Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Λεφτά από internet και φορολογία
Quote21.02.2010 22:040 people like thisLike

Γεια σας παιδιά,εχω μια απορία και αναρρωτιόμουν αν έχει κανείς καμιά ιδέα. Οκ, ας πούμε ότι βγάλαμε λεφτά από το ιντερνετ και είναι το μονιμο εισόδημά μας. Είμαστε υποχρεωμένοι να το δηλώσουμε κάπου; Είμαστε παράνομοι αν δεν το δηλώσουμε; Και από ποιο όριο και πάνω; Ευχαριστώ!

Quote21.02.2010 22:200 people like thisLike

καλό θα ήταν να μας απαντήσει κάποιος λογιστής. εθεσες ένα σημαντικό θέμα ρουλα.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote28.02.2010 11:380 people like thisLike

Γεια σας παιδια. Εχω την ιδια απορια με η ρουλα. Αν καποιος γνωριζει περι του θεματος μπορει να βοηθησει; Ευχαριστω!

Quote01.03.2010 18:290 people like thisLike

geia sas paidia apla ithela na sas po milhsa me enan logisth kai mou exei pei den einai ypoxreotiko na dhlwneis ta lefta ths forologias an den einai poio polla apo 1000 eyro ton mhna an ta plhrwnesai meso trapezhs panta isxiei auto an ta plhrwnesai allios den eisai ypoxreomenos na ta dhlwneis...apla an ksepernan sto thema ths trapezas tha prepei na dhlwneis poios ta esteile giati ta esteile kai ta sxetika..

Quote01.03.2010 19:080 people like thisLike

@ χαραλαμπος

έτσι είσαι καλυμμένος νομικά; περίεργο μου φαίνεται;

Η φοροδιαφεύγεις χωρίς να αντιμετωπίζεις πρόβλημα;;;

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote01.03.2010 19:210 people like thisLike

Γεια σου Χαραλαμπε.....ευχαριστουμε για την απαντηση!

Οσο η φοροδιαφυγη, Δημητρη, νομιζω οτι δεν υφισταται απο τη στιγμη που μιλαμε για το ποσο κατω τον 1000 ευρω.

Quote01.03.2010 19:240 people like thisLike

Γεια σου Χαραλαμπε.....ευχαριστουμε για την απαντηση!

Οσο η φοροδιαφυγη, Δημητρη, νομιζω οτι δεν υφισταται απο τη στιγμη που μιλαμε για το ποσο κατω τον 1000 ευρω.

δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς ρούλα....

Quote01.03.2010 19:290 people like thisLike

Δημητρη, εννοω οτι δεν υπαρχει φοροδιαφυγη απο τη στιγμη που δεν εισαι υποχρεομενος απο νομικης πλευρας να δηλωσεις το ποσο που δεν υπερβαινει τα 1000 ευρω.

Quote01.03.2010 19:330 people like thisLike

ισχύει όμως κάτι τέτοιο;;;;;; θα το διασταυρώσουμε....

Quote01.03.2010 19:380 people like thisLike

paidia apla na kseretai sthn ellada pou zoume twra kanenas den kynhgaei thn forologia tou internet kai den mporei na vrei ti vgazeis apo ena kseno site pou den einai sthn katoxh kapoiou ellina ..

Quote01.03.2010 19:390 people like thisLike

Φανταζομαι οτι ισχυει, αφου το λεει λογιστης.

Quote04.03.2010 00:330 people like thisLike

Αυτό μου έστειλε μια φίλη λογίστρια. Την ευχαριστώ πολύ!

Kαταρχάς για να δηλωθεί ένα εισόδημα στη φορολογική δήλωση πρέπει να υπάρχει αποδεικτικό ( βεβαίωση αποδοχών, συντάξεων,επιδομάτων...). στο εισόδημα από το internet δεν υπάρχει άμεση σχέση με εργοδότη ούτε ασφαλιστικός φορέας ( ικα ) και άρα ούτε και βεβαίωση αποδοχών η έστω κάποια βεβαίωση κερδών ( τύπου οπαπ παράδειγμα).επομένως δεν υπάρχει βάση για να δηλωθεί το εισόδημα αυτό. θα μπορούσε ίσως να δηλωθεί σαν χρηματικό διαθέσιμο ( με αποδεικτικό τραπέζης ) για ανάλωση κεφαλαίου σε περίπτωση πόθεν έσχες, πράγμα που αν κατάλαβα καλά εννοεί και ο χαράλαμπος ( όσο για το πλαφόν των 1000 euro δεν ξέρω που το στηρίζει)... τελικά λοιπόν θεωρώ ότι εκ των πραγμάτων δε μπορεί να δηλωθεί αυτό το εισόδημα ακόμα κι αν είναι μόνιμο. ελπίζω να βοήθησα

Quote27.08.2010 20:550 people like thisLike

Παιδιά το θέμα που έθεσε η Ρούλα είναι πολύ σοβαρό, ειδικά αυτή τη περίοδο που το Κράτος Πρέπει να μαζέψει λεφτά.  Θεωρητικά, ευ' όσον κερδίζεις χρήματα πρέπει να φορολογηθείς.  Το θέμα είναι αν υπάρχει φορολογικό υπόβαθρο που να καλύπτει κέρδη μέσω Internet.  Στις Η.Π.Α. για παράδειγμα ο "Κώδικας" λέει ότι αν βγάζεις παραπάνω από $600 το χρόνο μέσω Internet, πρέπει να τα δηλώσεις στο "Ε τάδε".  Είμαι σίγουρος ότι στον Ελληνικό Κ.Β.Σ. δεν υπάρχει αντίστοιχο "Ε τάδε".  Ίσως μία ερώτηση στην εφορία να μας έδινε κάποιες πληροφορίες.

Quote28.08.2010 20:180 people like thisLike

aν θες να είσαι νόμιμος, κανονικά πρέπει να δηλώνεις το οτιδήποτε. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις έναρξη επιχείρησης. Στη Linkwise που είναι ελληνική, δουλέυεις ως ιδιώτης με παροχή υπηρεσιών και φορολογείσαι με 20% επί των εσόδων.   Τώρα και τα έσοδα από Adsense πρέπει να δηλώνονται. Τώρα αν κάποιος δοκιμαστικά έβγαλε 5 δεκάρες δεν έχει υπάρξει ποτέ θέμα με την εφορία. Οι περισσότεροι λογιστές δεν ξέρουν τι παίζει κιόλας ή το ακούνε πρώτη φορά..... Πολλοί σου λένε πως για μικροποσά δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα.

