς που δεν θέλουν αν υποστούν το κόστος, αποθήκης, αποθεμάτων, υποστήριξης είναι το Affiliate Marketing και όχι το MLM, που δίνει αστείες προμήθειες.

Πες μας, λοιπόν, γιατί να προτιμήσει κανείς τα MLM δίκτυα και όχι το Aff. Marketing?

Tο καινούριο mlm της DXN έχει όλα τα οφέλη του Aff. marketing χωρίς κανένα από τα μειονεκτήματα του

Quote22.03.2016 16:410 people like thisLike

Ο φίλος πιο πάνω ανέφερε τον Γιάννη Σακτούρο, για τον οποίο δεν είχα ιδέα (ούτε για το προϊόν του). Με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα οτι όντως ετοιμάζεται ταινία βασισμένη σε αυτόν, οπότε μάλλον δεν είναι 'hoax' η περίπτωση του.

Είσαι σίγουρος για αυτό..;

Στο βάση αναζήτησης του imdb.com γράφω τον τίτλο (million dollar date) της υποτιθέμενης ταινίας και δεν μου βγάζει κανένα αποτέλεσμα...