Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Quote04.05.2011 19:250 people like thisLike

Κατα αρχας καλησπέρα σας και καλως σας βρήκα. Έχω ένα site (δεν ξέρω κατα πόσο μπορώ να αναφέρω το όνομα του εδώ) και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι παίζει με adsense και Linkwise. Αν υπάρχει πρόβλημα να έχω διαφημίσεις και από τους δυο. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την adsense και δεν θα ήθελα να την χάσω.. Ξέρω ότι άλλο το ένα (PPC) άλλο το άλλο(affiliate) αλλά πολλές φορές τα banner έχουν το ίδιο περιεχόμενο. Παράδειγμα Travian. Είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω και τα δύο τελικά ή καλύτερα να μην το δοκιμάσω;

Quote05.05.2011 11:300 people like thisLike

Καλώς ήρθες φίλε στο Getpaid.gr.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις τη Linkwise μαζί με το Adsense. Οπότε μην ανησυχείς.

Εδώ μπορείς να αναφέρεις κανονικά τη σελίδα σου, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Υπό προϊποθέσεις μέσω του Affiliate marketing μπορείς να βγάλεις περισσότερα από αυτά που σου δίνει το Adsense. Αρκει να βρεις το κατάλληλο πρόγραμμα που σου ταιριάζει και να το δουλέψεις έξυπνα.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote05.05.2011 16:590 people like thisLike

Ok. Σε ευχαριστώ πολύ συνονόματε! Θα ξεκινήσω βάζοντας ένα banner στο κάτω μέρος της σελίδας. Το θέμα είναι αυτό που είπες, είναι πολύ σημαντικό να διαλέξεις την σωστή διαφήμιση. Γράφω το http://www.dinfo.gr παρεμπιπτόντως..

Quote06.05.2011 13:410 people like thisLike

αυτό που δεν σε βοηθάει είναι ότι πρόκειται για site ποικίλης ύλης. Φαντάζομαι πως και στο adsense λόγω αυτού του γεγονότος τα κέρδη σου θα είναι περιορισμένα σε σχέση με την επισκεψιμότητα που λαμβάνεις. Το ίδιο θέμα θα αντιμετωπίσεις και με Linkwise. Γενικά, προτιμώ τις σελίδες με πιο συγκεκριμένη θεματολογία. Προσφέρονται για μεγαλύτερα κέρδη. Εκτός αν στόχος σου είναι η πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα, αλλά σκέψου πως σε αυτού του τύπου τις σελίδες, ενώ υπάρχει ενδιαφέρον από τον κόσμο, υπάρχει και πολύ μεγάλος ανταγωνισμός, άρα δεν είναι τόσο εύκολο να την αποκτήσεις...

Πόσο καιρό την έχεις την σελιδα;;; Θέλεις να μας δώσεις μερικά στοιχεία επισκεψιμότητας;;;

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote06.05.2011 18:400 people like thisLike

Μπήκα στον δέκατο μήνα... Περίπου 70000 μοναδικές επισκέψεις τον μήνα και 9 με 10 χιλιάδες pageloads την μέρα. Αλλά ναι έχεις δίκιο, να βγάλεις λεφτά είναι αδύνατο. Μου αρέσει αυτό που κάνω όμως και θα το πάω όσο αντέξω :)

Quote06.05.2011 18:480 people like thisLike

Δημήτρη εσύ κατά την γνώμη σου τι πιστεύεις ότι είναι καλύτερο Affiliate; Διαφημίσεις παιχνιδιών (travian κτλ) , groupon και σια, ή κάτι άλλο;

Quote07.05.2011 18:260 people like thisLike

Η κίνηση που έχεις δεν είναι μικρή, αν υπήρχε κάποιο συγκεκριμένο αντικείμενο, πραγματικά θα πληρωνόσουν πολλά για τις διαφημίσεις του adsense αλλά και θα έβρισκες τα κατάλληλα affiliate προγράμματα.

