Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Quote15.12.2012 01:300 people like thisLike

Τα κερδη στο ιντερνετ ειναι σαν τα χρηματιστηριακα αντιστοιχα τους..

Πολλοι αρεσκονται να τα διαφημιζουν,αλλα πεφτει ΠΟΛΥ ΨΕΜΜΑ και πολυ φουσκωμα σε συζητησεις  webmasters,σε σημειο γελιου..

Επειδη λοιπον δεν ειμαι και νεος,ουτε εχω αναγκη...διαδικτυακης επιβεβαιωσης, μπαινω κατευθειαν στο θεμα.

Ολοι οι webmasters γνωριζουν οτι στο θεμα του adserving η GΟΟGLE με το adsense ειναι ο αναμφισβητητος κυριαρχος.

Τουλαχιστον για τα ερασιτεχνικα δεδομενα.

Ολα τα σαιτ και τα μπλογκς που ΜΠΟΡΟΥΝ να εχουν adsense το εχουν.

Οσα δεν το εχουν,απλα εχουν αποκλειστει και χρησιμοποιουν εναλλακτικες.

Εχω και εγω adsense, σε ενα σαιτ για την οικονομια,το χρηματιστηριο και την πολιτικη.

Εχει μπλογκς  που αρθρογραφουν αξιολογοι χρηστες και ενεργο φορουμ.

Αυτο σημαινει οτι το περιεχομενο του και ανανεωνεται συνεχως και εχει ενδιαφερον.

Απολυτοι μοναδικοι επισκεπτες περιπου 1.200 την ημερα.

Εμφανισεις σελιδων περιπου 10.000 την ημερα.

Θελετε να μαθετε το μεσο μηνιαιο CTR???

0.08%..

Που σημαινει οτι,χοντρικα, παιρνει..8 κλικς την ημερα.

Οι διαφημισεις της adsense ειναι τοποθετημενες εκει που πρεπει, με σωστα χρωματα κλπ.

Το περιεχομενο τους ειναι σχετικο ως ενα βαθμο,αλλα και το 'ασχετο" απευθυνεται στις ηλικιες που διαβαζουν το σαιτ.(εχω αποκλεισει ads γυναικειων,παιχνιδιων κλπ..).

Αν πιστεψω αυτα που γραφονται στα φορα,πρεπει να ειναι το χαμηλοτερο ctr στην ιστορια του ιντερνετ..

Η ερωτηση μου ειναι, εσεις στο σαιτ σας,τι ctr εχετε με το adsense?

Οπως βλεπετε,ουτε βαζω λινκ,ουτε ζητω απο εσας να βαλετε για τα δικα σας..

Ειλικρινεις απαντησεις ζητω,να το κουβεντιασουμε..

Quote15.12.2012 02:040 people like thisLike

Και για να προλαβω τυχον επισημανσεις,να διευκρινησω οτι γνωριζω πως.

1.στα φορουμ οι χρηστες μαθαινουν να μην"βλεπουν" τις διαφημισεις ,κοιτουν το περιεχομενο του σαιτ που τους ενδιαφερει.

2.Οι ηλικιες ανω των τριαντα και με υψηλο μορφωτικο επιπεδο που απευθυνεται το σαιτ,δεν "τσιμπουν" ευκολα σε διαφημισεις.

3.Το σαιτ δεν ειναι "καταναλωτικο",δηλαδη ο αλλος δεν μπαινει με διαθεση να ψωνισει,αλλα να διαβασει τις συζητησεις.

Ολα τα ανωτερω τα γνωριζω,αλλα και παλι,ctr 0.08 % ????

Ειναι γενικο αραγε το φαινομενο,οι χρηστες του ιντερνετ δεν πατανε πια τις διαφημισεις, εχουν μπουχτισει,(πολλοι εχουν και προγραμματακι στο browser τους που τις αποκλειει..) η εγω στραβα αρμενιζω??

Quote15.12.2012 08:560 people like thisLike

Αν το ψέμα πάει σε μένα να μου το πεις για να μην απαντάω καν σε κανένα σχόλιο σου.

Αλλιώς να παραθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία από το adsense.

Το ctr μου ήταν ελαφρώς καλύτερα γύρω στο 0.4-0.5 συσσωρευτικά στα blogs/sites που είχα.

Το cpc προφανώς και ήταν καλύτερο στα "εξειδικευμένα" sites. Είχα max 0,56 σε ένα κλικ.