Η αλήθεια είναι πως αν θες να είσαι συνεπής και νομότυπος δηλώνεις το οτιδήποτε.

Quote24.09.2010 18:030 people like thisLike

WinkΧαίρομαι που βρίσκω αυτό το θέμα ανοιχτό στο forum γιατί με απασχολεί έντονα τον τελευταίο καιρό!!  Για να δοθεί όμως μια σαφής και τεκμηριωμένη απάντηση, θα πρέπει να προσδιορίσουμε τον τρόπο που κάποιος μπορεί να κερδίζει χρήματα από το internet (affiliate marketing, product launching, e-shop, διαφήμισείς σε blogs κλπ).  Αν θέλει κάποιος να κάνει πιό συγκεκριμένη την ερώτηση θα χαρώ να βρω την κατάλληλη απάντηση.  Διαφορετικά θα επανέλθω σύντομα με απάντηση για το affiliate marketing!  Μην αυταπατάστε όμως ότι η φορολογικές αρχές δεν έχουν ιδέα από το internet και ότι δεν μπορούν να ελέγξουν πηγές εισοδήματος από ξένα sites!  Γνωρίζουν και πολύ καλά μάλιστα και έχουν και τα τεχνολογικά μέσα να ελέγξουν τα πάντα αν θελήσουν!!  Δεν είμαι λογίστρια προσωπικά, όμως το ψάχνω έντονα και είμαι σε καλό δρόμο!!  Λίγο υπομονή λοιπόν!!

Quote24.09.2010 18:470 people like thisLike

Αν δεν σου κάνει κόπο βάσω, θα θέλαμε να ακούσουμε τι έχεις να πεις για όλες τις κατηγορίες. Παρότι δεν είσαι λογίστρια, αν έχεις ασχοληθεί αρκετά με το θέμα, σίγουρα θα ξέρεις περισσότερα από πολλούς λογιστές. Για να μην τα γράφεις όλα με μιας, κάποια κοπέλα από εδώ τελ. ζητούσε πληροφορίες για ένα eshop που θα ξεκινούσε δοκιμαστικά. Οπότε αν έχεις την ευγενή καλωσύνη, ξεκίνα από αυτό.....  Πάντως γενικότερα είναι ένα περίεργο θέμα που ενδιαφέρει τους περισσότερους και σε ευχαριστούμε που προτίθεσαι να πεις 2 πράγματα για αυτό

Quote18.11.2010 00:300 people like thisLike

Δημητρη καταρχην να σου εκφρασω τα συγχαρητηρια μου για την ιστοσελιδα. Φοβερη. Οσο αφορα το θεμα που εχετε εδω, ισως να μπορω να σας βοηθησω. Το θεμα της φορολογησης του εισοδηματος μιας ιστοσελιδας εχει εξεταστει στο παρελθον απο πολλα γραφεια. Το σιγουρο ειναι πως εφοσον η ιστοσελιδα ανηκει σε μονιμο κατοικο ελλαδας τοτε πρεπει να φορολογηθει στην Ελλαδα. Εαν η ιστοσελιδα ανηκει σε ατομο που ζει μονιμα σε αλλη χωρα τοτε θα φορολογηθει σε αυτην την χωρα. Τωρα τελευταια αυτο που συμβαινει συνηθως ειναι να γραφετε η ιστοσελιδα στο ονομα μιας Κυπριακης εταιρειας, δικαιουχος της οποιας ειναι το ατομο που ηταν παλια ο ιδιοκτητης της ιστοσελιδας. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα τα κερδη να φορολογουνται στην Κυπρο με μειωμενο συντελεστη 10% και να ειναι και ολα τα λεφτα απολυτως νομιμα και φορολογημενα. 

Ελπιζω να σας βοηθησα και εγω λιγακι. Εαν εχεις αλλη απορια πες... 

Quote18.11.2010 10:130 people like thisLike

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Σε ευχαριστούμε πολύ για την παρέμβασή σου. Θα χρησιμοποιήσουμε τι γνώσεις σου για όποια τέτοια θέματα. Η συμβολή σου στη κοινότητά μας φαίνεται πως θα είναι πολύ χρήσιμη.

Πόσο δύσκολο, χρονοβόρο, κοστοβόρο είναι να δημιουργήσει κανείς μια εταιρεία στη κύπρο;

Quote18.11.2010 22:360 people like thisLike

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Σε ευχαριστούμε πολύ για την παρέμβασή σου. Θα χρησιμοποιήσουμε τι γνώσεις σου για όποια τέτοια θέματα. Η συμβολή σου στη κοινότητά μας φαίνεται πως θα είναι πολύ χρήσιμη.

Πόσο δύσκολο, χρονοβόρο, κοστοβόρο είναι να δημιουργήσει κανείς μια εταιρεία στη κύπρο;

Δεν ειναι δυσκολο αλλα χρειαζεσε την συμβουλη καποιου ατομου που να εμπιστευεσε. Τωρα με την ζητηση που εχουν οι κυπριακες εταιρειες ειδικα απο ελληνες ειναι πολυ ευκολο να πληρωσεις πανακριβα και να μην εισαι και κατωχυρωμενος. Συνηθως το κοστος συστασης κυμαινεται απο 1500 μεχρι 2500 ευρω και μεσα σ αυτα πρεπει να περιλαμβανονται και εξοδα αντιπροσωπευσης στην Κυπρο ετσι ωστε να εξασφαλιζετε το απορρητο. Οπως σου ζητησει πιο πολλα χρηματα να εισαι σιγουρος πως σε κοροιδυει. Πρεπει να απευθυνθεις σε δικηγορο για την συσταση της εταιρειας. Μπορεις να αγορασεις μια ετοιμη σε μια μερα η να την συστησεις εσυ σε 1 βδομαδα. Καλα εσυ που ασχολεισαι με το διαδικτυο δεν ακουσες ποτε συναδελφους σου να χρησιμοποιουν τετιου ειδους εταιρειες για να εξασφαλιστουν? Πες μου και λιγα λογια για σενα φιλε. Με τι ακριβως ασχολεισε?

