Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Quote12.08.2010 14:400 people like thisLike

Ξεκίνησα μια σελίδα στο webnode, αλλά δεν γνωρίσω καλά το θέμα με τα site κι όσο το σκέφτομαι μου δημιουργούνται κάποιες απορίες. Σίγουρα στην αρχή θα το κάνω για το κέφι μου γιατί θα είναι ένα θέμα που μου αρέσει. Κάποια στιγμή όμως θα θελήσω να έχω και κάποιο οικονομικό όφελος. Θα προσπαθήσω να κάνω τις ερωτήσεις μου όσο πιο σύντομα γίνεται.Αν μπορείτε να μου απαντήσετε ή πως μπορώ να ψάξω εγώ να βρω τις απαντήσεις για να μην σας κουράζω.

1. Στο webnode σου βάζει στο τέλος webnode.com αυτό μπορεί να φύγει να γίνει σκέτο com ή ακόμα καλύτερα gr?
  2. Το google σε βρίσκει μόνο του? Πως το προωθείς για να γίνει γνωστό? Αν θυμάμαι καλά διάβασα κάποιο σχετικό άρθρο εδώ. θα ξανακοιτάξω
  3. Επίσης το όνομα είναι κατοχυρωμένο? Ή μπορεί αργότερα να βγουν άλλα 10 site με το ίδιο όνομα
  4. Αν κάποια στιγμή βάλω διαφημίσεις, υποθέτω οι εταιρίες θα στέλνουν το λογότυπο τους και γενικά θα έχουν κάποιες απαιτήσεις για πως θα είναι οι διαφημίσεις. Αυτά τα κάνει το webnode ή ο οποιοσδήποτε που σου έφτιαξε την σελίδα ή πρέπει να ξέρεις εσύ?
  5. Επίσης οι πληρωμές για τις διαφημίσεις πως γίνονται? Οι εταιρίες δεν θα θέλουν αποδείξεις κλπ? Θα πρέπει να φαίνομαι σαν επιχείρηση?
  6. Αν κάποια στιγμή το webnode κλείσει ή σταματήσει να δίνει υποστήριξη ή δεν ξέρω τι άλλο εγώ είμαι κατοχυρωμένη ή κλείνω κι εγώ?
  7. Τι είναι καλύτερο να κάνεις κάποια τέτοια σελίδα δωρεάν ή να πας σε κάποιον ειδικό να σου κάνει και πιο επαγγελματική δουλειά ή αν την έχω ξεκινήσει στο webnode μπορεί να την αναλάβει μετά κάποιος άλλος να με βοηθάει?
  8. Αν τελικά δεν το κάνω με webnode μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση σχετικά οικονομική για αρχή εταιρία ή ιδιώτη?

Είπα να μην ρωτήσω πολλά αλλά όσο έγραφα μου ερχόντουσαν κι άλλα. Wormdes ελπίζω να το δεις αφού έχεις ασχοληθεί με webnode. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει ή να βρω ένα τρόπο να τα ψάξω μόνη μου. Τα ρωτάω όλα αυτά πριν ξεκινήσω να γράφω μην πάει χαμένος ο κόπος μου.

Ευχαριστώ

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ο λογαριασμός αυξάνει με το zeekler www.ergasianet.com
Quote12.08.2010 18:310 people like thisLike

Γεια σου Γιουλη, το όνομα μου είναι Θωμάς, σορρυ που δεν απάντησα στο προηγούμενο ήμουν ταξίδι με την εταιρεία για 2 μέρες, καταρχήν συγχαρητήρια, είδα την σελίδα δεν έχει τίποτα ακόμα μέσα αλλά το θέμα που διάλεξες πατάει πάρα πολύ και το όνομα είναι ωραίο, τώρα απαντήσεις

1 το webnode.com δεν μπορείς να το βγάλεις γιατί ο σέρβερ τους φιλοξενεί την σελίδα σου, μπορείς να την κάνεις com και απλά αναθέτεις την σελίδα στο com που θα αγοράσεις, γιατί για να το κάνεις com πρέπει να το αγοράσεις, δεν στοιχίζει πολύ, για αρχή αν θέλεις την άποψη μου τώρα για τώρα άστο έτσι μέχρι να δεις τι θέλεις ακριβώς απο την σελίδα, ούτος η άλλως αν αλλάξεις το όνομα, όποιος πατάει να μπει στην παλιά διεύθυνση θα πηγαίνει αυτόματα στην καινούργια και έτσι δεν χάνεις επισκέπτες,

2 το webnode δίνει αυτόματα την σελίδα σου στο google αλλά θα πάρει λίγες μέρες,

3 το όνομα είναι κατοχυρωμένο, αυτό με το webnode μέσα εννοείται, γιατί για com θα πρέπει να το πληρώσεις για να το κατοχυρώσεις

4 εδώ είναι λίγο δύσκολο, οι περισσότερες εταιρείες σου προσφέρουν έτοιμες διαφημίσεις, και εσύ απλά βάζεις τον κωδικό, τώρα αν κάτι δεν πατάει μπορείς να κάνεις και μόνη σου θα βρεις πληροφορίες για το πως να φτιάξεις ένα μπάννερ στο google

5 οι περισσότεροι προτιμούν το pay pal, αν χρησιμοποιήσεις ελληνική εταιρεία θα σου κόβουν απόδειξη, αν πάλι κάποια ξένη θα σου στέλνει χρήματα στο pay pal και απο εκεί θα πληρώνεσαι χωρίς φόρους κτλ,

6 η σελίδα σου θα συνεχίσει να υπάρχει, αν την κατοχυρώσεις δλδ αν πληρώσεις, μετά μπορείς να την επεξεργαστείς με οποιοδήποτε πρόγραμμα θέλεις,

7 το καλύτερο είναι σε επαγγελματία, αλλά δεν έχουν όλοι λεφτά, μπορείς να την φτιάξεις για αρχή μόνη σου και μετά την δίνεις σε κάποιον αν βγάλεις αρκετά χρήματα,

8 εδώ δεν ξέρω, και εγώ αρχάριος ήμουν, απο εδώ έμαθα για το webnodeκαι το χρησιμοποίησα

Ελπίζω να βοήθησα

Θωμάς

Quote12.08.2010 19:310 people like thisLike

Νομίζω πως ο Θωμάς σε κάλυψε στα περισσότερα, απλά να προσθέσω και εγω κανα 2 πινελιές...

3. Οι διαφημίσεις μπορεί να είναι από Ad Serving ή Affiliate Marketing. Οπότε θα μπορούσες να διαβάσεις αυτό το άρθρο. Και στις 2 περιπτώσεις η τοποθέτηση είναι παιχνιδάκι. Απλά τοποθετείς τοn έτοιμο HTML κώδικα και απο εκεί και περα η διαφήμιση παίζει χωρίς εσύ να ασχοληθείς. Δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε αγχώνει για την ώρα. Αλλά γιατί να μην ξέρεις;

