Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Quote04.10.2010 18:060 people like thisLike

Λοιπον, εχω πολλες φορες στα χρονικα σκεφτει να κανω κι εγω καποιο blog. Ομως, ποτε δεν το εχω αποφασισει πραγματικα.

Ο λογος; Δεν μου καθεται ουτε το τι θεμα θα εχει, και κατ επεκταση τι τιτλο να του βαλω (αυτο μπορουμε να το συζητησουμε αργοτερα)

Λογικα θα μπορουσα να επιλεξω ενα μοτιβο που μου κανει ενδιαφερον, και να γραφω πανω σε αυτο. Τι ισχυει ομως στη δικη μου περιπτωση;;

-Ασχολουμαι με το ποδοσφαιρο. Αρα θα μου πει καποιος "φτιαξε ενα blog με αθλητικα". Τι ακριβως θα βαζω;; Μπορω να ποσταρω ειδησεις και να προσφερω μορφωση στον ποδοσφαιροφιλο λαο (υπαρχει blog για αθλητικα που κανει ενημερωσεις σε στυλ tro(ma)ktikou). Αλλα οπως θα καταλαβατε απο τα συμφραζομενα, χανει την εννοια της πρωτοτυπιας. Να ποσταρω αποψεις μου πανω στα νεα του ποδοσφαιρου;; Ολο το ιντερνετ εχει γεμισει με αθλητικογραφους που γραφουν το μακρυ και το κοντο τους για καθε θεμα, και ενιοτε bloggers που κανουν αυτη τη δουλεια. Κατα τη γνωμη μου, χρειαζεται και ο καταλληλος φανατισμος, που ισως δεν θα θελα να διαθετω. Να ποσταρω ατακες η photoshop με θεμα τα αθλητικα;; Πετυχημενη συνταγη, την εχω δοκιμασει "ερασιτεχνικα". Ομως θα πρεπει να τα ποσταρω σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα αυτα. Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα εχω ορεξη να φτιαχνω φωτοσοπ για καθε μερα, και ουτε ειναι αυτο που περιοριζει την εκφραστικοτητα μου.

-Ασχολουμαι με το football manager. Και τι θα γραφω σε ενα τετοιο blog;; Παικτες και τακτικες;; Και σε αυτο μπορεις να βρεις απο 1000 σαιτ την π@παρια που ψαχνεις, απο λιστα παικτων και τακτικων αλλο τιποτα. Στο κατω-κατω, ειμαι απλα gamer, δεν ειπα ποτε οτι ειμαι μετρ σε τακτικες. Οποτε, δεν βλεπω να εχω επιτυχια εκει.

-Μου αρεσει να βρισκω εξυπνες ατακες, να κανω χιουμοριστικες εικονες/βιντεο κλπ. Ισχυει εδω κατι που θα ισχυουσε και στα παραπανω: μπορω να προσαρμοζω την εμπνευση μου στις αναγκες του χρονου;; Να λεω απο μεσα μου "πωπω, πρεπει να σκεφτω μια βλακεια να βαλω στο blog", αυτο κατα καποιο τροπο δεν λεγεται καν "εμπνευση". Και μαλιστα στο στυλ "αυτο δεν παει, ειναι αθλητικο, εγω γραφω μονο για κοινωνικου περιοχομενου".

Τι συμπερασμα βγαζω;; Οτι εχω την ικανοτητα να σκεφτομαι μια βλακειουλα (οπως οι κατηγοριες που ανεφερα) καθε μερα, οχι ομως παντοτε στο ιδιο θεμα.

Σε αρθρο στο getpaid.gr, συνανταω οτι θα πρεπει να εχω ενα σταθερο θεμα. Ετσι ομως, παει πισω η δημιουργηκοτητα που εχω και σε αλλα θεματα.

Ετσι λοιπον, ριχνω την ιδεα: Μηπως να κανω ενα blog μου να γραφω "χυμα" τις σκεψεις μου, με οπλο την προσωπικη μου εκφραστικοτητα, ισως και το χιουμορ. Για οποιοδηποτε θεμα.