Link από το site σου θα ήθελα να μου στείλεις με pm έστω γιατί θα ήθελα να δω τη δουλειά σου (αν θέλεις φυσικά)

Όντως πολλοί δεν πατάνε στις διαφημίσεις είτε επειδή έχουν ad block, είτε επειδή συνήθισε το μάτι ΑΛΛΑ ΚΑΙ επειδή στην πραγματικότητα απλά διαβάζουν και δεν ψάχνονται όπως εμείς που προσπαθούμε να βγάλουμε χρήματα ή να βρούμε κάποια καλή προσφορά από το ίντερνετ.

Επειδή πιστεύω πως πάνω κάτω είμαστε συνομήλικοι (εγώ 33) νομίζω πως ο μέσος χρήστης σήμερα είναι όπως εμείς ήμασταν το 96 με mirc κτλ.

Τέλος επειδή έχω συγγενή που ήταν/είναι στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο και σίγουρα τον ξέρουν όλοι (κάποτε ήταν τοπ όνομα, τώρα και πάλι τοπ αλλά όχι όσο παλιά) με δικό του site, καλά λες ότι αυτά που λέμε είναι για ερασιτεχνικά site. Γιατί αυτός στο δικό του, που δεν είναι καν τόσο επαγγαλματικά όμορφα στημένο όπως κάποιων εδώ μέσα, παίρνει κάτι νούμερα από χορηγούς για να βάλουν banner τους 5ψήφια. Οπότε δεν ισχύει πως όλοι ονειρεύονται το adsense.

Θα ήθελα απλά να ρίξεις λίγο τους τόνους και να μείνει μια όμορφη συζήτηση. Είναι άδικο να είσαι επιθετικός σε μέλη που προσφέρουν στην κοινότητα. Καλή σου μέρα.

Quote15.12.2012 15:100 people like thisLike

Οχι,το ψεμμα δεν παει σε εσενα ,παει σε πολλα που διαβαζω σε φορα webamasters (και καθολου ορεξη δεν εχω να ανοιξω οποιαδηποτε ιντερνετικη κοντρα με νικς),σκοπος του θεματος και της κουβεντας ειναι η συζητηση και μονο.

Αν δω οτι η κοινοτητα εδω ειναι ζωντανη και παρω απαντησεις  Απο αρκετους συμμετεχοντες ,σκοπευω να ανοιξω και αλλα τοπικς με παρομοια θεματα.

Επιτηδες δεν λινκαρα σαιτ,και ειπα μην λινκαρετε και εσεις εδω στο παρον θεμα,για να αλιευσω ειλικρινεις απαντησεις.

Παντα μιλαμε για sites by the book, με μοναδες διαφημισεων το πολυ τρεις ανα σελιδα ,οχι σαιτς φτιαγμενα με αποκλειστικο  σκοπο τα κλικς,ουτε απατεωνιστικα, ουτε μπλογκς με το κιλο και ανακατευθυνσεις.

Περιμενω απαντησεις και απο αλλους συμμετεχοντες,

Αν εχετε adsense ,ποιο ειναι το μεσο μηνιαιο CTR σας? (παντα προβολης σελιδων εννοουμε,οχι ctr αιτηματος διαφημισης).

Θιγεις πολλα θεματα,πανω στα οποια μπορει να ανοιξει καλη κουβεντα, απλως θα περιμενω και αλλες απαντησεις επι του κυριου ερωτηματος , πριν κουβεντιασουμε για τα αιτια κλπ.

Quote15.12.2012 18:150 people like thisLike

Καλησπέρα και από μένα αγαπητοί φίλοι.

Πραγματικά έκατσα και απόλαυσα την κουβέντα σας εδώ και στον μίτο του Clicksor. Πολύ χαίρομαι που έχουν αρχίσει και γίνονται τόσο χρήσιμες συζητήσεις στο forum του Getpaid.gr.

Σε αυτό που είμαι πολύ επιφυλακτικός είναι στο ότι οι όροι της Google σου απογορεύουν να δημοσιεύεις αυτά τα στοιχεία. Είδα διάφορες αναφορές στο διαδίκτυο για αυτό το θέμα. Οπότε είναι λίγο δύσκολο να αναφέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει στον λογαριασμό μας και τα site μας. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα σχετικά με αυτή την πολιτική μπορεί να το μοιραστεί μαζί μας.

Επομένως, δημόσια μπορούμε να πούμε πολλά, αλλά από ότι φαίνεται όχι τα πάντα.

