Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

αυτο εινα το blog μου
Quote25.04.2012 18:280 people like thisLike

Πρόσφατα δημιουργησα ενα blog με πολυ κόπο, για να είμαι ειλικρινής καθώς δεν γνώριζα πολλά απο τεχνολογία, υπολογιστές και ίντερνετ.

Απο την μια χαίρομαι που κατάφερα και δημιούργησα αυτό το blog με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω. Απο την άλλη όμως στεναχωριέμαι γιατί

ακόμα το blog μου υστερεί σε πολλά λόγω της άγνοιας που έχω και των λίγων γνώσεων που κατέχω, όσο αφορά το ίντερνετ.

Ένα απο τα πραγματάκια που προσπαθώ να πετύχω είναι να πραγματοποιήσω επισκεψιμότητα στο bloghttp://arteriovenousgr.wordpress.com

μου. Βλέπεται απο τέλη Μαρτίου πουάρχισα να το δημιουργώ δεν το έχει επισκεφτεί κανένας Cry και δεν ξερω τι να κάνω.

Έχω περάσει ώρες και ώρες στο ίντερνετ και κατάφερα και το domain να αποκτήσω και στο google να το περάσω. Αλλά ακόμα δεν έχω καμία

επισκεψιμότητα και φοβάμαι οτι ίσως να μην έχω ποτέ. Δημιούργησα αυτο το blog για να μιλήσω για ένα πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω

για να προσφέρω και να ζητήσω βοήθεια και φοβάμαι οτι στο τέλος δεν θα μπορέσω να μιλήσω σε κανέναν.

Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας και να μου εξηγήσετε τι δεν κάνω καλά; Επίσης θα ήθελα να μου πείτε και πως σας φαίνεται το blog μου;

Σας ευχαριστώ

Φιλικά,

Τανία

Quote27.04.2012 14:320 people like thisLike

Πρώτα από όλα Τάνια, σου αξίζουν πολλά χειροκροτήματα για τον αγώνα που κάνεις. Μας βοηθάς να συνειδητοποιήσουμε πως δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα από την υγεία μας... Γιατί ευτυχώς ή δυστυχώς εμείς οι υγιείς τη θεωρούμε δεδομένη πολλές φορές. Ο οποιοσδήποτε είναι πιθανό να αντιμετωπίσει πρόβλημα υγείας στο μέλλον. Δεν το λέω για να τρομοκρατούμαστε, αλλά για να καταλαβαίνουμε αυτούς τους ανθρώπους και να εκτιμάμε αυτό που έχουμε.

Γυρνάω τώρα στα του blog...

Εμφανισιακά είναι πολύ ικανοποιητικό, ειδικά αν σκεφτούμε πως δημιουργήθηκε από κάποιον που δεν ήταν και πολύ σχετικός με τα του διαδικτύου. Μπράβο σου λοιπόν. Εγώ είμαι λάτρης του καθαρού, δηλαδή δεν προτιμώ τα έντονα φόντα και τα άσπρα γράμματα, αλλά ευτυχώς στην περίπτωσή σου η ανάγνωση δεν γίνεται τόσο δυσάρεστη. Δεν είναι κάτι για το οποίο ο αναγνώστης θα σταματήσει να σε επισκέπτεται. Ειδικά, είναι τέτοια η θεματολογία σου τέτοια, που δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερο νόημα να φτιάξεις το τέλειο σχεδιαστικά και αισθητικά.

Πάμε λοιπόν στη θεματολογία: Έχεις εστιάσει σε κάτι πολύ συγκεκριμένο, στις αγγειακές βλάβες. Παράλληλα και το κοινό σου κατά βάση πρόκειται να είναι ασθενεις η συγγενείς ανθρώπων που πάσχουν από τέτοια προβλήματα. Πόσοι είναι αυτοί;;; 1000 5000 10000 ή 50,000. Αυτό είναι πολύ σημαντικό να το γνωρίζεις. Αν για παράδειγμα είναι 1000, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για ένα blog που θα μπορεί να πετύχει σοβαρή επισκεψιμότητα ούτως ή άλλως. Αν, όμως, μιλάμε για 50.000, δεν θα ήταν πάλι από τα πιο γνωστά sites αλλά θα μπορούσε να υπάρχει σοβαρή προοπτική για κερδος.

