Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Χρηματα απο το Youtube
Quote03.12.2009 20:200 people like thisLike

Καλησπερα παιδια!!

Εχω ακουστα οτι υπαρχει κερδος για οσους ποσταρουν βιντεο στο Youtube (συγκεκριμενα, για οσους εχουν εναν σεβαστο αριθμο views στα βιντεακια).

Αληθευει αυτο;;

Αν ναι, πως προκυπτει κερδος (η ακομα και εξοδα) απο το Youtube, και γενικως τι ακριβως παιζει με αυτο;;

Ισχυει το ιδιο για τα υπολοιπα video sharing websites;; (γιατι δεν υπαρχει μονο το Youtube...)

Quote04.12.2009 02:010 people like thisLike

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Alex.

Ναι το youtube δίνει τη δυνατότητα σε αυτους που κάνουν upload δημοφιλή video να κερδίζουν. Βέβαια τα βιντεάκια δεν μπορεί να είναι προϊόν πειρατείας, είτε πρόκειται για μουσική ή video. Ούτως η άλλως στο getpaid θα υπάρξουν άρθρα για αυτό το θέμα, καθώς όπως εύστοχα επισήμανες δεν είναι μόνο το youtube. Καθώς αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο θα επανέλθω άμεσα στο θέμα με περισσότερες λεπτομέρειες. Προς το παρόν καληνύχτα, αύριο θα έχεις λεπτομερέστερα στοιχεία.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote05.12.2009 01:270 people like thisLike

Το youtube δίνει περίπου 2-3 σεντς για 1000 εμφανίσεις, αρα πρέπει να μπορείς να ανεβάσεις εξαιρετικά δημοφιλή βιντεο για να έχεις αξιοσημείωτο εισόδημα. Επειδή λειτουργεί με adsense, για να στοχευτουν με διαφημίσεις καλό είναι   να έχεις channel με πολλούς subscribers.

Να ξέρεις πάντως πως δεν είναι μόνο το youtube. Θα ακολουθήσει σύντομα άρθρο στο getpaid.gr

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote06.12.2009 02:281 people like thisLike

ΩΩΩΩχχ! σου είπα 2-3 σεντς ανα 1000 εμφανίσεις, ενώ είναι 2-3ευρώ. To youtube partners είναι πάντως πολύ αυστηρό ως προς τους όρους σε βαθμό που που είναι άπιαστο για κάποιον που θα ανεβάσει μερικά δημοφιλή videos.  Υπάρχουν πάντως τρόποι να βγουν χρήματα πλαγίως μέσω youtube, ή από άλλα sites.....

Quote20.12.2009 18:170 people like thisLike

Τα πιο δημοφιλη βιντεο του youtube, ποσα views εχουν;;

Νομιζω κατι εκατονταδες χιλιαδες για ενα στοιχειωδως "πετυχημενο" βιντεακι (ισον κατι εκατονταδες ευρω, οπως λες)

Οι πιο "περιπτωσεις" βεβαια (ισως και μακρια απο τα ελληνικα δεδομενα), εχουν ανετα κατι εκατομυρια σε views.

Quote20.12.2009 21:440 people like thisLike

Για να βγάλει κανεις αποκλειστικά χρήματα από το youtube είναι δύσκολο. Όμως μπορεί να το συνδυάσει με ένα site ή με ένα blog.

Έπειτα για να διασφαλιστεί η ποιότητα των video, το youtube έχει πολύ αυστηρούς όρους για να γίνεις partner. Πρέπει να έχεις χιλιάδες εμφανίσεις και εκατοντάδες suscribers. To metacafe είχε πιο προσιτό πρόγραμμα, αλλά το κατάργησε εντελώς. Αν για παράειγμα σε ενδιαφέρει το ψάρεμα και έχεις ένα site για αυτό, θα μπορούσες να ανεβάσεις σχετικά βιντεάκια που θα λειτουργούσαν σαν κράχτης για το site, αλλά και το site θα βοηθούσε στην απισκεψιμότητα των video. Πέρα από το ότι θα μπορούσες να βγάλεις χρηματα από διφημίσεις μέσω του site, αν αυτό είναι δημοφιλές μπορεί να σε κάνει να πληρείς τις προϊποθέσεις. Αν ανέβαζες τακτικά βιντεάκια με μερικές χιλιάδες views το καθένα το μήνα, κάτι το αξιόλογο θα μπορούσε να μαζευτεί χρήμα. Επαναλαμβάνω, πως δεν είναι μόνο το youtube που δίνει χρήματα για βίντεο...    Έχω υποσχεθεί άρθρο, λίγο υπομονή alex, πρέπει να παρουσιαστούν κάποι άλλα πράγματα πρώτα...

