Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Πως μπορείς να φτιάξεις δικό σου ptc site?
Quote17.09.2011 16:160 people like thisLike

Ξέρει κανείς(κυρίως για τους γνώστες) πως μπορούμε να φτιάξουμε δικό μας ptc site? Και τι ακριβώς γίνετε με αυτά τα scripts ή όπως λέγονται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Quote17.09.2011 19:531 people like thisLike

Γεια σου Τάνια, καλωσόρισες.

Μέσω ptc scripts όπως πολύ καλά λες μπορείς να φτιάξεις μια τέτοια σελίδα. Κατασκευαστικά δεν θα είναι κάτι το δύσκολο, αφού έχουμε να κάνουμε με κάτι "ετοιματζίδικο"

Το θέμα είναι να ξέρει κανείς πως λειτουργούν αυτά τα σχήματα τόσο για τον ιδιοκτήτη όσο και για τους συμμετέχοντες. Κοινώς, στην αρχή ως ιδιοκτήτης ξοδεύεις-επενδύεις χρήματα για να φέρεις κόσμο για για να πληρώνεις τα κλικ τους. Από αυτούς μπαίνεις μέσα, αλλά σύντομα ξεκινά η πυραμιδοποίηση. Αν γραφτούν στο "τάδε πρόγραμμα" ή νοικιάσουν τους τάδε "refs" και πληρώσουν κάποια χρήματα θα τα βγάλουν πολλαπλά στο μέλλον. Αυτό σου δημιουργεί κέρδος όσο η αλυσίδα μεγαλώνει. Πρόκειται για την κλασσική φούσκα ενός σχήματος ponzi. Απλά κάποια μέρα, όπως στα περισσότερα από αυτά, όταν βλέπεις ότι τα πράγματα είναι έτοιμα προς κατάρρευση, την κάνεις και φεσώνεις τον κόσμο. Αποψή μου είναι, πως με αυτό τον τρόπο γίνεσαι ένας απατεώνας του ιντερνετ.

Νομίζω, δηλαδή, ότι αν τελικά είσαι αποφασισμένη να κάνεις κάτι τέτοιο, πιο πολύ με δικηγόρους πρέπει να συννενοηθείς, περισσότερο από κάποιον άλλο. Εγώ θα σε συμβούλευα να μην ακολουθήσεις αυτό τον δρόμο ακόμα και αν σε συμφέρει. Γιατι μπορεί να βρεις άκρη ότι σε συμφέρει. To internet είναι άναρχο, ποιος να σε κυνηγήσει και πως μπορεί να το κάνει;; Οπότε αν το αποφασίσεις, δικηγόρο....

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote17.09.2011 21:570 people like thisLike

Iιιι... είμαι και ανήλικη.. άμα μπλέξω με δικηγόρους την κάτσαμε.. :O

Πέρα από αυτό, επειδή ασχολούμαι εδώ και μήνες με τα ptc αποφάσισα πως θα ήταν καλύτερο να φτιάξω ένα παρά να μετράω τα κλικς και μηδενόλεπτα.

Φυσικά, πριν από αυτό σκέφτηκα τα πλεονέκτηματα και τα μειονεκτήματα. Και κατέληξα στο εξής: Όλα είναι θέμα διαχείρισης. Οι γνωστές ''πυραμίδες'' όπως τις αποκαλείς κι εσύ δημιουργούνται λόγω κακής διαχείρισης των money. Οι admin ''τραβάνε'' ανεξέλεγκτα χρήματα, δεν υπολογίζουν σωστά το αργότερα και έτσι με τον καιρό χάνουν την μπάλα.

Το μότο μου για αυτό το ''project'' που δεν είμαι σίγουρη αν θα πραγματοποιηθεί κιόλας, είναι να ξεκινήσω χαλαρά, χωρίς να κάνω καμιά ανάληψη, χωρίς κέρδος (εκτός αυτών για το μηνιαίο κόστος του server που θα με φιλοξενεί) και να συνεχίσω έτσι μέχρι να φτάσω στο σημείο όπου τα πράγματα θα έχουν σταθεροποιηθεί και να βγαίνει ένα κέρδος που δεν θα επηρεάζει το ποσό στην άκρη για τα μέλη του ptc. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις την λογική μου ή αν την βρίσκεις σωστή, από την εμπειρία μου πάντως(όση κι αν είναι αυτή) βλέπωντας site να προχωρούν καλά (neobux, imperiabux) αλλά και άλλα που κλείνουν πιστεύω ότι αυτό έιναι το βασικό.

Απορία: Αν μπλέξεις με δικηγόρους, μέσω net μπορούν να σε βρούν?