Δεν θεωρώ πως τίθεται θέμα καλών ή κακών  affiliate προγραμμάτων. Για κάθε σελίδα διαφέρει αυτό που είναι το καταλληλότερο ή ο τρόπος με τον οποίο θα το διαχειριστείς. Όπως σου είπα το γενικόλογο του περιεχομένου σου γενικά δυσκολεύει πολύ την υπόθεση του κέρδους.

Τώρα αν κάθε μέρα στα θέματα σου, έβρισκες την καλύτερη προσφορά που παίζει σε deal sites και την προωθούσες, δεν ξέρω αν θα χαλούσε την ποιότητα σου.... Εξαρτάται από το πως εσύ το έχεις σκεφτεί.... Ίσως με κάποιο ρίσκο να είναι ο τρόπος που θα μπορούσες να δημιουργήσεις κέρδη...

ανεβάζοντας posts για προσφορές. Απλά μην το παρακάνεις και ανέβαζε κάθε φορά αυτή που πραγματικά πιστεύεις πως αξίζει..

Quote21.08.2011 11:170 people like thisLike

kalhspera kai apo emena! eimai neos sthn parea sas kai sto getpaid.gr alla prospa8w oso mporw na psaxnw 8emata pou aforoun to eisodhma mesw diadiktuou!

parakolou8hsa me endiaferon to dialogo metaxy twn 2 "MHTSWN" :-) kai exw na proteinw to exhs ( ayto skeftomai na kanw kai egw sto social network - magazine poikilhs ylhs pou etoimazw ) :

MHTSARA exeis sto site sou 10 kathgories oi opoies aforoun diaforetikh 8ematologia! Bash swstoy marketing kai pwlhsewn gia na epityxeis ena swsto kai "kalo" - oson afora to mellontiko eisodhma paei to "kalo" - ari8mo atomwn - koitame thn poiothta kai oxi thn posothta - mporeis na kaneis ta exhs:

1. dhmioyrghse mia forma - kati san profil... gia ta melh toy site sou -  sthn opoia ektos apo ta klasika toy stul... endiaferonta, mousikh, tainies, proswpikes plhrofories ktl,  na "pairneis" plhrofories kai gia SHOPPING kai dwse mesw mia mikrhs mhxanhs anazhthshs, 10 - 15 epiloges ( oi opoies epiloges 8a einai basismenes mesw twn affiliate programms h twn ppc banners pou 8a h8eles na topo8ethseis sto site sou ).

2. afou to kaneis auto exeis 2 epiloges: a) h anebazeis banner gia ppc h apo affiliate programms analoga me ta endiaferonta twn melwn soy h

b) anebazeis banner pou na aforoun thn sugkekrimenh 8ematologia, apo tis kathgories pou exeis sto

site soy.

-> proswpika twra "douleuw" panw se auto to kommati gia na gnwrizw ek twn protairwn pws 8a to epexergastw otan apo to dekembrh 8a exw etoimo to site mou.

Mhtsra - admin - 8a h8ela na sou dwsw sugxarhthria gia to site sou. An kai polla apo ayta pou anagrafontai edw mesa den ta katalabaina kai den ta katalabainw, alla me w8oun sto kanw mia sxetikh ereyna sto diadiktuo kai na ma8w perissotera!

u.g. paidia prosfata epese sthn antilhpsh mou kai to "email marketing"... kai sugkekrimena legane oti an douleutei swsta, mporei na apoferei perissotera kerdh apo ola ta alla eidh diktyakou marketing - pwlhsewn. Egw prospa8w na ma8w osa perissotera mporw gia to email marketing gia na to katalabw. An kapoios gnwrizei otidhpote as kanei mia apopeira na anebasei kati sxetiko eite san apanhtsh edw, eite san neo 8ema sto forum!

Quote22.08.2011 23:590 people like thisLike

Γεια σου Γιάννη,

καλώς ήρθες στην κοινότητά μας. Ότι αναγράφεται στα άρθρα και δεν το καταλαβαίνεις μπορείς να χρησιμοποιείς το forum για να σου λύνονται οι απορίες.