Quote18.05.2010 13:480 people like thisLike

Λοιπον, εγω εχω ξεκινησει ηδη να φτιαχνω και να ποσταρω βιντεακια στο youtube.

Αν ξεπερασουν τις χιλιαδες τα views πως θα κερδισω χρηματα;; Πρεπει να "βιαστω" να τα συνδυασω με καποιο blog, η καποια διαφημηση;

Αναμενω το αρθρο σου, Δημητριε!!Smile

Quote18.05.2010 15:170 people like thisLike

Η αλήθεια alexk είναι ότι υποσχέθηκα..... και δεν ξεχνώ την υπόσχεση μου

αλλά. είναι κάποια θέματα που προέχουν και ετοιμάζονται

Στο youtube πρέπει να φτιάξεις και δικό σου channel και να προσέχεις να μη παραβιάζεις πνευματικά δικαιώματα. Πρέπει να πιάσεις πολλές χιλιάδες views στο youtube για να σε ανταμοίψει άμεσα.

Συνδύασε το με δικό σου site ή blog με τη διαφήμιση του οποίου θα τελειώνουν τα βιντεάκια σου

αλήθεια τι βιντεο ανεβάζεις;;;; δώσε κάποιο λινκ

Quote18.05.2010 19:580 people like thisLike

Έχω την εντύπωση πως για να σε δεχτούν θα πρέπει να έχεις:

Ένα συγκεκριμένο αριθμό συνολικών views στα υπάρχοντα βιντεο σου (αρκετές χιλιάδες) και ένα συγκεκριμένο αριθμό χρηστών στο channel σου. Πριν λίγο καιρό είχα βρει τους ακριβείς αριθμούς αλλα τώρα δεν τους βρίσκω με τίποτα.

Όσοι ζουν απ'το youtube (υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν) ανεβάζουν video συνεχώς ή με συγκεκριμένα θέματα ή σε μορφή εκπομπής ή σε συνέχειες ή με γελοιότητες κτλ ώστε ο κόσμος να γράφεται στο channel τους και να περιμένει τη συνέχεια. Έτσι εξασφαλίζουν χιλιάδες views κατευθείαν. Ένα παράδειγμα επιτυχημένου στο youtube είναι ο Remi, ο γάλλος με τις τρέλες.

Quote18.05.2010 20:250 people like thisLike

Εχω ηδη channel και τα πρωτα μου βιντεακια ειναι ηδη στο youtube.

Το τι κανω μετα για αυτα ειναι το θεμα. Πιθανον να φτιαξω συντομα ενα blog, στο οποιο θα τα ποσταρω τοτε εκτος των αλλων.

Quote18.05.2010 22:550 people like thisLike

Εχω ηδη channel και τα πρωτα μου βιντεακια ειναι ηδη στο youtube.

Το τι κανω μετα για αυτα ειναι το θεμα. Πιθανον να φτιαξω συντομα ενα blog, στο οποιο θα τα ποσταρω τοτε εκτος των αλλων.

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ. Να φτιάξεις το δικό σου blog στο getpaid.gr και να ποστάρεις τα καινούρια σου videakia. Ετσι όλο και κάποιος από εμάς θα τα δει, όλο και κάποιος επισκέπτης και αν είναι και καλά σίγουρα κάποιος θα τα στείλει σε φίλους κτλ. Ξεκίνα από εδω και σιγα σιγα θα έρθουν και τα υπόλοιπα. Θα μάθεις να προωθείς τα video σου σαν να ήταν προιόντα ή ιστοσελίδες και όσο μαζεύεις κόσμο στο channel σου τόσο περισότερα θα κερδίζεις. Επίσης μην ξεχάσεις 2 πράγματα¨Πρώτον να κάνεις φίλους στο YouTube και δεύτερον όταν ανεβάζεις ένα video να είσαι προσεκτική με την περιγραφή και τα keywords. Και στην περιγραφή και στα keywords να δίνεις πολλές λέξεις για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρει κάποιος το video σου.

Quote18.05.2010 23:260 people like thisLike

πείτε μας τουλάχιστον ρε παιδιά, αν δεν είναι απόρρητο, τα channel σας να δούμε τι ανεβάζετε.....

Quote19.05.2010 16:230 people like thisLike

Να το δικο μου channel: http://www.youtube.com/user/al3xknaf

Quote21.05.2010 13:480 people like thisLike

παιδια εγω που εχω ειδη καναλι στο youtube πως μπορω να κανω να βγαζω χρημα κανω καπου αλλου account που θα βλεπω αν μπηκαν λεφτα πως θα πληρωθω?