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και όποιος επίσης ενδιαφέρεται καλό είναι να θέσει τις απόψεις του. Αν και περισσότερο με έχει κερδίσει το Affiliate Marketing. Πιστεύω πως εκεί υπάρχουν καλύτερα περιθώρια.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote15.12.2012 20:190 people like thisLike

Καλησπερα Δημητρη,εχεις απολυτο δικαιο και γιαυτο και εγω ζητησα να μην δημοσιευσει κανεις λινκ για το σαιτ του εδω, το να λεει ενα νικ haros η ενα νικ twssdr οτι εχει ctr τοσο περιπου,δεν νομιζω οτι η γκουγκλ μπορει να κανει κατι για αυτο,ακομα και αν καποιος κακοηθης το..καρφωσει.

Για το affiliate ειναι μεγαλη συζητηση,καποια στιγμη θα ανοιξω τοπικ.

Quote16.12.2012 01:530 people like thisLike

Καλησπέρα από Καναδά.

Παρακολουθώ το forum αυτό εδώ και λίγες ημέρες και οφείλω να πω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον για τα Ελληνικά δεδομένα.

Στο θέμα τώρα...

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι στη συζήτησή σας...Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις χρήματα με το adsense στο Ελληνικό ίντερνετ γιατί απλά τις περισσότερες φορές οι διαφημίσεις είναι άσεχτες με το περιεχόμενο με αποτέλεσμα να μην τραβούν το ενδιαφέρον του επισκέπτη. Τι τον ενδιαφέρει για παράδειγμα η διαφήμιση για "Νέα Ρωσίδα μόνη ψάχνει..." όταν αυτός ψάχνει πληροφορίες για τις φαρμακευτικές ιδιότητες του σκόρδου...

Πιστεύω, πως για να κάνεις λεφτά από adsense στο Ελληνικό ίντερνετ πρέπει να ακολουθήσεις εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Όπως είχε γράψει και κάποιος σε ένα άλλο forum του εξωτερικού "...you have to go ugly...".

Σοβαρά και καλοφτιαγμένα sites με ψαγμένο περιεχόμενο θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να βρουν άλλες πηγές εσόδων...

Αυτά για τώρα και χαιρετισμούς στην πατρίδα :)

Quote23.12.2012 11:380 people like thisLike

Γεια σου φίλε μας από τον μακρινό Καναδά!!!

Αυτό που λες το έχω ξαναδεί. Ένας τύπος είχε ένα κακάσχημο site και τον κράζανε όλοι σε κάποιο forum. Αυτός, όμως, τους έλεγε πως κάνει τρελά λεφτά στο adsense...

Για αυτό το λόγο προτιμώ το affiliate marketing. Tα ad serving δίκτυα μου αρέσουν γιατί προσδίδουν μια ζωντάνια στο site είτε με banners είτε με εναλασσόμενες διαφημίσεις κειμένου.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote04.01.2013 00:520 people like thisLike

Ανάλογα πως έχεις στήσει την σελίδα σου και τι θέμα έχεις. Εμένα τα καλά μου domain έχουν 1.5-2.5%. Σου δείχνει και μια φωτό που παρουσιάζει το CTR στο 2.04% κατά μέσο όρο. Η φωτό δεν είναι ψεύτικη αν θέλεις ζήτα μου για μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο για να στην ανεβάσω να πιστείς.

15qum20.jpg

Quote07.01.2013 14:470 people like thisLike

Γεια σου Zapatista, χαιρόμαστε που σε βρίσκουμε και πάλι...

Τα νούμερα που παρουσιάζεις είναι πολύ ικανοποιήτικα, σε αντίθεση με αυτά που μας αναφέρει ο haros. Αν κατάφερνε και εκείνος να έχει αυτά τα νούμερα με 2-3 μονάδες διαφημίσεων αποδοτικές θα κατάφερνε να έχει κανονικό μεροκάματο. Μου κάνει πολύ εντύπωση που τα νούμερα είναι τόσο χαμηλά. Ίσως φταίει ο κλάδος ενασχόλησης ή ο τρόπος που είναι τοποθετημένες οι διαφημίσεις.

Quote09.01.2013 03:030 people like thisLike

Καλησπερα,καλη χρονια.

Ειναι γεγονος οτι το σαιτ ΔΕΝ ειναι στημενο με αποκλειστικο στοχο το σερβιρισμα και κλικαρισμα διαφημισεων,αλλα ειναι στημενο για λειτουργικοτητα ,αρθρα και φορουμ και συγχρονως εχει τοποθετημενες τις ads σε "κλασσικες" θεσεις και με την συνηθισμενη μορφη που εχουν ολα τα σαιτς.

