Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Το πρώτο μου blog!!! Η αρχή ή το τέλος???
Quote04.05.2012 09:000 people like thisLike

Γεια σας και καλώς σας βρήκα. Καταρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ για το site σας. Βρήκα πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες οι οποίες γενικά έλειπαν από το ελληνικό διαδίκτυο. Εύχομαι να εξακολουθήσω να σας παρακολουθώ με αμείωτο ενδιαφέρον.

Πριν μερικούς μήνες ξεκίνησα από το μηδέν και εντελώς άσχετη (όχι πως τώρα είμαι σχετική, αλλά τέλος πάντων!!!) να δημιουργήσω το δικό μου blog με θέμα τα βιολογικά καλλυντικά. Διάλεξα αυτό το θέμα λόγω του ότι πρώτον με ενδιαφέρει προσωπικά και δεύτερον γιατί δεν μπορούσα να βρω ένα site που να ασχολείται μόνο με αυτό και να έχει όλες τις πληροφορίες.

Το blog μου ονομάζετε www.bio4you.gr. Σας παρακαλώ θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. Είμαι στο σωστό δρόμο? Μόλις καταλήξω με την διαμόρφωση του blog (αν καταλήξω έτσι όπως το πάω....) θα βάλω διαφημίσεις.

Σας ευχαριστώ!!!!

Quote04.05.2012 16:230 people like thisLike

Γειά σου nima, καλώς ήρθες στο φόρουμ του Getpaid.gr!

Ένα απλό και γοητευτικό template του wordpress, εύχρηστο και καθαρό. Απλά πρόσεξε την μπάρα που καλύπτει τα εικονίδια google, facebook.. Φαίνεται άσχημο και χτυπάει πάνω, πάνω... Επίσης, τα banners αλλάζουν, αλλά δεν οδηγούν σε κάποιο link.(μόλις πρόσεξα ότι γίνεται αν πατάς στο κέντρο του banner, αλλά αυτό δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό.)

Όσον αφορά τη θεματολογία: Πρώτα από όλα είμαι άσχετος με το θέμα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω πόσο ο κόσμος ψάχνεται για τέτοια ζητήματα, αλλά φαντάζομαι πως είναι κάτι ανερχόμενο, που όλο και περισσότερους θα τραβάει.

Εγώ που είμαι άσχετος, μου αρέσαν τα γενικά άρθρα, όπως "συστατικά καλλυντικών", "κατηγορίες βιολογικών καλλυντικών", αλλά τα υπόλοιπα posts μου φάνηκαν σαν διαφημήσεις, παρουσιάσεις προϊντων, λες και διαβάζω το διαφημιστικό τους φυλλάδιο.

Θα περίμενα posts με προϊόντα που δοκίμασες και τα κρίνεις με το δικό σου τρόπο(αρνητικά και θετικά), θέματα π.χ.(κάνουν την ίδια δουλειά τα βιολογικά?) και γενικότερα θέματα που απασχολούν( που θα βρώ βιολογικά προϊόντα, πως θα ξέρω ότι είναι βιολογικά)

Αν υπάρχει κάποιο ξένο site στο Internet πάρε παραδείγματα... Πρωτοτύπησε, συνδύασε, προώθησε το site και αφού έχει ικανοποιητική κίνηση, σιγά σιγά βάζεις διαφημίσεις....

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote04.05.2012 17:270 people like thisLike

Σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου.

Θεωρείς ότι είναι καλύτερο να βγάλω εντελώς τα εικονίδια google, facebook από αυτήν μπάρα; Αν τα βγάλω που είναι καλύτερα να τα τοποθετήσω; Κάπου διάβασα ότι μπορώ να τα υπερυψώσω.

Επίσης ποια είναι τα banners;;;;;; τα εικονίδια google, facebook; τι εννοείς ότι δεν οδηγούν σε κάποιο link;

Για την θεματολογία που έχω επιλέξει έχεις απόλυτα δίκιο. Είπα να ξεκινήσω με αυτό επειδή είναι κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ και που πιστεύω ότι δεν θα με κουράσει γρήγορα και μετά να το παρατήσω. Μακάρι να αποκτήσει κάποια στιγμή κίνηση!!!!

Έχεις δίκιο για τα υπόλοιπα posts και εγώ το σκεφτόμουν…. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα αλλάξω τακτική. Ξέρεις να μου πεις αν διαγράψω κάποια δημοσιευμένα posts, αυτά θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν στο internet;

Επίσης έλεγα να προσθέσω ένα forum και συγκεκριμένα να χρησιμοποιήσω το Simple Machines. Ποια είναι η γνώμη σου;

Όταν λες ικανοποιητική κίνηση για τι αριθμό επισκεπτών μιλάμε…μην με τρομάξεις!

Σ’ ευχαριστώ για άλλη μια φορά και ζητώ συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά πραγματικά σ’ αυτό το στάδιο οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες για μένα… που ακόμα προσπαθώ να μάθω……….

Quote04.05.2012 19:550 people like thisLike

Φυσικά και δεν κουράζεις. Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης της κοινότητας μας. Να συζητάμε για τέτοια θέματα, να ανταλάσουμε απόψεις και ο ένας να βοηθάει τον άλλο.

Υπερήψωσέ τα google, facebook για να μην κρύβονται πάνω από την μπάρα... Καλό είναι να υπάρχουν

Banners είναι τα "πανό" που αλλάζουν και δείχνουν τα κεντρικά σου άρθρα. Ίσως, έτσι είναι κατασκευασμένο το theme, αλλά δες πως δεν μπορείς να πατήσεις στους τίτλους πάνω και αυτό μπερδεύει τους χρήστες.