7. Το να πληρώσεις κάποιον επαγγελματία μου φαίνεται υπερβολικό από τη στιγμή που ακόμα είσαι στην πολύ αρχή. Και στην ουσία, όπως τώρα εξαρτάσαι από το webnode, αυριο θα εξερτάσαι από αυτόν και ακόμα περισσότερο. Θα σου στοιχοίσει ακριβά. Οι περισσότεροι επαγγελματίες τι κάνουν;; Έχουν έτοιμες λύσεις και τις παραμετροποιούν και φτιάχνουν μέσα σε λίγο ένα site. Αν αυτά που ζήτούσαν ως τιμή ήταν πιο λογικά, τότε μπορεί να άξιζε. Γιατί την παραμετροποίηση να μην την κάνεις μόνη σου και παράλληλα να μάθεις και λίγα πράγματα. Το webnode τουλάχιστον δπουλεύει με χιλιάδες χρήστες, οπότε και δοκιμασμένο είναι και εύκολο και λειτουργικό. Βέβαια, αν μας διαβάζει κάποιος επαγγελματίας του χώρου θα σου πει πόσους λόγους για το γιατί θα πρέπει να προσλάβεις έναν. Μπορεί να έχει δίκιο, αλλά μπορεί να βλέπει το webnode ως απειλή για τη δουλειά του. Εμένα η άποψη μου είναι πως για αυτούς που δεν θέλουν να αφιερώσουν ιδιαίτερο χρόνο στο τεχνικό κομμάτι και να κάνουν εύκολα, γρηγορα και οικονομικά, είναι πως οι online website builders είναι ότι καλύτερο. Σκέψου Γιούλη, πως εσύ τα κανες λίγο θάλασσα στην αρχή με αυτό που θεωρείται απλό εύκολο και δοκιμασμένο. Μια πληρωμένη λύση μην νομίζεις πως θα ήταν απαραίτητα πιο έυκολα διαχειρίσιμη και με όλες αυτές τις δυνατότητες που δίνει το webnode.

8. Αν είχες γνώσεις το joomla είναι free, αλλά πάλι θα πληρώνεις plugins και modules και θα δυσκολευτείς να φτιάξεις κάτι ωραίο και ολοκληρωμένο. Οι τεχνικάριοι μπορεί να το σνομπάρουν ως απλό, αλλά για εσένα θα ήταν πολύ, πολύ πιο προχωρημένο και δύσκολο. Το καλό του, πως δεν θα ήσουν "κλεισμένη" στο webnode. Αλλά για αυτά που θες να κάνεις το webnode είναι υπεραρκετό. Τουλάχιστον, αυτή είναι η απόψή μου Γιούλη.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote13.08.2010 06:030 people like thisLike

Καλημέρα και πάλι. Ευχαριστώ και τους δύο, είσαστε όσο πιο αναλυτικοί γίνεται. Θωμά δε χρειάζεται να ζητάς συγνώμη επειδή δεν μου απάντησες στο άλλο. Εγώ πρέπει να ζητάω που σας ζαλίζω. Να τα συνοψίσω λίγο για να δω αν κατάλαβα καλά. Και οι δύο για αρχή μου προτείνετε το webnode. Να το κάνω .gr υποθέτω δεν μπορώ, μόνο αν πληρώσω αργότερα να γίνει com. Επίσης αν θέλω κάποια στιγμή κάτι πιο επαγγελματικό μπορώ να το δώσω σε ένα ειδικό να με βοηθήσει. Το όνομα όμως θα μείνει το ίδιο ή θα χάσω επισκέπτες? Επίσης ξέχασα να ρωτήσω την επισκεψιμότητα πως την μετράς?    Κάπου βρήκα έλεγε στατιστικά αλλά δεν μου άνοιγε. Πληρώνεις για αυτό? Τώρα για τις διαφημίσεις και τις πληρωμές δεν το πολυκατάλαβα. Μάλλον θα υπάρχει κάτι σαν προγραμματάκι για να τις τοποθετείς. Αφού λέει ο Δημήτρης ότι είναι παιχνιδάκι και ξέρει ότι είμαι άσχετη έτσι θα είναι απλά πρέπει να το δω αλλά δεν ξέρω πως να το ψάξω.  Επίσης το paypal μπήκα μια φορά να κάνω εγγραφή μου έστειλαν κάποια email αλλά δεν θυμάμαι αν έχω τελικά λογαριασμό. Μπορώ να το δω αυτό. Βέβαια πρέπει να καταλάβω και πως λειτουργεί το paypal θα πρέπει να διαβάσω κάποιο άρθρο. Εγώ με το θέμα που διάλεξα λογικά επισκέπτες και επιχειρήσεις από ελλάδα θα έχω. Άντε για τα ταξίδια να έχω τίποτα απ' έξω. Οπότε θωμά μου είπες ότι κόβουν εκείνοι απόδειξη? Δεν θα πρέπει να έχω βιβλία κλπ σαν επιχείρηση θα είμαι απλώς ιδιώτης? Δημήτρη μπήκα για λίγο χθες να δω για το joomla που λες. Δεν το έχω τελειώσει ακόμα. Εμένα με ενδιαφέρει με λίγα λόγια αν ξεκινήσω με webnode ή οτιδήποτε άλλο  και κάποια στιγμή θελήσω να το σταματήσω να το κάνω gr κλπ το χάνω το όνομα? Τώρα οι διαφημίσεις και τα υπόλοιπα δεν είναι της ώρας. Ρωτάω όμως για να δω αν μπορώ να συνεχίσω μην παιδεύομαι τσάμπα. Δημήτρη συγνώμη και πάλι έχεις κι άλλο πράγματα να κάνεις δεν μπορείς να ασχολείσαι συνέχεια μαζί μου.

Quote13.08.2010 09:560 people like thisLike

την επισκεψιμότητα την μετράς με το Google Analytics. Αλλά απλά πραγματάκια,  όπως λέει ο Θωμάς υπάρχουν και στο webnode..

Έχεις μια διεύθυνση χχχ.webnode.com, αυτή παραμένει και δεν χάνεις ούτε τον κόσμο που έρχετεαι από εκεί ούτε το όνομα. Οποιαδήποτε στιγμή θές κλέινεις μια διευθυνση .com η .gr.   Δεν είναι άσχημο να το κάνεις από τώρα. Τα λεφτά δεν είναι πολλά και η διεύθυνση μετρά να είναι εύκολομνημόνευτη. Επίσης μπορείς να δεις τι έχει πιαστεί σαν όνομα. Δηλαδή αν το ideesgamu.gr είναι πιασμένο, θα πας στο αντίστοιχο .com ή από τώρα καλό είναι να βρεις νέο όνομα. Το αρχικό όνομα στο webnode δεν το χάνεις σε καμία περίπτωση.

Έψαξα για τη λέξη "γάμος" στο google και βρήκα αρκετά site που ασχολούνται με αυτό. Κάποια είναι πολύ δυνατά και έχουν αρκετό περιεχόμενο. Απο εκεί θα μπορούσες να πάρεις ιδέες για το όνομα και τό περιεχόμενο. Αυτά τα σite που υπάρχουν εδώ και καιρό είναι δύσκολο να τα χτυπήσεις σε επισκεψιμότητα, αλλά φτιάχνοντας κατι πιο φιλικό, προσωπικό και ανανεώνοντας περιεχόμενο με τον καιρό μπορεί να κερδίσεις κάτι από την πίτα της επισκεψιμότητας. Ρίξε μια ματιά πάντως.

Πριν σκεφτεις τις διαφημίσεις, το πρώτο σου μέλημα η επισκέψιμότητα...... Ανεβάζεις επισκεψιμότητα και βλέπεις αν πάνε όλα καλά.....

Ο θωμάς για παράδειγμα ήδη θα μπορούσε να βγάζει ένα μικρό χαρτζιλίκι, αλλά προς το παρόν έχει δώσει όλες του τις δυνάμεις στη προσέλκυση κόσμου...