Για το θεμα, ειναι χρηματιστηριο-πολιτικη-οικονομια ,αλλα ουτως η αλλως δεν κλικαρονται οι διαφημισεις του κυριως θεματος,γιατι μονο χρηματιστηριακες πλατφορμες διαφημιζουν που δεν τις κλικαρει κανεις (εχω αναγκαστει φανταστειτε να ΑΠΟΚΛΕΙΣΩ αυτες τις ads γιατι απλως μηδενιζαν το ctr...),οποτε σερβιρονται διαφημισεις γενικου ενδιαφεροντος, καλης σχετικα ποιοτητας.

Εδω να κανω μια παρενθεση και να πω οτι η ταση στην google ειναι να δειχνει ολο και περισσοτερες διαφημισεις "ενδιαφεροντος" και λιγοτερες "περιεχομενου" (για αυτους που δεν ξερουν, αν πατε ενα απογευμα και ψαχνετε σαιτ με κατσαρολες και μπειτε μετα σε ενα αλλο σαιτ,ασχετο,παλι τις διαφημισεις με κατσαρολες θα σερβιρουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε εσας,ενω οι υπολοιποι βλεπουν αλλες αναλογα με τα σαιτ που προσφατα επισκεφτηκαν).

Φυσικα ο webmaster μπορει να αποκλεισει το σερβιρισμα αυτων των διαφημισεων "ενδιαφεροντος',αλλα η γκουγκλ για να τις εχει κατι περισσοτερο θα ξερει...

Φιλε φυσικα και σε πιστευω,δεν χρειαζεται να με πεισεις για κατι,το ρεπορτ μιλα απο μονο του.

Οντως το ctr σου ειναι πολυ καλο,αν ειχα τετοιο με τις σελιδοπροβολες που εχω,θα εβγαζα καλο μεροκαματο.

Παντως πρεπει να εχεις φαει smart pricing γιατι βλεπω την μεση αξια των κλικ πολυ χαμηλη.

Quote21.01.2013 14:200 people like thisLike

Το CPC είναι το αναμενόμενο για τον κλάδο που δραστηριοποιείται το site. Αν θέλεις θέματα με μεγάλη ζήτηση τότε θα έχεις και χαμηλό CPC (για Ελλάδα μιλάμε πάντα ε; για αγγλικά keywords παίζουν άλλοι κανόνες). Πάντως το καλό είναι πως με το συγκεκριμένο site πλέον ούτε καν που ασχολούμαι εκτός από μια μικρή συντήρηση που του κάνω όσων αφορά το SEO και 1 κείμενο τον μήνα πάνω στο site. Έχει πάρει τον δρόμο του και βγάζει περίπου 600 ευρώ το χρόνο που είναι ένα έξτρα μηνιάτικο. Δε περιμένω κάτι παραπάνω από αυτό και με βάση τις ώρες που ξοδεύω είναι υπεραρκετά (από 300 και πάνω το χρόνο μια χαρά θα είναι).

Για να πετύχεις καλά CTR πρέπει να έχεις στήσει το site για αυτό τον σκοπό. Και ως "στήσιμο" μην θεωρείς μόνο την εμφάνιση, αλλά ακόμη και τα κείμενα που γράφεις μέσα (φυσικά δεν εννοώ ούτε κατά διάνοια να προτείνεις τους χρήστες να πατήσουν διαφήμιση!). Και επίσης μετά βλέποντας και κάνοντας... δεν υπάρχει ο χρυσός δρόμος της επιτυχίας. Πάντα δοκιμάζεις και πράττεις ανάλογα το site.

Quote22.01.2013 18:310 people like thisLike

Και όμως Zapatista. Ενώ συμφωνώ για αυτό που λες γενικότερα για την οικονομία-πολιτική, το χρηματιστήριο είναι κάτι πολύ διαφορετικό. Είναι πολύ πιο συγκεκριμένο και αν το δοκιμάσες και από τα εργαλεία του Adwords θα δεις ότι σηκώνει πολύ υψηλά CPC.

Επίσης, υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από χρηματιστηριακές πλατφόρμες στο affiliate marketing.

Η άποψη μου είναι πως υπάρχουν περιθώρια για πολύ καλύτερη αξιοποίηση αυτού του traffic και θα περίμενα να ακούσω καλύτερα νούμερα.

Quote25.01.2013 16:450 people like thisLike

Δημήτρη για το δικό μου CPC αναφερόμουν. Επειδή ανέφερες και το adwords να έχετε υπόψιν πως τα νούμερα που δίνει είναι λίγο φουσκωμένα. Οπότε πάντα τα εξετάζουμε ως ενδεικτικά και όχι ως πραγματικά.