Quote19.11.2010 13:080 people like thisLike

Κοίτα υπάρχούν τρόποι εδώ στη ελλάδα να δηλώσεις το εισόδημα που έχεις από διαφημίσεις σε κάποιο site χωρίς να χρειάζεται να έχεις κάνει έναρξη επιχείρησης. Όταν τα έσοδα για τις περισσότερες σελίδες είναι σε επίπεδα μικρά σίγουρα δεν αξίζει όλη αυτή η φασαρία της δημιουργίας εταιρείας στη Κύπρο.

Οι ερωτήσεις που κάνω δεν ενδιαφέρουν τόσο εμένα προσωπικά, αλλά όσο τον κόσμο που πολλές φορές ρωτάει.

Δημιουργώντας μια εταιρεία στη Κύπρο και έχοντας από εκεί εισόδημα, πάλι δεν θα πρέπει να το δηλώσεις εδώ; Γιατί αν δεν το δηλώσεις πάλι παράνομος είσαι απλά βρίσκεις τρόπους να ξεφύγεις. Τέτοια ζητήματα θα ήθελα να μας εξήγήσεις...

Μιλάμε γενικά, οπότε όσα περισσότερα μπορείς να μοιραστείς μαζί μας για το θέμα, τόσο το καλύτερο

Quote20.11.2010 01:250 people like thisLike

Ean thes na pareis ta xrimata apo tin kupriaki eteria mporis na ta paris san merisma afou tha ise o kurios metoxos. Alla auto pou den mporo na katalabo ine i antilipsi pou iparxi pws ean meinoun ston trapeziko logariasmo tis etairias sou den soy anikoun. Auto ine lathos..Ine se mia etairia pou ise esi metoxos. San deuteri epilogi mporis na ta xrisimopisisis meso tis eterias.deladi ean thes na ta ependusis kapou mporis na to kanis meso tis etairias. Telos, opos antilamvanese kapia pragmata den legontai toso apla mesa apo ena public forum..Opios theli na rwtisei kati oso afora tin xrisi ton eterion auton mpori na mou stili minima. Tha ine xara mou na voithisw

Quote22.11.2010 13:570 people like thisLike

Τα λεφτά μπορεί να είναι δικά σου, αλλά αν δεν θες να τα επανεπενδύσεις, αν θες να τα χαρείς θα πρέπει να παρεις μέρισμα. Σε αυτό το σημείο δεν ξέρω πως αντιμετωπίζει το θέμα η εδώ εφορία.

Αν πρόκειται να εκτελέσεις εργασίες στην Ελλάδα μέσω μια κυπριακής εταιρείας τα πράγματα μάλλον είναι μπλεγμένα και στην ουσία φοροδιαφέυγεις μέσω offshore. Στην περίπτωση που έχεις να κάνεις με δραστηριότητα στο ιντερνετ δεν ισχύει κάτι τέτοιο, απλά αυτό που σε απασχολεί πλέον είναι το πόσο θα φορολογούνται τα κυπριακά μερίσματα.

Φυσικά καταλαβαίνω πως σε ένα δημόσιο φόρουμ δεν μπορείς να δώσεις συγκεκριμένες συμβουλές.

Quote27.02.2011 15:210 people like thisLike

Εν τω μεταξύ, το συγκεκριμένο θέμα απασχολεί αρκετούς. Στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται η συμβουλή από κάποιο λογιστή.

Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι λογιστές δεν κατέχουν το θέμα.

Αν λοιπόν υπάρχουν λογιστές που έχουν εμπειρία πάνω στο adwords, adsense και τα έσοδα μέσω Internet καλό θα ήταν να μας γράψουν 5 πράγματα εδω. Και από εκεί και πέρα όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί τους

Quote28.02.2011 02:240 people like thisLike

καλησπέρα  κ απο 'μενα!!

ασχολούμαι με τον κλάδο των απευθείας πωλήσεων κ αυτο που ξέρω ειναι οτι δν χρειάζεται να δηλώσεις κάτι εκτος κ αν τα έσοδα σου ξεπερνουν το αφορολόγητο! και...προσεξτε με... σε υποχρεώνει η συγκεκριμένη εταιρεία που θέλει να ειναι καθ'ολα νόμιμη! οπότε κανεις έναρξη επαγγέλματος κλπ κλπ...

γενικότερα ειμαστε πολυ πισω!!!!

ενω ο συγκεκριμένος κλάδος υφίσταται στην Ελλάδα εδω κ αρκετά χρονια, τώρα θα διευθετήσουν το θέμα του κωδικου κ πως θα...ονομαζομαστε εμεις που ασχολουμαστε με τον κλάδο αυτο...

με ολα αυτα λοιπον θέλω να πω οτι καποια στιγμη ισως κατι να γινει..... αλλα ας όψεται η γραφειοκρατια!!!

ισως να υπάρχει κατι και για το ιντερνετ... αλλα ειναι ok να έχεις καποια extra ... μεχρι το αφορολόγητο.... από εκεί κ μετά.... δν εχω ιδεα!! Money mouth

Quote28.02.2011 02:340 people like thisLike

Τουλαχιστον για το google που ειναι και το πιο αξιοπιστο/προσεκτικο στις πληρωμες του για Ελλαδα δε σου ζηταει ΑΦΜ (οπως κανει για Αμερικη πχ). Που σημαινει πως δε χρειαζεται τιποτα να δηλωσεις ακομη και αν τα εσοδα σου ειναι τεραστια, δε φαινονται πουθενα, μιας και η Ελλαδα δεν υπωχρεωνει τις εταιριες να εκδιδουν αποδειξη για τετοιες πληρωμες.

Τωρα αν παμε και σε αλλες εταιριες που εχουν και πληρωμη μεσω paypal πχ, τοτε εκει εισαι ακομη πιο ανετος μιας και ολα ειναι ανωνυμα. Δεν ειμαι ειδικος αλλα απο ερωτησεις που εχω  κανεις σε λογιστες και απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο αλλους κανεις τους δε δηλωνει τιποτε και πουθενα. Ειναι πολυπλοκο το θεμα του ιντερνετ και το νομικο πλαισιο σε ελαχιστες χωρες ειναι προσαρμοσμενο ειδικα για το ιντερνετ (πχ Αμερικη, Αγγλια), το ιδιο δεν ισχυει μονο για τα οικονομικα αλλα και για διαφορα νομικα θεματα.