Ρε συ Γιούλη, ρώτα ότι θες. Σκέψου σε πόσους δίνεται η ευκαιρία να μάθουν από τις απαντήσεις που σου δίνουμε. Αυτός είναι και ο ρόλος της κοινότητάς μας. Παρότι είσαι αρχάρια, τουλάχιστον επικοινωνούμε και κάθε φορά προχωράμε ένα βήμα παραπάνω...

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote13.08.2010 13:440 people like thisLike

Ζητάω συνέχεια συγνώμη και μπορεί να γίνομαι βαρετή. Αλλά είναι το πρώτο forum που γράφω και δεν ξέρω πως λειτουργούν. Αυτό είναι επιτυχία δικιά σου. Όχι γιατί κατάφερες εμένα να γράψω σιγά την προσωπικότητα. Αλλά επειδή είσαι φιλικός, η σελίδα σου είναι εύχρηστη και ανανεώνεται και πάνω απ' όλα ειλικρίνεια όπως λες και στο άρθρο σου. Επίσης νιώθω σαν ή μάλλον όχι σαν μου κάνετε μαθήματα inernet και δεν ξέρω αν θες να έχει αυτό το ρόλο η κοινότητα. Anyway εγώ θα ρωτάω χωρίς συγνώμες κι αν κάποια στιγμή γίνω υπερβολική κλπ με κόβεις. Λοιπόν στο θέμα μου για να ξεκινήσω κάποτε κάτι.

1.  Πως κλείνω μια διεύθυνση .gr? Βρήκα ας πούμε στο google μια εταιρία http://www.pointer.gr δηλώνω σε αυτούς το όνομα και είμαι οκ? Έτσι γίνεται? Πρέπει να προσέξω κάτι? Είναι καλή αυτή που ανέφερα την ξέρεις? Νομίζω έλεγε ότι είναι για 2 χρόνια μετά ανανεώνεις την συνδρομή?
  2. Μετά έχω κατοχυρώσει κάποιο όνομα και δημιουργώ όποτε θέλω την σελίδα?
  3. Μέχρι να αποφασίσω αν θα το κάνω με webnode ή  να πληρώσω μπορώ να ξεκινήσω να φτιάχνω στο webnode κι αν αποφασίσω να πάω σε ειδικό να μου την φτιάξει μεταφέρονται στήλες άρθρα κλπ ή πάλι από την αρχή επίσης ο κόσμος που θα έχει έρθει εκεί (αν έρθει) υπάρχει τρόπος να μάθει ότι άλλαξα διεύθυνση?
  4. Αν ξέρεις κάποιον ή  εταιρία  τέτοια αν θες πες μου. Νομίζω σε ξαναρώτησα

Νομίζω ότι αυτά είναι τα 3 πιο σημαντικά αυτή την στιγμή. Λέω για ειδικό γιατί σίγουρα θα κάνει πιο επαγγελματική δουλειά. Αφού θα ξεκινήσω κάτι θέλω να είναι όσο πιο καλό γίνεται δεν θέλω να βιαστώ. Λίγο που κοίταξα google προωθούν την σελίδα σου, νομίζω σου φτιάχνουν από την αρχή για να βάζεις διαφημίσεις (αφού εγώ για την ώρα δεν ξέρω), και γενικά νομίζω παρέχουν υποστήριξη. Στο webnode τους έστειλα την ερώτηση που είχα κάνει και σε σας κι ακόμα να μου απαντήσουν. Επειδή είμαι δωρεάν? Εντάξει να δίνεις προτεραιότητα σε αυτούς που πληρώνουν, αλλά κι εμάς άμα μας γράφεις δεν θα εξελιχθούμε στο να σε πληρώσουμε.

Δυστυχώς στις μέρες μας δεν υπάρχει κάποιο παρθένο θέμα. Παντού υπάρχουν 3-4 πολύ δυνατά site. Τα θέματα που με ενδιαφέρουν εμένα και θα μπορούσα να ασχοληθώ. Είναι για γάμο όπως έχω πει. xtreme πράγματα, εναλλακτικός τουρισμός. Αλλά του γάμου το ξέρω πιο καλά απ όλα. Αν θες μου λες κι εσύ την γνώμη σου. Είδες ενώ γράφω σε forum εξακολουθώ να μιλάω σε πρώτο πρόσωπο. Θα το συνηθίσω κι αυτό

Quote13.08.2010 14:100 people like thisLike

Γεια σου Γιούλη, ελπίζω να σε καλύψω με την απάντηση,

1, Ναι έτσι την κλείνεις, βρίσκεις μια εταιρεία και απο εκεί την κατοχυρώνεις, την συγκεκριμένη σελίδα δεν την ξέρω, αλλά μπορείς να ψάξεις στο νετ για περισσότερες εταιρείες καθώς κάθε μια απο αυτές προσφέρει διαφορετικά πακέτα και υπηρεσίες, έχει μερικές που σου προσφέρουν και δωρεάν διαφημίσεις, και ναι συνήθως είναι 1 ή 2 χρόνια και μετά το ανανεώνεις

2. ναι το να κατοχυρώσεις το όνομα δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχεις και σελίδα έτοιμη, μπορείς να ξεκινήσεις κατοχυρώνοντας το όνομα,

3. Μπορείς να ξεκινήσεις έτσι και ναι μετά μπορείς να την δώσεις σε άλλον να την αλλάξει, τα άρθρα δεν θα χαθούν και ο κοσμος θα μάθει οτι άλλαξες διεύθυνση με αγγελία απο την σελίδα σου, επίσης όταν πατάνε την παλιά διεύθυνση του webnode στην προκυμένη περίπτωση θα τους στέλνει αυτόματα στην Νέα διεύθυνση έτσι είναι και με την δική μου την σελίδα,

4 Εγω προσωπικά δεν ξέρω, εμένα μου άρεσαν οι υπηρεσίες του webnode και γιαυτό πήγα εκεί,

Για την υποστήριξη περίεργο εγώ όταν έστελνα μαιλ πρίν πληρώσω μου απαντούσαν την ίδια μέρα, επίσης, μην βιαστείς να δόσεις τσάμπα χρήματα σε κάποιον ειδικό και εγώ αυτό σκεφτούμουν να κάνω και δες τι ώραια το έκανα τσάμπα και βγήκε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα απο ότι περίμενα, αν είχε και περισσότερες επιλογές απο το webnode θα το έκανα ακόμα καλύτερο, λίγη φαντασία θέλει και συχνή σκέψη για το πως θα γίνει εύχρηστο, δες πρώτα τι θέλεις και μετά πληρώνεις

Quote13.08.2010 14:360 people like thisLike

οκ Θωμά σ ευχαριστώ πολύ. Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι μην ξεκινήσω κάτι στο webnode και μετά χαθεί. Αφού μου λες δεν θα έχω πρόβλημα οκ. Ξεκινάω από κει κατοχυρώνω ένα όνομα σε gr κι αν αργότερα θέλω να τα μεταφέρω αλλού αφού μπορώ καλώς. Εντός των ημερών θα μπω και στη σελίδα σου να τη δω πιο αναλυτικά.  Την κίνηση της σελίδας μου είπε ο Δημήτρης από Google Analytics δεν έχει κάτι άλλο. Επίσης μου είπες εσύ ότι το webnode προωθεί μόνο του τις σελίδες για να γίνουν γνωστές δεν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ.

Quote13.08.2010 16:150 people like thisLike

Γιούλη μπορεί to sercice τους σε μη πληρωμένους χρήστες να μην είναι τόσο καλό, αλλά μπορεί να έχεις παρεξηγήσει κάνοντας ένα συχνό λάθος...

