Λογαριασμός
Άρθρα Ειδήσεις Forums Blogs Σελίδες Εργαλεία Μέλη
  •  

Quote04.10.2012 01:290 people like thisLike

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ,

ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΒLOG (  http://koubadaki.blogspot.gr/ ) ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΚΑΙ 4 ΣΕΛΙΔΕΣ....

ΑΡΧΙΚΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ...

ΘΕΛΩ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ

1 3ΑΔΕΣ

2 6ΑΔΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑ

3ΤΖΟΓΑΔΟΡΟΣ

ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΑΡΘΡΑ .

ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕΛΙΔΑΣ...

ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΤΙΚΕΣ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΡΘΡΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ....

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ... ( Ε?)

ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΣΩ BLOGGER Ή ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΡΙΚΑΡΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΑΛΛΟ BLOG?

(ME TIΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ....)

Quote04.10.2012 08:210 people like thisLike

Γεια σου Παναγιώτη,

καλώς ήρθες στο Getpaid και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις.

Πρώτα, πρώτα θα ήθελαν να σου ζητήσω να μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι τόσο κουραστικά στην ανάγνωση που οι περισσότεροι δεν θα μπουν καν στη διαδικασία να τα διαβάσουν

Πάμε τώρα να δούμε τα του Blog σου.

Από τη στιγμή που θέλεις ένα Blog με δυνατότητες περισσότερες, ίσως να είναι από την αρχή καλύτερο να χρησιμοποιήσεις το Wordpress. Αν, όμως, συνεχίζεις να δουλέψεις το Blogger που όντως είναι πιο απλό και εύκολο για έναν αρχάριο, έχω να σου πω τα εξής:

1. Θα αρχίσω από τις ετικέτες και τις κατηγορίες: Δεν είναι καθόλου άχρηστες, όσο νομίζεις. Οι κατηγορίες δίνουν τη δυνατότητα τα άρθρα σου ανάλογα με τη θεματολογία να ξεχωρίζουν. Το Μενού έχει να κάνει με την πλοήγηση, όμως η κατηγορίες είναι αυτές που δείχνουν σε ποια ενότητα ανήκει το κάθε άρθρο σου. Στην περίπτωση σου τα άρθρα μπορείς να τα διαχωρίσεις σε 4 κατηγορίες, όπως είναι τα μενού σου. Τώρα τα tags είναι πολύ πιο εξειδικευμένα. Δηλάδή αν σε κάποιο άρθρο γράφεις για μια συγκεκριμένη ομάδα ή για κάτι, μπορείς να βοηθήσεις τους χρήστες και τις μηχανές αναζήτησης να το βρουν. Μην το υποτιμάς καθόλου. Να βάζεις για κάθε ανάρτηση 5-6 tags που έχουν να κάνουν μόνο με το συγκεκριμένο post.

Τι θα έκανα εγώ: Ίσως κάποιος έμπειρος χρήστης του Blogger να είχε να σου δώσει κάποια καλύτερη συμβουλή, αλλά να εγώ τη σκέφτομαι. Στην αρχική σελίδα θα άφηνα να εμφανίζονται όλα. Θα έφτιαχνα κατηγορίες όμοιες με το μενού και στη συνέχεια θα συνέδεα το μενού με link προς τις κατηγορίες. Νομίζω γίνεται αυτό στο Blogger. Να συνδέσει ένα στοιχείο το μενού απλά με ένα url. Θα κάνεις Copy/paste το link που οδηγεί στα άρθρα μιας κατηγορίας.

Όσον αφορά την εμφάνιση: Είναι ωραίο και το χαίρομαι που προσπαθείς να βγάλεις ένα ξεχωριστό αποτέλεσμα, αλλά δυστυχώς το site καταντά να μην είναι ευανάγνωστο, λειτουργικό και τελικά απωθεί το χρήστη. Αν μου επιτρέπεις τον παραλληλισμό, είναι σαν το 14χρονο που βάζει τόνους makeup γιατί ακόμα δεν ξέρει το μέτρο του πως να βαφτεί.

Αντί για το κλασσικό εικονίδιου του ποντικιού βλέπω κάτι σπαθιά, εικόνες bannerakia, εργαλειάκεια από εδώ και από εκεί χωρίς σωστή στοίχιση και χωρίς να ταιριάζουν μεταξύ τους.

Δεν σου τα λέω αυτά για να απογοητευτείς, αλλά διάλεξε κάτι καθαρό. απλό  και ξεκούραστο για το μάτι. Άσε για την ώρα τα εφε κατά μέρος μέχρι να αποκτήσεις την γνώση και την εμπειρία να τα διαχειριστείς σωστά. Ακόμα και η εικόνα πάνω πάνω, δεν είναι καλό να είναι πάνω και από το μενού. Η τουλάχιστον προσάρμοσέ τη στο μέγεθος για να είναι συμμετρική και να δένει καλύτερα με τα γύρω γύρω.

