Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Διακόσμηση και Σπίτι - diakosmisikaispiti.gr
Quote10.04.2011 16:340 people like thisLike

Μετά από ώρες δουλειάς και ψάχνοντας για αρκετούς μήνες ποιοτικούς αρθρογράφους ανοίξαμε το πρώτο μας ελληνικό site, με θέμα την διακόσμηση.

Το Διακόσμηση και σπίτι ευελπιστούμε να γίνει ένα site σταθμός για να βρει κάποιος πληροφορίες και ιδέες ώστε να κάνει το σπίτι του έναν ευχάριστο και άνετο χώρο. Περίπου ένα μήνα online και ήδη οι καθημερινοί επισκέπτες αγγίζουν κατά μέσω όρο τους 200/ημέρα με ρυθμούς αύξησης περίπου 20% ανά εβδομάδα (φυσικά αυτό κάποτε θα μειωθεί).

Το Διακόσμηση και σπίτι ασχολείται όχι μόνο με αυτούς που αναζητούν πληροφορίες για το θέμα αλλά και με επαγγελματίες που θέλουν είτε να παρουσιάσουν είτε να διαφημίσουν τις υπηρεσίες ή την επιχείρησή τους. Αν κάποιος ενδιαφέρεται δεν έχει παρά να επικοινωνήσει ώστε να καταλήξουμε μαζί στον τρόπο με τον οποίο θα προωθήσει την δουλεία του.

Δίνουμε βάση σε δύο πολύ απλά (αλλά και σύνθετα) σημεία, στα ποιοτικά άρθρα και κείμενα από επαγγελματίες αρθρογράφους και στο SEO που αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του site (ήδη το 60% της επισκεψιμότητας είναι από μηχανές αναζήτησης και σύντομα θα σταθεροποιηθεί στο 85-90%).

http://diakosmisikaispiti.gr και e-mail επικοινωνίας: info(παπάκι)diakosmisikaispiti.gr ή μπορείτε απλά να στείλετε ένα μήνυμα σε μένα.

Quote12.04.2011 09:560 people like thisLike

Απλό, αλλά καθαρό. Εμένα μου αρέσει αυτό το στυλ, μου φαίνεται πολύ ξεκάθαρο. Η αλήθεια είναι πως μπορεί να λείπει λίγο χρώμα, αλλά η εμφάνιση είναι κάτι που το προσαρμόζεις στη συνέχεια.

Με τι πλατφόρμα το έχεις κάνει;

Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία!

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote12.04.2011 18:460 people like thisLike

Στην πολυαγαπημένη μου πλατφόρμα Wordpress είναι. Ναι από επιλογή το θέμα είναι απλό, το πλάνο είναι να γίνει μετάβαση σε κάτι πιο φανταχτερό σε Web 2.0 στυλ αλλά όχι τώρα. Γενικώς σε όλα τα sites μου δουλεύω με αυτό το plan, ξεκινάνε απλά και λιτά και στην συνέχεια (συνήθως 6 μήνες περίπου μετά) το γυρνάω σε Web 2.0 design. Μέχρι στιγμής αυτή η τακτική μοιάζει δουλεύει πολύ καλά (ήδη τα bounce rate είναι αρκετά χαμηλά δεδομένου πως δεν υπάρχει ακόμη αρκετό υλικό πάνω).

Quote12.04.2011 23:130 people like thisLike

Φιλε Ζαπατιστα ωραίο λιτό και με καλογραμμενά άρθρα το blog σου και εγώ ασχολουμαι με ανάλογο θέμα αλλά ισως πιό πολύ όσον αφορά τις τεχνοτροπίες νομίζω είχες δεί το δικό μου blog όταν το ανεφερά εδώ www.texnotropieskaidiakosmisi.com. Συμφωνώ με τον Δημήτρη οτι ίσως χρειάζεται λίγο παραπάνω χρώμα.

Λοιπόν σου εύχομαι καλή επιτυχία στο blog σου και καλά άρθρα.

Quote13.04.2011 07:180 people like thisLike

Καλημέρα σας! Ναι την έχω δει την ιστοσελίδα σου colorman και φαίνεται πολύ αξιόλογη. Ίσως στο μέλλον θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιου είδους ανταλλαγή links αν σε ενδιαφέρει.

Quote13.04.2011 16:420 people like thisLike

Θα μπορούσατε επίσης να ανταλλάξετε και περιεχόμενο σε περιπτώσεις που το αντικείμενο είναι κοινό... Είναι ωραίο να βλέπεις συνεργασία στο διαδίκτυο και να μην τους βλέπεις όλους ανταγωνιστικά...

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote13.04.2011 17:000 people like thisLike

Γειά  σας...

Φυσικά ZapatistaDK kai θα μπορουσαμε να κάνουμε αυτό που λες και όπως λέει και ο Δημήτρης δεν είναι σωστό να βλέπουμε ανταγωνιστικά το θέμα

εγώ εξάλλου ότι γραφω και ότι κάνω το κάνω μόνος μου απλά για να ενημερώσω για πράγματα που ξέρω και να μπορεί κάποιος να βρεί αρκετές ιδέες συγκεντρωμένες σε ένα blog. Είμαι ανοιχτός λοιπόν σε αυτό που λές, εξάλλου και το δικό σου blog είνα εξαίσιο.

Quote19.04.2011 22:570 people like thisLike

Γειά σας......

