Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Χρήματα από φωτογραφίες και video.γινεται?
Quote23.11.2011 13:280 people like thisLike

Γεια σας!!

Ανοίγω αυτό το topic γιατί βρήκα  αυτό το site..  http://submit.shutterstock.com  υπόσχεται πως πλήρωνει γία κάθε φωτογραφία τραβηγμένη από εμάς (έχουμε πνευματικά δικαιώματα) για κάθε έναν που τις κατεβάζει (λογικά θα τις πληρώνει).το έχει δοκιμάσει κανείς?αξίζει τον κόπο?κάτι παρόμοιο γνωρίζετε?Με ενδιαφέρει γιατι ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την φωτογραφία κυρίως τοπία.

Quote25.11.2011 14:050 people like thisLike

Γνωστό είναι το site, φαντάζομαι αξιόπιστο και ασφαλές. Το θέμα είναι ότι δίνει μόνο 25λεπτά για κάθε κατέβασμα εικόνας. Μάλιστα αυτές τις εικόνες μπορούν να τις καταεβάζουν μόνο τα μέλη που έχουν πληρώσει αδρά το μήνα. Άρα, σε αυτή τη περίπτωση απευθύνεσαι σε επαγγελματίες, άρα θα πρέπει να έχεις τραβήξει κάτι ανάλογο.

Αν έχεις τη "μούρλια" και έχεις τέτοιες εικόνες δεν χάνεις τίποτα. Η Ελλάδα μας έχει πολλές ομορφίες και ίσως κάποιοι να θέλουν τις φωτογραφίες σου.

Τώρα γίνεται να πουλάς από ότι είδα μια μια την εικόνα, αλλά παίρνεις μόνο το 25% της αξίας. Το ποσοστό δεν μου άρεσε.

Δεν χάνεις τίποτα πάντως να το δοκιμάσεις και να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου... Καλές Λήψεις!!!!

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote26.11.2011 14:050 people like thisLike

Λοιπόν τόσο αυτό το site οσο και κάποια παρόμοια που είδα.ζητάν πλήρη στοιχεία και σκαναρισμένη ταυτότητα ή διαβατήριο ή δίπλωμα οδήγησης,,η διαδικασία του upload της περιγραφής των φωτογραφιών κλπ απαιτεί χρόνο..πολύ χοντρικά για κάθε download  φωτογραφίας το site πληρώνει 0,25$

ενώ αν κλειστεί κάποια αποκλειστηκότητα  χρήσης τα κέρδη είναι περισσότερα.Πιο συγκεκριμένα  25% περίπου προμηθεια από την πωληση δίνουν στο περίπου τα περισσότερα,Υπάρχουν και sites τα οποία δίνουν περισσότερα ποσοστά (έως και 85%) απαιτούν όμως συνδρομή..Τα πίο πολλά τρέχουν affiliate προγράμματα για φώτογράφους και αγοραστές φωτογραφιών..Επίσης έχουν πολλούς περιορισμούς στις φωτογραφίες (κύριως για προστασία απο πνευματικά δικαιώματα)

Σαν συμπέρασμα..φαίνονται αρκέτα αξιόπιστα site επειδή ζητάν πολλά πράγματα για την εγγραφή και σύμφωνα με την Αμερικάνικη νομοθεσία πέρι φορολογίας..αν και έτσι πρεπει να είναι προσωπικά δεν γράφτηκα γιατί δεν εμπιστεύομαι σε ξένα site να δώσω όλα μου τα στοιχεία κ να σκανάρω και ταυτότητα..Είναι χρόνοβόρο σχετικά σαν διαδικάσια.Για έναν επαγγελματία με 100αδες ποιοτικές φωτογραφίες πιστεύω έχει νόημα να γραφτεί.Για έναν ερασιτέχνη δεν θα το πρότεινα..άλλωστε και όσα cashout είδα είναι 70ευρω και..

Quote26.11.2011 17:200 people like thisLike

Ισώς είναι καλή ιδέα για κάποιος ερασιτέχνη να κάνει ένα blog όπου να ποστάρει τις φώτογραφίες του και να το συνδιάσει με adsence.adf.ly και τιποτα τετοιο..το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?

Quote27.11.2011 16:110 people like thisLike

Θα συμφωνήσω με το testudo, πως όσο πλησιάζουμε το επαγγελματικό επίπεδο αξίζει να κάνουμε χρήση αυτών των υπηρεσιών. Βέβαια, κάποιος που είναι ερασιτέχνης αλλά λάτρης της φωτογραφίας σίγουρα θα προτιμήσει να έχει να κάνει με επαγγελματίες και ας βγάζει λιγότερα. Το να περνά τις φώτο του μέσα από adfly κτλ. θα απευθύνεται στο απλό κοινό.