Quote19.09.2011 10:380 people like thisLike

Εκπλήσσομαι που ακούω ότι είσαι ανήλικη. Βασικά μου φαίνεται πολύ ωραίο που είσαι φιλόδοξη και ψάχνεσαι από τόσο μικρή ηλικία. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να σε κάνει περήφανη, ενώ είμαι σίγουρη πως θα λειτουργήσει πολύ θετικά για το μέλλον σου.

Από την άλλη, όμως, δεν θα συμφωνούσα μαζί σου με το να ξεκινήσεις κάτι "βαρύ". Δηλαδή, κάτι που θα απαιτεί να επενδύσεις σημαντικό κόπο και χρήμα. Εγώ στη θέση σου, θα συνέχιζα να διαβάζω πράγματα για τον κόσμο του Internet και τρόπους που μπορεί κανείς να κερδίσει χρήματα. Αν μου άρεσε ο κόσμος των υπολογιστών και του Internet μπορεί να επέλεγα να σπουδάσω κάτι ανάλογο, αν ήμουν στην ηλικία σου. Αυτό μπορεί να αποτελέσει την καλύτερη επένδυση στην φάση που βρίσκεσαι. Να επενδύσεις στον ευατό σου... Στην γνώση....Εκει θα σε συμβούλευα να αφιερώσεις την προσπαθειά σου και τον χρόνο σου.

Τώρα, αν αγαπάς το internet, θα μπορούσες να ξεκινήσεις κάτι πιο χαλαρό, που θα σου παίρνει λιγότερη ώρα. Περισσότερο για να μαθαίνεις, και αν έρθει και το κέρδος καλώς.  Ας πουμε, μια καλή περίπτωση θα ήταν να ξεκινήσεις ένα blog. Ή να δοκιμάσεις να κατασκευάσεις μια σελίδα, για τον χώρο σου, για το hobby σου, για την πόλη σου ή ότι άλλο θες εσύ.

Σου εύχομαι καλή τύχη και επιτυχία στη ζωή σου!

Να περνάς καλά και μεγάλη προσοχή στα διαβάσματά σου.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote28.09.2011 14:340 people like thisLike

Τελικά αποφάσισα να φτιάξω ένα δικό μου μέσω του buxhost. Βέβαια, πριν ξεκινήσω θα μελετήσω καλά το θέμα. Εσείς τι συμβουλές μπορείτε να μου δώσετε?

Quote28.09.2011 18:430 people like thisLike

Εγώ σου είπα Tania πως διαφωνώ. Αν πρόκειται να λαμβάνεις και να δίνεις τόσο χρήμα θα πρέπει σίγουρα να συμβουλευτείς και κάποιο λογιστή ή δικηγόρο. Είμαι κάθετος σε αυτό που σου λέω. Επιμένω 2 φορές παραπάνω γιατί παραδέχτηκες ότι είσαι ανήλικη. Οι γονείς θα έπρεπε να λάβουν γνώση για όλα αυτά που σκέφτεσαι.

Με συγχωρείς αλλά δεν θα μπω στη διαδικασία να σε βοηθήσω. Ούτως ή άλως για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις δεν είναι τόσο εύκολο στο διαχειριστικό κομμάτι.

Αποφάσισε κάτι άλλο. Δημιούργησε ένα blog, μια κοινότητα για το σχολείο σου και όταν ενηλικιωθείς είμαι σίγουρος ότι θα βρεις τρόπους να κερδίσεις.

Από μένα δεν πρόκειται να πάρεις κάποια άλλη απάντηση.