Λοιπόν φίλε

Quote20.04.2011 01:390 people like thisLike

Το ειδα σημερα στα backlinks μου, και σε προσθεσα ηδη :) υπαρχει καποιο μαιλ επικοινωνιας που μπορω να σε βρω? Αν θελεις στειλε μου ενα mail σε αυτο που αναφερω στο παραπανω, η στειλε ενα pm εδω να σου δωσω το προσωπικο μου μαιλ :)

Quote20.04.2011 01:420 people like thisLike

Ξέχασα να αναφέρω πως μπορεί όποιος θέλει να μας βρει και στο Facebook: http://www.facebook.com/diakosmisi

Quote03.03.2014 14:080 people like thisLike

Πιστεύω ότι θα βρούμε πολλές ιδέες για ανακαίνιση στο σπίτι μας.

Quote25.06.2014 16:070 people like thisLike

Καλύπτει και Ανακαίνιση Σπιτιού ;

Quote20.07.2014 22:510 people like thisLike

Μια που αναφέρεστε σε ελληνικά site να προτείνω και εγώ ενα, είναι το Σπίτι και Διακόσμηση και γράφεται έτσι spitikaidiakosmisi.gr

Μπορεί να ακούγεται κοινότυπο αλλά τουλάχιστον είναι ευχάριστο και ευκολοδιάβαστο. Έχει πολλές φωτογραφίες για να μπορεί ο επισκέπτης να παίρνει ιδέες για την διακόσμηση σπιτιού, επαγγελματικών χώρων κ.α.

Καλή επιτυχία στους προηγούμενους φίλους που ασχολούνται με το ίδιο θέμα, καθώς και στους επόμενους που μπορεί να φέρουν καινούργιο αέρα.

Επαγγελματίας, είναι ο ερασιτέχνης που δεν τα παράτησε ποτέ.
Quote22.07.2014 12:050 people like thisLike

Ωραίο καθαρό site....Το concept αξιοποίησής του ποιο είναι;
Να προσφέρονται πληρωμένες υπηρεσίες διακόσμησης ή έσοδα από διαφημίσεις;

Quote22.07.2014 14:410 people like thisLike

Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να σκέφτομαι έσοδα από διαφημίσεις και πληρωμένες υπηρεσίες. Αρχικά το έκανα για προσωπική ευχαρίστηση, ξέρεις, το αίσθημα όταν δημιουργείς κάτι μόνος σου. Μακροπρόθεσμα θα ήθελα να το πάω σε κάτι πιο προχωρημένο. Μου αρέσει η έννοια της ανοιχτής κοινότητας, προσωπικά αν μου δοθεί η ευκαιρία και έχω ακόμα όρεξη (γιατί μόνο τα άτομα που ασχολούνται με το θέμα, μπορούν να καταλάβουν πόσο χρονοβόρο και κουραστικό μπορεί να γίνει, ειδικά όταν δεν υπάρχει οικονομικό όφελος) να προωθώ δωρεάν φυσικά, νέους σχεδιαστές και διακοσμητές με τα έργα τους. Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να περάσει καιρός, και να αποκτήσει η σελίδα την εμπιστοσύνη των επισκεπτών και να εξακολουθήσει να έχει αυτήν την ευχάριστη αύρα.

Μέχρι τώρα ακολουθώ τις κλασσικές γραμμές θεματολογίας που έχουν τα ξένα portal αλλά πάντα με προσωπική επιλογή. Ευελπιστώ ότι ο κατασκευαστικός κλάδος κάποια στιγμή θα πάρει τα πάνω του, με αποτέλεσμα να αναδυθεί περισσότερο και ο κλάδος της διακόσμησης.

Να μην ξεχάσω να ζητήσω από τους φίλους που έχουν δικές τους σελίδες ότι μπορεί να μου στέλνουν τις σελίδες τους στην κατηγορία Σύνδεσμοι (εκεί εχω και την διεύθυνση του mail) για να τις προβάλω, χωρίς απαραίτητα να κάνουν το ίδιο. Θα ήθελα να υπάρχει αυτή η καλή ατμόσφαιρα στην ελληνική κοινότητα, γιατί όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

Επαγγελματίας, είναι ο ερασιτέχνης που δεν τα παράτησε ποτέ.
Quote25.07.2014 20:300 people like thisLike

Πολύ ωραία σχεδιασμένο site!!

Για να λες εσύ ο ίδιος οτι το κάνεις πρώτα για δική σου ευχαρίστηση, μόνο εσύ ξέρεις πόσο θα θελες να έχεις "σκοτούρες" με διαφημήσεις και affiliates. Απλά θα είναι κρίμα να πάει ανεκμετάλευτο με αυτή την έννοια το site, μιας και είναι καλαίσθητο, και δεν θα είχε να χάσει κάτι απο εξυπνες, μη κουραστικές διαφημήσεις.

Quote23.08.2014 08:240 people like thisLike

Παιδιά όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post, μπορείτε να συνεργαστείτε με το Fashionguide, προσθέτοντας όπου θέλετε links από το site σας προς εμάς.

Είναι ένας εξαιρετικά απλός τρόπος για να έχετε κάποιο έξτρα εισόδημα. Λειτουργεί παράλληλα με ότι άλλη διαφήμιση έχετε στο site σας (π.χ. AdSense) και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην εικόνα του site αφού τα links τα βάζετε όπου και όπως θέλετε.

Το Fashionguide έχει ειδικό section για το ΣΠΙΤΙ. Είναι κρίμα αξιόλογες προτάσεις όπως οι δικές σας να μην έχουν και κάποιο παράπλευρο οικονομικό όφελος.

Quote02.11.2016 23:360 people like thisLike

Πολύ ωραίο το site, αν και όπως λέει ο Dimitris του λείπει λίγο χρώμα, κατά τα άλλα είναι καθαρογραμμένο και με ωραίες περιγραφές. Με την ευκαιρία, μπορώ να βάλω και το δικό μας blog (το έχουμε μαζί με άλλους 2 φίλους) και είναι το www.dimiwise.gr .