Από τη στιγμή που δεν έχω κόστος, θα το δοκίμαζα το shutterstock

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote08.05.2012 01:220 people like thisLike

egw paidia pantos vrika enan odhgo pou sou leei pos na kaneis tis fotografies sou se lefta mesw internet kai einai polu eukolo kai ikanopoiiitiko ean thelete deite to mporei na sas voithisei etsi kai alliws ama den riskareis den tha kerdiseis tipota se auth thn zwh etsi den einai mporei na sas voitheisi psakse to http://c69eef3df9nm0uel5mu96vbu9w.hop.clickbank.net/

Quote08.05.2012 12:080 people like thisLike

@psiachos

Καλώς ήρθες φίλε στην κοινότητά μας,

Πρώτα θα ήθελα να σε παρακαλέσω να γράφουμε μόνο ελληνικά.

Θα ήθελα να τονίσω πως γενικότερα δεν μου αρέσουν τα tutorial που σου υπόσχονται κάτι, χωρίς να αναφέρουν έστω επιδερμικά τους τρόπους. Άπειρες πληροφορίες θα βρεις μέσα από δωρεάν πηγές στο διαδίκτυο. Γιατί να δώσεις χρήματα; Γιατί το site που μας αναφέρεις κάποια στιγμή σου ζητά χρήματα.

Για να βγάλεις χρήματα μέσα από τη φωτογραφία, όπως και το να βγάλεις χρήματα από οπουδήποτε αλλού δεν είναι ζήτημα ενός tutorial και όταν παρουσιάζεται έτσι, από μόνο του με απωθεί.

Τέλος στην κοινότητά μας θα ήθελα να είμαστε κάπως περισσότερο καθαροί και ειλικρινείς. Το link που παραθέτεις είναι affiliate link. Αυτό σημαίνει πως έχεις γραφτεί και περιμενεις να γράψεις κόσμο για να βγάλεις κάτι... Αυτό δεν είναι κακό. Το να δίνεις μια πληροφορία και να θες την προμήθεια σου είναι λογικό. Το θέμα είναι πόσο αξίζει αυτή η πληροφορία και το πως την παρουσιάζεις. Υποτιμάς τα υπόλοιπα μέλη, όταν αναφέρεις "βρήκα έναν οδηγό", τάχα τυχαία! Το έχω ξαναπεί, θεωρώ spamming το να έρχεται ένα μέλος και με 5 λόγια να αφήνει ένα link. Το Getpaid δεν είναι διαφημιστικό χώρος. Είναι για να συζητάμε σοβαρά.

Φίλε μας, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω ούτε να σε απογοητεύσω. Απλά αν θες και εσύ, αλλά και όλοι μας να αξιοποιήσουμε το διαδίκτυο και το Getpaid προς όφελός μας, θα ήθελα συμμετοχή πραγματική και να συζητάμε σοβαρά για κάποια θέματα.

Τα affiliate links εδώ επιτρέπονται, αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο.

Περιμένω να ξαναρθείς εδω και πραγματικά να μας αναφέρεις τρόπους και μεδόδους κέρδους. Να μας μεταφερεις αυτά πραγματικά που έχεις διαβάσει...

Τα "βρήκα έναν φανταστικό οδηγό" και τον πουλάω, δεν μας ενδιαφέρουν εδώ...

Να σαι καλά και με συγχωρείς αν σε στεναχώρησα...

Quote10.05.2012 18:000 people like thisLike

Γεια σας

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου μιας και έχω ασχοληθει ελαφρώς στο παρελθον

1. Πρώτον τα σιτε αυτα τουλάχιστον αυτα που ξέρω εγω είναι πολύ αξι'οπιστα
  2. δίνουν μικρά ποσοστα αλλά αν μια φωτογραφία σου αρέσει και την πάρουν πολλοί το κέρδος ανεβαίνει
  3. Να ξέρετε ότι δεν δέχονται οποιαδήποτε φωτογραφία αλλά αυτες θα πρέπει να πληρούν κάποιους όρους....
  4. πρέπει να περάσεις κάποιο τεστ φωτογράφου πριν σε  δεχτουν...αυτο είναι σχετικά ευκολο
  5. φωτογραφίες που εσένα σου φαινονται καταπληκτικές για τα σιτε αυτα μπορει να μην αξίζουν...πχ ΄μια φωτογραφία ενό πιατου φαγητου μπορεί να θεωρειθει άκρως καταλληλοτερη για να την δεχνουν απο ένα θαυμάσιο τοπίο.

Θυμάμαι ότι φωτογραφίες πολύ όμορφες για μένα δεν τις δεχόντουσαν, και κάτι άλλες ασχετες κατά την γνώμη μου τις έπερνα ανέλπιστα.

στις 100 φωτογραφίες που έστελνα δεχόντουσαν 4-5.

Πιστέυω όμως αν το ψάξεις και έχεις τρέλα με την φωτογραφία ίσως κάτι να βγεί.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο....

www.texnotropieskaidiakosmisi.com

Quote11.05.2012 20:130 people like thisLike

Σε ευχαριστούμε πολύ colorman για τις χρήσιμες και από πρώτο χέρι πληροφορίες σου!