Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Χρήματα από mlm - ganoderma
Quote24.08.2013 18:190 people like thisLike

Μέχρι στιγμής δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με πυραμίδες - mlm μιας και θεωρώ ότι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούν, έχει ως αποτέλεσμα να χάνεις απλά  τα χρήματα σου και φυσικά το χρόνο σου.

Πρόσφατα έκανα έρευνα για την dxn, η οποία πουλά καφέ με γανόδερμα. Σκέφτομαι να κάνω εγγραφή για τους εξής λόγους:

• Είναι νέα στο χώρο.
  • Τα προϊόντα της σε σχέση με τα άλλα της αγοράς είναι πράγματι πιο φθηνά (π.χ. 13 ευρώ ο καφές από 20 - 25 που τον έχουν σε άλλα καταστήματα).
  • Μπορείς να απευθυνθείς σε στοχευμένο κοινό όπως φαρμακοποιούς, γιατρούς και διατροφολόγους, οι οποίοι μπορούν να δίνουν απευθείας τα προϊόντα στους πελάτες τους και έτσι να στήσουν μια γερή βάση για την πυραμίδα. Με λίγα λόγια θα είναι βασισμένη στις πωλήσεις λιανικής και όχι στις εγγραφές.

Έχει ασχοληθεί κάποιος με τη συγκεκριμένη εταιρεία; Πιστεύετε ότι αξίζει;

http://www.enterlogic.gr/ - κατασκευή ιστοσελίδων
Quote26.08.2013 09:320 people like thisLike

Μια βασική αρχή είναι: Έχω όφελος ως καταναλωτής; Ο μέσος καταναλωτής θα το επέλεγε αν δεν ήταν μέλος του δικτύου;

Σε όλα σχεδόν τα MLM η απάντηση είναι αρνητική. Κοινώς, για να βγάλεις λεφτά θα πρέπει να βρεις πιο κορόιδα από εσένα.

Συγνώμη που είμαι τόσο σκληρός με τα MLM, αλλά πραγματικά δεν πιστεύω στην παραγωγικότητά τους και χρησιμότητά τους. Εκτός από ένα. Επειδή σε μπριζώνουν, λειτουργούν ως personal training. Στο τέλος θα σου έχει μείνει αυτό, για όταν είναι να ασχοληθείς με κάτι πιο υγιές.

Οπότε για το συγκεκριμένο θα ρωτούσα;

- Γιατί οι προμήθειες μοιράζονται σε τόσα επίπεδα;

- Εχω την ίδια τιμή σαν καταναλωτής, όταν δεν είμαι συνεργάτης;

- Η τιμή για τον απλό καταναλωτή είναι πολύ καλύτερη από τα βασικά γνωστά ανταγωνιστικά προϊόντα;

- Για να είμαι συνεργάτης, είμαι υποχρεωμένος να είμαι και καταναλωτής;

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote26.08.2013 12:140 people like thisLike

Σε γενικές γραμμές όπως ανέφερα και παραπάνω, στα mlm - πυραμίδες πιστεύω ότι στις περισσότερες φορές χάνεις τα χρήματα σου. Στη συγκεκριμένη δεν με προσέγγισε κάποιος, αλλά έκανα μόνος μου την έρευνα. Σε γενικές γραμμές τα οφέλη και η διαδικασία είναι η παρακάτω.