μπορεί να τους έστειλες reply σε κάποιο ενημερωτικό mail που στέλνεται αυτόματα από τον server τους. Συνήθως, από κάτω αναφέρει ότι δεν απαντάνε σε αυτά τα mail.

Κοίτα μηπως έχει γίνει έτσι...

Quote13.08.2010 17:150 people like thisLike

Είδες για να είσα έμπειρος? Αμέσως το έπιασες. Στην αρχή αυτό είχα κάνει. Αλλά μετά συμπλήρωσα κάτι σαν φόρμα δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Μου απάντησαν κιόλας ότι το έλαβαν κι ότι θα έχω σύντομα απάντηση. Τελοσπάντων δεν πειράζει. Ευχαριστώ και πάλι

Quote15.08.2010 21:210 people like thisLike

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν το θέμα πρέπει να το βάλω εδώ. Αν θες Δημήτρη βάλτο αλλού. Καταρχήν για τη σελίδα που λέγαμε. Μπορεί το webnode να σου δίνει την δυνατότητα να τη φτιάξεις μόνος σου, αλλά όσο να ναι πιστεύω ότι πρέπει να έχεις έστω και λίγες γνώσεις. Έχει κάποιες ορολογίες που πρέπει να ξέρεις για να κάνεις τη δουλειά σου πιο εύκολη. Πχ κάπου στα άρθρα νομίζω λέει κάτι φτιάξτε τροφοδοτήσεις rss κάτι τέτοιο, αν καταλάβα καλά είναι για να βρίσκεις πιο εύκολα τα άρθρα κάτι τέτοιο. Εγώ για την ώρα προσπαθώ εντελώς μόνη μου. Οπότε πρέπει να σκεφτώ τί στήλες θα βάλω, να ψάξω να βρω αν δεν ξέρω κάποια ορολογία, να γράψω άρθρα, μπλα, μπλα. Πάντως γενικά αξίζει να ασχοληθεί κάποιος έστω κι αν είναι αρχάριος σαν και μένα. Εγώ πάντως έχω καταλήξει στο να οργανώσω τώρα το πως θα θελα να είναι η σελίδα και να πάω σε κάποιον ειδικό να με βοηθά και με απορίες. Ήθελα να ρωτήσω την σελίδα εκτός από τα θέματα που θα έχω, και affiliate marketing που προτείνεις κι εσύ. Μπορώ να την λειτουργώ και σαν eshop? Προιόντα ανάλογα με τα θέματα στη σελίδα εννοείται. 3-4 παρόμοιες σελίδες που κοίταξα δεν είδα κάτι τέτοιο. Υποθέτω πως βιντεάκια, εικόνες από you tube και γενικότερα απο το νετ μπορώ να χρησιμοποιηώ.

Quote16.08.2010 10:510 people like thisLike

Γιούλη την τελική απόφαση θα την πάρεις εσύ. Πολλοί θα σου πουν καλύτερα να πας σε ειδικό, άλλοι να το παλέψεις με κάτι έτοιμο.

Καλό είναι να ξέρεις τα + και τα μείον που είπαμε εδώ. Έχω την εντύπωση πως ένας επαγγελματίας ειδικός θα σου πάρει αρκετά χρήματα αν θες να έχεις όλες τις δυνατότητες που θα σου έδινε και το webnode. Φυσικά αν πας σε κάποιον καλό επαγγελματία(δεν ξέρεις ποτέ που θα πέσεις), το αποτέλεσμα θα είναι όπως θες και στα μέτρα σου, και τότε ίσως να αξίζουν τα παραπάνω χρήματα.   Το webnode σίγουρα είναι σαν απόδοση/τιμή φοβερή λύση γιατί πατάει πάνω στη μαζικότητα. Αν θες να αποκτήσεις ένα φιατάκι θα πληρώσεις κάτω από 10χιλ και θα έχεις air-cond, abs κ.τ.λ. Αν θες να φτιάξεις ένα φιατάκι όπως το θες ειδική παραγγελία από τα λάστιχα μέχρι το σασί, θα το έχεις. Αλλά τι θα πληρώσεις;;;  Αν είναι να δώσεις τα λεφτά που κάνει μια mercedes αξίζει να το κάνεις;;; Κάπως έτσι είναι και εδώ...

Αν έλεγες παίρνω την απόφαση και κάνω την μεγάλη κίνηση. Δίνω 1000-2000 ευρώ για το site και άλλα τόσα για διαφήμιση και ξεκινάω κάτι επιχειρηματικό στο οποίο μπορεί να μπω και μέσα, θα είχα τις ενστάσεις μου αλλά μπορεί και να συμφωνούσα.  Από τη στιγμή που κάτι τέτοιο δεν θα το κάνεις αύριο, αλλά σε μισό χρόνο  διαφωνώ μαζί σου, αν και φυσικά είσαι ελέυθερη να κάνεις αυτό που εσύ θωρεις σωστό.

Το διάστημα όσο θα μαζεύεις το υλικό γιατί να μην το πετάς από τώρα στη σελίδα σου για να την κάνεις γνωστή, να έχεις την όρεξη και να δεις την ανταπόκριση των αναγνωστών; Το να κλείσεις από τωρα το όνομα δεν είναι μεγάλο έξοδο και το domain μένει δικό σου. Από εκεί και πέρα δεν πληρώνεις..... Αν η κίνηση ανέβει και θες ένα site στα μέτρα σου πας σε ειδικό. Τα άρθρα copy paste τα κάνεις. Γιατί να είναι μόνο σε Word στον υπολογιστή σου και όχι και στο webnode τουλάχιστον για αρχή;

Και αν ο ειδικός σου ζητήσει πολλά;   Με 1000 ευρώ μέσω διαφήμισης μπορείς να φέρεις 10000 άτομα στην σελίδα σου.   Βέβαια αν φτιάξεις κάτι άσχημο θα πάει τσάμπα η διαφήμιση. Αν φτιάξεις κάτι καλό και δεν το διαφημίσεις θα πάνε τσάμπα τα λεφτά που έδωσες στον ειδικό. Δηλαδή κατ' ευθείαν το χοντραίνεις το παιχνίδι, ενώ έχεις το χρόνο μέχρι να μαζέψεις το υλικό και να γράψεις 2 πράγματα, να το σκεφτείς καλύτερα.

Αφού δεν έχεις ετοιμάσει το περιεχόμενο, με την ετοιμασία του ξεκίνα κάτι φθηνό-τσάμπα και μετά βλέπεις. Αν αποφασίσεις τότε να παίξεις ¨χοντρά" θα έχεις μεγαλύτερη εμπειρία να το κρίνεις και μεγαλύτερη σιγουριά.

Βέβαια το να ρωτήσεις κάποιον ειδικό δεν είναι άσχημο. Όταν έχουν αναδουλειές όχι μόνο θα κάνουν τα πάντα για να σε πείσουν, αλλά θα σου θάψουν και το webnode.

Βέβαια Γιούλη, κάποιος μπορεί να πει: "Εσύ Δημήτρη το ίδιο δεν κάνεις; Δεν μας πασάρεις το Webnode για να πάρεις προμήθειες;"  Εγω προτείνω αυτό που θεωρώ πως συμφέρει τους αναγνώστες. Θα μπορούσα να σε στείλω σε έναν δικό μου ειδικό και να πάρω απο εκεί προμήθεια;; Έχε και αυτά υπόψιν σου. Πηγαίνοντας να αγοράσεις ένα ρούχο ο μαγαζάτορας δεν θα σου πει πάντα την αλήθεια...

