Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Πως φτιάχνουμε website με Boonex?
Quote02.10.2011 00:300 people like thisLike

Έκανα εγγραφή στο boonex, me free account αλλά εδώ και 2,5 ώρες ψάχνω να βρω πως στο καλό θα φτιάξω την ιστοσελίδα! :P

Quote02.10.2011 10:210 people like thisLike

Τάνια το Dolphin είναι script. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να το ανεβάσεις σε ένα server και να ακολουθήσεις τις οδηγίες για να το εγκαταστήσεις εκεί. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να πληρώνεις λίγα ευρώ το μήνα.

2 τέτοιες ελληνικές εταιρείες είναι οι tophost και cityhost.

Για ότι άλλο χρειαστείς μπορείς να ρωτήσεις εδώ, αλλά και να ψάξεις στο forum της Boonex

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote02.10.2011 10:290 people like thisLike

αν θες μια κοινότητα χωρίς όλα αυτά, πιο εύκολη αλλά ίσως πιο ακριβή λύση είναι το SocialGo

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote02.10.2011 11:240 people like thisLike

Τελικά, δοκίμασα με το Sprutz, και το κατασκευάζω ήδη..Cool

Quote02.10.2011 11:300 people like thisLike

Ωραία Τάνια. Η κατασκευή ειδικά μέσα από αυτά τα προγράμματα δεν θα είναι καθόλου δύσκολη. Το θέμα είναι η προώθηση. Θέλει πολύ δουλειά για να μπορέσουν να γράφονται εκατοντάδες άτομα και το θέμα να αρχίσει να λειτουργεί.

Αν έχεις άμεσα πρόσβαση σε κάποια άτομα και μπορείς να τους πείσεις απο στόμα σε στόμα θα διευκολύνει τα πραγματα και θα είναι η λύση που δεν θα χρειαστεί μεγάλα ποσά για διαφήμιση. Ακόμα καλύτερα είναι αν αυτό το κάνεις μαζί με άλλα άτομα. Εδώ το 1+1 δεν κάνει 2 αλλά πολύ παραπάνω, άρα είναι κάτι που θα πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά.

Θέλεις να μας αποκαλύψεις με τι σκοπεύεις να έχει να κάνει η κοινότητα σου;

Quote02.10.2011 15:110 people like thisLike

Λοιπόν.. θα σας αποκαλύψω το θέμα, ίσως σε κάποιους να φανεί παράξενο, είναι λιγουλάκι καπωωωςς

αλλά είναι ένα θέμα που πραγματικά με απασχολεί και θέλω να κάνω κάτι για αυτό.

Το site θα έχει να κάνει με pets. Για την ακρίβεια, θα είναι σαν φιλοζωικός σύλλογος ή περίπου..:P

Συγκεκριμένα παραθέτω την περιγραφή που έβαλα στο site:

Το 'Help Pets Just Clicking' είναι μια online κοινότητα με σκοπό την συγκέντρωση χρημάτων

για την αποκατάσταση τραυματισμένων  και κακοποιημένων ζώων,  άστεγων, δίχως αφεντικό, εγκατελειμένα,

με σοβαρά προβλήματα υγείας.

Πολύ απλά,  ψυχούλες που χρειάζονται την βοήθεια μας.

Το 'Help Pets Just Clicking' δεν ζητάει χρήματα από τα μέλη του.

Αντιθέτως, μέσω διαφημίσεων, συνδέσμων και downloads το κάθε μέλος προσφέρει

ένα μικρό ποσό σε αυτήν την προσπάθεια.

Το concept της υπόθεσης είναι ότι με λίγα κλικ την ημέρα, τα μέλη εξασφαλίζουν ένα μικρό ποσό που θα διατεθεί στην φροντίδα και εξασφάλισης τροφής και στέγης αυτών των ζώων.

Η ιδέα ήρθε από μόνη της και αφού το συζήτησα και με άλλα μέλη από φιλοζωικά σάιτ σκέφτηκα ότι θα έχει απήχηση, τουλάχιστον σε αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν.