Quote21.05.2010 14:040 people like thisLike

πόσα χιλιάδες views έχεις;;;;

Quote21.05.2010 14:090 people like thisLike

εχω ενα βιντεο με 25000 ενα αλλο με 12000 αλλο με 28000 συν μερικα απο 5000 και κατω πρεπει να κκανω τιποτα εξτρα account πουθενα?

Quote21.05.2010 14:160 people like thisLike

έψαξα στο youtube με το username σου και βρήκα το channel σου

δυνατό, αλλά το youtube είναι πολυ αυστηρό. Σχεδίαζα άρθρο και είχα μαζέψει κάποιες πληροφορίες(δε θυμάμαι τώρα να σου πω subscribers και views που χρειάζονται να εγκριθούν). Θα επανέλθω στο θέμα των videos, ασχολήθηκα με άλλα θέματα πρώτα.

Γρήγορα γρήγορα θα σου πω πως δεν είναι μόνο το youtube και πως ακόμα και να δεν μπεις στο affiliate program του, μπορείς να εκμεταλευτείς τόσα views συνδυάζοντας με κάποιο blog.

Quote21.05.2010 14:190 people like thisLike

κοιτα στο youtube αυτο ειναι το προφιλ μου http://www.youtube.com/user/cyberfreak1986 δεν εχω βιντεο που εχουν σχεση με μουσικη οσο για μπλογκ που λες εχω δικα μου site οπως το todaynews.gr που ειδικα αυτο το μηνα εχω χιλιαδες views

Quote21.05.2010 17:510 people like thisLike

έχω υποσχεθεί άρθρο ρε παιδία για τα videos, sorry που δεν το έχω βγάλει ακόμα...

Quote21.05.2010 18:010 people like thisLike

αναμενουμε Laughing κριμα να πανε τοσα views χαμενα

Quote21.05.2010 19:040 people like thisLike

κρίμα είναι, βάλε κανα μήνυμα με τα site σου στο τέλος των βίντεο. Έτσι τουλάχιστον δεν θα πάνε χαμένα.

Quote21.05.2010 19:310 people like thisLike

καλα δεν ειναι εκει το θεμα για μερικα visits παραπανω αλλα τα εσοδα γιατι και στο site μου τις 5 τελευταιες μερες ειχα 15000 visits αλλα απο κλκ σε μπαννερ σχεδον τιποτα

Quote21.05.2010 20:340 people like thisLike

δοκίμασε να τους αλλάξεις θέση. Να αλλάξεις τη διάταξη. Αν παραμένουν για πολύ σταθερά μετά δεν αποδίδουν όπως στην αρχή

Quote21.05.2010 21:120 people like thisLike

βασικα πιστευω φταει που το GOOGLE  εμφανιζει συνεχεια τα ιδια μπανερ

Quote21.05.2010 21:210 people like thisLike

γύρνα σε διαφημίσεις κειμένου

Quote21.05.2010 21:230 people like thisLike

θα βαλω εκει που εχω το μπανερ απο linkwise μολις ληξη η καμπανια θα βαλω μαλλον τεχτ αντς...εχετε δει το site μου :D todaynews.gr

Quote21.05.2010 21:591 people like thisLike

το είδα, αλλά το ξεχειλώσαμε το θέμα του youtube με άσχετα από το youtube

αν θες άνοιξε ξεχωριστά θέματα και να μιλήσουμε για ότι θες.... για να μη χάνει τη μπάλα και κόσμος.

Quote14.06.2013 18:150 people like thisLike

Ξέρει κανείς αν κάποιος έχει "κοπεί" από adsense, λογικά δεν θα είναι και κομμένος από youtube partner?

Quote17.06.2013 11:290 people like thisLike

Από τη στιγμή που περνά μέσα από το λογαρισμό adsense, νομίζω πως αν σε banarουν. Τέλειωσε και το partnership. Αυτό μου φαίνεται λογικό. Με ένα γρήγορο ψάξιμο, βρήκα κάποιον που έλεγε πως δεν μπορούσε να γίνει partner γιατί είχε μπαναρισμένο Adsense. Τώρα αν είσαι ήδη partner, δεν νομίζω να σε αφήσουν έτσι, απο τη στιγμή που δε σε εμπιστεύονται άλλο.

Quote17.06.2013 17:510 people like thisLike

Το έψαξα κι εγώ λίγο παραπάνω...