Τώρα για Affiliate προγράματα, είπαμε πως στην Ελλάδα δεν παίζουν πολλά πράγματα σε εξειδικευμένους τομείς. Θα μπορούσες όμως να βρεις ένα μαγαζί με νυφικά του εξωτερικού που να δίνει τέτοια δυνατότητα. Αυτα που υπάρχουν στη Linkwise είναι εισιτήρια, ξενοδοχεία και ένα site με δώρα. Από εκεί και πέρα υπάρχουν οι διαφημίσεις του adsense που παίζουν και εναλάσσονται αυτόματα δίνοντας 1-5 ευρώ τις 1000 σελιδοπροβολές.

Το να βάλεις affiliate που δουλεύω εγώ θα είναι λάθος. Εγώ δουλευω το webnode γιατί είναι κάτι που ενδιαφέρει αυτούς που μπαίνουν στο getpaid.gr. Αυτός που θα μπει σε εσένα, να παντρευτεί θα θέλει ο άνθρωπος, όχι να φτιάξει site... Σκέψου να του γράψεις ένα τέτοιο άρθρο. Πέρα του ότι θα έχει αποτυχία οικονομική, θα είναι άσχετο και άσχημο. Άσε που θα χτυπάει με χίλια πως απλά θες να βγάλεις. Και δίκιο θα έχει ο αναγνώστης σου. Ας του προτείνεις πως να βγάλει τα εισητήριά του ή τη δώρο να κάνει, και ας βγάλεις; Πρώτα κοιτάμε να προσφέρουμε πληροφορία στον αναγνώστη μας και μετά να βγάλουμε..... Με πιάνεις;

Quote16.08.2010 17:310 people like thisLike

Το δύσκολο στην γραπτή επικοινωνία είναι ότι δεν βλέπεις κι ούτε τον ακούς τον άλλον για να μπορείς να καταλάβεις. Δημήτρη το ίδιο λέμε μάλλον με άλλα λόγια. Τα λεφτά δεν μου περισεύουν για να πάω από τώρα σε ειδικό. Συμφωνώ μαζί σου και γενικά με τις απόψεις σου. Για αυτό άλλωστε συνεχίζω και γράφω. Εγώ ανέφερα ότι εντάξει καλό είναι το webnode για δωρεάν. Εγώ όμως παλεύω μόνη μου δεν έχω κάποια ομάδα. Σίγουρα υπάρχουν κάποιες ορολογίες ή κάποια τρικ που μπορείς να κάνεις με τη σελίδα σου που θα πρέπει να γνωρίζεις λίγα πραγματάκια.Με τον καιρό και την δουλειά ίσως τα μαθαίνεις. Βέβαια το webnode είναι αναλυτικότατο κι αν έχεις χρόνο και άτομα σίγουρα κάνεις καλή δουλειά. Δεν ήξερα ότι το διαφημίζεις εσύ. Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν το βρήκα από σένα μέσω των συζητήσεων σου με το θωμά ή από άλλο site, έχω ψάξει τόσο πολύ αυτές τις μέρες που έχω χάσει λίγο το μπούσουλα. Σίγουρα από άποψη χρόνου και υποστήριξης ίσως είναι καλύτερα κάποιος ειδικός. Έχω απορία παίρνω τηλ και μιλάω (υποθέτω γιατί δεν έχω μιλήσει με κάποιον).Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα. Όπως έχω πει θα ξεκινήσω έτσι, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να πάω σε κάποιον κάποια στιγμή αν όλα πάνε καλά. Με προβληματίζει πολύ το θέμα των διαφημίσεων πως θα τις βάζω με ποια σειρά, που πρέπει να μπούνε, το κόστος κλπ κλπ. Βέβαια όλα αυτά είναι μακροχρόνια. Μπορεί να κάνω την καλύτερη δουλειά που υπάρχει και να μη δει ούτε ένας τη σελίδα. Μπορεί να κάνω την χειρότερη και να τη βλέπει όλη η Ελλάδα. Μπορεί, μπορεί, μπορεί..... Αλλά τα σκέφτομαι από τώρα όλα να ξέρω που βαδίζω. Επίσης όταν είπα για affiliate που προτείνεις εσύ δεν εννοούσα να βάλω αυτά που έχεις εσυ. Εσύ ασχολείσαι με το πως να βγάλει κάποιος λεφτά κι εγώ με το πως να κάνεις τον γάμο σου. Καμία σχέση. Εννοούσα ότι το προτείνεις  στους 12 τρόπους κέρδους. Δεν γίνεται να γράφω για γάμους και να έχω διαφήμιση για το χρηματιστήριο. Εννοείται πως δεν κοιτάω το κέρδος και πρέπει πρώτα να δω αν μπορώ να προσφέρω κάτι καλό ώστε να έρθει το οποιοδήποτε κέρδος ή όχι. Για την ώρα ασχολούμαι με κάτι που όντως μ' αρέσει πολύ και το κάνω με πολύ μεράκι και ψάξιμο όσο προλαβαίνω. Τα κοιτάω όμως όλα για να ξέρω τι γίνεται, μπορεί να μην μου χρειαστούν και ποτέ.

Quote18.08.2010 12:360 people like thisLike

οκ Γιούλη, συνέχισε με όρεξη να κάνεις αυτό που σου αρέσεις!

To webnode θεωρώ πως είναι από τους καλύτερους websitebuilders  για καθημερινούς ανθρώπους. Εφόσον το πιστεύω, προτεραιότητα μου είναι να το μεταδώσω. Αν κάποιος το δοκιμάσει και συμφωνεί, θα το πάρει. Από τη στιγμή που καταναλωτής και webnode κέρδισαν από αυτή τη δαδικασία, τι πιο θεμιτό και ωραίο να κερδίσει και ο affiliate....

Quote01.11.2010 12:130 people like thisLike

Δημήτρη θέλω απλώς να γράψω την αγανάκτηση μου. Φυσικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εσύ. Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις για το θέμα ιστοσελίδας, τι να κάνω και που να την φτιάξω. Μου είπες λοιπόν ότι μάλλον στο webnode σου δίνει τη δυνατότητα για gr. Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω από κει. Δημιούργησα τη σελίδα μου. Σ ένα σημείο όμως κόλλησα και δεν μπορούσα να συνεχίσω. Στέλνω λοιπόν email  28/10 και ξεκαθαρίζω ότι αν δεν μου απαντήσουν είναι αδύνατο να συνεχίσω να δουλεύω. Επίσης τους ρωτάω αν υπάρχει δυνατότητα για gr. Αποτέλεσμα? Είμαστε στο 4ο ή 5ο 24ώρο κι ακόμα να μου απαντήσουν. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ. Το έχουν ξανακάνει αυτό με τη σελίδα πόυ είχα κάνει για τους γάμους. Δε νομίζω να έχουν κάτι προσωπικό μαζί μου και να το κάνουν μόνο σε μένα. Επειδή θα με ρωτήσεις αν το έστειλα σωστά να σου πω ότι μου απάντησαν ότι το έλαβαν και να περιμένω απάντηση. Και ξαναλέω λοιπόν. Είμαι νέος χρήστης σε σένα webnode. Φυσικά στην αρχή δεν πληρώνω γιατί θέλω να σε δοκιμάσω πρώτα. Αν από την αρχή με γράφεις πως περιμένεις να συνεχίσω μαζί σου και να εξελιχθώ σε έσοδα για σένα. Αν έχεις μεγάλη κίνηση στα email και δεν προλαβαίνεις πάρε προσωπικό.Για μένα τελείωσε το webnode το θεωρώ χάλια στην εξυπηρέτηση. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει αντιμετωπίσει τα ίδια. Επειδή μου είπες ότι ψάχνεις κι εσύ να προτείνεις οικονομικές λύσεις  στα μέλη, θα φτιάξω την σελίδα μου όταν θα είμαι έτοιμη σε εκείνους που σου είχα πει με 200 ευρώ, αφού το ξαναδών πρώτα. Θα σου πω τις εντυπώσεις μου όταν τελειώσω. Στο webnode θα φτιάξω μόνο τη δομή που θέλω να έχει για να δω πως θα είναι, τίποτα άλλο.

