Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Infoproducts στην Ελλάδα
Quote28.08.2013 17:550 people like thisLike

Ποια η άποψη σας για τη δημιουργία infoproducts και συγκεκριμένα ebooks στην Ελλάδα; Πιστεύετε ότι αξίζει ο κόπος και αν ναι σε ποιες κατηγορίες;

http://www.enterlogic.gr/ - κατασκευή ιστοσελίδων
Quote29.08.2013 12:120 people like thisLike

Προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα. Πιστεύω πως αξίζει να το κάνεις, όταν πρόκειται να κάνεις monetize τη φήμη και τον κόσμο που έχεις μαζέψει προσφέροντας αρχικά δωρεάν περιεχόμενο. Θα μου πεις και το ebook μπορεί να είναι δωρεάν.

Απλά απαιτεί πολύ και ολοκληρωμένη δουλειά που είναι μια και έξω. Ενώ σε ένα blog το κάνεις με μικρές, μικρές δώσεις και παρουσιάζει κάτι πιο ζωντανό και δυναμικό.

Λέω αυτό που σκέφτομαι και είμαι πολύ ανοιχτός σε άλλες απόψεις. Προσωπικά, θα έκανα κάποιο ebook μόνο επί πληρωμή, εφόσον πρώτα είχα γίνει πολύ γνωστός μέσα από ένα blog-site.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote30.08.2013 07:360 people like thisLike

Αυτό εξαρτάται με τη θεματολογία πάντα. Ελλάδα δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής, αλλά σκέφτομαι να συνεργαστώ με άτομα που γνωρίζουν έναν συγκεκριμένο αντικείμενο και να προωθήσω τη δουλειά τους.

Quote01.09.2013 10:170 people like thisLike

Για παράδειγμα, εγώ που έχω γνώσεις και εμπειρία πάνω στις μετοχικές επενδύσεις, τι θα μπορούσε να παραχθεί;; Π.χ κάποιος επενδυτικός οδηγός;;

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote03.09.2013 10:300 people like thisLike

Ναι ίσως ένα ebook για τα πρώτα βήματα στο forex πχ ή τι να προσέξεις στο συγκεκριμένο θέμα κλπ. Πιστεύω ότι επειδή η Ελλάδα είναι παρθένα αγορά, θα είναι το επόμενο trend αυτό. Ξέρω μία περίπτωση που κάποιος κερδίζει κοντά στα 1,5k/month στην Ελλάδα από infoproduct.

Quote07.09.2013 11:070 people like thisLike

Χμμμ, απλά εγώ θα έπρεπε να το προσαρμόσω στη δική μου φιλοσοφία που δεν έχει να κάνει με βραχυπρόθεσμες συναλλαγές αλλά με μακροπρόθεσμη διακράτηση μετοχών. Γενικά εκεί δεν παίζουν affiliate προγράμματα. Το μόνο που θα κατάφερνα μέσα από συμβουλές κτλ. να γίνω περισσότερο αναγνωρίσιμος.

Quote07.09.2013 12:560 people like thisLike

δεν γνωρίζω ακριβώς το συγκεκριμένο κλάδο για να σου απαντήσω συγκεκριμένα. Στην περίπτωση σου τότε ένα membership site θα ήταν καλύτερο, μιας και θα παρουσίαζες premium περιεχόμενο και up to date πληροφορίες για επενδύσεις. Κάτι τέτοιο θα έπιανε πιστεύω.

Quote11.09.2013 12:310 people like thisLike

Για παράδειγμα, εγώ που έχω γνώσεις και εμπειρία πάνω στις μετοχικές επενδύσεις, τι θα μπορούσε να παραχθεί;; Π.χ κάποιος επενδυτικός οδηγός;;

Στο παρελθόν με είχε βοηθήσει σημαντικά και η "βίβλος" του πώς να επενδύσεις σε μετοχές.

Τhe intelligent investor

Ο συγκεκριμένος συγγραφέας είναι ο "νονός"του Warren Buffet, όπως ο ίδιος λέει σε κάποιο από τα βιβλία του

Quote13.09.2013 11:450 people like thisLike

@Ganotherapy

Ούτως ή άλλως έχω διαβάσει πολλά από τον buffet και για τον τρόπου που επένδυε ο Graham, που θεωρείται ο πατέρα του value investing.

Απλά όλα αυτά τα έχω προσαρμόσει στη δική μου στρατηγική μέσ από την εμπειρία μου Δες αν θες το χρηματιστηριακό μου blog (http://www.investorblog.gr). Άρα δεν ρωτάω πως θα μπορούσα να μάθω περισσότερα (όχι πως δεν με ενδιαφέρει), αλλά καλές ιδέες για infoproducts.