Τώρα για το email marketing. Μου φαίνεται κάπως επιθετικός τρόπος προσέγγισης. Αν τώρα έχεις κάποια σελίδα και εγγεγραμένους χρήστες, ναι μπορείς να το κάνεις σε ένα βαθμό. Άλλα για να μπορείς να στέλνεις μαζικά μηνύματα, θα πρέπει να έχεις μια λίστα με πολλά mail και ανθρώπους που έχουν αποδεχθεί να τα λαμβάνουν ωστε να μη γίνεις spammer.

Quote23.08.2011 00:010 people like thisLike

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι  greeklish, γιατί κουράζουν στην ανάγνωση. Αν δυσκολεύσαι να γράφεις στα ελληνικά υπάρχουν στο νετ εργαλεία που κάνουν αυτόματα την μετατροπή

Quote23.08.2011 12:050 people like thisLike

Πρώτα από όλα θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη για τα greekenglish απλά πρώτη φορά συναντάω σε ιντερνετ καφε, υπολογιστή, που να μην μπορείς να αλλάξεις την "γλώσσα"!

Δεύτερον Μητσάρα προς Θεού, καλύτερα να το κλείσω το μαγαζί πριν καν το ανοίξω, αν είναι να γίνω spammer!

Τρίτον Δημήτρη επειδή ψάχνω διάφορα όσον αφορά τα εισοδήματα από το διαδίκτυο και επειδή ευελπιστώ οτι μόλις - απο Δεκέμβρη με το καλό - ξεκινήσει η σελίδα μου στον ιστό, μέσα σε 5 μήνες θα μετράω στα περίπου 10000 μέλη και κοντά στις 300000 επισκεψιμότητα, απλά προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα έτσι ώστε να αυξήσω τα μέλη, "παίρνοντας" άτομα από τις 300000 επισκεψιμότητας!

- έχω ετοιμάσει "διαφημιστική καμπάνια" μέσω facebooκ και door to door και ο στανταρ αριθμός φτάνει το 1μυριο. Δηλαδή θα διαφημίσω την σελίδα μου με το καλημέρα - δωρεάν σε 1 μυριο χρήστες και εκτιμώ οτι απο αυτούς τα 10000 θα γίνουν μέλη και οι 300000 θα επισκεφτούν την σελίδα μου -

Πιστέυω οτι αν πχ βάλω μια χρήση ppa - pps - surveys και πληρώνω ένα ποσοστό στα εγγεγραμένα μέλη, που θα "δουλεύουν" πάνω σε αυτές τις χρήσεις,  από τα χρήματα που θα μου δίνουν οι συνεργαζόμενες εταιρίες, τότε ίσως να μπορέσω να προσεγγίσω περισσότερο κόσμο και σαν εγγεγραμενα μέλη και σαν επισκέπτες.

θα ήθελα να ξεκαθαρίσω οτι δεν είναι πυραμίδα αυτό που σκέφτομαι, απλά μια οικονομική συναλλάγη = ΕΤΑΙΡΙΑ - ΕΓΩ - ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ, χρήστης της σελίδας μου!

Αυτό πως σου ακούγεται;

Quote23.08.2011 14:050 people like thisLike

Σαν κίνηση προώθησης φαίνεται εντυπωσιακή, αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και το ανάλογο κόστος.

Η προώθηση πάντως είναι το ένα σκέλος που έχει νόημα όταν υπάρχουν όλα τα άλλα, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω αν θα έχει αποτέλεσμα οικονομικό ή όλη επένδυση, όταν δεν ξέρω τι ετοιμάζεις.

Πολύ φιλικά, επέτρεψε μου πάντως να πω πως σαν σκεπτικό δεν μου αρέσει αν το ξεκινάς και το έχεις σκεφτεί έτσι όπως το παρουσιάζεις. Αν τώρα δεν θες να αποκαλύψεις την ιδέα της σελίδα σου και υπολογίζεις πιο πολύ στην ιδέα παρά στον τρόπο προώθησης "γράψε λάθος".

Πάνω από όλα έχει σημασία η ιδέα και η αξία που θα έχει το site για τους αναγνώστες....