Quote01.11.2010 14:550 people like thisLike

Τελικά μου απάντησαν μόλις τώρα. Στη λήξη του 4ου 24ώρου.

Quote01.11.2010 16:160 people like thisLike

Σεβαστή η άποψή σου Γιούλη, αλλά διαφωνώ μαζί σου. Πηγαίνοντας σε κάποιον με 200 ευρώ θεωρείς πως η υπηρεσία του θα σε καλύπτει ή ότι θα είσαι απαραίτητα ευχαριστημένη από αυτή.

Το κόστος της εξυπηρέτησης είναι πάρα πολύ μεγάλο. Η Google και άλλες μεγάλες εταιρείες δύσκολα σε αφήνουν να φτάσεις καν σε επικοινωνία μαζί τους και σε αφήνουν να ψάξεις σε φορουμ ή να αναρτήσεις εκέι το πρόβλημά σου, σε σημείο που αν σου τύχει κάτι που δεν είναι το κοινό να μη βρίσκεις άκρη.

Πάρα πολλοί δοκιμάζουν το webnode ακόμα και για πλάκα και τελικά μπορεί 1 στους 100 να ενδιαφέρεται πραγματικά. Το ότι χιλιάδες sites δημιουργούνται χωρίς καμία απολύτως χρέωση και παρόλα αυτά υπάρχει εξυπηρέτηση για μένα είναι στα +. Το να περιμένεις 4 ημέρες να λάβεις απάντηση από μια υπηρεσία που δεν χρεώνει δεν το νομίζω τόσο τρομερό. Το γράφουν ακόμα και στη περιγραφή των πακέτων τους. Αν πληρώσεις θα ανακαλύψεις πόσο καλύτερη είναι η εξυπηρέτησή τους;

Αν νομίζεις ότι η συμπεριφορά τους είναι αντιεπαγγελματική και έχεις αποφασίσει ότι δεν θες να συνεχίσεις με αυτούς θα πρέπει να δεις το επόμενο σου βήμα. Το να κάνεις κάτι που είναι ακόμα πιο δύσκολo, όπως joomla από μόνη σου που εκεί δεν θα έχεις καμια υποστήριξη θα χρειάζεσαι κάποιες περισσότερες γνώσεις και θα ψάχνεις να βρεις λύσεις σε φόρουμ. Πηγαίνοντας σε επαγγελματία και εκέι θες προσοχή και τα λεφτά που θα δώσεις είναι αρκετά, χωρίς ακόμα να είσαι σίγουρη για την επιτυχία σου.

Οι σελίδες των οποίων είδα δείγματα για τα 200 προσωπικά δεν μου άρεσαν. Καλό θα ήταν να κάνεις βόλτα από διαφορετικούς επαγγελματίες, αφού τελικά έχεις αποφασίσει να μη βασιστείς στις δυνάμεις σου. Μην βιαστείς να διαλέξεις κάποιον. Κάνε σοβαρή έρευνα αγοράς

Πάντως βρε Γιούλη καταλαβαίνω πως νιώθεις και τελικά σε ότι και να αποφασίσεις είμαι μαζί σου. Σε επαγγελματία; Ναι σε επαγγελματία

απλά με τα δεδομένα που κυριαρχούν στο νετ και από τη στιγμή που ο άλλος σου παρέχει δοκιμαστική υπηρεσία και στο αναφέρει θεωρώ κάπως παράλογο να απαιτείς απάντηση άμεση. αν 1 στους 10 ενδιαφέρεται σοβαρά και 1 στους 100 τελικά αποφασίσει να πληρώσει και κάνει απο 2-3 ερωτήσεις ο καθένας καταλαβαίνεις πως πόσο μεγάλο είναι το κόστος της εξυπηρέτησης, που μάλιστα είναι άδικο για αυτούς που πληρώνουν να έχουν την ίδια αντιμετωπιση με αυτούς που δεν έχουν.

Θα μου πεις στηρίζεις το webnode για να πάρεις τη προμήθεια; Δεν είναι έτσι έχεις δει πόσο άγρια τα χώνω στα ptc τα mlm και σε πράγματα που δεν πιστέυω, από τα οποία ΄θα μπορούσα να γράφω κόσμο αβέρτα από εδώ μεσα γιατί φαίνονται πολύ ελκυστικά. Είναι όμως μούφες και επικίνδυνα, οπότε απο εκεί και πέρα δε με νοιάζει καμια προμήθεια, αν είναι να κοροϊδέυω τον κόσμο.

Η άποψη σου όπως είπα είναι σεβαστή. Απλά έχοντας λίγη σχέση ακόμα με όλα αυτά μου φαίνεται πως ξεκινάς απότομα, γιατί σίγουρα δεν ξεκινάς δοκιμαστικά αλλά πας για να βάλεις αρκετά χρήματα. Και αν τελικά θες να έχει κάτι καλό τα 200 μπορεί να μην είναι αρκετά. Και αν χρειαστείς 500; Τότε για να πιάσουν και τόπο προφανώς θα ήταν άδικο να μη ξοδέψεις και άλλα τόσο ή κανα χιλιάρικο για διαφήμιση. Άρα μπαίνεις σε μονοπάτια που μπορεί και να χάσεις χρήματα αρκετά αν έχεις αποτυχία. Αν πιστέυεις τόσο, δώσε 500 στον επαγγελματία, δώσε και για διαφήμιση και μπες δυνατά....Απλά σκέψου το πολύ καλά.....

Για αυτό είμαι της άποψης στη περίπτωσή σου , πως καλύτερα να ξεκινάς χαλαρά, να βλέπεις και μετά να παίρνεις το ρίσκο σου.

Αν τελικά αποφάσισες να το πας πιο άγρια, σου έυχομαι πάλι το καλύτερο.....

Έδω πάλι είμαστε για κουβεντιάσουμε για το τι άκουσες και για το πως σου φάνηκαν οι προτάσεις των επαγγελματιών της αγοράς.

πόπο, πολλά σου έγραψα....