Αν είναι μικρό το target group μπορείς αν μπορείς να κάνεις χρήση της αγγλικής γλώσσας ή να δεις γενικότερα αν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αυτό θα ήταν καλό , γιατί ακόμα και αν υπάρχει μπορείς να πάρεις ιδέες.

Αυτά με τη λογική ότι πας για το κέρδος, γιατί σε κάθε περίπτωση το blog σου είναι πολύ ωραία κίνηση. Θα σου γράψω περισσότερα αργότερα, γιατί μου έτυχε κάποια δουλίτσα.....

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote27.04.2012 16:340 people like thisLike

Συνεχίζω λοιπόν,

Μη περιμένεις να έχεις κίνηση από την πρώτη μέρα. Για να επισκεφθεί κάποιος τη σελίδα σου, είτε θα σε βρει από το google, είτε θα δει διαφήμισή σου.

Το google σε εμφανίζει με βάση κάποια κριτήρια(σχετικότητα, επισκεψιμότητα, κτλ), με άλλα λόγια SEO.

Αν βασικός σου στόχος είναι να κερδίσεις, θα χρειαστεί να μελετήσεις κάποια θέματα πολύ προσεκτικά και να επενδύσεις χρήματα σε διαφήμιση. Μέχρι να δεις πως πάει όλο το θέμα, μπορείς να κάνεις κάποιες προσπάθειες πιλοτικά. Διάβασε αν θες αυτό:Γιατί και πως να πετύχετε μεγάλη επισκεψιμότητα...

Έγραψα τη λέξη αιμαγγείωμα και εμφανίστηκαν ένα σωρό ιατρικά sites και άρθρα για το θέμα. Αν, περάσει λίγο καιρός και προσέξεις την προώθηση της σελίδας, είμαι αισιόδοξος πως λογικά θα εμφανίζεσαι στην πρώτη σελίδα για τέτοια θέματα. Αυτό σημαίνει κίνηση. Επίσης, θεωρώ πως το θέμα επειδή είναι πολύ συγκεκριμένο( διάβασε για το "Niche Marketing"), θα σου δώσει ευκαιρίες οικονομικής εκμετάλλευσης.

Μην απογοητεύεσαι, είναι πολύ νωρίς... Δεν σε φοβάμαι έχεις μάθει να αγωνίζεσαι! Ουδέν κακόν, αμιγές καλού!

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote09.05.2012 23:320 people like thisLike

Δημήτρη με συγκίνησες ... ήθελα να σου γράψω πολλά ... ένιωσα την ανάγκη να σου γράψω διαβάζοντας όλα αυτά που μου έγραψες και δεν ήξερα τι να πρώτο πω ... για αυτά που μου έγραψες ... με συγκίνησες Embarassed με γέμισες με απίστευτη δύναμη ... ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ... ενα μεγάλο ευχαριστώ

Quote09.05.2012 23:350 people like thisLike

Συνεχίζω λοιπόν,

Μη περιμένεις να έχεις κίνηση από την πρώτη μέρα. Για να επισκεφθεί κάποιος τη σελίδα σου, είτε θα σε βρει από το google, είτε θα δει διαφήμισή σου.

Το google σε εμφανίζει με βάση κάποια κριτήρια(σχετικότητα, επισκεψιμότητα, κτλ), με άλλα λόγια SEO.

Αν βασικός σου στόχος είναι να κερδίσεις, θα χρειαστεί να μελετήσεις κάποια θέματα πολύ προσεκτικά και να επενδύσεις χρήματα σε διαφήμιση. Μέχρι να δεις πως πάει όλο το θέμα, μπορείς να κάνεις κάποιες προσπάθειες πιλοτικά. Διάβασε αν θες αυτό:Γιατί και πως να πετύχετε μεγάλη επισκεψιμότητα...

Έγραψα τη λέξη αιμαγγείωμα και εμφανίστηκαν ένα σωρό ιατρικά sites και άρθρα για το θέμα. Αν, περάσει λίγο καιρός και προσέξεις την προώθηση της σελίδας, είμαι αισιόδοξος πως λογικά θα εμφανίζεσαι στην πρώτη σελίδα για τέτοια θέματα. Αυτό σημαίνει κίνηση. Επίσης, θεωρώ πως το θέμα επειδή είναι πολύ συγκεκριμένο( διάβασε για το "Niche Marketing"), θα σου δώσει ευκαιρίες οικονομικής εκμετάλλευσης.