Αν κατάλαβα καλά θες να φτιάξεις ένα survey site????

Quote23.08.2011 20:540 people like thisLike

Δημήτρη θα είναι ένα κοινωνικό δίκτυο το οποίο θα λειτουργεί και σαν "ανοιχτό" και σαν "κλειδωμένο"!

"Ανοιχτό" = οι επισκέπτες θα έχουν την δυνατότητα να ενημερώνονται μέσω καποιων άρθρων που θα αναρτούνται στις διάφορες κατηγορίες του κοινωνικού δικτύου.

"Κλειδωμένο" = οι επισκέπτες για να αφήσουν κάποιο σχόλιο στα άρθρα ή για να μιλήσουν στο chat του web radio ή για να κάνουν upload photos, videos ( και μια που το έφερε η κουβέντα, Μητσάρα διαβασα το συγκεκριμένο άρθρο και μου γεννήθηκαν και άλλες ιδέες απλά τώρα τις καταγράφω για να μην τις ξεχάσω... ένα ένα τα βήματα γιατί αν μπερδευτούμε το όλο εγχειρημα θα καταλήξει σε τραγωδία )

* ότι ακριβώς έχεις κάνει εσύ εδώ ( +++++ οτι το έχεις φτιάξει μέσω του boonex! προσωπικά τα περισσότερα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσω τα έχω βρει στο market της boonex )

απλά σκέφτομαι, αν μετά το 5 μηνο φτάσουν τα νούμερα επισκεψιμότητας και μελών, στους αριθμούς που ανάφερα στο προηγούμενο ποστ, να προσθέσω μια έξτρα κατηγορία η οποία να αφορά τα surveys, το affiliate marketing κτλ. έτσι ώστε να δώσω ένα κίνητρο στα μέλη μου να μένουν περισσότερη ώρα στο κοινωνικό δίκτυο, βγάζοντας κάποια χρήματα, αλλά και να προσελκύσω ένα μικρό ποσοστό από τους επισκέπτες τις σελίδας - κοινωνικού δικτύου, έτσι ώστε να γίνουν μέλη! ( βέβαια πρέπει να βρω έμπιστες εταιρίες του εξωτερικού ή να κλείσω συνεργασίες με εταιρίες του εσωτερικού, αν και για αρχή σκέφτομαι το ebay και την amazon!

αν όλα πάνε κατευχήν 8α προστεθούν και άλλες χρήσεις - κατηγορίες όπως web tv και live streaming ( έδω κολλάει το άρθρο "πως να κερδίζετε χρήματα από uploads photos, videos )

αν δεν ιδρώσεις και δεν κοπιάσεις δεν βγάζεις χρήματα! τίποτα δεν είναι εύκολο! τίποτα δεν είναι δύσκολο! απλά το θέμα είναι πως βλέπουμε εμείς το ποτήρι!

"θα κάνεις 10 σουτ... τα 9 σουτ θα βγουν αουτ... το ένα που θα μπει στο τέρμα - γκολ, θα σου δώσει την ώθηση να συνεχίσεις! αν δεν προσπαθήσεις, δεν θα ξέρεις ποιο θα είναι το σουτ, που μπάλα θα καταλήξεις στα δίχτυα"

Quote01.09.2011 09:350 people like thisLike

Απλά θα πω κάτι που έχω πει πολλές φορές. Για να παραμείνει ο κόσμος στο site σου θα πρέπει να έχει ένα concept που θα ενδιαφέρει αυτόν. Αν είσαι μια κοινότητα λίγο από όλα, δεν δίνεις στον επισκέπτη μια ταυτότητα για να σε ξαναεπισκεφθεί και να παραμείνει, οπότε και τα λεφτά της διαφήμισης μπορεί να πάνε στον βρόντο.

Καλύτερα θα ήταν να σκεφτείς μαι καλή ιδέα για κοινότητα και μετά να ρίξεις διαφήμιση και χρήμα. διάβασε αν θες αυτό. λέει για το niche marketing