Απλά επειδή ο δικός μου τρόπος επένδυσης είναι πιο βαρύς, δύσκολα θα αποκτούσε μαζικό ενδιαφέρον και επειδή δεν συσχετίζεται με βραχυχρόνιες και συχνέ συναλλαγές δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα τα forex κτλ.

Quote13.09.2013 14:410 people like thisLike

Απλά όλα αυτά τα έχω προσαρμόσει στη δική μου στρατηγική μέσ από την εμπειρία μου

Κατά την άποψη μου, αυτός ο τρόπος είναι ιδανικός.

Μελετάς τους κορυφαίους στον χώρο και μετά δεν τους αντιγράφεις απλά, αλλά το προσαρμόζεις στην δική σου προσωπικότητα και δημιουργείς κάτι καινούριο.

Θυμάμαι, ότι ωραία αναγνώσματα είχει και ο Peter Lynch

Δες αν θες το χρηματιστηριακό μου blog (http://www.investorblog.gr).

Επαγγελματικό αποτέλεσμα, αφενός το αισθητικό κομμάτι είναι ιδιαίτερα καλό και αφετέρου η αρθρογραφία είναι σοβαρή.

έχεις σκεφτεί, να κάνεις κάποιου είδους συνεργασία με το capital.gr;

Άρα δεν ρωτάω πως θα μπορούσα να μάθω περισσότερα (όχι πως δεν με ενδιαφέρει), αλλά καλές ιδέες για infoproducts.

Απλά επειδή ο δικός μου τρόπος επένδυσης είναι πιο βαρύς, δύσκολα θα αποκτούσε μαζικό ενδιαφέρον

Τι σημαίνει infoproducts;

Δώσε μου μερικές πληροφορίες για να μπορέσω να σταθώ στην συζήτηση

Απλά επειδή ο δικός μου τρόπος επένδυσης είναι πιο βαρύς, δύσκολα θα αποκτούσε μαζικό ενδιαφέρον

Εδώ χρειάζεται να πω ότι υποτιμάς τον εαυτό σου;

Το ότι δεν απευθύνεσαι στην μάζα, σημαίνει ότι δεν θα είχε ενδιαφέρον η δουλειά σου;

Σκέψου ότι υπάρχουν πολλά success stories που απευθύνονται σε λίγους, με ακριβό αντίτιμο και όμως έχουν "πελατεία"

Quote14.09.2013 11:300 people like thisLike

Infopoducts, δηλαδή

• Ένα ηλεκτρονικό βιβλίο (e-book)
  • Μια σειρά από εκπαιδευτικά videos
  • Audio αρχεία
  • Ιστοσελίδα επί πληρωμή
  • Η ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω.

Απλά νομίζω πως στην περίπτωση των επενδυτικών συμβουλών και πληροφοριών, αν αναφέρεσαι στους λίγους, δύσκολο είναι να πετύχεις κάτι με τα παραπάνω. Πιο πιθανό είναι να γίνες σιγά-σιγά αναγνωρίσιμος και στο τέλος να πουλάς συμβουλευτική π.χ. μέσω skype...

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγα....

Quote16.09.2013 11:150 people like thisLike

Infopoducts, δηλαδή

• Ένα ηλεκτρονικό βιβλίο (e-book)
  • Μια σειρά από εκπαιδευτικά videos
  • Audio αρχεία
  • Ιστοσελίδα επί πληρωμή
  • Η ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν έχω άποψη. Πάντως, έχω την αίσθηση ότι το 1, 2, 3 που παρέθεσες ειναι ιδιαίτερα διαδεδομένο στην Αμερική ώς πηγή εισοδήματος. Εδώ στην Ελλάδα, είναι σίγουρα σε νηπιακό στάδιο

Πιο πιθανό είναι να γίνες σιγά-σιγά αναγνωρίσιμος και στο τέλος να πουλάς συμβουλευτική π.χ. μέσω skype...

Σχετικά με το κομμάτι της συμβουλευτικής, ίσως να μην θες να είσαι μόνο εξειδικευμένος αλλά να απευθύνεσαι και σε ένα ευρύτερο κοινό.

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει την παραμικρή ιδέα, όχι για το πώς να κάνει επενδύσεις, αλλά ούτε για το πώς να διαχιριστεί τα μηνιαία του έσοδα & έξοδα.

Ένα πολύ όμορφο ανάγνωσμα που είχα κάνει πριν 5 χρόνια είναι αυτό.

Μπορείς κάλλιστα να πάρεις κομμάτια από τις ιδέες του, να τις προσαρμόσεις στο προφίλ σου, και μετά να φτιάξεις "ένα πακέτο" που θα δίνεις ακόμα και στον μέσο άνθρωπο

Αναμένω τις σκέψεις σου