Ολα αυτα για τις περιπτωσεις affliates και PPC networds. Για e-shops και sites με paid membership εισαι υποχρεωμενος να εκδιδεις εσυ αποδειξη προς τους πελατες σου (θα την ζητανε και αυτοι) οποτε πρεπει να εχεις κανει εναρξη και ολες τις αλλες ενεργειες που χρειαζονται για να εκδιδεις αποδειξεις (αρα και να φορολογεισαι).

Quote28.02.2011 10:380 people like thisLike

Πολυ φοβαμαι,οτι και στα affiliate programs ακολουθει η καθε εταιρεια την δικη της πολιτικη.Π.χ η linkwise δεν ζηταει να της εκδοσεις παραστατικο για να σε πληρωσει,ενω για να εγγραφεις στο affiliate του ricardo,λεει ρητα τα εξης "Μπορώ να γίνω affiliate, εάν δεν μπορώ να εκδόσω τιμολόγιο ή δελτίο παροχής υπηρεσιών;
Δυστυχώς όχι. Προκειμένου να μπορούμε να σε εξοφλήσουμε, χρειαζόμαστε απαραίτητα ένα παραστατικό για να ολοκληρωθεί η εμπορική μας σχέση."

Που σημαινει,εναρξη,ΤΕΒΕ κλπ.Το ebay affiliate program,οπως και το google συμφωνα με αυτα που προανεφερε ο zapatista,δεν ζητα ΑΦΜ και παραστατικα για κατοικους εκτος ΗΠΑ.

Quote26.03.2013 22:150 people like thisLike

Γεια σας, βρήκα το φόρουμ σας με έρευνα στο google  για "ebook + φορολογία".

Είμαι σε απελπιστική οικονομική κατάσταση και το μόνο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό για να κάνω κάτι είναι είτε να δημοσιεύσω ένα ebook που έγραψα στο ιντερνέτ είτε να πουλάω ρούχα που ράβω, πάλι στο ιντερνέτ.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω κάτι από τα δυο ή και τα δυο χωρίς έναρξη επαγγέλματος, γιατί μου είπαν ότι το ΤΕΒΕ είναι 200 ευρώ το μήνα τουλάχιστον και εδώ δεν τρώμε κάθε μέρα και πάμε να βρούμε κάτι να φάμε, όχι να ξανα-πληρώσουμε πάλι το κράτος.

Για το θέμα της Κύπρου που γράφετε παραπάνω πιστεύω ότι δεν παίζει πια...

Εάν έκανα αυτοέκδοση του βιβλίου σε κάποιο από τα σχετικά sites, Lulu, amazon, κλπ πρέπει να πληρώσω φόρο εδώ;

Eάν έφτιαχνα μια ιστοσελίδα και να ανέβαζα το ebook μπορώ να αποφύγω τη φορολογία εάν έχω έσοδα κάτω από κάποιο ποσό όπως λέει παραπάνω;

Eιδικά το βιβλίο δεν περιμένω κάτι παραπάνω και θα είμαι ευτυχισμένη εάν το βγάλω αυτό το χιλιάρικο το μήνα.

Όσο για τα ρούχα;  Παρακαλώ πολύ για κάποια συμβουλή, πρόκειται για νηστικό άνθρωπο με υποχρεώσεις και ιδέες αλλά που δεν έχω χρήματα να επενδύσω σ'αυτές.

Quote27.03.2013 00:130 people like thisLike

Καλησπέρα,η εμπειρία μου από το ιντερνέτ η οποία δεν είναι και μεγάλη, μου έχει δείξει ότι μπορεί κανείς να βγάλει χρήματα αλλά σε βάθος χρόνου.Για την έκδοση του ebook καλό είναι να συμβουλευτείς λογιστή,ίσως κάποιος/α φίλός/η που το έχουν δοκιμάσει το εγχείρημα αυτό να μπορεί να βοηθήσει.

Τώρα για πώληση ρούχων,εγω θα δοκίμαζα στο ricardo.gr για αρχή.το να κάνεις μπλογκ ή site και να παρουσιάζεις αυτά που πουλάς καλό είναι αλλά θα πάρει αρκετό χρόνο μέχρι να γίνει γνωστό.

Quote27.03.2013 00:130 people like thisLike

Καλησπέρα,η εμπειρία μου από το ιντερνέτ η οποία δεν είναι και μεγάλη, μου έχει δείξει ότι μπορεί κανείς να βγάλει χρήματα αλλά σε βάθος χρόνου.Για την έκδοση του ebook καλό είναι να συμβουλευτείς λογιστή,ίσως κάποιος/α φίλός/η που το έχουν δοκιμάσει το εγχείρημα αυτό να μπορεί να βοηθήσει.

Τώρα για πώληση ρούχων,εγω θα δοκίμαζα στο ricardo.gr για αρχή.το να κάνεις μπλογκ ή site και να παρουσιάζεις αυτά που πουλάς καλό είναι αλλά θα πάρει αρκετό χρόνο μέχρι να γίνει γνωστό.

Quote27.03.2013 03:140 people like thisLike

H  ερώτησή μου είναι για τη φορολογία, όχι για το πώς να φτιάξω τη σελίδα ή που και πώς να τη διαφημίσω.  Ρωτώ πώς να μη φορολογηθώ πουλώντας ebook και ρούχα στο ιντερνέτ;  Iσχύουν αυτά που διάβασα παραπάνω ότι εάν είναι ως ένα όριο το εισόδημα μηνιαία

δεν φορολογείται;

Quote27.03.2013 10:450 people like thisLike

Για παροχή υπηρεσιών ισχύει κάτι τέτοιο. Αν ράβεις ρούχα και τα πουλάς, για να το κάνεις νόμιμα δεν υπάρχει άλλος τρόπος από την έναρξη επιχείρησης.

Αν πιστεύεις πως μπορείς να το κάνεις αυτό σε μεγάλη κλίμακα και επιτυχία, ίσως να είνα μια καλή ιδέα τα προγράμματα που βγαίνουν αυτή την εποχή για νέες επιχειρήσεις. Απλά, θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου ρευστότητα.