Quote01.11.2010 18:380 people like thisLike

δεν μας είπες για την απάντηση. Φαντάζομαι πως ήταν ναι

Quote01.11.2010 22:110 people like thisLike

Γεια σας και πάλι παιδιά, έχω καιρό να μπω γιατί τα έχω βρει λίγο ζόρικα, σχολή δουλειά σελίδα και όλα μαζί γίνεται ένας χαμός, δεν διάβασα πολλά απο το τι έχει γίνει τον τελευταίο καιρό αλλά είδα οτι Γιούλη έχεις πρόβλημα και δεν ξέρω γιατί είναι έτσι με την συγκεκριμένη εταιρεία, θέλω όμως να σου πω την γνώμη μου και την εμπειρία μου, όταν τον είχα ντέμο τον λογαριασμό αργούσαν λίγο η αλήθεια να λέγεται αλλά μόνο 2 μέρες το πολύ, μετά αφού πλήρωσα είχα μηνύματα μέχρι και 2 την ημέρα σε κάποια προβλήματα που αντιμετώπισα, είναι λογικό όπως είπε ο Δημήτρης γιατί έχει πολύ κίνηση δεν γίνεται να απαντήσουν σε όλους και γρήγορα, επίσης η εταιρεία προσφέρει πολύ καλές ταχύτητες και πολλές λειτουργίες σε σχέση με άλλες, εγώ συνέχεια ανακαλύπτω καινούργια πράγματα και τι μπορείς να κάνεις με αυτά, τώρα η άποψη δική σου, αλλά αν θέλεις να ακούσεις εμένα, ψάξε πρώτα καλά το webnode και βάλε την σελίδα σου live για λίγο καιρό να δεις αν μπορείς να τα καταφέρεις, γιατί πίστεψε με εμείς την έχουμε 4 μήνες τώρα, και ήδη βλέπω πόσο έχουμε κουραστεί όλοι και το πως πηγαίνουν τα πράγματα, μην χαραμίσεις τα λεφτά σου για τι τίποτα, δες αν προχωράει και αν όντως προχωράει και μπορείς τότε σκέψου και το εναλλακτικό εννοώ επαγγελματίες και άλλα, αυτά απο εμένα..

Quote01.11.2010 22:470 people like thisLike

Αχ βρε Δημήτρη σε τι να πρωτοαπαντήσω και πως για να γίνω κατανοητή. Ειλικρινά έχω κουραστεί να ψάχνω από το καλοκαίρι τι μπορώ να κάνω και πως να φτιάξω μια σελίδα σχετικά οικονομικά. Έχω δουλέψει κάποια χρονάκια σε διάφορα πόστα εξυπηρέτησης πελατών και θεωρώ τον εαυτό μου επαγγελματία πάνω σε αυτό το θέμα. Κι όταν δεν παίρνω καλή εξυπηρέτηση εκνευρίζομαι αφάνταστα. Και πρέπει να σου πω ότι δεν είμαι δύσκολο άτομο, δε ζητάω της παναγιάς τα μάτια. Τα βασικά που οφείλεις να κάνεις για να είναι ο πελάτης σου ικανοποιημένος, είτε δεχτείς είτε αρνηθείς να κάνεις αυτό που θέλει. Anyway μεγάλο θέμα. Καταρχήν δεν έβγαλα σκάρτο το webnode σαν υπηρεσία. Σίγουρα είναι θετικό το ότι έχει εξυπηρέτηση. Νομίζω όμως ότι δεν θα μπορούσε και να μην έχει. Γιατί μπορεί τώρα να μην πληρώνω και να το δοκιμάζω αργότερα όμως μπορεί να εξελιχθώ σε σοβαρό πελάτη. Ή να δουν τη σελίδα μου κάποιοι και να παρακινηθούν να δοκιμάσουν κι εκείνοι. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και μόνο η διαφήμισή τους κάτω κάνει τη δουλειά της. Εγώ το θεωρώ τραγικό να περιμένεις 4 μέρες για να σου δώσουν απάντηση. Εντάξει το γράφουν ότι μπορεί να πάρει πάνω από 24 ώρες η απάντησή τους και τι έγινε που το γράφουν. Εγώ με το πρόβλημα που είχα στην αρχή δεν μπορούσα να συνεχίσω αν δεν το έβρισκα μόνη μου. Δηλαδή αυτή την στιγμή αν ήμουν η vodafone θα έμενε πίσω 4 μέρες. Θα μου πεις η vodafone δεν έκανε τσάμπα σελίδα, κι αν ακόμα έκανε δεν θα περίμενε τόσο. Έφερα απλά ένα παράδειγμα εταιρίας που την ξέρουμε όλοι. Πρέπει να φροντίσεις σαν εταιρία να φτιάξεις την εξυπηρέτησή σου. Είναι το Α και Ω. Αφού έχεις αποφασίσει να παρέχεις δωρεάν σελίδες θα έχεις τους λόγους σου, που σίγουρα το έχεις σκεφτεί και σε συμφέρει καλύτερα. Τώρα το θέμα του επαγγελματία. Εγώ για όσους δεν το γνωρίζουν να το ξαναπώ. Προσπαθώ να φτιάξω εντελώς μόνη τη σελίδα.Προσπαθώ να φτιάξω μια μικρή ομάδα, που ίσως τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν. Ο χρόνος που έχω είναι από τις 9-10 το βράδυ και μετά. Που ειλικρινά κρατάω τα μάτια μου ανοιχτά με οδοντογλυφίδες, μετά από κουραστική μέρα με τα παιδιά. Για τίποτα δεν είσαι σίγουρος στη ζωή. Ούτε αν θα δώσεις 200 ευρώ σε κάποιον ή 1000 σε κάποιον άλλον ότι θα μείνεις ικανοποιημένος. Έχω κάνει μια μικρή έρευνα το καλοκαίρι κι έχω πάρει κάποιες προσφορές. Απλά σε αυτούς με τα 200 πάω συστημένη και η εξυπηρέτηση θα είναι στα ελληνικά βασικό για μένα. Μαζί τους έχω μιλήσει μόνο τηλεφωνικά. Δεν έχω κάνει ραντεβού για να μου λύσουν απορίες. Μπορεί τελικά να μην μου αρέσουν. Είναι πολύ σημαντικό για μένα να μου φτιάξει κάποιος τη σελίδα, να δώσω εγώ ένα πλάνο και να μου προτείνει από το να το κάνω κι αυτό μόνη. Κερδίζω χρόνο. Φυσικά και θα ήθελα αν μπορώ να τα έχω αυτά τσάμπα, δεν είμαι πλούσια. Στην αρχή θα μείνω με το webnode και fb. Βέβαια δεν το συζητώ ότι αν πλήρωνα και ήταν σοβαρό το θέμα, θα περίμενα απάντηση τις επόμενες ώρες όχι 24ώρο. Όσον αφορά για το gr έκανα νομίζω ξεκάθαρη ερώτηση αλλά δεν μου απάντησαν ξεκάθαρα. Τους ρώτησα λοιπόν με λίγα λόγια αν μπορώ να έχω test.gr κι εκείνοι που έδειξαν τα βήματα πως να κατοχυρώσω ένα domain. Εκεί έχει όλα τα άλλα εκτός από gr. Δεν ξέρω αν μπορείς να κατοχυρώσεις ένα domain σε εταιρία εδώ και μετά να το πας στο  webnode. Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό. Θα τους ξανακάνω την ερώτηση και θα σου πω, αλλά όπως πάνε αυτοί την άλλη βδομάδα θα έχουμε νέα. Αν θέλεις γράψε μου τι πρέπει να ρωτήσω και στα αγγλικά, μήπως δεν το διατύπωσα σωστά και δεν το κατάλαβαν.

Quote02.11.2010 01:070 people like thisLike

Τι να τους γράψεις;Από την αρχή θεωρώ πως η απάντηση θα είναι ναι. Δεν θα στο γράψω στα αγγλικά, αλλά στα ελληνικά.

" Από ότι είδα δεν δίνετε τη δυνατότητα να κλείσει κάποιος domain με κατάληξη gr. Αν κλέισω domain από κάποιο άλλο πάροχο, έχω τη δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω στο webnode?"

Μου φαίνεται απίθανο να μη δίνουν τέτοια δυνατότητα....

Quote02.11.2010 01:420 people like thisLike

Ο Θωμάς έχει κάποια εμπειρία στο θέμα και πιστεύω πως θα συμφωνήσει μαζί μου. Παίζουν 2 στρατηγικές.

