Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

OI ΕΥΕΛΙΚΤΟΙ FREELANCERS
Quote27.10.2011 23:300 people like thisLike

ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Η ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ FREELANCING ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΤΗ ΚΑΘΑΥΤΗ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΑΥΤΗ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ.

ΜΕΣΩ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΟΙ ΠΡΟΠΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΡΙΑ.

ΘΕΛΕΙ ΕΠΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΝΑΝ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟ FREELANCER ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΑΡΘΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΤΙΝΟΓΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ, ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ SITES ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ GETPAID TO ΟΠΟΙΟ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΕΝΑΣ ΠΛΗΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΕΛΙΚΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΙΟΤΙΚΑ.

Quote27.10.2011 23:400 people like thisLike

ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΣΗ PROJECTS.AYTO ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ  ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΘΕΙ Η ΥΓΙΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΔΙΕΘΝΩΣ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΦΕΣΗ.

ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΜΕΣΑΖΟΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ ΩΘΗΣΗ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ SITE ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ , ΚΑΘΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΣΕ ΑΥΤΕΣ.

CHRIS PAINTER-FREELANCER

chrspainter.gr@gmail.com

,

Quote04.11.2011 03:120 people like thisLike

Χρήστο, θερμή παράκληση.... γράφε με πεζά γράμματα... μου βγήκαν τα ματάκια για να διαβάσω τα κείμενά σου...

Συμφωνώ σε όσα γράφεις, θεωρώντας αυτή την στιγμή το freelancing τον μοναδικό ίσως  τρόπο ευελιξίας, τόσο όσον αφορά τον εκάστοτε "πελάτη", αλλά προπάντων τους ίδιους τους freelancers. Όμως, δικιά μου διαπίστωση, δεν είναι εύκολο για έναν έλληνα freelancer να σταθεί απέναντι στον ινδό που για 50-100 € στήνει site. Θέλω να πω ότι είναι αναγκαία η ανάπτυξη των δικτύων freelancing στην Ελλάδα για εσωτερική κατανάλωση. Να τεκμηριώσω αυτό που λέω ... Είμαι μέλος στο freelancer.com, οπως φαντάζομαι και συ. Δεν κατάφερα ενα χρόνο τωρα να "χτυπήσω" προσφορά... απλά γιατί οι τιμές που προσφερουν οι ινδοί είναι εξευτελιστικές. Μέχρι και ελληνική αρθρογραφία "χτύπησε" ινδός και τα "είδα όλα". Ε, να σου πω κάτι? ... Από τότε, πλέον εγκατέλειψα και την οποια προσπάθεια... ούτε μπαίνω πλέον να ριξω μια ματιά... Αντίθετα είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη για την ύπαρξη του find a pro, αλλά και του microjobs.gr. Τουλάχιστον σε αυτά τα μέτρα και τα σταθμά είναι ίσα...

Quote04.11.2011 11:410 people like thisLike

Οι Ινδοί του freelancer είναι ένα ζήτημα που χωράει πολύ κουβέντα Ζωή. Και άρθρο θα πρέπει να ανεβει για αυτό το θέμα στο site και κουβέντα να γίνει. Εμένα προσωπικά με έχει "δαγκώσει" freelancer από Ινδία μεριά. Αυτό, όμως, δεν αλλάζει την άποψή μου πως στόχος του καθενός είναι να βρει το καλύτερο σύμφωνα με τη λογική του "value for money". Αρα κάποιος Ελληνας θα πρέπει να προσπαθήσει να ανταγωνιστεί τον Ινδό, στην ποιότητα και σε θέματα που ο Ινδός δεν μπορέι να σε υποστηρίξει το ίδιο  καλά (Γλώσσα,γνώση της ελληνικής νοοτροπίας, γούστου κ.α.)

Η δυσκολία σου να χτηπήσεις δουλειά έγκειται περισσότερο φαντάζομαι στο ότι δεν φαίνεται να έχεις κάνεις άλλες δολειές από εκεί μέσα. Όταν δηλαδή θα ζητήσω από κάποιον αν μου κάνει μια δουλειά, αν δω ότι είναι η πρώτη του δεν θα τον επιλέξω εύκολα. Θα πρέπει η τιμή του να είναι πολύ ελκυστική. Και εκεί λες, αν την κατεβάσω, μήπως ο άλλος αντί να πάει να την πάρει θα υποθέσει πως η τιμή συνδέεται με την ποιότητα που προσφέρεις;;;

Η αρχή είναι πάντα δύσκολη.....

