Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Quote30.10.2010 04:070 people like thisLike

Καλησπερα παιδια .

εχω καποιες αποριες γενικα με το paypal και θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας εδω περα . λοιπον καταρχας ανοιξα εναν τραπεζικο λογαριασμο(ταμιευτιριου) στην eurobank και μαζι με τον λογαριασμο αυτον μου εδωσαν κ μια χρεωστικη καρτα (debit ) για αναληψεις ε-μπανκινγκ μ-μπανκινγκ κλπ !

θελω να λαμβανω καποια λεφτα μεσου paypal . το paypal θα το εχω καθαρα γι αυτο τον λογο (θελουν μονο παηπαλ )

η χρεωστικη τωρα κανει για αυτο η οχι ? κ επειδη θελω μονον να λαμβανω λεφτα απο το παηπαλ μηπως χρειαζομαι σε αυτη την περιπτωση μονον τον τραπεζικο μ λογαριασμο(Ι.β.α.ν) κ καθολου την χρεωστικη ?

Τονιζω οτι θελω μονο να λαμβανω απο το παηπαλ, και οχι να κανω αγορες ( προς το παρον ) ...

Οι οποιες απαντησεις θα μου ηταν χρησιμες !!!

Ευχαριστω εκ τον προτερον

Quote30.10.2010 11:360 people like thisLike

και κατι ακομα...πρεπει να κανω verify για να χρησιμοποιησω το paypal ? η δεν ειναι αναγκαστηκο ??

ευχαριστω

Quote01.11.2010 12:140 people like thisLike

το paypal λέει πως μπορεί να στείλει λεφτά με επιταγές, μέσω τραπεζικού λογαριασμού και μέσω πιστωτικής. Φαντάζομαι πως και οι χρεωστικές κάνουν το ίδιο.

Δεν είναι δηλαδή απαραίτητο να έχεις κάρτα, αλλά αφού την έχεις μου φαίνεται ο πιο εύκολος τρόπος να το κάνεις.

Κάποτε που δεν είχα κάρτα και ηθελα να φορτώσω το skype με λεφτά από το paypal, είχα πει σε ένα φίλο να μου στείλει λεφτά από paypal. Τελικά δεν με άφησε να φορτώσω το skype εφόσον δεν έιχα επιβεβαιώσει την κάρτα παρότι είχα τα λεφτά. Τώρα δεν ξέρω αν το πρόβλημα ήταν από το paypal ή το skype δεν δεχόταν πληρωμές αν ο άλλος δεν είχε επιβεβαιωμένα στοιχεία.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote02.11.2010 00:010 people like thisLike

Τον λογαριασμο που εχω φτιαξει τον εχω καθαρα για ταμιευτικους λογους

Το μονο που φοβαμαι με το παηπαλ ειναι οκ να το επιβεβαιωσω να μ στελνουν τα ποσα μεσα απο αυτο αλλα επειδη οπως ειπα κ παραπανω το εχω για αποταμιευση (ποτε δεν ξερουμε για το αυριο μας κ πρπ να φυλασομαστε ) μην γινει καμια στραβη με τον λογαριασμο και χαθει το ποσο και εχουμε αλλες ιστοριες μετα.

Ρωτησα μηπως γινετε χωρις καρτα γιατι δεν θελω να μπλεκω με καρτες κλπ

Τι προτεινετε να κανω ???

Ευχαριστω κ παλι !

Quote02.11.2010 00:580 people like thisLike

η καλύτερη λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλον τραπεζικό λογαριασμό και να κάνεις εύκολα ότι θες με κάρτα και ξεάγχωτα. Αν δεν έχει δεν είναι δύσκολο να δημιουργήσεις έναν.

Άρα αν είναι αυτό το πρόβλημά σου, νομίζω πως αυτή είναι η πιο εύκολη και ασφαλής λύση...

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote02.11.2010 05:200 people like thisLike

προτινεις καποια τραπεζα που να δινει σε ταμιευτικο λογαριασμο χρεωστικη η κατι αλλο τελος παντων ?

