Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Χρήματα απο domain names.
Quote15.03.2013 02:171 people like thisLike

Μετά από αρκετό καιρό αποχής από την κοινότητα του GetPaid.Σας καλωσορίζω με μια ερώτηση..

Λοιπόν. ψάχνοντας ανακάλυψα ένα domain με κατάληξη net το οποίο γίνεται επίκαιρο κατά καιρούς.(πιασάρικη λέξη).

Θα ενδιαφέρει ελληνικό κοινό.Σκέφτομαι να κινηθώ ως εξής..

1)κατοχύρωση στο  papaki.gr με 1 χρόνο δωρεάν hosting.

2) σύνδεσή του domain με κάποιο blog-site που θα δημιουργήσω με κάποια αρθογραφια σε εβδομαδιαία βάση για να ανεβαίνει στην κατάταξη.

Εναλλακτική να μην αρθογραφώ και να βάλω διαφημίσεις (αυτό πρέπει να λέγεται παρκάρισμα αν δεν κάνω λάθος)

3) το κατάλληλο διάστημα πώληση.

Γνώσεις προγραμματισμού δεν έχω.Γνωρίζω μόνο να φτιάχνω μπλόγκ στο blogger.

Πώς λέτε να κινηθώ;

Quote15.03.2013 13:260 people like thisLike

Καλημέρα! Τελευταία περνάει κι από το δικό μου το μυαλό η αγορά ''έξυπνων'' domain names. Θέλει υποθέτω αρκετή προνοητική σκέψη και ΠΟΛΛΗ τύχη για να παίξεις σε αυτό το ''χρηματιστήριο'', αλλά μπορεί να έχεις τεράστιο κέρδος από το πουθενά.

Έχει κανείς να μοιραστεί κάποια καλή εμπειρία/κέρδος από το άθλημα????

Περί ιστοσελίδας/blog , νομίζω πως αν ψάχνεις κάτι απλό και γρήγορο λογικά θα σε εξυπηρετήσει η Webnode που είναι ίσως το απλούστερο στη χρήση drag n drop cms που έχω χρησιμοποιήσει (έχει και το παπάκι άρθρο για το πώς να κάνεις τη σύνδεση, αν δεν απατώμαι!)

Quote15.03.2013 21:550 people like thisLike

Αν φτιάξω στο blogger ένα blog μπορώ να το συνδέσω με το domain που σκέφτομαι αν αγοράσω; αντι να είναι της μορφής ας πουμε toblogmou.blogspot.com να πάρει το ονομα του domain που θα κατοχυρώσω..ανεξάρτητα κατάληξης;

Quote20.03.2013 14:150 people like thisLike

Γεια σου testudo, χαιρόμαστε που σε βλέπουμε μετά από τόσο καιρό....

Νομίζω πως για να ασχοληθεί κανείς με domains θα πρέπει, όπως είπε και ο Wilfred, να ψάξει πολύ καλά τα domains που θα μπορούσαν να έχουν μεγάλη αξία στο μέλλον. Δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με το άθλημα, αλλά νομίζω πως τις περισσότερες φορές θα βγαίνεις χαμένος για να μοσχοπουλήσεις κάτι καλό, που εκ των προτέρων δεν ξέρεις ποιο θα είναι.

Άρα, δεν θα στεκόμουν σε ένα domain αλλά θα ήταν μια συνεχή αναζήτηση. Δεν θα στόχευα σε κάτι παρκαρισμένο για να βγάζει λεφτά, άντε το πολύ πολύ να έβαζα διαφημίσεις μπας και μου έβγαζε τα έξοδα ανανέωσης του domain.

Τώρα για την τελευταία σου ερώτηση, το όνομα του blogger είναι ανεξάρτητο από το όνομα του domain που θες να συνδέσεις.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote21.03.2013 14:250 people like thisLike

Κατάλαβα,ευχαριστώ για τις απαντήσεις!και κάτι ακόμα,όταν το αγοράσω,εάν βρω αγοραστή,η μεταβίβαση είναι εύκολη; ή γίνεται με την λήξη του χρόνου;

Quote21.03.2013 14:250 people like thisLike

Κατάλαβα,ευχαριστώ για τις απαντήσεις!και κάτι ακόμα,όταν το αγοράσω,εάν βρω αγοραστή,η μεταβίβαση είναι εύκολη; ή γίνεται με την λήξη του χρόνου;

Quote27.03.2013 10:210 people like thisLike

Τεχνικά δεν νομίζω να είναι δύσκολη. Καλύτερα θα ήταν για αυτό να ρωτήσεις κάποιον από τους Έλληνες παρόχους. Αυτοί θα σε κατατοπίσουν πιστεύω σε ένα βαθμό. Για τα της εφορίας ίσως να ρωτήσεις και κάποιο λογιστή.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote28.03.2013 22:070 people like thisLike

Η μεταβίβαση είναι εύκολη, τα .gr domain έχουν κάποια διαδικαστικά/γραφειοκρατία παραπάνω, και σε κάθε περίπτωση η μεταβίβαση γίνεται πριν τη λήξη του χρόνου, όσο είναι ακόμα ενεργό... αλλιώς δε μιλάμε για μεταβίβαση, αλλά για αγορά! :D

Quote25.06.2013 03:450 people like thisLike

Μετά από αρκετό καιρό αποχής από την κοινότητα του GetPaid.Σας καλωσορίζω με μια ερώτηση..