Τώρα, δεν ξέρω πως θα σας φανεί εσάς, εγώ το βρίσκω πάντως ενδιαφέρον να αξιοποιηθούν υπηρεσίας όπως η adf.ly, wupload etc. για έναν τέτοιο σκοπό... :))

Quote02.10.2011 18:370 people like thisLike

Η ιδέα γενικά του να διατεθούν χρήματα για αυτό το σκοπό ακούγεται πολύ ωραία. Από την άλλη έχω κάποιες ενστάσεις για το πως θα λειτουργούσε αυτό. Στο adsense απαγορεύεται να προτρέπες τους επισκέπτες σου να κλικάρουν στις διαφημίσεις και αυτό είναι πολύ λογικό. Το ίδιο θα πρέπει να γίνεται και στα άλλα δίκτυα αν είναι σοβαρά. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα ptc που είναι φτιαγμένα για να λειτουργούν έτσι και στο affiliate marketing που έτσι και αλλιώς πληρώνεσαι με το αποτέλεσμα και έτσι τα κλικ δεν έχουν καμία σημασία.

Μόλις, λοιπόν, κοίταξα τους όρους χρήσης του Linky.gr και αναφέρεται ρητά πως απαγορεύεται να κάνεις κάτι τέτοιο. Άρα το όλο concept δεν μπορεί να λειτουργήσει. Αν ήταν έτσι θα μαζευόμασταν μια ομάδα, θα αποφασίζαμε ο ένας να κλικάρει στα link του άλλου όλη μέρα και αυτό να μας δημιουργεί απίστευτα έσοδα για όλους. Όμως τα χρήματα στο internet και παντού δεν γεννιούνται με μαγικούς τρόπους.

Αντ αυτού θα μπορούσατε να προσφέρετε πραγματική υπηρεσία. Να φτιάξετε μια μη κερδοσκοπική εταιρεία ή να συνεργαστείτε με μια τέτοια και να δημιουργήσετε ένα eshop για ζώα. Εφόσον η κερδοφορία σας θα διοχετευόταν σε τέτοιους σκοπούς θα μπορούσατε να το διαφημίζετε. Έτσι δεκάδες φιλόζωοι θα αγόραζαν προϊόντα μέσα από εσάς. Με αυτό τον τρόπο τελικά θα πετυχαίνατε να συγκεντρώσετε πολύ μεγαλύτερα ποσά, αλλά και να προσφέρετε μια χρήσιμη υπηρεσία. Ένα Eshop!

Πάλι γεννιούνται πολλά ερωτήματα. Ποιός θα αναλάβει να εργαστεί; Θα υπάρχει εθελοντική εργασία από κάποιους; Θα εμπιστεύομαι εγώ ότι όντως τα χρήματα θα πηγαίνουν σε αυτούς τους καλούς σκοπούς ή θα φοβάμαι μήπως μέσα από υπόγειες διαδρομές καταλήγουν στις τσέπες κάποιων; Όλα αυτά είναι θέματα που θα απασχολούν ούτως ή άλλως το φιλοζωικό κίνημα.

Αν λοιπόν έχεις σκοπό να δημιουργήσετε κάτι τέτοιο καλό θα ήταν να γίνει υπό την αιγίδα κάποιου ήδη αναγνωρισμένου φορέα για αυτό τον σκοπό. Οπότε ψάχτο.

Quote02.10.2011 20:120 people like thisLike

Ναι, όμως όταν προωθείς ένα λινκ τότε λές στους άλλους ''κλικάρετε''. Το ίδιο γίνετε και στο facebook με αυτά τα λινκ. Tουλάχιστον με το adfly!

Για το adsense, ναι ξέρω, εξάλλου δεν θα προσθέσω τέτοιου είδους διαφημίσεις.

τώρα για το θέμα του e-shop, το σκέφτηκα κι εγώ αλλά για μένα είναι περίπλοκο. δηλαδή, οκ θα το στήσω αλλά μετά? πως θα βρω προϊόντα να πουλήσω, θα αγοράζω από το πετ σοπ και θα τους τα πουλάω λίγο περισσότερο για τα ταχυδρομικά? θα βρίσκω μέσω ebay και όταν κάνει κάποιος αγορά να στέλνω σε αυτόν που το πουλάει στο ebay την διεύθηνση του αγοραστή για να το στείλει σε εκείνον?