Μην απογοητεύεσαι, είναι πολύ νωρίς...

ήμουν κάπως απογοητευμένη μέχρι που διάβασα τα παραπάνω ... απο τον φίλο Δημήτρη Smile

(θα διαβάσω το niche marketing και θα σου πω νεα σε επομενο ποστ)

Quote09.05.2012 23:380 people like thisLike

Πρώτα από όλα Τάνια, σου αξίζουν πολλά χειροκροτήματα για τον αγώνα που κάνεις. Μας βοηθάς να συνειδητοποιήσουμε πως δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα από την υγεία μας... Γιατί ευτυχώς ή δυστυχώς εμείς οι υγιείς τη θεωρούμε δεδομένη πολλές φορές. Ο οποιοσδήποτε είναι πιθανό να αντιμετωπίσει πρόβλημα υγείας στο μέλλον. Δεν το λέω για να τρομοκρατούμαστε, αλλά για να καταλαβαίνουμε αυτούς τους ανθρώπους και να εκτιμάμε αυτό που έχουμε.

Γυρνάω τώρα στα του blog...

Εμφανισιακά είναι πολύ ικανοποιητικό, ειδικά αν σκεφτούμε πως δημιουργήθηκε από κάποιον που δεν ήταν και πολύ σχετικός με τα του διαδικτύου. Μπράβο σου λοιπόν. Εγώ είμαι λάτρης του καθαρού, δηλαδή δεν προτιμώ τα έντονα φόντα και τα άσπρα γράμματα, αλλά ευτυχώς στην περίπτωσή σου η ανάγνωση δεν γίνεται τόσο δυσάρεστη. Δεν είναι κάτι για το οποίο ο αναγνώστης θα σταματήσει να σε επισκέπτεται. Ειδικά, είναι τέτοια η θεματολογία σου τέτοια, που δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερο νόημα να φτιάξεις το τέλειο σχεδιαστικά και αισθητικά.

Πάμε λοιπόν στη θεματολογία: Έχεις εστιάσει σε κάτι πολύ συγκεκριμένο, στις αγγειακές βλάβες. Παράλληλα και το κοινό σου κατά βάση πρόκειται να είναι ασθενεις η συγγενείς ανθρώπων που πάσχουν από τέτοια προβλήματα. Πόσοι είναι αυτοί;;; 1000 5000 10000 ή 50,000. Αυτό είναι πολύ σημαντικό να το γνωρίζεις. Αν για παράδειγμα είναι 1000, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για ένα blog που θα μπορεί να πετύχει σοβαρή επισκεψιμότητα ούτως ή άλλως. Αν, όμως, μιλάμε για 50.000, δεν θα ήταν πάλι από τα πιο γνωστά sites αλλά θα μπορούσε να υπάρχει σοβαρή προοπτική για κερδος.

Αν είναι μικρό το target group μπορείς αν μπορείς να κάνεις χρήση της αγγλικής γλώσσας ή να δεις γενικότερα αν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αυτό θα ήταν καλό , γιατί ακόμα και αν υπάρχει μπορείς να πάρεις ιδέες.

Αυτά με τη λογική ότι πας για το κέρδος, γιατί σε κάθε περίπτωση το blog σου είναι πολύ ωραία κίνηση. Θα σου γράψω περισσότερα αργότερα, γιατί μου έτυχε κάποια δουλίτσα.....

thaaaaank you ... πολυ πολύτιμα όλα αυτά που μου έγραψες .... έχω σκεφτεί να βάλω και την αγγλική γλώσσα γιατι τα ατομα που πάσχουν απο αιμαγγείωμα και αγγειακές δυσπλασίες ξεπερνουν παγκοσμίως τα 50.000

Quote11.05.2012 20:080 people like thisLike

Αν είναι 50000 παγκοσμίως στην Ελλάδα φαντάζομαι θα είναι σαν τάξη μεγέθους κοντά στους χίλιους. Άρα θα μπορέσεις να κάνεις το site να ξεχωρίσει στον τομεά του, αλλά από τους 500 που θα κάνουν χρήση του net και οι 200 να μαζευτήτε, θα είναι δύσκολο να υπάρξει κερδοφόρο αποτέλεσμα.