Λοιπόν. ψάχνοντας ανακάλυψα ένα domain με κατάληξη net το οποίο γίνεται επίκαιρο κατά καιρούς.(πιασάρικη λέξη).

Θα ενδιαφέρει ελληνικό κοινό.Σκέφτομαι να κινηθώ ως εξής..

1)κατοχύρωση στο  papaki.gr με 1 χρόνο δωρεάν hosting.

2) σύνδεσή του domain με κάποιο blog-site που θα δημιουργήσω με κάποια αρθογραφια σε εβδομαδιαία βάση για να ανεβαίνει στην κατάταξη.

Εναλλακτική να μην αρθογραφώ και να βάλω διαφημίσεις (αυτό πρέπει να λέγεται παρκάρισμα αν δεν κάνω λάθος)

3) το κατάλληλο διάστημα πώληση.

Γνώσεις προγραμματισμού δεν έχω.Γνωρίζω μόνο να φτιάχνω μπλόγκ στο blogger.

Πώς λέτε να κινηθώ;

Εφοσον δεν ξερεις απο προγραμματισμο σου προτεινω ανεπιφιλακτα wordpress ή drupal.

Oποιος ενδιαφερεται για εξτρα εισοδημα χωρις κεφαλαιο www.pwsnavgaleisleftaonline.blogspot.com
Quote12.08.2013 13:430 people like thisLike

Σε γενικές γραμμές δεν πιστεύω ότι αξίζει η ενασχόληση. Σκέψου ότι σε περίπτωση που δεν τα πουλήσεις έγκαιρα, πρέπει να ξαναπληρώσεις ανανέωση, ενώ αν δε τα ανανεώσεις, έχεις χάσει την επένδυση. Με λίγα λόγια είναι σαν να περιμένεις για το λαχείο ή να βλέπεις ότι θα υπάρξει ανάπτυξη σε διάστημα 10ετίας και έτσι να κερδίσεις (πράγμα που δεν το βλέπω). Η ελληνική αγορά είναι τρομερά μικρή για να υπάρξει σοβαρή ανάπτυξη στο συγκεκριμένο τομέα. Οι μόνοι που θα ενδιαφερθούν να σου αγοράσουν ένα άλλο domain είναι ουσιαστικά άλλοι domainers. Με λίγα λόγια είναι σαν να μπαίνεις σε μία αγορά που με συλλέκτες νομισμάτων, θα είναι συλλέκτες domains.

Σε περίπτωση που θέλεις να πάρεις φθηνά domains πάντως, ρίξε και μια ματιά στην εταιρεία μου, την supremo hosting. Έχει φθηνότερες τιμές στα domain names.

http://www.enterlogic.gr/ - κατασκευή ιστοσελίδων
Quote14.08.2013 09:510 people like thisLike

@alexitsios

Νομίζω ό,τι αυτοί που έκλεισαν γνωστά domains πριν από χρόνια, πραγματικά εβγαλαν καλά χρήματα.

Απλά όπως λες, πληρώνοντας και την ανανέωση δεν πρόκειται να βγάλεις χρήματα υπολογίζοντας ότι θα πουλήσεις ένα domain μερικές δεκάδες ή ακόμα και εκατοντάδες ευρώ. Γιατί στα 10 domains πόσα θα καταφέρεις να πουλήσεις;

Μόνο αν πρόκειται για κάτι που έχεις σκεφτεί, δεν το έχουν κλείσει ακόμα και πραγματικά είναι κάτι με φοβερή αξία. Κάτι που ακόμα δεν εκτιμά κανείς, αλλά σε μερικά χρόνια θα είναι μια σημαντική λέξη-κλειδί....

Quote14.08.2013 10:300 people like thisLike

πράγματι ισχύει αυτό. Αυτοί που έκλεισαν το pizza.gr, hotel.gr κλπ, έκαναν σωστή επιχειρηματική κίνηση. Από την άλλη αν σκέφτεσαι να πάρεις ένα domain του τύπου pizzaguide.gr, τότε θα μπεις απλά στο σωρό με χιλιάδες άλλα αντίστοιχα domain names που δεν πρόκειται πιθανότατα να πουληθούν ποτέ.

http://www.enterlogic.gr/ - κατασκευή ιστοσελίδων
Quote14.08.2013 10:430 people like thisLike

Ακριβώς. Αν δεν παίξεις ακριβώς πάνω στη λέξη κλειδί, ο άλλος μπορεί να βρει άλλα 1000 ονόματα για να σε παρακάμψει