είναι περίπλοκο για μένα και δεν έχω ιδέα πως να το ''λειτουργήσω'' όλο αυτό..

Quote02.10.2011 20:450 people like thisLike

καλά εννοείται πως αν φτιαχνόταν ένα τέτοιο eshop δεν θα το λειτουργούσες μόνη. Καταρχήν αν είσαι ιδιώτης θέλει έναρξη επιχείρησης, αν είσαι μη κερδοσκοπικός φορέας δεν ξέρω τι χρειάζεται. Σε αυτή την περίπτωση θα έψαχνες να βρεις προμηθευτές και δεν νομίζω να αγόραζες από το petshop γιατί τότε πως θα μπορούσες να πουλάς σε ανταγωνιστικές τιμές.

Πρόσεξε στα link του Linky, λες στον άλλο πάτα εδώ να δεις αυτό. Απλά  στην πορεία εμφανίζεται και μια δαφήμιση. Αν του πείς πάτα εδώ και στη διαφήμιση για να βγάλω εγώ λεφτά ή βοήθα κλικάροντας θα φας ban. Αυτού του τύπου οι διαφημίσεις λειτουργούν με το σκεπτικό ότι οι επισκέπτες επιλέγουν από μόνοι τους να κλικάρουν στη διαφήμιση. Μπορείς να το δεις και στους όρους του Linky.

Τελικά αν δεν θες eshop φτιάξε ένα blog που να μιλάει για την φιλοζωία. Φτιάξε αναφορές για το που θα μπορούσαν να δωρίσουν χρήματα οι φιλόζωοι και έτσι μπορείς να βοηθάς τα ζωα. Με το να κάθεστε να κλικάρετε όλη μέρα δουλειά δεν γίνεται.

Quote02.10.2011 20:500 people like thisLike

τελικά θα φτιάξω e-shop.. xD με αντικείμενα της Σάγκα(έχω και το φόρουμ, κάτι θα βρω..)

όσο για το φιλοζωικό, το site το άνοιξα, με λίγες αλλαγές θα αποκτήσει μορφή ενημερωτικής ιστοσελίδας για τα ζώα..

σχετικά με το e-shop, γίνετε να προωθώ προϊόντα πχ. από άλλο site όπως το ebay και όταν πουληθεί να έχω κέρδος?

ή γινεται να βαλω πράγματα στο κατάστημα και όταν γίνεται η παραγγελία ενα αλλο σιτε να στελνει τα αντικειμενα και να περνει ταπερισσοτερα κερδη ενω εγω να εχω ενα μικρο ποσοστο??

Quote03.10.2011 18:210 people like thisLike

Τάνια απλά να έχεις υπόψιν ότι ένα eshop θέλει, έναρξη επιχείρησης, Τεβε, να κόβεις αποδείξεις, λογιστή. Κοίτα να τα σκεφτείς όλα αυτά καλά.

Με προβληματίζεις λιγάκι γιατί πηδάς από τη μια ιδέα στην άλλη, από τη κερδοσκοπική στη μη και πάλι στη κερδοσκοπική. Προσπαθώ να καταλάβω πιο είναι το κίνητρό σου.Smile

Quote03.10.2011 20:240 people like thisLike

Λοίπον, άλλαξα γνώμη.. Τελικά θα φτιάξω social network.

Δεν είμαι αναποφάσιστη, απλώς έχω πολλές ιδέες και ότι αρχίζω δεν το τελειώνω πάντα.

Δεν έχω συγκεκριμένα κίνητρα, ανάλογα τι θα με εμπνεύσει.

Quote03.10.2011 22:340 people like thisLike

tania....φτιαξε το νεο google :)

αποφασισε βρε

Quote03.10.2011 22:350 people like thisLike

Laughing χαχαχα, δεν υπάρχεις.....