εχω ηδη στην eurobank που σου ειπα και στην αλφα εναν κλειστο λογαριασμο

Quote02.11.2010 11:320 people like thisLike

H Πειραιώς έχει το webbuy. Πρόκειται για εικονικές χρεωστικές κάρτες που τις δημιουργείς και τι φορτώνεις με όσα λεφτά εσύ θες για να κάνεις τις αγορές σου στο νετ. Κρατιέται κάποια προμήθεια  σε αυτή την περίπτωση, αλλά είναι ότι πιο ασφαλές

Quote02.11.2010 12:540 people like thisLike

οκ .

Σε ευχαριστω πολυ !

Quote02.11.2010 12:590 people like thisLike

Τίποτα φίλε, να σαι καλα...

Quote03.02.2011 21:360 people like thisLike

Εχω μια καρτα Webbuy της Πειραιως, Πηγα να τη συνδεσω με το acc μου στο paypal (add a credit card) αλλα μου ειπε οτι δεν εγκρίνεται. Υπάρχει περιπτωση να συνεβη αυτο επειδη δεν την ειχα φορτίσει?

Quote04.02.2011 11:360 people like thisLike

δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία. Μήπως πέρασες λαθος τα στοιχεία; Εγώ θα επικοινωσούσα με την Πειραιώς και το paypal για να δω τι συμβαίνει.

Παλαιότερα που δεν είχα χρεωστική είχα πάει να αγοράσω μονάδες στο skype με λεφτα που μου έστειλε ένας φίλος στο paypal. Η συναλλαγή αυτή δεν γινόταν χωρίς verification, αλλά νομίζω πως για αυτό ευθύνοταν το skype και όχι το paypal.

Quote04.02.2011 16:560 people like thisLike

Γεια σας!μιας και ανοίχτηκε το θέμα με το paypal,;εχω να πω τα εξής.Σχετικά με χρεωστικές κάρτες (debit) και συγκεκριμένα Ε.Τ.Ε. και ΕYROBANK που το δοκίμασα εχθές,δεν χρησιμοποιούνται για paypal.Οπότε πάμε στη λύση της πιστωτικής (αν υπάρχει και με κάθε ρίσκο να πάθουμε ζημία από χάκερ) ή της προπληρωμένης.Εγώ προχώρησα σήμερα σε έκδόση προπληρωμένης από την GENIKI.Από όσα μου είπε ο υπάλληλος που φαινόταν ενημερωμένος.είναι νέο προιόν της τράπεζας.Για όποιον ενδιαφέρεται 4 ευρώ είναι η εφάπαξ εγγραφή.1 % η προμήθεια για κάθε φόρτωμα και από αυτά που κατάλαβα υπάρχει η δυνατότητα από το paypal να γεμίσεις την κάρτα και στη συνέχεια να πας στην τράπεζα και να καταθέσεις σε λογαριασμό σου το πόσο,λειτουργεί δλδ αμφίδρομα για κάποιον που έχει κάποια χρήματα στο paypal και θέλει να τα σηκώσει.Ακόμα δεν την έχω ενεργοποιήσει!οπότε θα σας κρατήσω ενήμερους!

Quote05.02.2011 00:560 people like thisLike

εγώ που έχω χρεωστική από την πειραίως δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο  paypal και σχεδόν σε όλες τις συναλλαγές που έχω κάνει.

Quote05.02.2011 17:340 people like thisLike

Καλησπέρα για να κάνετε κατάθεση μέσω debit η άλλων χρεωστικών καρτών θα πρέπει να δηλώσετε στην τράπεζά σας οτι θα κάνετε ηλεκτρονικές συναλλαγές με το εξωτέρικο σχεδον όλες οι τράπεζες εχουν απενεργοποιημένη αυτην την υπηρεσία για λόγους ασφαλείας των καταθετικών λογαριασμών. Βεβαια χρεώνουν και μεγαλύτερες προμήθειες. Στην περίπτωση των ηλεκτρονικών συναλλαγών με ηλεκτρονικά πορτοφολια θεωρώ οτι καλυτερο εργαλείο ειναι οι προπληρωμένες κάρτες visa εγω χρησημοποιώ εδω και πολλά χρόνια της τράπεζας Κύπρου που έχει και χαμηλές χρεώσεις και δεν είχα ποτέ προβληματα αποδοχής μέχρι τώρα.