Η λεξη "χυμα" μαλλον θα προκαλεσε εγκεφαλικο στον ΔημητρηTongue out, ωστοσο θα σας κανω πιο λιανο το τι θα εκφραζω με αυτο το blog:

-Σκεφτηκα μια ατακα για το ποδοσφαιρο. Γιατι να τρεχω στα αθλητικα community;; Θα το γραψω στο blog, γιατι ετσι μου ρθε.

-Σκεφτηκα μια ωραια φιλοσοφια για τη ζωη. Γιατι να το κανω status στο facebook;; Και γιατι να το απορριψω απο το blog με τη λογικη "ασχολουμαστε μονο με αθλητικα";;

-Σκεφτηκα του κοσμου τις ωραιες ατακες. Γιατι να μην τις συνδυαζω με τα παραπανω, και να εχω εναν "χαρακτηρα" στο ιντερνετ, που θα ξεχωριζει οχι για τη θεματολογια του, αλλα για την εκφραστικοτητα του. Στο κατω-κατω, πολλοι bloggers εχουν σαν οπλο αυτο.

Αντι λοιπον να φερνω ενα blog σε συγκεκριμενο θεμα, θα εμπιστευτω το χιουμορ μου και τις σκεψεις μου, για να γραψω σε οτι μου ερθει, με το δικο μου τροπο.

Τι γνωμη εχετε εσεις γι αυτο;;;

Συγνωμη αν σας κουρασα!!

Quote04.10.2010 21:220 people like thisLike

πόπο! Αλέξανδρε πολλά. Αλλά καλά έκανες που μας έγραψες τις σκέψεις σου...

Για να σε ανεβάσω θα σου πω κάτι. Σήμερα βγήκα για καφέ και ένα παλικάρι που ήταν στη παρέα μου είπε πως έχει κάνει ένα blog που του δίνει 100€ το μήνα. Το έφτιαξε μόλις πριν από 3 μήνες και αποτελεί μεγάλη επιτυχία του αν είναι έτσι τα πράγματα...

Έρχομαι στα δικά σου. Με λεπτομέρεια μας εξήγησες και νομίζω πως όλοι καταλάβαμε ποιός είναι ο προβληματισμός σου. Απόλυτη συνταγή δεν υπάρχει.

Γενικότερα, κάτι συγκεκριμένο, αν είναι κορυφαίο στο είδος τού, μπορεί να κάνει θραύση. Αυτό λέει ο κανόνας. Αν νομίζεις πως έχεις ένα χαρακτηριστικο "χίουμορ" και δεν μπορείς να το βγάλεις ακολουθώντας αυτά που λεω κατά καιρούς, κάνε αυτό που θα σε ευχαριστεί και θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

Αν τώρα η έμπνευση σου είναι συνεχής, και μπορείς να γράφεις παρα πολύ συχνα, δεν ξέρω αν θα μπορούσες να στηρίξεις 2 blog, αλλά όντως θα σπας τις δυνάμεις σου.

Άρα αν απορρίπτεις το να συντηρείς 2 μπλογκ. κάνε το τελευταίο που σκέφτεσαι.

Αλλά παλι νομίζω πως θα μπορούσες να του δωσεις ένα χαρακτήρα.Το νόημα; ¨"Ποδόσφαιρο & ή ΦΒ από την αστεία πλευρά"

οι φωτοσοπιές είναι μέσα στα αστεια. Και άσχετα αστεία κολάνε αφού το μπλογκ σου θα είναι παιχνιδιάρικο. Σοβαρά θα κολλάνε και που και που όλα θα κολλάνε.

Αρα ότι γουστάρεις θα γράφεις, αλλά το 40% του site σου θα δίνει παλμό και χαρακτήρα στο βασικό θέμα. Από εκεί και πέρα μην απορρίπτεις κανένα περιεχόμενο και αφησε τη φαντασία σου να καλπάζει. Πριν βάλεις τίτλο, σκέψου το καλά...  Μετράει και αυτό κάπως να είναι πιασάρικο.

Για το τίτλο για να μη στο φάνε, άν έχεις διάφορες ιδές στείλε p.m να σου πω τη γνώμη μου

Σε κάλυψα;

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote04.10.2010 21:420 people like thisLike

Για να κερδίσεις χρήματα απο το ιντερνετ απαιτεί προσφορα, κόπο και χρόνο....

Απο ολο το κείμενο το Δημήτρη θα κρατήσω αυτό......