1. πιστέυεις και ρισκάρεις, δίνεις λεφτα και πας για το καλύτερο

2. Κάνεις αυτό που σε γεμίζει και αγαπάς και αν δεις φώς κάνεις πιο δυνατές κινήσεις.

Στις περισσότερες περιπτώσεις είμαι υπερ του 2. Ειδικά όταν πας σε πράγματα που ηδη υπάρχουν στο νετ, είναι δύσκολο από τη μια μέρα στην άλλη να κάνεις επιτυχια. Αυτό θωμά θα το έχεις καταλάβει. Δεν είναι τόσο δύσκολο να βγεί κάποιο χαρτζιλίκι, που δεν είναι άσχημο αν δεν έχεις πληρώσει τόσα..

Αν όμως έχει δώσει χίλια ευρώ και έχεις ποντάρει χρόνο και χρήμα, προφανώς ένα χαρτζιλίκι δεν θα σε ικανοποιεί και δεν θα σου κάνει απόσβεση.

Για αυτό ξεκινάμε με αυτό που αγαπάμε.....

Εσύ Θωμά που έχεις κάποιο καιρό μέσα στα πράγματα, πως το βλέπεις;

Quote02.11.2010 23:190 people like thisLike

Θωμάκο τι κάνεις? Τώρα είδα ότι μου απάντησες κι εσύ. Εντάξει από την στιγμή που είσαι δωρεάν δεν περιμένω να στείλω το email στις 9 και στις 10 να έχω απάντηση. Αλλά όχι και 4 μέρες. Γιατί εγώ πως θα σε εμπιστευθώ να σε πληρώσω. Που θα ξέρω ότι δεν θα μου κάνεις τα ίδια. Αυτό είναι για την ώρα το αρνητικό που βρήκα. Αφού εσύ που το χρησιμοποιείς λες ότι τώρα δεν έχεις πρόβλημα οκ. Εμένα το πρόβλημά μου είναι το εξής και δυστυχώς δεν μου έχει απαντήσει κάποιο μέλος. Άντε και φτιάχνω τη σελίδα οπουδήποτε. Άντε και να τη διαφημίσω και λίγο. Άντε κι θελήσει κάποιος να βάλει διαφημίση να μου εξηγήσουν από webnode πως θα το κάνω (ελπίζω). Όλο αυτό το σύστημα με SEO που λένε πως θα το κάνω μόνη μου? Γιατί όσα λεφτά να δώσεις σε διαφημίσεις πιστεύω ότι αν δεν είσαι σε μια ενδιαφέρουσα θέση δεν κάνεις και πολλά πράγματα. Δημήτρη θα τους ξανακάνω την ερώτηση για gr και θα επανέλθω με απάντηση.

Quote03.11.2010 01:170 people like thisLike

ότι και τεχνικές seo να χρησιμοποιήσεις, αν δεν έχεις περιεχόμενό που να το προτιμά ο κόσμος, δεν θα γίνεις γνωστή.

Ένα κομμάτι του SEO είναι το πως είναι δομημένη κατασκευαστικά μια σελίδα. Κάτι που νομίζω πως στο webnode θα το έχουν προσέξει. Μετά είναι θέμα των tags που χρησιμοποιείς. Κάποτε που οι μηχανές αναζήτησης ήταν πιο χαζές μπορούσες μέσα από ΄τεχνικές τέτοιες να κάνεις θαύματα. Σήμερα αν κάνεις κάποιες πονηριές μπορεί και να οδηγηθείς σε αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που επιθυμείς. Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, αλλά θεωρώ πως αν έχεις μια καλή πλατφόρμα όπως το webnode και αποκτήσεις περιεχόμενο και πιστούς αναγνώστες θα διακριθείς από τις μηχανές αναζήτησης.

Μη νομίζεις ο επαγγελματίας πως θα σου κάνει θαύματα. Υπάρχει στο webnode δυνατότητα να προσλάβεις ανθρώπους να σε βοηθήσουν

Quote04.11.2010 13:390 people like thisLike

Έχω απάντηση από webnode και βεβαίως είναι αυτή που πίστευες Δημήτρη αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα. Θα την γράψω όπως είναι αν μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι λέει ο ποιητής θα το εκτιμούσα.

You can manage the domains of your project in the administration, in the "Domains" section. If you already own a domain name, you can assign it to your project for free. Then you just need to setup DNS records with your domain registrar/DNS host and verify the domain with Webnode (DNS setup instructions are displayed after you assign the domain to the project).
Thank you for understanding.

Υποθέτω εννοεί ότι στην αρχή διαλέγω όποιο domain θέλω με τις καταλήξεις που έχει. Εκεί όμως δεν έχει gr. Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω. Υποθέτω πάλι ότι θα πρέπει να κλείσω domain σε εταιρία εδώ. Μετά μάλλον θα πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο webnode. Χάθηκα δεν καταλαβαίνω. Θα πρέπει να μου δώσει κάτι η εταιρία που θα φιλοξενεί το domain μου? Κι αν βάλω το domain στο webnode μετά θα με φιλοξενεί το webnode? Στους άλλους θα πληρώνω ανανέωση. Θα μου δώσουν τις οδηγίες αφού βάλω το domain? Όταν στο webnode αλλάξεις σε π.χ. σε .com πληρώνεις εδώ λέει δωρεάν θα γίνει αν κατάλαβα καλά. Κάποιος να με ξεμπερδέψει.

Quote04.11.2010 13:400 people like thisLike

Έχω απάντηση από webnode και βεβαίως είναι αυτή που πίστευες Δημήτρη αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα. Θα την γράψω όπως είναι αν μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι λέει ο ποιητής θα το εκτιμούσα.

You can manage the domains of your project in the administration, in the "Domains" section. If you already own a domain name, you can assign it to your project for free. Then you just need to setup DNS records with your domain registrar/DNS host and verify the domain with Webnode (DNS setup instructions are displayed after you assign the domain to the project).
Thank you for understanding.

Υποθέτω εννοεί ότι στην αρχή διαλέγω όποιο domain θέλω με τις καταλήξεις που έχει. Εκεί όμως δεν έχει gr. Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω. Υποθέτω πάλι ότι θα πρέπει να κλείσω domain σε εταιρία εδώ. Μετά μάλλον θα πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο webnode. Χάθηκα δεν καταλαβαίνω. Θα πρέπει να μου δώσει κάτι η εταιρία που θα φιλοξενεί το domain μου? Κι αν βάλω το domain στο webnode μετά θα με φιλοξενεί το webnode? Στους άλλους θα πληρώνω ανανέωση. Θα μου δώσουν τις οδηγίες αφού βάλω το domain? Όταν στο webnode αλλάξεις σε π.χ. σε .com πληρώνεις εδώ λέει δωρεάν θα γίνει αν κατάλαβα καλά. Κάποιος να με ξεμπερδέψει.

Quote06.11.2010 13:170 people like thisLike

κλείνεις το όνομα σε μια άλλη εταιρεία π.χ ελληνική. Αν γκουκλάρεις θα βρεις πολλές τέτοιες. Αφού κλείσεις το όνομα φτιάχνεις κάποιες ρυθμίσεις (DNS) που στις δίνει το webnode.

Πρώτα κλείνεις το όνομα σε άλλη εταιρεία και μετά πάς στο domains του webnode όπου θα ενσωματώσεις τη διεύθυνση. Εκεί θα σου δοθούν οι dns ρυθμίσεις που θα πρέπει να βάλεις στην εταιρεία όπου έκλεισες το όνομα.

άρα πριν κάνεις ότιδήποτε κλείνεις το όνομα σε κάποιο άλλο πάροχο...