Αν γράφεις ebook και αυτά πωλούνται μέσω κάποιας υπηρεσίας όπως το lulu, τότε ίσως οι προμήθειες που λαμβάνεις να μπορούν να δηλωθούν νομότυπα μέχρι κάποιο ποσό. Για αυτό, όμως, θα πρέπει για σιγουριά να ρωτήσεις κάποιο λογιστή.

Quote28.03.2013 21:420 people like thisLike

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί έχεις αποκλείσει την περίπτωση της Κύπρου...

Σίγουρα δεν ενδύκνειται αν δεν προβλέπεις μεγάλο τζίρο, καθώς χρειάζεσαι 500-1000 μόνο για τα fees. Αλλά αυτός είναι και ο κύριος/μόνος προβληματισμός.

Quote01.04.2013 11:360 people like thisLike

Η Κύπρος πάλι, για να αξίζει πρέπει το μέγεθος της επιχείρησής σου να είναι τέτοιο που να αξίζει τα έξοδα του λογιστή. Γιατί και εκεί ακούγονται διάφορα.

Quote07.06.2013 23:580 people like thisLike

Πολύ πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα, χαίρομαι που έπεσα επάνω της και σας ανακάλυψα... Όπως έγραψαν και παραπάνω λόγω δεινής οικονομικής κατάστασης και λόγω ηλικίας που είναι απαγορευτική στο να βρεθεί εργασία αποφάσισα να ασχοληθώ με μία ιστοσελίδα δική μου, την οποία φυσικά φτιάχνουμε με φίλους σιγά σιγά. Τα προγράμματα που είπε κάποιος παραπάνω δυστυχώς δεν αφορούν όλους και άλλωστε τα περισσότερα έχουν ήδη τελειώσει. Άσε που για να έκανες πρόγραμμα ήθελες να έχεις αρκετά λεφτά στο χέρι για να ξεκινήσεις αλλιώς δεν ήταν δυνατόν να το κάνεις. Και εμένα με ενδιαφέρει αυτό αν χρειάζεται τελικά να κάνω έναρξη στην εφορία σαν παροχή υπηρεσιών γιατί δεν είναι μόνο το ΤΕΒΕ είναι και ο φόρος που για παροχή υπηρ είναι στο 40% αν δεν κάνω λάθος, οπότε βάζω συνεταίρο την εφορία και με μεγαλύτερο μερίδιο από μένα μάλιστα. Αν κάποιος ξέρει έγκυρα κάτι ας μας ενημερώσει.

Quote25.06.2013 03:310 people like thisLike

Να προσθεσω οτι και για Κυπρο το ιδιο ισχυει, εφοσον νομοθεσια δεν εχει ψηφισθει για κερδος απο το ιντερνετ δεν μπορει να κυνιθει κανεις εναντιων μας...

Oποιος ενδιαφερεται για εξτρα εισοδημα χωρις κεφαλαιο www.pwsnavgaleisleftaonline.blogspot.com
Quote03.07.2013 08:210 people like thisLike

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Εγώ έχω κάνει έναρξη στην εφορία  κι επιθυμώ συν τοις άλλοις να εκμεταλλευτώ ένα website που ετοιμάζω.

Εκτός από το να πάω να το δηλώσω στο ΤΕΒΕ κλπ, το εισόδημα που θα προκύψει από προμήθεια επί των πωλήσεων και

για το οποίο δεν θα υπάρχουν παραστατικά (άλλος θα κάνει την πώληση) και το οποίο θα ακολουθεί τη διαδρομή paypal - τράπεζα ή

κατευθείαν στην τράπεζα  πως φορολογείται?

Ευχαριστώ

Quote04.07.2013 08:500 people like thisLike

Αν δεν πουλάς ο ίδιος προϊόντα, αλλά λαμβάνεις προμήθειες, τότε πελάτης σου είναι αυτός που σου δίνει της προμήθειες. Και αν πάει μέσω Aff. Network, πελάτης είναι το aff. network. Το αν τα λαμβάνεις από τράπεζα ή από Paypal δεν αλλάζει κάτι. Αυτό νομίζω.

Να ρωτήσεις σε κάθε περίπτωση λογιστή για ό,τι άλλο μπορεί να χρειαστεί.

Quote04.07.2013 15:010 people like thisLike

Γεια σας , εχω μια ερωτηση.

Αγοραζω πραγματα απο γνωστο καταστημα ρουχων σε λιανικη τιμη και τα πουλαω στο ebay.Το κερδος μου δεν ειναι μεγαλο οταν αφαιρεσεις το κοστος των ρουχων, τα ποσοστα του εβαυ και paypal και τα εξοδα αποστολης. Στον τραπεζικο μου λογαριασμο ομως μπαινουν περιπου χιλια ευρω το μηνα αλλ το κερδος ειναι περιπου 200. Μερικες φορες πουλαω και ισοφαριζω.Αυτα πρεπει να τα δηλωνω. Μπορω να μπλεξω απο την στιγμη που μπαινει το ποσο στον λογαριασμο μου. Πουλαω σαν ιδιωτης σε ιδιωτες πιο πολυ σαν χομπυ και για ενα πολυ μικρο εξτρα εισοδημα το οπιο δεν γινεται και καθε μηνα.

Παρακαλω θα εκτιμουσα πολυ καποια καθοδηγηση!

Quote05.07.2013 10:040 people like thisLike

Κανονικά για να είσαι νόμιμη θα έπρεπε να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία. Το πρόβλημα είναι πως άνθρωποι που ξεκινούν κάτι ως χόμπυ, αν οι δικοί τους δεν έχουν επιχείρηση και έναρξη στην εφορία είναι "καταδικασμένοι" να είναι παράνομοι ή να μη ξεκινήσουν ποτέ. Αυτό είναι ένα πρόβλημα της ελληνικής πραγματικότητας.