Έχεις πολύ δουλειά να κάνεις. Η κίνησή σου δεν θα προέλθει από την εντυπωσιακή εμφάνιση, αλλά τη χρησιμότητα και την τακτικότητα του περιεχομένου σου. Όμως μην αφήσεις μια κακή εμφάνιση να σε χαντακώσει. Οι λέξεις κλειδιά για την εμφάνιση σου για την αρχή θα πρέπει να έιναι "απλό", "ξεκούραστο","ευανάγνωστο"

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote04.10.2012 18:380 people like thisLike

απιστευτο...!!!

μου απαντησαν και μαλιστα σε χρονο ρεκορ...

ευχαριστω αδερφε δεν μπορεις να φανταστεις τι ξενερα εχω φαει με τα αλλα φορουμ...

στο ψητο..

θελεις λιγο να μου εξηγησεις πως γινεται αυτο που λες οτι θα εκανες εσυ?

σκεψου οτι προσπαθεις να το εξηγησεις στη γιαγια σου οταν θα γραφεις...

2 αυτα ειναι τα πρωτα σχολια που ακουω για το μπλογκ μου και θα χαρω αν μου δωσεις κι αλλα κακα στοιχεια του   και πως μπορω να τα διορθωσω ή μου αναφερεις σκεψεις γι αυτα που ειπες ..

για τα καλα δεν σου ζηταω κατι  γιατι δεν χρειαζεται...

περιμενω να σε ακουσω συντομα..

Quote04.10.2012 20:250 people like thisLike

Πρώτα από όλα τα άρθρα θα τα οργανώσεις σε κατηγορίες. (3αδες, 6αδες, Τζογαδόρος)

Αφού δημιουργήσεις τις κατηγορίες θα δεις ότι κάθε κατηγορία έχει κάποιο url όταν την επιλέγεις.

Όταν πας και κάνεις δημιουργία νέας σελίδας, σε ρωτάει το Blogger για κενή σελίδα ή συνδεσμό. Εκεί θα βάλεις το url της αντίστοιχης κατηγορίας.

Δηλαδή η σελίδες σου δεν θα είναι στάσιμες, αλλά links προς τις κατηγορίες. Όταν στο blogger επιλέγεις μια κατηγορία εμφανίζονται μόνο τα posts της κατηγορίας.

Τώρα όσον αφορά την εμφάνιση ψάξε να βρεις ένα όμορφο και απλό template για blogger(που να υποστηρίζει μενού όπως το θες) και μην το πειράζεις καθόλου. Άλλαξε απλά το backround και φρόντισε τα μεγέθη της εικόνας να είναι κατάλληλα ώστε να μην εξέχουν...

Γίνεται να κερδίσεις χρήματα από το Internet, αλλά απαιτεί προσφορά, κόπο και χρόνο...
Quote05.10.2012 01:420 people like thisLike

καλησπερα για αλλη μια φορα....

αρχικα αλλαξα σχεδον ριζικα την εμφανιση του μπλογκ κ θα ηθελα γνωμη....

2 αυτο με τις  σελιδες το εκανα ... δουλεψε για λιγο και μετα χαλασε...

για την ακριβεια εκει που βαζω το url μου βγαζει αυτη την παπατζα    (javascript:;)

τι ειναι αυτο παλι?????????

Quote05.10.2012 01:550 people like thisLike

η λυση ειναι να μην παταω αποθηκευση διαταξης... ξερει κανεις γιατι?

Quote05.10.2012 08:570 people like thisLike

Τώρα το Blog σου είναι πιο καθαρό από πριν, αλλά εξακολουθεί να είναι τίγκα στις διαφημίσεις. Αν ακόμα δεν έχεις τόσο μεγάλη κίνηση, δεν έχεις και έσοδα, άρα δεν έχουν νόημα η διαφημίσεις.

Σε αυτή τη περίπτωση άσε μόνο πολύ λίγες διαφημίσεις για να δείχνει το site ζωντανό και να δεις πως λειτουργούν. Αν έχεις μεγαλύτερη κίνηση και μπορείς να έχει έστω λίγα έσοδα, καλύτερα πάλι με λιγότερες διαφημίσεις. Επίσης, δεν ξέρω πόσο σχετικά είναι τα παιχνίδια που διαφημίζεις με το περιεχόμενο σου. Άρα, δύσκολο το βλέπω να έχουν καλή απόδοση.

Για αρχή, μην επικεντρώνεσαι στα έσοδα. Επικεντρώσου στο περιεχόμενό σου και στο πως θα φέρεις κίνηση.