• Το κόστος εγγραφής είναι περίπου 20 ευρώ.
  • Μετά την εγγραφή, μπορείς να αγοράζεις τα βασικά προϊόντα αν είσαι μέλος σε τιμή χονδρικής περίπου 13 ευρώ και αν δεν είσαι περίπου 16 ευρώ. Σε γενικές γραμμές τα προϊόντα που έψαξα και βρήκα με γανόδερμα το amazon.co.uk είναι από 20αρικο και πάνω, οπότε η τιμή του είναι ανταγωνιστική.
  • Η DXN απ' ότι διάβασα θεωρείται ως η καλύτερη και μεγαλύτερη εταιρεία στο συγκεκριμένο τομέα.
  • Για να παίρνεις bonus από τις εγγραφές άλλων μελών κλπ, πρέπει να συμπληρώνεις 95 ευρώ το μήνα ή αλλιώς 100 pv (ένα δικό τους σύστημα πόντων). Αν θέλεις βέβαια, μέχρι να πιάσεις το στόχο (εγγραφή μελών ή πωλήσεις), δεν είναι απαραίτητο να πληρώνεις κάτι, από την άλλη όμως δεν θα λαμβάνεις ούτε εσύ κέρδη από ποσοστά εγγραφές κλπ, μέχρι να αποφασίσεις να πληρώνεις 95 ευρώ το μήνα για αγορά προϊόντων.

Η λογική που σκέφτομαι να το παίξω είναι καθαρά Online όπως γίνεται και με το affiliate marketing, δηλαδή να κάνω πωλήσεις και από αυτές να παίρνω το 20 - 25% ως retailer. Από εκεί και πέρα, οι εγγραφές σκέφτομαι να γίνονται αποκλειστικά σε φαρμακοποιούς, γιατρούς και διατροφολόγους, προκειμένου να στηθεί κανονικό δίκτυο πωλήσεων που ενδιαφέρονται για την πώληση προϊόντος και όχι σε γνωστούς που δεν έχουν ιδέα και φυσικά δεν μπορούν να πουλήσουν το προϊόν.

Quote27.08.2013 10:000 people like thisLike

Ναι, όπως τα λες υπάρχουν κάποια θετικά στοιχεία.

Αλλά ρωτώ; Γιατί οι προμήθειες να μοιράζονται σε τόσα επίπεδα;
Το πρώτο είναι λογικό για να προωθείς το προϊόν και το δεύτερο για να προωθείς την αλυσίδα. Τα επόμενα;

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote27.08.2013 10:170 people like thisLike

Ναι, όπως τα λες υπάρχουν κάποια θετικά στοιχεία.

Αλλά ρωτώ; Γιατί οι προμήθειες να μοιράζονται σε τόσα επίπεδα;
Το πρώτο είναι λογικό για να προωθείς το προϊόν και το δεύτερο για να προωθείς την αλυσίδα. Τα επόμενα;

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς να σου πω την αλήθεια.

Quote27.08.2013 17:300 people like thisLike

Εννοώ, έχεις δει πόσα επίπεδα προμηθειών υπάρχουν; Στο κλασσικό Affiliate Marketing υπάρχει μόνο ένα.

Quote27.08.2013 23:410 people like thisLike

Ουσιαστικά πρόκειται για κλασσικό mlm στην ιεράρχηση με αρκετά επίπεδα.

Αποφάσισα πάντως να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο. Θα το κάνω case study και θα αναφέρω τις εμπειρίες μου σε μερικούς μήνες Tongue out

ξεκίνησα να στήνω και ένα site και συγκεκριμένα το Γανόδερμα shop. Αν έχετε προτάσεις βελτίωσης τα μέλη του forum, θα ήθελα να τις ακούσω.

Quote28.08.2013 10:220 people like thisLike

Όσον αφορά τις προμήθειες αυτό λέω. Ότι δεν ευνοούν αυτόν που πουλά το προϊον, αλλά αυτόν που χτίζει αλυσίδα.

Οι προμήθειες στο aff.marketing θα ήταν ισχυρότερες γιατί θα ήταν ενός επιπέδου. Τέλος πάντως, είναι θέματα που θα τα δεις στην πράξη & σε ευχαριστούμε που θα μας μεταδώσεις την εμπειρία σου μετά από λίγο καιρό.

Quote28.08.2013 10:320 people like thisLike

Δεν έχω ξανακάνει κάτι αντίστοιχο οπότε θα δω τι επιπλοκές θα προκύψουν κατά τη διάρκεια του "πειράματος" και θα γράψω ένα εμπεριστατωμένο άρθρο προς τα χριστούγεννα με το case study πάνω στα mlm Cool