Από τη δοκιμή που έχεις κάνει βλέπεις κάποια αποτελέσματα. Αν πιστεύεις πως με περισσότερη ενασχόληση θα κατάφερνες πολλά περισσότερα ψάξε να μπεις σε ένα πρόγραμμα ώστε να το κάνεις νόμιμα, με την ασφάλισή σου κτλ. Άλλοι θα σου πουν πως άπαξ και μπλέξεις με την ελληνική πραγματικότητα και γραφειοκρατία, τα προβλήματά σου θα είναι σοβαρότερα.

Είναι πολύ δύσκολο δημόσια κάποιος να σου δώσει συμβουλή για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα. Απαραίτητο θα ήταν να συμβουλευτείς κάποιο λογιστή.

Αυτό που θα ήθελα εγώ να αναφέρω είναι πως κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει κάτι για όσους ασχολούνται σε τόσο μικρή κλίμακα. π.χ. απαλλαγή από ΤΕΒΕ κτλ.

Quote05.07.2013 12:140 people like thisLike

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω...

http://www.forin.gr/...gwn-prwhn-k-b-s

2. Δεν είναι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών τα φυσικά πρόσωπα, με εξαίρεση τους ελεύθερους επαγγελματίες, τα οποία, ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες για τις οποίες εκδίδονται στοιχεία από τον αντισυμβαλλόμενο.

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά.

Quote06.07.2013 11:040 people like thisLike

Για αυτό λέμε πως πάντα επί των λογιστικών θεμάτων πάντα πρέπει να συμβουλευόμαστε ειδικό. Σε ευχαριστούμε πολύ Angelwitch για την πληροφορία

Quote06.07.2013 15:280 people like thisLike

Οι bloggers απο hobby που δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και χρησιμοποιούν adsense μπορεί να θεωρηθεί ότι καλύπτονται απο την παράγραφο (2 ) ότι δηλαδή είναι ευκαιριακή απασχόληση και αντισυμβαλλόμενος η google ireland ?  ή αν ασχολούνται  και με affiliate marketing στοιχεία εκδίδονται απο το aff δίκτυο σε αυτή την περίπτωση clickbanner linkwise κτλ..

Quote27.02.2014 22:260 people like thisLike

Xreiazomai ligi boithia molis anakalypsa pos i eforia tha mporei na blepei tis kinisis tou trapezikou mas logariasmou!!!
Edw kai 6 mhnes kerdizw xrhmata mazeyontas ta se logariasmo mou stin paysafe kai ystera plhronontas ena poso ton 7.5 eyrw ta metaferw ola se trapeziko mou logariasmo ( i eteria paysafe mou ta stelnei san embasma aferontas ta apo ton logariasmo mou "ta psifiaka xrhmata" )  ta opoia xrhmatika posa kymenonte peripou sta 200-250 eyrw ton mhna kai tha ithela na mathw yparxei periptosi na kindinepsw apo tin eforia ?? zhtontas mou dikeologitika gia to pou ta briskw afta ta xrhmata ??? Den nomizw pos mporw na brw ..... dioti osoi me plhrwnoun mou dinoun kwdikous apo kartes tis opoies agorazoun apo to periptero ( san kartes thlefonou) tous opoious kwdikous fortonw ystera ston diko mou logariasmo se morfh hlektronikou xrhmatos kai kanw tin parapanw diadikasia wste na ta metaferw ston trapeziko m logariasmo!!
Anisixw poly mipos mpleksw me tin eforia kai den to thelw !!! :(

Quote28.02.2014 21:020 people like thisLike

Γεια σου φίλε μας,

Μια παράκληση πρώτα. Θα ήθελα να μη γράφουμε Greeklish γιατί κουράζουν.

Ο μόνος τρόπος να πάρεις ασφαλή απάντηση για τόσο ευαίσθητα θέματα είναι να ρωτήσεις έναν λογιστή. Μόνο ένας ειδικός θα σε κατατοπίσει και συμβουλέψει υπεύθυνα.

Quote25.03.2014 19:370 people like thisLike

Προσοχη φιλοι μου, τα πραματα εχουν αλλαξει απο οπως ηταν 3-4 χρονια πριν!

Τωρα η εφορια εχει προσβαση ΠΑΝΤΟΥ κ ειδικα στους τραπεζικους λογαριασμους.

Για τις αγοραπωλησιες συνηθως χρησιμοποιουμε το paypal. Εκει δεχομαστε τις πληρωμες μας κ φυσιολογικα καοια στιγμη καποια ποσα θα τα φερεις με ηλεκτρονικο εμβασμα στον λογαριασμο σου. Αυτο τωρα φαινεται κ μπορει να αποβει επικινδυνο!

Το σοβαρο προβλημα ειναι αυτο που αναφερει η Αlexia80, το οτι μπορει να φαινεται να μπαινουν 1000 ευρω τον μηνα αλλα το κερδος σου να ειναι τα 100. Πως θα αποδειξεις οτι ειναι μονο τα 100 ειναι το κερδος σου...? Κ τι φορο θα φας σε αυτα...? Τι θα μεινει τελικα...?

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα, αρχισα για την πλακα μου κ τωρα ειναι 1000 ευρω το μηνα απο τα οποια 100-150 ειναι το κερδος. Ομως φαινεται να εχω συνολικα εμβασματα 12000 ευρω ετησιως! Κ αυτο το βλεπει ευκολα τωρα πια η εφορια, υπαρχει τρελλα με τα εμβασματα εξωτερικου για τους γνωστους λογους!

Βοηθεια ειδικου παρακαλω....

Quote14.10.2014 03:570 people like thisLike

Γεια σου φίλε μας,

Μια παράκληση πρώτα. Θα ήθελα να μη γράφουμε Greeklish γιατί κουράζουν.

Ο μόνος τρόπος να πάρεις ασφαλή απάντηση για τόσο ευαίσθητα θέματα είναι να ρωτήσεις έναν λογιστή. Μόνο ένας ειδικός θα σε κατατοπίσει και συμβουλέψει υπεύθυνα.

καλησπερα φιλε δημητρη!!!θα ηθελα να σε ρωτήσω οσον αφοραα τα συνδρομιτικες ιστοσελιδες.θα ηθελα να δημηουργησω μια συνδρομιτικη ιστοσελιδα οπου θα πληρωνομε μεσω paysafe καρτων.πως μπορω να νομιμοποιησω κατι τετοιο.να συμπληρωσω οτι ειμαι φοιτητης.σε ευχαριστω!