λοιπόν πέραν του ότι μπορείς να κάνεις άλλο adsense με άλλα στοιχεία (αυτό το ξέρουν όλοι)

μπορείς να απευθυνθείς-συνεργαστείς σε κάποια εταιρία η οποία είναι ήδη partner με τα υπέρ και τα κατά

της συγκεκριμένης επιλογής.

Εκεί αν σε δέχεται η εταιρία δεν παίζει κανένα ρόλο το ηλίθιο ban της google...καθώς στη δική μου περίπτωση ήταν ηλίθιο

Quote17.06.2013 18:320 people like thisLike

Αυτό δεν  συμβαίνει γενικότερα στο adsense? Αν ανοίξεις νέο λογαριασμό με νέα στοιχεία είσαι οκ, απλά έχει μπει το site σου σε black list, οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν, όμως, τώρα θες να αξιοποιήσεις κάποιο κανάλι στο Youtube, με νέο λογαριασμό λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εύχομαι το καλύτερο.

Quote20.06.2013 19:100 people like thisLike

Για καινούριο ναι...για τον υπάρχοντα πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα για το youtube αν συνεργαστείς με κάποια εταιρία (partnership)

Quote20.06.2013 23:420 people like thisLike

Ευχαριστούμε Φώτη που το έψαξες και μας ενημερώνεις...

Quote24.06.2013 22:020 people like thisLike

Για δωρεάν youtube views και γρήγορο ranking προτείνω ανεπιφύλακτα το exchange traffic αφου καταφέρα να ανεβάσω το promo video του site http://www.youtube.com/watch?v=NtJBBTJf8Ms στη πρώτη σελίδα του google μέσα σε 20 ημέρες.Δοκιμάστε το και εσείς.Απ' όσο γνωρίζω το πρόγραμμα partner του youtube δεν είναι διαθέσιμο για την  Ελλάδα με ελάχιστες μόνο εξαιρέσεις μέσω τρίτων.

Quote25.06.2013 03:400 people like thisLike

Να προσθεσω επισης οτι μπορεις μεσω του youtube να γινεις αffiliate καπιου προιοντος/υπηρεσιας.

Oποιος ενδιαφερεται για εξτρα εισοδημα χωρις κεφαλαιο www.pwsnavgaleisleftaonline.blogspot.com
Quote13.08.2014 23:470 people like thisLike

Παιδιά, καλησπέρα.

Γράφω και με αφορμή την περίπτωση ενός παιδιού σε άλλο τοπικ, που αντιμετωπίζει προβλήματα με το Youtube partnership, ίσως λόγω πνευματικών δικαιωμάτων:
Θα ήθελα να ρωτήσω για όσους έχουν καλές γνώσεις περι πνευματικών δικαιωμάτων στο Youtube.

-Που ακριβώς αρχίζει και που τελειώνει το δικαίωμα αναπαραγωγής εικόνας η ήχου απο προστατευμένο περιεχόμενο; Πχ, εχω ακούσει για περίπτωση οπου βίντεο στο Youtube (με περιεχόμενο ταινίας) κατέβηκε, με την επίσημη δικαιολογία της εταιρείας που κατείχε τα δικαιώματα, να είναι οτι προβλήθηκαν πάνω απο 5 λεπτά της ταινίας.
Δηλαδή, αν σε ένα καθαρά δικής μου έμπνευσης και περιεχομένου βίντεο, εισάγω ένα ελάχιστο απόσπασμα ταινίας η βίντεοκλιπ δεν θα υπάρξει πρόβλημα;

-Υπάρχει περίπτωση ο ίδιος ο uploader να υπερασπιστεί τη χρήση προστατευόμενου περιεχομένου; Να διευκρινίσει οτι δεν κατέχει τα πνευματικά δικαιώματα, και οτι δεν τα χρησιμοποιεί με τρόπο που τα παραβιάζουν. Δεν λέω για την περίπτωση να ποστάρει αυτούσιο ένα τραγούδι, η μια ταινία.

-Κατα πόσο αφορά το αν σκοπεύουμε να βγάλουμε λεφτά απο το βίντεο μας; Απλά δεν θα επιτρέπεται το Youtube Partnership, η θα διαγράφεται το βίντεο;

Υπάρχουν πολλοί απο μας που σίγουρα δεν έχουν ξεκάθαρο το αν τα βιντεο τους παραβιάζουν πνευματικά δικαιώματα. Εχω μια ιδέα για βίντεο που θα βασίζεται σε σχολιασμό βιντεοκλιπ πχ, αλλα φοβάμαι οτι μήπως καταφέρω μόνο να εκθέσω με άσχημο τρόπο τη σελίδα μου.