Εφόσον τα έγραψες και τα ανέβασες τα posts, δεν είναι ανάγκη να τα διαγράψεις, απλά από εδώ και πέρα εφάρμοσε αυτά που σκέφτεσαι.

Εγώ θα έλεγα για αρχή, να μην φτιάξεις ακόμα κάποιο forum. Είναι πιθανό να λειτουργεί ως δυσφήμιση, αφού θα είναι "αδειανό". Μάζεψε πρώτα κάποια μέλη. Βρήκα πάντως με μια αναζήτηση στο google αυτό. "5 Top WordPress Forum Plugins". Από τότε που γράφτηκε βέβαια (2010) έχουν περάσει 2 χρόνια και δεν ξέρω αν αυτό που μου αναφέρεις εσύ είναι νεώτερο και καλύτερο. Περίμενε λιγάκι ακόμα καλύτερα.

Αν δεν προωθήσεις το site σου, ο χρόνος που θα χρειαστεί για να γνωστοποιηθεί και να έχει μεγάλη επισκεψιμότητα πολλαπλασιάζεται. Αν ένα site δεν είναι αυτό που προτιμούν οι επισκέπτες ή δεν ενδιαφέρονται για αυτό, όσο και να το προωθήσεις, δεν θα πετύχεις. Αν όμως αξίζει την προσοχή τους;;;

Γενικότερα, αν έχεις σκοπό να κερδίσεις από αυτή σου τη δραστηριότητα, θεωρώ πως έστω με λίγα χρήματα θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία να το διαφημίσεις. Αν ακομα δεν νιώθεις σίγουρη και θέλεις ακόμα να πειραματιστείς, μη βιαστείς να ξοδέψεις.

Δεν υπάρχει  κάποιος μαθηματικός τύπος που να σου λέιει πόσα θα κερδίσεις. Εξαρτάται από την επισκεψιμότητα, από τον τύπο της οικονομικής εκμετάλλευσης και τον ιδιαίτερο σου τρόπο(affiliate links, ad serving κτλ.), την θεματολογία και την ζήτηση που έχει για διαφήμιση κτλ.

Γενικά μιλάμε για χιλιάδες επισκέπτες. Στο adsense για παράδειγμα χρειάζεσαι 1000 pageviews περίπου για 1-3€, αλλά αυτό δεν είναι κάτι σίγουρο.

Τα νούμερα μη σε τρομάζουν. Αν ένα site "δεν έχει πιάσει" ή δεν το έχει καταφέρει ακόμα, μπορεί να δεις 2-3 επισκέψεις την ημέρα. Ακόμα και 10 να δεις, το νούμερο είναι αποκαρδιωτικό. Απλά σκέψου πως αν τελικά ξεχωρίσεις και είσαι ορόσημο στο internet για αυτό το θέμα, ίσως χιλιάδες χρήστες να σε επισκέπτονται. Και τέλος πάντων, θεωρώ πως μέσα από το affiliate marketing μπορείς να κερδίσεις πολλά περισσότερα από το adsense σε γενικές γραμμές, από τη στιγμή που υπάρχουν κατάλληλα affiliate προγράμματα.

Η Ελλάδα έχει 12,000,000 πληθυσμό. Οι χρήστες του Internet φαντάζομαι πως σίγουρα ξεπερνούν τα 5εκ. Ενδιαφέρει το θέμα το 5% από αυτούς; Τότε 250.000 ενδιαφέρονται για τη σελίδα σου και είναι η πηγή επισκεψιμότητάς σου. Τα νούμερα είναι φυσικά ενδεικτικά.

Απλά, με μια σύντομη ματιά είδα πως στο Internet υπάρχει πολύ περιεχόμενο και ανταγωνισμός (eshops, διαφημίσεις) για το θέμα. Αυτό είναι καλό και κακό.

Αν ξεχωρίσεις μιλάμε για περιθώριο μεγάλης επισκεψιμότητας και εσόδων. Από την άλλη, είνα δύσκολο να ξεχωρίσεις.

Μεγάλο σου όπλο: Οι γνώσεις σου πάνω στο θέμα.

Εν δυνάμει όπλο σου: Η αποφασιστηκότητά σου

Αδυναμία σου: Οι μικρες σου ακόμα γνώσεις

Ακόμα πιο μεγάλη σου αδυναμία: Το ότι μπαίνεις σε ένα στίβο, που η άλλοι ήδη βρίσκονται χιλιόμετρα μακριά.

Εφόσον σου αρέσει, πάλεψε το!  Απλά μην έχεις την εντύπωση πως από την πρώτη μέρα θα δεις αποτελέσματα και δη οικονομικά.

Κάν' το επειδή το αγαπάς, δες πως πάει και αν δεις διεξόδους εκμεταλεύσου το οικονομικά και επένδυσε πιο σοβαρά σε αυτό!

Για όλα τα επιμέρους θέματα, έχουν ανοίξει πολλά thread στο forum και έχουν αναρτηθεί αρκετά άρθρα. Διάβασε και ρώτα....

Η κοινότητα του Getpaid.gr είναι εδώ!

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote04.05.2012 20:480 people like thisLike

Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια στο Wordpress (οτιδήποτε και αν είναι) πες να σε βοηθήσουμε! Καλή αρχή :)