Quote24.10.2014 11:590 people like thisLike

Σας χαιρετώ και καλώς σας βρήκα.

Έχω μια ερώτηση που αφορά σε Educational Consultancy. Διεκπαιρεώνω αιτήσεις και πληρωμές σε κολέγια του εξωτερικού για μαθητές που θέλουν να σπουδάσουν έξω (summer schools, universities, κ.λπ.). Εγώ παίρνω την προμήθεια από τα κολέγια, δεν χρεώνω κάτι επιπλέον τους μαθητές. Άρα το οικονομικό "πάρε-δώσε" το έχω μόνο με τα σχολεία. Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι το γεγονός ότι για να αυξήσω την πελατεία μου, πρέπει να κάνω διαφήμιση, με flyers κυρίως. Τί γίνεται με τη φορολογία σε αυτήν την περίπτωσή; Συγχωρείστε την άγνοιά μου και σας ευχαριστώ πολύ!

Quote24.10.2014 12:460 people like thisLike

Γενικά παιδιά, ισχύει ό,τι θα ίσχυε και εκτός internet. Υπάρχει και η άποψη "αν τα ποσά είναι πολύ μικρά, ποιός θα ασχοληθεί μαζί σου;". Δεν παύει πάντως, ό,τι δεν δηλώνεται να είναι παράνομο. Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις, θα επαναληφθώ για μια ακόμα φορά. Μόνο ένας λογιστής μπορεί να σας απαντήσει υπεύθυνα, αναλαμβάνοντας και την ευθύνη.

Quote16.12.2014 22:000 people like thisLike

Το ερώτημά μου είναι υποθετικό και είναι το εξής : Έλληνας πολίτης, έχει δημιουργήσει ένα καταπληκτικό βίντεο, το οποίο πρόκειται να κάνει εκατομύρια "vews" (με πιθανότητες επαλήθευσης 80% υπέρ- 20% κατά).  Μπορεί να το ανεβάσει στο youtube και να αιτηθεί να γίνει συνεργάτης (youtube partner), όντας ο ίδιος άνεργος ? Το ερώτημά μου κυρίως εστιάζεται στην πληρωμή των ποσοστών , από την google, η οποία θα γίνει μέσω τραπεζικού λογαριασμού. Πρέπει να έχει κάνει από πρίν έναρξη επαγγέλματος, ή μπορεί να το κάνει εφόσον δεί πως το 80% (θετική έκβαση της υπόθεσης) επαληθεύεται ? Σε περίπτωση που λάβει ένα μεγάλο έμβασμα (μεγαλύτερο από το αφορολόγητο, άν υπάρχει αφορολόγητο) από την google και τη στιγμή που το έχει λάβει , δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος, ποιά είναι η ποινή από την εφορία ?

Ξέρω πως η απάντηση απαιτεί φοροτεχνικό και μάλιστα ειδικευμένο, γι αυτό και η απάντηση που περιμένω είναι εμπειρική.

Και κάτι ακόμα : Σε μία τέτοια περίπτωση (δημιουργίας ενός βίντεο που θα τραβήξει πολύ κόσμο) , είναι έξυπνη ιδέα να , συνεργαστεί κάποιος με το youtube , όπου δεν μπορεί να γνωρίζει τα ακριβή ποσοστά των κερδών του ? Θέλω να πώ, ότι μπορεί η google να έχει βγάλει 300.000 $ από διαφημήσεις από το βίντεο αυτό και να σου δώσει ένα πολύ μικρό ποσοστό πχ, 500 $. Δε θα ήταν καλύτερα να παίρνει ο δημιουργός απευθείας τις διαφημήσεις ? Δεν γνωρίζω όμως πώς μπορεί να γίνει αυτό, δεδομένου πως η google έχει ένα έτοιμο πελατολόγιο διαφημηστών και είναι κάτι παραπάνω από πασίγνωστη.

Ευχαριστώ

Quote17.12.2014 00:260 people like thisLike

Καλησπέρα φίλε. Καλώς ήρθες στο Getpaid.gr

Κοίτα, αυτό που θα μπορούσε να κάνει κανείς στο Youtube Partners ή στο Adsense, είναι να βάλει πολύ υψηλή τιμή στο ποσό που πρέπει να συγκεντρωθεί για να πληρωθεί, επομένως να κρατήσεις τα χρήματά του εγκλωβισμένα. Με αυτό τον τρόπο αν δεν έλαβες εισόδημα και καμία πληρωμή, τότε ποιος να σε κυνηγήσει και γιατί;

Ξεκινώντας κανείς να πειραματίζεται ερασιτεχνικά, θα ήταν καθαρή οικονομική αυτοκτονία να προχωρήσει σε έναρξη επιχείρησης. Αν κανείς πρόκειται να βγάζει εκατομμύρια στο Internet, τότε ίσως η Ελλάδα να μην είναι η καταλληλότερη χώρα για να λειτουργεί την ιντερνετική επιχείρησή του. Μακάρι η χώρα μας να προσαρμοστεί στα παραπάνω και να κρατά τέτοιες επιχειρήσεις εδώ. Δεν βρίσκω το λόγο κανείς να προχωρήσει προληπτικά σε τέτοιους μπελάδες. Καλύτερα να μη λάβεις ποσά, παρά να κάνεις τέτοιες κινήσεις προληπτικά. Όπως λες, για περισσότερες επιλογές και για πιο υπεύθυνες απαντήσεις, καλύτερα να εμπιστευτείς τον φοροτεχνικό σου.

Τώρα για το Adsense, είναι λίγο εκτός θέματος του συγεκριμένου μίτου, αλλά θα απαντήσω εν συντομία. To Adsense και η Google δεν είναι απλά ένας ενδιάμεσος. Εμφανίζει κάθε στιγμή τη βέλτιστη διαφήμιση που είναι ικανή να φέρει το καλύτερο οικονομικό αποτέλεσμα. Έτσι βελτιστοποιεί τα έσοδα και λειτουργεί τόσο για το όφελος του Advertiseer όσο και του Publisher. Εδώ είναι θέμα εμπιστοσύνης και πίστεψέ με η Google έχει πιο πολλά να χάσει αν αρχίσει να αποδίδει ελάχιστα στους συνεργάτες της. Στην τελική, τα πραγματα λειτουργούν έτσι. Κέρδίζεις από κάτι, συνεχίζεις να το χρησιμοποιείς. Δεν κερδίζεις, το σταματάς.