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote05.11.2011 15:050 people like thisLike

Εχω "αναδημιουργήσει" ήδη δύο sites φτιαγμένα από ινδό freelancer. Το ένα, το cindeco.com, το βρήκα γεμάτο "φόρμες" σε κάθε μενού και βασικά το εφτιαξα όλο από την αρχή κρατώντας μόνο το template. Ο ιδιοκτήτης του πλήρωσε τελικά πολύ περισσότερα, χώρια που η καθυστέρηση που έγινε για την δουλειά του ήταν  καταστροφική. Ο άλλος ένας ελληνολιβανέζος ήταν έξαλλος όταν χρειάστηκε να αλλάξει ένα κείμενο και να προσθέσει λίγες φωτογραφίες στο σαιτ του και δεν έβρισκε τον ινδό με τίποτα. Μπαίνοντας στο backend και βλέποντας την δουλειά "εκ των έσω" κατάλαβα και γιατί οι τιμές είναι αυτές που είναι. Και τι να πω στον πελάτη...; Βασικά θεωρώ ότι τελικά (αν κρινω τουλάχιστον από αυτά τα δύο) οι ινδοί "χρυσοπληρώνονται" για την δουλειά που παράγουν. Και είναι θέμα συνειδησιακό, πίστεψέ με... θα μπορούσα αυτή την ίδια δουλειά να την κάνω με πολύ λιγότερα λεφτά από αυτούς, μα δεν "μου βγαίνει", να πάρω ενα ετοιμο δωρεάν template, να πετάξω πέντε φωτογραφίες μέσα και δυο κείμενα και να πληρωθώ.

Από την άλλη όπως έγραψα και πιο πάνω, είδα ινδό να χτυπάει και να παίρνει τελικά μέχρι και ελληνική αρθρογραφία και εκεί εγκατέλειψα την όποια προσπάθεια στο freelancer.com. Εσύ από την άλλη Δημήτρη λες πως σε "δάγκωσε" κάποιος ινδός freelancer και έρχεσαι να επιβεβαιώσεις αυτό που ήδη είχα διαπιστώσει κι εγώ.

Θα αγόραζα ευχαρίστως ενα χαλί από την Ινδία, ή ενα ξυλόγλυπτο, ή ακόμα και αγιουρβεδικές αλοιφές και στικ με άρωμα σανταλόξυλο. Αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα εμπιστευόμουν το "μαγαζί" μου (ενα σαιτ είναι ενα κατάστημα) στα χέρια ενός ινδού....

Quote05.11.2011 19:190 people like thisLike

Το free lancing είναι το μέλλον στο διαδικασία να βγάλεις χρήματα online. Αν κάποιος είναι free lancer ας δει την υπογραφή μου έχει εκεί link για freelancers

All We need is love and money... For Love visit Http://FanVille.Me , for money Http://GiGFor5.Com
Quote07.11.2011 10:290 people like thisLike

Τελικά η πραγματικότητα μας δείχνει κάτι τέτοιο, αλλά κανένας δεν σου λέει και αυτός που θα σε χρεώσει πολλά δεν θα σου κάνει τα ίδια. Σε μεγάλο βαθμό για αυτό που έκανε ο Ινδός φταίω και εγώ γιατί τον εμπισεύτηκα και του πλήρωσα ένα μικρό ποσό μέσα από το freelancer χωρίς να έχει γίνει milestone. Αλλά θα μου πεις αν δεν εμπιστεύεσαι αυτό, πως θα εμπιστευτείς να βάλει χέρι στη σελίδα σου. Μπορεί κανείς να κοιτάει τα reviews.

Από την άλλη δεν θέλω να το θέσω σε βάση εθνικότητας. Υπάρχουν και Ινδοί που είναι τζιμάνια στη δουλειά τους, να μην τους εμπιστευόμαστε απλά γιατί είναι Ινδοί;

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...