Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

προβλημα με PC-καρτα γραφικων
Quote22.10.2012 17:330 people like thisLike

καλησπερα ,

ξερω οτι ειναι ακυρο το θεμα με το φορουμ αλλα αμα μου δωσετε και σε αυτο απαντηση θα σας αγαπησω...

Το λοιπον,,,,

εχω ενα pc το οποιο μου πεταει κατακορυφες πρασινες γραμμες ενω λειτουργει και το δεξια μερος της οθωνης κανει νερα....

στο καπακι πεταει μπλε οθωνη...

μολις το αναβω ξανα απο την αρχη αυτη η πρασινη γραμμη συνεχιζει κ δν μπαινει ποτε στην επιφανεια εργασιας γιατι ξαναπεταει μπλε οθωνη....

αλλαξα σκληρο και windows , αρα δεν φταει ο σκληρος....

μας εμεινε η ram και η γραφικων...

εχω 2 ραμ και εβγαλα τη μια να δω αν λειτουργει ετσι..... ΤΑ ΙΔΙΑ

μετα εβγαλα την αλλη...  ΤΑ ΙΔΙΑ...

ΑΡΑ μας εμεινε η γραφικων που τη υποψιαστηκα πρωτη πρωτη....

το μοντελο της ειναι ATI SAMPHIRRE HD 4850...

5 χρονια μοντελο κ προφανως τα εφτισε..

λεω να παρω καρτα γραφικων αλλα βγαινουν μονο σε ddr3 ενω οι ram και η τωρινη γραφικων ειναι ddr2

η μητρικη ειναι η asusp5q5 νομιζω και υποστηριζει και sli...

θα ειναι συμβατη η γραφικων με ddr3??? ή θα πρεπει να αλλαξω και μνημες

(εκανα ολο αυτο τον προλογο για να δειξω πως κατεληξα στο συμπερασμα... αν εχω κανει καπου λαθος δωστε λυση που μπορω να κανω....

ευχαριστω)

Quote22.10.2012 18:160 people like thisLike

ΔΙΟΡΘΩΣΗ.... η μητρικη ειναι η p5q pro της ασους

Quote22.10.2012 20:540 people like thisLike

lympe, προχώρα άφοβα!

Το μέχρι ποιο πρότυπο ddr υποστηρίζει η μητρική σου, έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τις RAM που κουμπώνουν κατευθείαν στην motherboard, και όχι με την RAM της GPU. Για να καταλάβεις, GPU πλέον βγαίνουν και με DDR5, ενώ RAM μέχρι DDR3. Και για να σε μπερδέψω ακόμα περισσότερο, οι DDR3 στην motherboard έχουν καλύτερη απόδοση από DDR5 σε GPU!

Επομένως μη σε απασχολεί αυτό! Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις, είναι πόσο δυνατό / επαρκές είναι το τροφοδοτικό σου σε σχέση με την κάρτα που έχεις βάλει στο μάτι...

ps μιας και έχεις 2 pci-e με x16, δοκίμασες να την βάλεις στο άλλο slot?

Επίσης, βρες κάρτα δανεική από φίλο για να σιγουρευτείς ότι φταίει αυτή.

Quote22.10.2012 21:430 people like thisLike

το τροφοδοτικο το συνδεω και με τον πινακα του σπιτιου και το σηκωνει.. ειναι σχετικα καινουριο κ παρα πολλα βατ για τον υπολογιστη π εχω...

οσον αφορα αυτο με το αλλο σλοτ το εκανα απο το απογευμα και μεχρι ωρας την "ψιλο"  παλευει.... αλλα ετσι μου εκανε και στο αλλο.... κατι φορες την πιαναν οι αγαπες της και για κανα 4ωρο επαιζε κομπλε... θα συνεχισω ετσι μεχρι να μου ξαναβγαλει μπλε οθωνη να δω τι θα κανω..

(οσον αφορα για καρτα γραφικων απο φιλο , εχω παρει 4 και δν κανει καμια... ολοι αρχαιολογιες εχουν )