Αν κανείς βγάζει περισσότερα με απ' ευθείας συμφωνίες, αυτό δεν οφείλεται στη μη αποτελεσματικότητα του Adsense, αλλά στην άγνοια αυτών που παραδόξως είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν πάρα πολλά ανά εμφάνιση. Προφανώς αν γνώριζαν το Adwords μέσω του οποίου στοχεύεις συνεργάτες Adsense δεν θα χαλούσαν ποτέ τόση φαιά ουσία για να έρθουν σε ακριβοπληρωμένες συμφωνίες με μεμονωμένα sites.

Εκ πείρας σου μιλώ, πως πιο πολύ υποψιασμένος πρέπει να είσαι και πιο πολλες πιθανότητες έχεις να βρεθείς θύμα από μια απ' ευθείας συμφωνία, παρά από την Google.

Quote17.12.2014 20:070 people like thisLike

Δημήτρη, σε ευχαριστώ γιά την ευγενική και κατατοπιστική σου απάντηση σε όλα όσα ρώτησα. Μίλησες γιά πράγματα τα οποία δεν γνώριζα ότι υπάρχουν και άρα με βοήθησες πραγματικά. Όπως γιά την υψηλή τιμή συγκεντρωθέντος ποσού. Τό έψαξα λίγο και βρήκα πως εκτός αυτού, υπάρχει και το "hold", το οποίο νομίζω πως είναι καλύτερη επιλογή. Πχ, όταν τα κέρδη καλύψουν τα έξοδα έναρξης επαγγέλματος, που γιά έναν χρόνο μπορεί να είναι (δεν έχω ιδέα, λέω ένα υποθετικό νούμερο) 4000 € (γιά μηνιαίες εισφορές ασφάλισης, φοροτεχνικό που θα κάνει την έναρξη κλπ), τότε κάνεις άρση του hold. Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, που πρότεινες την "υψηλή τιμή" και όχι το "hold" ?

Quote18.12.2014 01:030 people like thisLike

Οκ, μια χαρά είναι το hold, απλά και εγώ σκέφτηκα ένα τρόπο και σου είπα...

Quote31.03.2015 23:580 people like thisLike

Παιδιά χαίρομαι που βρήκα αυτή την σελίδα διάβασα όλα τα post που ήταν άκρως ενδιαφέροντα!

Θα ήθελα να ρωτήσω τον Δημήτριος το εξής!

Αν έχω ένα κανάλι στο YouTube και το οποίο μου αποδίδει 300 ευρώ το χρόνο και είδη έχω πληρωθεί 3 φορές από 100 ευρώ στο τραπεζικό μου λογαριασμό!

Θα ήθελα να μου πείτε τι με συμβουλεύετε να κάνω εφοριακά διότι είμαι πλέον άνεργος και με ενδιαφέρει το θέμα!,

Ο λογιστής μου είπε ότι για μικροποσά να μην τα δηλώσω διότι για έναρξη χρειάζεται γύρω στα 4000 ευρώ το χρόνο!

Το κανάλι μου τα χρήματα που βγάζει είναι εκεί 300 ευρώ το χρόνο έχω θορυβηθεί λίγο με το θέμα τις εφορίας τι θα με συμβουλεύατε να κάνω!!

Quote03.04.2015 11:090 people like thisLike

Ο λογιστής σου είναι αυτός που μπορεί να σου δώσει μια υπεύθυνη απάντηση. Μη περιμένεις ποτέ από κανέναν άλλο να σε συμβουλέψει να φοροδιαφύγεις, πόσο μάλλον δημόσια. Καλό είναι να πάρεις και δεύτερες γνώμες από ειδικούς.

Εξέτασε, αφού έχεις μια βάση, πως θα μπορούσες να αυξήσεις σε κλίμακα και κέρδη τη δραστηριότητά σου, ώστε να είναι βιώσιμη και να μπορείς να τη κάνεις κανονικά σαν επάγγελμα. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορείς να βγεις έξω να βρεις πελάτες που θα σε πληρώσουν για περιεχόμνεο κτλ κτλ.

Ό,τι κάνεις να το κάνεις με καλό σχεδιασμό. Είπαμε όταν το νομικό πλαίσιο είναι απαρχαιωμένο ή άδικο, αποθαρρύνει ευρηματικά μυαλά στα πρώτα τους στάδια.

Quote13.06.2015 12:370 people like thisLike

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω κάποιες ερωτήσεις και ελπίζω να τις ποστάρω στο σωστό thread. Εδώ και λίγο χρονικό διάστημα δουλεύω σε web σελίδα που έχει έδρα εντός της Ε.Ε. σαν αρθρογράφος. Η πληρωμή γίνεται μέσω Neteller και σκέφτομαι να το κάνω νόμιμα. Η διαδικασία απότι έχω καταλάβει είναι η εγγραφή στο ΤΕΒΕ και από εκεί και μετά μπλοκάκι και παροχή υπηρεσιών. Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? Σε περίπτωση που από ένα σημείο και μετά δεν πρόκειται να είμαι σαν παροχή υπηρεσιών αλλά σαν υπάλληλος εκεί, θα πρέπει να είμαι πάλι στο ΤΕΒΕ?

Ευχαριστώ.

Quote08.07.2015 16:290 people like thisLike

https://www.youtube.com/channel/UC9XlMj66HXzQwH2e-1-zpmA can you subscribe me :)

Quote19.12.2016 10:020 people like thisLike

καλημερα παιδια σε ολο φορουμ ειμαι νεος χρηστης και εχω μια απορια ,εκανα και εγω λογαριασμο adsence ειμαι ανεργος και περνω επιδομα οαεδ υπαρχει περιπτωση αν βγαζω χρηματα απο το ιντερνετ να μου κοψουν το επιδομα?? σας παρακαλω ας μου πει καπιος αν ξερει δεν θελω να βρεθω μπλεγμενος ξαφνικα τωρα που διανυουμε δυσκολους καιρους και ψαχνουμε να βρουμε τροπο να βγαλουμε ενα εισοδημα. ευχαρηστω προκαταβολικα