Quote28.09.2011 23:500 people like thisLike

Δημήτρη απλά συγχαρητήρια για τη στάση σου

http://fotismaths.blogspot.com
Quote11.10.2011 18:200 people like thisLike

Εφοσον εισαι ανηλικη θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις με το αθλημα ακομα. Δεν θα εχεις προβληματα με δικηγορους ή λογιστες γιατι απλα δεν προκειται να σε κυνηγησει κανενας διοτι τα λεφτα που εμπλεκονται ειναι λιγα, απλα θα σου πω κατι απλο. Θα εισαι παρανομη με το ξεκινημα. Το Paypal ή το alertpay απαγορευουν το ανοιγμα λογαριασμου σε ατομα κατω των 18. Ενας λογος που αναγκαζει πολλα τετοιου ειδους sites να κλεινουνε ειναι ο περιορισμος των δικαιωματων κατι που πρεπει να λυθει ταχιστα και φοβαμαι οτι εσυ δεν μπορεις να το λυσεις γιατι δεν εισαι σε θεση. επειδη π.χ. το Paypal βλεποντας εναν unverified λογαριασμο που εχει τοσες πολλες δοσοληψιες θα σου ζητησει συντομα εγγραφα που αποδεικνυουν το ποιος/α εισαι, εσυ δεν θα μπορεις να τους στειλεις την ταυτοτητα σου που θα δειχνει πως εισαι ανηλικη. Ακομα κι αν αυτο το αντιμετωπισεις ανοιγοντας paypal στο ονομα καποιου γονεα ή κηδεμονα (χρειαζεται συγκαταθεση) και παλι αναλογιζομαι οτι εφοσον δεν εχεις ιδεα πως πρεπει να λειτουργησει ενα ptc site το μονο που θα καταφερεις ειναι μια τρυπα στο νερο. Κι ειπες τη μαγικη λεξη buxhost!! Δεν μπορεις να τους πεις απατεωνες, κι ειμαι σιγουρος οτι εαν βγω να το πω δημοσια κι επωνυμα το μονο που θα καταφερω ειναι να φαω μια αγωγη κι ειναι καλυμενοι νομικα, αλλα το εργαλειο που προσφερουν αυτο το "ολα σε ενα πακετο" για ανοιξεις ενα PTC ειναι οχημα/εργαλειο επικυνδυνο στα χερια απειρων χρηστων.

Θα μπορουσα να πω πολλα ακομα αλλα σταματω γιατι μαλλον γινομαι βαρετος.

Πραγματικα μην το παιρνεις προσωπικα, απο τα post σου διαβλεπω οτι μπορεις να εχεις ενα καλο μελλον γι'αυτο  μην χαλασεις τη μαγια τοσο νωρις. Συνεχισε με τα PTC αν θες σαν απλη χρηστης, συνεχισε να συλλεγεις εμπειρειες κι οταν νομιζεις οτι εισαι ετοιμη κι εχεις κατι καινουργιο να προσφερεις ξεκινησε το.

Κι εγω θα σε προετρεπα να ξεκινησεις καποιος blog και να αρχισεις να γραφεις για αυτο που αρεσει, σιγα σιγα αυτο μπορεις να το αξιοπησεις και οικονομικα. Μην προτρεχεις!!!

Quote12.10.2011 01:070 people like thisLike

@notjim

Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου. Στην αρχή είχα συμπεριλάβει και εγώ τα ptc καθώς θεωρώ πως μπορεί να δώσουν ένα αμελητέο εισόδημα από το κλικάρισμα. Δυστυχώς, όμως, λίγοι μένουν εκεί. Στην πορεία θα μπαίνουν στον πειρασμό να κάνουν αυτό που έχει στόχο τελικά ένα ptc. Να του δώσου χρήμα και όχι να του πάρουν.

Εγώ θεωρώ πως αυτά τα sites ακροβατούν μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας και δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να κριθούν παράνομα. Ακόμα και αν για το νόμο είναι νόμιμα, για μένα η αλήθεια είναι ότι αποτελούν μετασχηματισμούς ενός κλασσικού σχήματος ponzi. Οπότε δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είσαι ασφαλής ως ιδιοκτήτης αν δεν έχεις κάνει τα κατάλληλα κουμάντα.

Τα περισσότερα ptc φτιάχνονται για να καταρέουν. Άλλα μετά από λίγο. ενώ άλλα σκάνε μετά από περισσότερο καιρό, έχοντας κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

Τελικά νομίζω πως αυτό συμφέρει και τον ιδιοκτήτη ενός Ptc να κάνει. Να φαεί ότι προλάβει και να φύγει. Οι διαφημίσεις που παίζονται κυρίως είναι διαφημίσεις που παίζει το ίδιο το ptc και όχι τρίτων. Δεν τρελάθηκαν πολλοί να δώσουν χρήματα για να διαφημιστούν σε τέτοιο site. Εν τω μεταξύ οι διαφημίσεις που παίζουν είναι στο ίδιο μοτίβο. Πως κανείς θα βγάλει σίγουρα και ακούραστα χρήματα.

Είτε κατακρίνουμε τα ptc, είτε τα ανεχόμαστε, νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε πως δεν μπορεί ένα ανήλικο παιδί να προχωρήσει σε αυτά και ούτε συνετό είναι να το κάνει. Εγώ θα επαναλάβω στην Τανια αυτό που είπες.

"απο τα post σου διαβλεπω οτι μπορεις να εχεις ενα καλο μελλον γι'αυτο  μην χαλασεις τη μαγια τοσο νωρις."