Αλλά πρέπει να σκεφτείς πως θα το οργανώσεις. Π.χ στο wordpress θα υπάρχουν τρόποι το site να είναι δίγλωσσο. Αλλά για μένα μην το μπερδέψεις και έχεις μισά άρθρα στα ελληνικα και μισά στα αγγλικά. Θα είναι χάος.

Quote11.05.2012 20:240 people like thisLike

το σκέφτηκα και θα το κάνω όλο και στα αγγλικά .... αλλά προς το παρόν πρέπει να βρω τρόπους να το διαφημίσω.

Δεν υπάρχει κάπου να το διαφημίσω χωρίς να ξοδέψω.

Αλήθεια αν το περάσω στο tweetter και ζητήσω .... να το μεταφέρει ο ένας στον άλλον ή αν το στείλω σε κάποιο γνωστό στο face book

λες να μην βοηθηθώ λίγο στην επισκεψιμότητα

Quote13.05.2012 19:560 people like thisLike

Το facebook μπορεί να βοηθήσει, από τη στιγμή που έχεις πρόσβαση σε ομάδες ή άτομα που ενδιαφέρονται για αυτή τη σελίδα. Μην υπολογίζεις στους φίλους σου. Από τους 500 θα γραφτούν οι 50. Από αυτούς πόσοι πραγματικά ενδιαφέρονται για το θέμα;;; 5-10;; Από αυτούς τους 5-10  θα μπορούσε να διαθοθεί κάτι από στόμα σε στόμα.

Γενικότερα στο facebook όπως και στα forum, θα πρέπει να συμμετάσχεις σε κανονικές συζητήσεις και από εκεί εμμέσως(πχ. μέσω υπογραφής να γνωστοποιείσαι)

Μπορείς κάποια άρθρα να τα στέλνεις σε portal υγείας  ή άλλα γνωστά blog με μόνο αντάλλαγμα ένα link.

Μπορείς να ανεβάζεις βιντεάκια στο youtube.

Εν τω μεταξύ μου δίνεις ιδέα και κάποια στιγμή θα γράψω άρθρο στο getpaid για τρόπους που μπορεί κανείς να προωθήσει τη σελίδα του άνευ χρημάτων. Τέτοιες ιδέες μπορείς να πάρεις γκουκλάροντας και να βρεις τι σου ταιριάζει...

Θα απαντήσω και σε άλλα θεματάκια που έχεις ανοίξει, αλλά δυσκολεύομαι να γράψω γιατί ήπια καφέ (δεν πίνω σχεδόν ποτέ) και τρέμουν τα χέρια μου...

με το ζόρι έγραψα αυτές τις γραμμές χαχαχα!

Quote14.05.2012 12:090 people like thisLike

Θα απαντήσω και σε άλλα θεματάκια που έχεις ανοίξει, αλλά δυσκολεύομαι να γράψω γιατί ήπια καφέ (δεν πίνω σχεδόν ποτέ) και τρέμουν τα χέρια μου...

με το ζόρι έγραψα αυτές τις γραμμές χαχαχα!

αχ Undecided ελπίζω να μου απαντησεις soon Wink στα καινουρια θεματα που ανοιξα γιατι χρειάζομαι την βοήθεια σου Embarassed και θα σε κερασω ... καφε, γλυκακι

... οτι θες Smile ... ευχαριστω για ολες τις απαντησεις που μου έχεις στείλει και θα καρτερώ και τις επόμενες

Quote10.06.2012 19:470 people like thisLike

Δημητρη με ξεχασες .... περασε ενας μηνας και ακομα να μου απαντησειςFrown γιατι ;..... Undecided

Smile δεν πειραζει όμως γιατί έχω και άλλες ερωτησεις να σου κανω Wink και να περιμενω απαντηση

λοιπον προώθησα το μπλογκ μου και ειχα και επισκεψιμότητα και δεν ξερω πως εγινε αλλα μπήκαν

στο μπλογκ μου και διαφημισεις ..... και εγω δεν ειχα κανει τιποτα πιστεψε με.

Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο οικονομικό όφελος απο τις διαφημίσεις αυτές ? πως μπορώ να το

βρω αυτό ? Undecided

Quote10.06.2012 21:240 people like thisLike

Καλησπέρα, και βεβαια μπορείτε να έχετε οικονομικό όφελος από διαφημίσεις! Το Google Adsense είναι κατά τι γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος! Όμως δεν ξέρω κατά ποσο επιτρέπεται να βάλετε διαφημίσεις τις google Adsense σε blogs τα οποια δεν είναι self-hosted (dld φιλοξενούνται από τους server του Μπλόγκερ και όχι από δικό σας αγορασμένο χορό). Αν τώρα επιτρέπεται η κάνετε το blog σας self-hosted, μπορείτε να κάνετε apply για google adsense! Απλά να ξέρετε ότι ποτε δεν πρέπει να κάνετε κλικ εσείς στις διαφημίσεις σας και δεν θα λάβετε τα πρώτα σας χρήματα πριν φτάσετε τα €70! Όταν φτάσετε στα €10 θα μπορέσετε να διαλέξετε τον τρόπο με τον οποιο θέλετε να σας πληρώσουν και μετά όταν φτάσετε στα €70 (δεδομένου ότι δεν έχουν αντιληφθεί κάποια παραβίαση τις συμφωνίας) θα μπορέσετε να ζητήσετε τα χρήματα που έχετε κερδίσει! Ελπίζω να σας κατατόπισα έστω και λίγο!

Ένας τρόπος προώθησης είναι να έρθετε σε επαφή με εφημερίδες/περιοδικά που έχουν section Υγεία. Μπορείτε να τους στείλετε ένα email ενημερώνοντας τους για το blog σας. Αναρωτιέμαι αν θα ενδιαφέρονταν ακόμα και να γράψετε ένα άρθρο για αυτούς πάνω στο πρόβλημα σας μιας και είναι τόσο σπάνιο! Θα μπορούσατε να το προτείνεται. Επίσης, και σε δημοφιλής σελίδες στο facebook μπορείτε να βάλετε link του blog σας! Τέλος, κάντε google για να βρείτε ελληνικά forums και κάντε το post και εκεί. :)

Θα συμφωνήσω πάντως, πως αν το γράφατε και στα αγγλικά θα είχατε πολλές περισσότερες ευκαιρίες να ακουστείτε και παράλληλα να το προωθήσετε!

logo Παρακαλούμε να μη γράφετε με Greeklish. Στη συγκεκριμένη περίπτωση χρησιμοποιήσαμε online εργαλείο για να μετατρέψουμε το κείμενό σας. Ευχαριστούμε!

Quote11.06.2012 10:490 people like thisLike

Τάνια δεν σε ξέχασα καθόλου. Έχεις ανοίξει αυτά τα θέματα και έχεις λάβει απαντήσεις ή διευκρινίστικές ερωτήσεις σε όλα, από μένα και από το Zapatista σε κάποιο. Στα παραθέτω:

http://www.getpaid.gr/forum/?action=goto&topic_id=sos-verify-smowtion-wordp

http://www.getpaid.gr/forum/?action=goto&topic_id=-smowtion

http://www.getpaid.gr/forum/?action=goto&topic_id=-please-help-me

Χαίρομαι πάρα πολύ που το blog σου τόσο γρήγορα άρχισε να αποκτά κίνηση. Ο Zapatista ασχολείται αρκετά με wordpress και σε κάποιο από τα θέματα σου έχει απαντήσει ρωτόντας σε. Αν θες απάντησε εκεί και στείλε του και ένα p.m να τον ενημερώσεις σε περίπτωση που δεν έχει κάνει subscribe στο θέμα. Στο forum του getpaid.gr υπάρχουν αρκετά μέλη με ίδια εμπειρία στο wordpress, και χαίρομαι που μπαίνουν στη διαδικασία να βοηθούν τους υπόλοιπους.

Δες τι γίνεται και τα ξαναλέμε. Αν θες στείλε μου σε p.m. τι κίνηση έχεις περίπου για να το αξιολογήσω, αν δεν θες να φαίνεται σε όλους.